Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • 14. Dvojitý vrchol / dvojité dno

  Další z velmi účinných strategií, kterou bychom vám zde rádi představili, je sice ne příliš často se vyskytující, zato ale velmi účinná formace s názvem dvojitý vrchol nebo dvojité dno (v angličtině též double bottom / double top). Jak sami již za moment uvidíte, jedná se o relativně spolehlivou strategii s výrazným potenciálem zisku a velmi omezeným riskem - čili strategie, jaké bychom měli obzvláště vyhledávat.

  Co je základem strategie dvojitý vrchol / dvojité dno? Především psychologie davu obchodníků v komoditních a akciových trzích.

  Dvojitá dna a dvojité vrcholy se tvoří v trendujících trzích a základní filosofií strategie je skutečnost, že

  Pokud cena vytvoří nový vrchol či nové dno, ze které vytvoří korekci a následně již nový vrchol či nové dno nepřekoná, je to signál k tomu, že obchodníci odmítají obchodovat cenu ještě výše nebo naopak ještě níže a tak můžeme s největší pravděpodobností očekávat obrat trendu.

  Ničeho se neděste, hned se jdeme vrhnout na názorný příklad.

  Dvojitý vrchol

  Na obrázku 1 vidíme nedávný graf zářijové pšenice - SEP WHEAT. Jak vidíte, trh na grafu se nachází v dlouhodobém, pozvolném býčím trendu. Šipka na grafu nám ukazuje nový vrchol (nové high), který trh právě vytvořil. Nyní, po takovýchto mohutných pohybech většinou přichází tak zvaná korekce - viz. obrázek 2.

  image046.jpg

  Obr. 1. Trh právě vytvořil nový vrchol - neboli nové HIGH.

  image048.jpg

  Obr. 2. Trh se po vytvoření nového HIGH na několik dnů otočil a mírným pohybem dolů utvořil tak zvanou KOREKCI (mnoho býčích obchodníků uzavíralo své dlouhé pozice). O pár dnů později, po ukončení korekce, vyrazil trh opět vzhůru, aby se pokusil překonat nedávno utvořené HIGH.

  Po korekci pak trh pokračoval opět směrem nahoru, s očekáváním mnohých obchodníků, že prorazí nedávno vytvořený vrchol (high) a bude i nadále pokračovat ve svém býčím trendu.

  Jak obrázek 2 ukazuje, již záhy se trh skutečně o proražení a vytvoření nového vrcholu pokusil, avšak neúspěšně; všimněte si, že cena po několik dnů ne a ne nedávno utvořený vrchol překonat (cena tak vytvořila velmi pevnou resistanci). Zkrátka a dobře, většina obchodníků zřejmě došla k přesvědčení, že aktuální cena je již dostatečně vysoká a že spekulovat na další růst není příliš "bezpečné". Trh tedy utvořil několika denní S/R bariéru, která nám zároveň i potvrdila existenci dvojitého vrcholu (viz. obr. 3).

  image050.jpg

  Obr. 3. Trh nedokázal překonat nedávno utvořený vrchol (HIGH) a tak utvořil formaci zvanou DVOJITÝ VRCHOL. Později se trh od tohoto dvojitého vrcholu odrazil a zamířil prudce směrem dolů - čímž nám dal signál k prodeji.

  Jak tedy vidíte, dvojitý vrchol je jasně čitelná formace - a psychologie většiny obchodníků je v ní snadno rozpoznatelná. Co tedy většinou logicky nastává v momentě, kdy trh selže ve snaze prorazit nedávný vrchol (a vytvoří tak dvojitý vrchol)? Tipujete zcela správně - následuje pád ceny. Jak vidíte na obrázku, cena se skutečně od dvojitého vrcholu odrazila a udělala výrazný pohyb směrem dolů. Pro nás tak vytvořil optimální formaci k  prodeji 1 kontraktu (viz. obrázek 4).

  image052.jpg

  Obr. 4. Naším cílem je prodat 1 kontrakt pod LOW úsečky, která nás přesvědčila o tom, že dvojitý vrchol nebude již proražen a trh se tudíž rozhodnul vyrazit směrem dolů.

  Zhruba v polovině dubna jsme tedy zadali příkaz našemu brokerovi prodat 1 kontrakt SEP WHEAT a jak patrno na obrázku 5, formace dvojitého vrcholu nás ani při nejmenším nezklamala.

  image054.jpg

  Obr. 5. Strategie se vyplatila. Zakrátko jsme byli exekuováni do krátké pozice a s technikou postupného posouvání STOP-LOSSU jsme vydrželi v trhu přes 3 měsíce, abychom na konci velkého pohybu vystoupili se ziskem 5 287 USD na 1 kontrakt.

  Trh pokračoval po několik dalších týdnů směrem dolů a na konci kontraktního měsíce, pokud jsme nepřerolovali do dalšího měsíce, mohli jsme vystoupit se ziskem přes 5 000 USD na 1 kontrakt. Suma-sumárum, přes 120 000 korun za pár měsíců čekání - to je docela slušný profit na jeden dobrý odhad poměrně spolehlivé formace, co říkáte? Netřeba říkat, že to vše se zablokovanou zálohou (marginem) pouhých 900 USD.

  Všimněte si též postupného posouvání stop-lossu a tak skvělé ochrany kumulovaného profitu: základní stop-loss (SL) jsme umístili těsně nad dvojitý vrchol. Jak trh postupně pokračoval ve své cestě dolů, posouvali jsme SL těsně nad každou z korekcí, která se během dlouhé medvědí cesty utvořila. Tímto způsobem jsme si mohli velmi efektivně chránit naše kumulované profity, plus zůstat v trhu opravdu dlouho a vytěžit tak z velkého medvědího trendu skutečně maximum.

  Obrázek 6 pak ukazuje další nedávný příklad dvojitého vrcholu - tentokrát v trhu 30 letých T-BONDS.

  image056.jpg

  Obr. 6. Jiný příklad dvojitého vrcholu se před nedávnem vytvořil v trhu U.S. T-Bonds. Ani zde formace neselhala - za necelé dva měsíce dokázali někteří vystoupit s profitem přes 8 000 USD na 1 kontrakt. Jaká škoda, že my jsme v tomto obchodě zrovna nebyli...

  Ani zde jasně čitelná formace dvojitého vrcholu nezklamala. No uznejte, znáte snad lepší způsob, jak vydělat téměř bez práce přes čtvrt miliónu korun doslova za pár dní?

  Dvojité dno

  Co je dvojité dno? Jak již sami zřejmě správně tušíte, jedná se o převrácenou analogii dvojitého vrcholu. Dvojité dno se nám vytvoří pokaždé, když trh selže v překonání svého posledního dna (low).

  Na obrázku 7 vidíte formaci dvojitého dna, jak se nám utvořila v prosincových LEAN HOGS.

  Opět se jedná o jasnou, zcela snadno čitelnou formaci.

  image058.jpg

  Obr. 7. Dvojité dno je převrácená analogie formace dvojitého vrcholu; dvojité dno se vytvoří pokaždé, když trh selže v překonání vytvořeného LOW.

  Následující den vystartovala cena strmě vzhůru a dala nám tak jasný signál k nákupu 1 kontraktu DEC LH. (viz. obr 😎

  image060.jpg

  Obr. 8. I v případě dvojitého dna čekáme na moment, kdy nám trh dá jasný signál o svém otočení. V tomto případě jsme dostali signál velkým býčím pohybem během posledního obchodního dne na grafu a zadali jsme tak příkaz k nákupu 1 kontraktu DEC LEAN HOGS.

  Co následovalo dále, je zcela patrné na obrázku 9.

  image062.jpg

  Obr. 9. Hned další den jsme byli exekuováni do dlouhé pozice. Trh pak ve svém býčím trendu pokračoval řadu dní a my opět posouvali STOP-LOSS pod průběžně se tvořící korekce.

  Cena pokračovala ve svém růstu, dokud nás na našem za korekci posunutém SL nevyřadila z trhu ven s profitem 1830 USD na 1 kontrakt. Pozorné oči si již nyní určitě všimly, že ještě dříve než jsme vydělali na tomto dvojitém dnu, mohli jsme ve stejném trhu profitovat jen o pár týdnů dříve na dvojitém vrcholu. Všimněte si, jak cena na grafu vytvořila začátkem června svůj vrchol, který pak začátkem července nedokázala již překonat a tak následoval prudký obrat dolů a šance na rychlý výdělek několika stovek dolarů na kontrakt.

  image064.jpg

  Obr. 10. Tentokrát nás trh vyřadil ven hned na první korekci, pod kterou jsme měli náš STOP-LOSS poposunutý. I tak jsme inkasovali profit 1830 USD na 1 kontrakt.

  Závěrem

  Jak vidíte, formace dvojitého vrcholu a dvojitého dna není nic složitého a mnoho obchodníků dokáže svůj komoditní a akciový business postavit pouze a jen na této formaci. Využijte tedy možnosti, že vám tuto jednoduchou obchodní strategii zcela zdarma odhalujeme a přidejte jí do svého arzenálu vítězných strategií.


  Finančník.cz


×
×
 • Vytvořit...