Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • 4. Hodně muziky za málo peněz

  Jak tedy na komoditách s použitím grafů vydělávat? Poměrně velmi jednoduše. Pokud se naučíme správně číst ceny komodit na grafech, můžeme již z pouhého grafu odhadovat, zda-li je daná komodita právě příliš drahá nebo naopak příliš levná. V takovém případě tedy můžeme spekulovat, zda-li cena poroste nebo bude klesat. Pokud budeme mít pocit, že cena poroste, nakoupíme futures kontrakt dané komodity (skrze brokera, který ho pro nás nakoupí na příslušné burze - viz. dále) a futures kontrakt později, až cena povyroste - prodáme někomu jinému s příslušným ziskem. Pokud máme naopak pocit, že cena dané komodity bude klesat, můžeme futures kontrakt prodat (aniž bychom nějaký vlastnili - úžasná výhoda oproti akciovému obchodování) a v momentě, kdy cena klesne, kontrakt zpět koupíme, avšak za cenu daleko nižší, čili inkasujeme patřičný zisk.

  Nákupy a prodeje dle grafů pak uskutečňujeme na základě různých ukazatelů (viz dále). Můžeme například dojít k názoru, že v nejbližším období poroste cena kukuřice. Nakoupíme tedy standardizovanou jednotku kukuřice (jinými slovy jeden futures kontrakt) a pokud cena kukuřice půjde v nejbližších hodinách, dnech či týdnech opravdu nahoru (tedy kukuřice bude dražší), pak jsme vydělali. Za určitou dobu kukuřici prodáme a rozdíl v ceně je náš zisk (nebo samozřejmě ztráta, pokud cena kukuřice neporoste, ale bude klesat – ale o tom všem dále).

  Konkrétní ukázka úspěšného obchodu v kukuřici (Corn 2003Z).

  Teď si jistě říkáte, co že je na těch komoditách tak zajímavého – vždyť popsaný princip samozřejmě platí např. i pro akcie nebo jiné spekulace. Zde tedy skutečnost, která dělá komodity natolik výjimečnými - skutečnost, které my osobně říkáme "hodně muziky za málo peněz": Futures kontrakty jsou jedinečné tím, že pro jejich nákup stačí složit nepatrnou zálohu – pro kontrolování obrovského množství komodity stačí často jen pár set dolarů. Malý pohyb v ceně komodity pak může přinést velký zisk. Jinými slovy: pokud budete chtít nakoupit například 100 trojských uncí zlata, budete tak moci učinit pouze se složením zálohy (tak zvaný margin) zhruba jen kolem 1000 dolarů! Nebo, pokud budete chtít nakoupit 5000 bušlů pšenice, postačí vám k tomu záloha kolem 900 dolarů! Tomuto fenoménu, kdy můžeme něco nakoupit nebo prodat nikoliv za plnou cenou, ale pouze za minimální zálohu (margin) se říká pákový efekt a doposud nevíme o žádném jiném businessu, který by něco takového nabízel! Plus, samozřejmě, v momentě kdy nakoupenou komoditu i s patřičným ziskem zpět prodáte, bude vám celá záloha do posledního centu vrácena! Pojďme si tedy nyní si ukázat několik příkladů výhod pákového efektu.

  Příklad 1 – obchodování s měnami

  Ukažme si nyní popisovanou výhodu fenoménu pákového efektu na konkrétním příkladu obchodování s měnami. Představte si, že chcete spekulovat na pohyb Eura. Na základě vaší technické analýzy předpokládáte, že cena eura poroste – chcete tedy euro nyní nakoupit, abyste ho později mohli se ziskem prodat. Ale znáte to z novin či televize – kurzy se sice hýbou, ale jde spíše o haléře či maximálně desetníky. Abychom vydělali na pohybu pořádný peníz, museli bychom investovat miliony.... Nebo-li, nakoupit desítky a stovky tisíc Euro a teprve v takovém případě, pokud by se cena Eura pohnula o pouhý desetihaléř, v našem objemu desítek a stovek tisíc už to dělá slušnou sumu. Kde však vzít miliony na nákup statisíc Eur? Vážení, v komoditním obchodování nikdy žádné miliony na nákup statisíce Eur potřebovat nebudete!

  Minimálním "standardizovaným" kontraktem eura na komoditní burze je "balík Euro" v hodnotě 125 000 Euro. Rozhodnete-li se tedy koupit "jeden kontrakt euro" kupujete ve skutečnosti balík této měny, nebo-li kupujete 125 000 Euro. Už slyšíme, jak vám v hlavě běží kalkulačka – 125 000 Euro, to jsou bratru 3,75 milionů korun, kde já bych takové peníze vzal. A teď si představte, že na nákup takového kontraktu stačí složit malou zálohu (margin) – ne 70% ceny, ani 50%, ba ani 25%, ale pouze za přibližně 3 200 dolarů (v případě obchodů prováděných v průběhu jednoho dne je záloha často výrazně nižší – kolem 1000 dolarů!!). Navíc jde pouze o zálohu pro případ, že by se obchod nevyvíjel tím správným směrem – pokud Euro skutečně poroste, pak vám bude po ukončení obchodu záloha odblokována a na účet připsán zisk. Ten může být poměrně velký, neboť nezapomeňte – celou dobu jsme drželi 125 000 Euro. Pokud se Euro hne tím správným směrem pouze o jediný cent vydělali jsme 1250 dolarů!

  Takto tedy funguje pákový efekt (ang. leverage), který futures spekulantům umožňuje profitovat velké částky na relativně malých pohybech a za nepatrnou zálohu držet kontrakty na obrovské množství komodit.

  Pákový efekt je mechanismus, který dělá komodity tolik atraktivními. S malou složenou zálohou může obchodník po neomezeně dlouhou dobu kontrolovat velký balík peněz (nebo i jiných komodit). Můžete tak tedy inkasovat obrovské profity při minimálním pohybu trhu.

  Konkrétní ukázka výše popisovaného příkladu. Graf zobrazuje průběh obchodování během jednoho dne – každá čárka představuje 5 minut obchodování. 5.11.2004 jsme se na základě analýzy grafu (taktika proražení rezistance) rozhodli nakupit euro za cenu 128.42. Euro skutečně vzrostlo a to během cca 6 hodin. Ke konci seance jsme euro prodali za cenu 129.43 – tedy zisk 1000 USD na jeden kontrakt (většinou obchodujeme hned několik kontraktů najednou, zisk se pak násobí počtem kontraktů).

  Příklad 2 – obchodování se zlatem

  Zlato je na komoditních burzách obchodováno v kontraktech o velikosti 100 trojských uncí (trojská unce přestavuje kousek ryzího zlata o hmotnosti 31,1035 g). V době psaní tohoto manuálu se cena zlata pohybovala poměrně vysoko – na světových burzách se prodává jedna trojská unce za cenu okolo 430 dolarů. Celková hodnota jednoho kontraktu (100 trojských uncí) se tak pohybuje v řádech 43 tisíc dolarů. Záloha (margin) pro nákup celého jednoho kontraktu je přitom přibližně pouze 2 000 dolarů (zálohy se neustále nepatrně mění proto píšeme přibližně). Zablokováním 2 000 dolarů na vašem účtu kontrolujete třeba celé týdny a měsíce kontrakt zlata v hodnotě 43 tisíc dolarů. Jinými slovy – změní-li se cena zlata o dolar na jednu trojskou unci (což je velmi drobný pohyb) správným směrem, vydělá investor 100 dolarů, protože ve skutečnosti kontroluje kontrakt o velikosti 100 trojských uncí zlata.

  Na následujícím grafu je vidět typický průběh obchodní seance v průběhu jednoho jediného dne. Konkrétně úterý 2.listopadu 2004. S pouhými 670 zablokovanými dolary (při obchodu, který je otevřen a uzavřen v průběhu jednoho dne je blokována často pouze 1/3 záloha) bylo možné vydělat 1000 dolarů (cena zlata se změnila o 4 body) – to vše během několika hodin! Navíc jak vidíte na grafu není tento obchod nijak ojedinělý.

  A ještě si prozraďme jedno "tajemství", které jsme již nastínili a kterému se budeme věnovat dále – v komoditách lze vydělávat ať ceny klesají nebo stoupají! K tomu však podrobněji až dále, nyní si pojďme dát malou pauzu.

  Na komoditách lze vydělávat nejenom při růstu cen, ale i při poklesu. Jak patrno z grafu, v prosincovém zlatu bylo například možné zhruba v polovině listopadu vydělat 1000 USD za jediný den - navíc v den, kdy cena nerostla, ale klesala!


  Finančník.cz


×
×
 • Vytvořit...