Další díly tématického seriálu :

Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Psychologie úspěchu: Bojujte jak vlci


Úspěch nikdy nepřichází sám od sebe, bez práce a vlastní snahy. Pro úspěch se musí bojovat. To je ta špatná zpráva. Ta dobrá je, že každý z nás má v sobě vše potřebné k tomu, aby se stal bojovníkem – a následným vítězem. Proto bojujte jak vlci!

  

Foto (c)iStockphoto.com/forgiss  

Když jsem byl naposledy před měsícem v Praze (celoročně jinak žiji na jihu Španělska), měl jsem takový zvláštní pocit: jako by to všichni už vzdali. Jako by zavládla odevzdanost, apatie a poraženectví. Jako by se ztratila víra ve vlastní sny, kterou jsme vyměnili za role poraženeckých obětí, které už nic lepšího v životě nečeká. Jako bychom došli k naprosto mylné iluzi, že naše životy závisí na našich vládách a že jsme opravdu tak malí a bezvýznamní, že sami už nic nezmůžeme – a vlastně ani nechceme. Bylo mně z toho smutno. A tak nyní na všechny apeluji: Zahoďte role obětí, vlastní sebelítost, odřízněte se od negativismu národa. Otevřete oči, nastartujte své pozitivní já, nechte energii vplout zpět do vašeho těla, začněte si věřit – a bojujte za své sny. Příležitosti byly, jsou a budou. Krize je jen v našich hlavách (a masových médiích). Vyberte si cestu prosperity – a hledejte ji, dokud ji nenajdete. Nechte remcaly a negativisty za sebou, protože ti vám v životě nic dobrého nepřinesou. Vykašlete se na oblíbené české "to nejde" a dokažte sami sobě, co vše ve skutečnosti jde (a je toho opravdu hodně, sami budete překvapeni)! Utněte zprávy o korupcích a našem malém Kocourkově a začněte vyhledávat ve svém okolí lidi, kteří místo blábolů a bulváru tráví raději čas něčím užitečným. Pošlete závistivce a skeptiky někam a nenechte je, aby se vám snažili kazit cestu za vaším vlastním úspěchem. A hlavně – začněte věřit sobě a své budoucnosti. Protože vaše budoucnost bude převážně taková, jak o ní smýšlíme právě teď. Jděte si svou cestou, za svými sny, bez dogmat národa, společnosti i rodičů. Nechte dav, ať si nadále směřuje do svého negativistického hnízda – ale nebuďte jako oni, bojujte. Máte na mnohem více, než si myslíte a než vám každý říká. Pamatujte si: Už u principu vás každý bude od všeho odrazovat a vše vám rozmlouvat – protože každého doslova děsí, že by se vám náhodou povedlo něco, co jemu ne. Nenechte se strhávat, nahlodávat a odrazovat. Jsou pouze dva typy lidí: ti, co své sny vzdali, a ti, co za ně stále bojují. Vyberte si tu druhou stranu. Bojujte, nikdy se nevzdávejte, učte se, vzdělávejte se, vystupujte z kruhu svého pohodlí, zkoušejte nové věci, zažívejte, prožívejte, zdokonalujte se, poznávejte – žijte.

Vím, o čem hovořím. Znám moc dobře situace, kdy vše vypadá, že se nic nedaří, nic nejde, vše jde jenom z kopce dolů. Byl jsem tam. Před mnoha lety jsem zažil dobu, kdy jsem byl bez zakázek, bez peněz, do toho mně vykradli byt, mé dluhy narůstaly a po většinu dnů jsem jedl jenom špagety s kečupem. Měl jsem vředy, melancholické stavy a má sebedůvěra pořádně klesla. Ale nikdy jsem se nevzdával! Proč? Protože jsem vždy věděl, že pokud existuje lepší život pro jiné, zákonitě musí existovat i pro mě.

Vždy jsem byl fascinovaný příběhy úspěšných, nikdy jsem jim nezáviděl, ale raději se zajímal o to, jak se ke svému úspěchu dopracovali. A co mě vždy překvapovalo – mnoho úspěšných lidí nejsou výjimečně inteligentní nebo vzdělaní, nejsou nadanější nebo zázračnější. Jsou to lidé z masa a kostí jako vy a jako já, jsou to často vcelku "obyčejní" lidé. Jediné, co mají navíc, je vůle – chuť uspět, zvítězit, jít dopředu, bojovat za sebe, svou lepší budoucnost – bojovat jak vlci! Jsou to lidé, kteří se nebojí riskovat, nesnáší sedět na místě (a stěžovat si), rádi zkoušejí, kam nově mohou posunout své možnosti – ale to vše vy přece můžete také! Není nikdo, kdo by vás nyní držel, a říkal "tohle nemůžeš, tohle nedokážeš, tohle nejde". A pokud ano – tak zkrátka a dobře takového člověka na nějaký čas ze svého života vypusťte a už z principu si dokažte pravý opak!

Katastrofou národa je, že vám nikdy nikdo neřekl "jsi dobrý, máš na to, jsi důležitý, život lze žít s úsměvem a pozitivismem i v krizi (sám jsem toho zde ve Španělsku každodenním svědkem)". Nikdy vám nikdo neřekl, že si máte věřit, být na sebe hrdí, nebát se hledět na sebe s respektem. A tak vám to nyní říkám já. Protože od našich "slavných" médií vždy uslyšíte jenom bulvár, negativismus a zprávy, jejichž úkolem je vás ještě více nas... , nikoliv potěšit, motivovat, inspirovat a dát vám trochu milého a příjemného.

Začněte koukat nově na naše "národní" dogmata. Pokud má soused kozu a vy ne, nic nezmůžete tím, že budete sousedovi přát, aby mu chcípla. Naučte se raději přemýšlet, jak se sousedem inspirovat, motivovat – a dokázat sami sobě, že pokud si soused dokázal vydělat na kozu, znamená to skvělou zprávu – dokážete to i vy! A nikdo neříká, že si nemůžete vydělat postupně i na dvě, nebo celé stádo! A pokud váš soused získal kozu korupcí a podvodem, tak si toho prostě nevšímejte, politujte ho – a hledejte takového, který si na ni vydělal vlastní snahou a prací. Jsou tací lidé – a takovými se obklopujte, namísto závisti! Dávejte takové lidi za příklady svým dětem, učte je, že co člověk chce a vezme si do hlavy, může dokázat nezávisle na tom, kdo je a z jakých poměrů pochází. Vyděl jsem takovouto mentalitu na vlastní oči během své nedávné cestě po Asii a byla tak inspirující, motivující a povznášející, že se nám ani nechtělo zpět!

Najděte si na YouTube sérii Extraordinary people. Jessica Cox pilotuje letadlo – aniž by měla ruce. Liz Murray se vypracovala z bezdomovce až na absolventku Harvardu. Koukněte se na hendikepovaného Jiřího Ježka, jak výtečný je cyklista a golfista – bez jedné nohy! Opravdu to musí být hendikepovaní, kteří nám musí dokazovat, že lze naprosto vše? Opravdu to musí být ti nejvíce nemohoucí, co nám musí ukazovat, jak hodně jsme zpohodlněli, upadli do cyklu nekonečných výmluv – a stali se nešťastnými, protože člověk nečinný nemůže být člověk šťastný? Opravdu si myslíte, že oproti takovým lidem neodkážete něco tak malicherného jako shodit pár kilo, přestat kouřit nebo pokořit trading? Pokud si toto opravdu myslíte, je nejvyšší čas, abyste se nad sebou zamysleli!

Trading přece není let do vesmíru. Není to hloubkový ponor na samotné dno oceánu – a k tomu ještě bez skafandru. Není to profese, která by vyžadovala titul PhDr. Je to jen jedna z mnoha dalších profesí – kterou se lze jako každou profesi naučit studiem, praxí, vůlí a pílí! Je to normální podnikání, je to jen sestavení plánu, provedení exekuce, trocha disciplíny – a nezbláznit se z toho, když občas přijde nějaká ztráta – vždyť kolik z vás musí v rámci vlastního podnikání vynakládat peníze, které skončí jako ztráta – a přesto se na konci roku můžete těšit ze skvělých zisků! Trading má přeci tolik možností a přístupů, že musí existovat nějaký vhodný i pro vás! A pokud jste nedisciplinovaní a nevěříte si? Také jsem takový byl! Ale chodit a mluvit jsme se přeci taky naučili, ne?

A pár drobných neúspěchů přeci není důvod, abychom upadali do poraženectví a negativismu. Co je to neúspěch? Je to jen ukázka cesty, kterou nejít – to je vše! A každá taková cesta nám navíc naznačí i mnoho dalších cest, kudy je možné vydat se příště!

Nehledejte problémy a překážky, hledejte vášeň, vůli a potenciál. Hleďte dopředu, nikoliv dolů. Ano, život je nezřídka nesnadný a není fér – ale to neznamená, že by v něm neustále, každý den, každou chvilku neexistovaly další příležitosti pro vás! Nestůjte na místě, hýbejte se vpřed. Nemarněte čas – to přenechte těm, co si vybrali poraženectví namísto úspěchu! Zkuste začít koukat na svět jiným pohledem než tím, kterým učili na svět hledět soudruzi před pár desetiletími a který na nás předávali naši rodiče. Zapomeňte na konzervatismus, protože to vás jen ukotví na místě a nikam neposune. Vydejte se do neznáma, získejte nové životní zkušenosti – věřte si a nebojte se! Zkrátka a dobře – bojujte jak vlci. Proč? Protože to máme v sobě – protože to není zase až tak dávno, co jsme my lidé bojovali o holé přežití, v drsných a nehostinných podmínkách, bez antibiotik, internetu a sociálních dávek! A víte co? Přežili jsme! Neříká to mnohé o naší vůli bojovat a vítězit?

Takže, hlavu vzhůru, zítra je také den. Den něco dokázat.


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Tomáš

(publikováno 01.10.2012, editovat ) Vytisknout tento článek

Předcházející kapitola:
Dr. Brett: Potřeba mít pravdu versus potřeba vydělávat peníze

Následující kapitola:
Psychologie úspěchu: Bojujte jak draci

Klíčová slova použitá v článku:
margin

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.