Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • 18. Broker

  Již z předešlých kapitol víme, že komoditní kontrakty bude pro nás nakupovat a prodávat člověk, kterému se říká broker. Kdo tedy vlastně ten broker je? Velmi zjednodušeně by se dalo říci, že je to zprostředkovatel.

  Pokud chceme nakoupit či prodat futures kontrakt(y), můžeme takto učinit pouze a jen skrze brokera. Pouze broker je ten, kdo má oprávnění pro nás nakupovat a prodávat komodity, akcie (ale i opce, dluhopisy, apod.) Samozřejmě, za tuto službu si účtuje i patřičný poplatek, nebo-li brokerskou komisi (tzv. commission, nebo také fee). Tato komise se pak účtuje většinou za kompletně provedený obchod (tzn. vstup do pozice i výstup z pozice) - nebo-li také round turn (RT). Někteří brokeři účtují na dvě části - polovinu RT komise již při vstupu do trhu, druhou polovinu pak při výstupu z trhu.

  broker-manual1.jpg

  Foto ©iStockphoto.com/ene

  V praxi celý proces tedy vypadá asi následovně:

  Jste rozhodnuti začít obchodovat s komoditami či akciemi, proto první co musíte udělat, je najít si brokera, který pro vás bude komoditní futures kontrakty či akcie nakupovat (a prodávat). Jak takovéhoto brokera hledat, to si povíme už za chvilku. Broker je pak váš prostředník, kterému sdělujete veškeré požadavky ve formě tak zvaných příkazů (nebo-li orders). Pokud tedy chcete například nakoupit komoditu XY za cenu 100, zatelefonujeme či napíšeme brokerovi příkaz zhruba následujícího znění:

  BUY (NAKOUPIT) 1 kontrakt komodity XY za cenu 100

  Spolu s nákupním příkazem by jste měli zadat i pozici našeho stop-lossu:

  SL (stop-loss) 100 USD od exekuovaného vstupu

  A případně i vaší výstupní cenu (tak zvaný profit target 😞

  PT (profit target) 1 500 USD od exekuovaného vstupu

  Samozřejmě, pokud jste s brokerem předem domluveni, můžete mu dávat dopředu i příkazy jak a kdy posouvat stop-loss, apod. Všechno je možné s brokerem domluvit a prakticky neexistují žádné hranice v tom, co by pro vás broker mohl a měl dělat či nedělat.

  Když broker obdrží váš příkaz, postará se pak o jeho co nejpřesnější a nejrychlejší plnění (fill) - a to skrze svého člověka přímo na obchodním parketu (tak zvaný local). Jakmile váš broker obdrží od svého local potvrzení o plnění (t.j. potvrzení, že byl váš komoditní kontrakt nakoupen či prodán), okamžitě toto potvrzení (confirmation) odešle zpět vám. Během krátké doby by jste tedy u každého dobrého brokera měli zpět obdržet následující zprávu:

  KOMODITA XY NAKOUPENA ZA CENU 100.

  Jak vidíte, nic složitého - po pár obchodech se pro vás může stát komunikace s vašim brokerem tak snadnou, jako komunikace s vašim sousedem (pokud tedy máte svého souseda rádi 🙂 )

  Různé druhy služeb

  Brokerské služby se obecně dělí na 3 druhy. Každý druh služby zahrnuje jiný servis a každý druh služby má zcela odlišnou výši brokerské komise.

  FULL SERVICE (nebo také FS)

  Jedná se o službu, při které kromě toho, že pro vás broker nakupuje a prodává komodity či akcie a plní tak vaše nákupní a prodejní příkazy, máte též nárok na veškeré konzultace, rady, tipy, doporučení, apod. (pestrost FS služeb se u různých brokerských domů výrazně liší). Právě FS brokerské služby by měli začátečníci vyhledávat. Dobrý FS broker vás může naučit spoustě novým věcem, pomoci vám v začátcích, apod. FS služby mohou být sice výrazně dražší (oproti discount či on-line službám), ale je třeba si uvědomit, že jako začátečník se bez někoho, kdo na vás bude alespoň trochu dohlížet, neobejdete. FS broker vás též naučí, jak správně podávat příkazy a dopodrobna vás seznámí se všemi možnými druhy příkazů.

  DISCOUNT SERVIC E

  Jak již slovo discount (zlevněný) napovídá, jedná se sice o služby levnější, ale také v rámci takových služeb již nedostanete prakticky nic navíc. V rámci discountu už budete pouze a jen zadávat svému brokerovi po telefonu či e-mailu konkrétní, správně formulované příkazy k nákupu a prodeji a žádné poradenství a informace již očekávat nemůžete. Obchodníci využívající discount servis musí již perfektně ovládat zadávání příkazů - vaše příkazy už za vás nikdo kontrolovat, natož tak opravovat nebude.

  ON-LINE SERVICE

  Jedná se o nejlevnější způsob obchodování, při kterém již s brokerem nepřicházíte vůbec do kontaktu. Veškeré příkazy se totiž zadávají elektronicky přes počítač (skrze tak zvanou on-line obchodní platformu). K on-line nakupování a prodávání komodit a akcií vám tudíž stačí pouze počítač a připojení na internet (+platforma, kterou dostanete zdarma od brokerského domu, u kterého si účet otevřete). Za on-line servis zaplatíte i několikanásobně nižší částku než za FS servis, ale též vám již nikdo nedá jedinou radu. Pro nováčky on-line obchodování důrazně nedoporučujeme, sami z vlastní počáteční zkušenosti totiž víme, jak snadné je "překliknout se", zadat špatné číslo či příkaz (který po vás již nikdo nekontroluje) a tak nakonec nakoupit či prodat něco, co jste původně vůbec nechtěli.

  Nespornou výhodou on-line obchodování je skutečnost, že příkazy jdou většinou z vašeho počítače přímo na obchodní parket, takže je nákup a prodej komodit a akcií touto cestou je opět o něco rychlejší.

  Samozřejmě zdaleka ne všechny brokerské domy nabízejí všechny 3 druhy servisu, a ty které ano, mohou mít každý z těchto druhů služeb zcela jinak pojmenovaný - i když základní princip vždy zůstává víceméně stejný.

  Žádné iluze o brokerech

  broker-manual2.jpg

  Foto ©iStockphoto.com/monkeybusinessimages

  Jakkoliv slovo broker může znít vznešeně, jakkoliv si pod tímto slovem můžeme představit člověka v honosném obleku, se špičkovým vzděláním a znalostmi o komoditách, akciích a finančním světě vůbec, skutečnost bohužel nebývá vždy taková.

  Samozřejmě, existuje pár opravdu slušných brokerů, kteří vám mohou dát více než jen nakoupit a prodat tu a tam nějaké komodity či akcie - a právě takové brokery budeme vyhledávat. Přesto, smutnou skutečností zůstává, že nemalé množství brokerů jsou jen dobře školení prodavači. Ano, možná odvážné tvrzení, ale z vlastní (nejedné) zkušenosti si za ním skálopevně stojíme. A proto mějte už od počátku stále na paměti:

  Nedávejte na dojem, který se snaží na vás brokeři dělat. Neustále mějte na paměti, že tu nejsme my pro brokery, ale oni pro nás, že my jsme jejich zákazníci, a aby si zasloužili naše nemalé peníze, musí si je zasloužit patřičným přístupem a kvalitami svých služeb.

  Abychom své tvrzení podpořili skutečnou zkušeností, zde je jeden reálný příběh o tom, jak se brokerem může stát skutečně každý a věc jako vzdělání zde nehraje absolutně žádnou roli:

  Skutečný příběh jednoho ze zakladatelů FINANCNIK.CZ

  Někdy krátce po vystudování střední školy jsem se spolu s přáteli, plný mladistvých ideálů a naivity, pustil do jistého muzikálového projektu. V té době nám však chyběly pro naše již hotové - mimochodem skvělé - písničky texty a tak jsme podali inzerát a během několika dnů dostali celou řadu odpovědí od podobných nadšenců, troufajících si na otextování našich písniček. Jedna z nabídek přišla mimo jiné i od jistého mladíka - říkejme mu Honza. Tento mladík, Honza, pracoval v té době u McDonalda, jeho činností bylo smažení hranolek, uklízení a podobné práce, které vám McDonald může nabídnout. Honza byl však, zrovna tak jako my, posedlý muzikály a i když měl všeho všudy jen učňovský diplom a několika měsíční praxi u McDonalda, světe div se - měl textařský talent a k tomu i skvěle zpíval. Přizvali jsme tedy Honzu do party a on nám skvěle otextoval a na demo snímky i nazpíval několik písniček.

  Zhruba o rok později se však projektu přestalo dařit, stále ne a ne žádný pořádný sponzor či investor, který by byl ochotný zaplatit rozmary tehdy 18 letých cucáků a tak není divu, že počáteční nadšení pomalu vyprchávalo, až se celý projekt zavřel do šuplíku, parta se rozpustila a každý si šel svojí cestou. Smutný konec jednoho projektu, v životě ale holt tvrdá realita, která se děje dnes a denně po celém světě.

  O pár let později jsem Honzu zcela náhodně potkal na ulici. Ve slušivém obleku, s vystupováním na úrovni...

  "Pane jo, co ty děláš?" zeptal jsem se ho, uchvácen jeho novým vzhledem.

  "Ale, dělám teď BROKERA", pochlubil se vznešeně.

  Nebudu se tajit tím, že se mi téměř podlomila kolena, když jsem to vznešené slovo BROKER za Honzových úst zaslechl! I já jsem až do tohoto okamžiku žil v mylné představě, že brokeři jsou lidé s několika vysokými školami a bohatými zkušenostmi z finančních trhů (v té době jsem ještě neměl o komoditách ani ponětí). Teď tu ale přede mnou stál Honza, se svým učňovským titulem, půl roční praxí fritováním hranolek u McDonalda a nyní ve slušivém obleku a s profesí BROKERA!

  Poprosil jsem Honzu, ať si udělá chvilku čas, zajde se mnou na pár piv a poví mi, co vlastně dělá. A tak mi Honza vysvětlil co vlastně pojem BROKER znamená, že tuto profesi může dělat skutečně každý a že broker není tu a tam nikdo více, než obyčejný prodavač, jehož náplní je poskytovat zákazníkovi příslušné nákupní a prodejní služby.

  Samozřejmě, tento příběh je starý již více jak 10 let. Troufám si říci, že dnes je situace o poznání lepší, o čemž nasvědčuje například i fakt, že dnes se již žádný broker neobejde bez řádných makléřských zkoušek, pořádaných Komisí pro cenné papíry (v případě českých brokerů, v zahraničí jsou to pak jiné komise). Řada českých brokerských domů dokonce nezaměstnává žádné komodity brokery s nižším, než nejvyšším stupněm makléřských zkoušek. Přesto, při jakémkoliv jednání s vašim potenciálním budoucím brokerem - ať už českým, či zahraničním - je třeba být vždy maximálně obezřetní.

  Kde tedy brokery shánět a jak je vybírat

  První věcí, kterou je třeba si ujasnit, je, že ve skutečnosti nebudete shánět brokera, ale brokerský (makléřský) dům, nebo také brokerskou (makléřskou) společnost či jiný institut (např. banky), který brokerské služby poskytuje. Pokud budete chtít obchodovat skrze zahraničního brokera, doporučujeme navštívit internet, kde naleznete odkazy na stovky a tisíce nejrůznějších brokerských domů s nejrůznějšími cenami a službami po celém světě. Osobně doporučujeme zahraniční brokerské společnosti - sami máme s takovými velmi příjemné zkušenosti.

  Jenom pro orientaci uvádíme některé základní rozdíly mezi tuzemskými a zahraničními brokerskými domy:

  České brokerské domy Zahraniční brokerské domy
  - budou k Vám mluvit česky
  - díky velmi nízké konkurenci zaplatíte za jejich služby obvykle více
  - díky nízké konkurenci nemusí být služby tak propracované a rozmanité
  - pravděpodobně budete potřebovat vyšší částku k otevření účtu
  - hrozí, že bude docházet k pomalejším plnění příkazů
  - je třeba ovládat cizí řeč
  - díky velmi vysoké konkurenci máte možnost najít opravdu zajímavé nabídky a platit i výrazně méně za služby
  - lze najít společnost, která vám otevře účet už i od 300 USD (v případě akcii, v případě komodit to bývá minimálně 1-2 tisíce USD)
  - s vysokou pravděpodobností můžete očekávat velmi rychlé plnění svých příkazů

  Jak jsme již zmínili, v případě nováčků doporučujeme začít s  full-service brokerem. Najít dobrého FS brokera je většinou stejně složité, jako najít dobrého celoživotního partnera - proto je třeba dát si při hledání FS brokera potřebnou práci a píli, která se však v budoucnu vyplatí (my sami hledali ideálního FS brokera více než rok, přičemž jsme museli vyzkoušet několik brokerů, než jsme nalezli toho, který by plně vyhovoval našim náročným požadavkům).

  Při hledání brokera se obecně vyplatí být maximálně otevřený a zcela na rovinu mluvit o svých představách, přáních, ale i úrovni vlastních zkušeností.

  Jako určitý návod by vám mohlo posloužit několik následujících bodů, které by jste měli mít při hledání FS brokera na paměti:

  Pokud můžete, domluvte si osobní schůzku.

  Toto samozřejmě platí pouze v případě tuzemských brokerů. Přesto vám však nic nedá tolik, jako dojem z osobní schůzky. Jde o vaše investice, vaše peníze, tak si najděte čas, domluvte osobní schůzku a sejděte se s brokerem tváří v tvář. Uvidíte, jak k vám bude vstřícný, kolik vám dokáže dát již během první schůzky, zdali se na vás snaží dělat přespřílišný dojem či se naopak chová nesnesitelně arogantně (pryč od takových) apod. Vše, co vám broker během takové schůzky řekne, si pečlivě zapište, abyste později mohli porovnat sliby se skutečností a případně brokera vyměnit.

  Pokud nemůžete osobně, určitě upřednostněte telefonát před e-mailem.

  Jde převážně o případ, kdy budete na internetu hledat zahraniční brokerské společnosti. Samozřejmě pro první kontakt bude e-mail nezbytností. Pokud však proběhne u několika brokerských společností počáteční e-mailová komunikace, která by mohla naznačit, že by se právě tato společnost mohla dostat mezi horké kandidáty, určitě přistupte k telefonickému hovoru. Většinou nemusíte volat vy osobně, stačí do emailu naznačit, že byste dali přednost telefonické konverzaci, připsat své číslo a společnost vám ve velké většině případů sama zavolá.

  Ptejte se na všechno.

  A to doslova. Ať už budete absolvovat osobní schůzky či telefonický rozhovor, dejte si načas a ptejte se na cokoliv, co vás napadne. Schválně brokera testujte, je třeba si udělat co nejlepší představu o tom, co vše by vám mohl broker v budoucnu dát. Berte to jako rande, na kterém jeden druhého oťukáváte. Mezi vašimi dotazy by pak rozhodně neměly chybět následující:

  Jak dlouho se již broker touto činností živí?
  Co dělal před tím?
  Co ho přimělo začít se živit jako broker?
  Jaké má vzdělání?
  Jaké má vzdělání a zkoušky v oblasti investování?
  Obchoduje komodity či akcie i sám pro sebe?
  Pokud ne, proč?
  Pokud ano, jaké komodity či akcie? Jaká je jeho strategie?
  Má nějaké oblíbené trhy, či společnosti? Proč právě tyto?
  Co vás může v budoucnu naučit?
  Co vám ještě může nabídnout kromě plnění příkazů?

  Zeptejte se upřímně na jeho názory, rady, tipy. Též upřímně odpovídejte na brokerovi dotazy a pamatujte si, že nikdo vás nebude hubovat za nevědomost. Pokud něco nevíte, či neumíte najít odpověď, je tu právě proto váš broker, aby vám poradil, co dělat.

  Vše si pečlivě poznamenejte.

  Všechny odpovědi si pečlivě poznamenejte a později se přesvědčíte, že váš broker plní vše, co slíbil a že se nejednalo o pouhé sliby a prázdné řečičky. Nebojte se dát najevo nespokojenost a připomenout brokerovi sliby v momentě, kdy vidíte, že je neplní. A pokud i po opakovaném upozornění broker své sliby neplní, s klidným svědomím se začněte poohlížet po jiném.

  Na první schůzce nic neslibujte.

  Nikdy se nenechte hned na první schůzce (či během prvního telefonátu) přesvědčit, natož tak donutit cokoliv podepsat (s potenciálním životním partnerem přeci též nejdete hned po první schůzce hned k oltáři). Schůzku ukončete s poděkováním a tím, že si vše promyslíte a necháte projít hlavou. Je třeba, abyste skutečně porovnali mezi několika brokery, které vyslechnete. A též vám dá takový manévr šanci zkusit později vyjednávat o trochu nižší cenu, než jaká je standardní.

  Ceny služeb brokerů

  Pokud čekáte nějaká konkrétní čísla, budeme vás muset trochu zklamat. Poplatky jsou totiž tak různorodé, že jakoukoliv konkrétní částku zde zmínit by bylo přinejmenším nefér. Přesto se pojďme alespoň trochu pokusit v této záležitosti zorientovat a nalézt pár záchytných bodů, které vám pomohou při výběru brokerské společnosti.

  Velký rozdíl je mezi i nternetem a telefonem. Skutečně se částka může velmi lišit podle toho, zdali podáváte příkazy po internetu nebo telefonem. Proto si dobře promyslete, jakým způsobem budete podávat právě ty své příkazy a co konkrétně ta či jiná verze obnáší.

  Vždy se zajímejte pouze o částku ALL INCLUSIVE. Pokud se kdy budete ptát brokera či jiného zaměstnance brokerské společnosti na poplatky, vždy chtějte vědět konečnou cenu neboli all inclusive. Může se vám totiž stát, že vám broker řekne určitou částku, vy s ní budete souhlasit a později zjistíte, že se k částce připočítávají ještě další a další poplatky, které vám na začátku broker nezmínil.

  Každá částka se dá smlouvat. Ano, vaše částky je možné usmlouvat! V Čechách to sice ještě není příliš zvykem, ale pokud budete hledat brokera v USA, najdete někoho opravdu zajímavého a nebude se vám zdát výše poplatků, pak mu klidně naznačte, že byste rádi nějakou slevu. Čím více si na slevě budete trvat, tím větší šance, že budete platit (třeba i mnohem) méně než ostatní!

  A kolik že se tedy alespoň přibližně platí?

  My sami používáme dva druhy služeb pro naše obchodování. Pro dlouhodobější, poziční a spreadové obchody využíváme služeb jisté Chicagské brokerské společnosti, sídlící přímo v budově burzy. Našemu brokerovi platíme RT 35 US D all inclusive, což sice není z částek nejnižších, ale dostáváme za ní patřičné služby. Náš broker nám naše obchody hlídá, posunuje nám dle předem daných pravidel stop-loss, veškeré exekuce nám potvrzuje prostřednictvím SMS a kdykoliv nám doslova do pár minut velmi ochotně odpoví jakékoliv naše dotazy. Za takovou kvalitu služeb velmi rádi tuto částku zaplatíme.

  Pro intradenní obchodování e-mini S&P trhu pak využíváme on-line servis a zde platíme téměř směšnou částku RT 5 USD (jak vidíte, rozdíly v cenách služeb mohou být skutečně diametrální!)

  V případě komodit tedy nedoporučujeme platit za kvalitní FS servis více jak 30-40 USD, v případě discountu ne více jak 20-25 USD a v případě on-line servisu je cokoliv pod 10-12 USD férová nabídka.

  Ještě jedno varování!

  Na závěr bychom vás ještě rádi varovali před něčím, s čím máme sami zkušenosti a co považujeme jako neférový přístup: čas od času narazíte na brokera, který se bude vydávat za FS brokera, ale co vám ve skutečnosti nabídne je jen elektronická on-line platforma a k tomu možné konzultace po telefonu. Ve finále si tedy zadáváte příkazy sami do elektronické platformy (prvních několik obchodů s pomocí brokera) a broker pro vás po exekuci takového příkazu již nedělá vůbec nic (žádné hlídání průběhu obchodu, žádné posouvání SL, apod.), přesto se tváří jako FS broker jenom proto, že je "kdykoliv na telefonu" a též si účtuje patřičné FS komise. Pozor: toto NENÍ skutečný FS servis, jak by měl vypadat! Pokud vám někdo bude nabízet on-line platformu s osobní konzultací, daleko spíše se jedná o kategorii "lepšího discount brokera" a neměli by jste takovému platit více jak 20-25 RT. Pokud bude vyžadovat částku vyšší, s klidem požadujte větší komfort služeb - jako již zmíněné posouvání SL dle předem daných pravidel, hlídání obchodů, apod. Náš FS broker pro nás dělá i mnohem více!


  Finančník.cz


×
×
 • Vytvořit...