Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • 2. Co jsou komodity a jak to funguje

  Co je komodita?

  Komodity představují základní stavební kameny ekonomiky. Jsou to suroviny nebo zemědělské produkty, které se využívají jako základ pro výrobu různých zboží a služeb. Rozmanitost komodit je široká, zahrnuje energetické zdroje jako ropa a zemní plyn, kovy jako zlato a stříbro, a zemědělské produkty jako pšenice a káva. Komodity jsou obchodovány na globálních trzích a jsou nezbytné pro každodenní život a průmyslovou výrobu. Jejich ceny jsou ovlivněny globálními tržními silami nabídky a poptávky, politickými událostmi, měnovými kurzy a dalšími ekonomickými faktory.

  Typická komodita - kukuřice.

  Typická komodita - kukuřice. Foto ©iStockphoto.com/YinYang

  Obchodování s komoditami (angl. trading commodities) je nazýváno také jako "termínové obchodování" nebo častěji anglicky futures trading. Na rozdíl např. od akcií, kde se obchoduje s podíly určité společnosti, při komoditním (futures) obchodování se obchoduje s kontrakty s určitým termínem dodání; můžete si například již nyní koupit pšenici s dodáním v prosinci příštího roku (neboli pšenici, která ještě není ani vypěstovaná). Pokud takovouto pšenici nakoupíte, váš obchod je zpečetěný smlouvou (tak zvaný futures kontrakt) a dodavatel je povinen vám na základě takovéto smlouvy dodat do konce prosince příštího roku určité, smlouvou dané množství pšenice, které jste vy na základě uzavřené smlouvy povinný odebrat - a to za předem stanovenou cenu.

  Nemusíte se však ničeho bát - vy ve skutečnosti nikdy žádnou pšenici nakupovat nebudete (natož ji tak někde skladovat nebo uzavírat nějaké smlouvy). Futures kontrakty jsou vysoce likvidní a kontrakt lze kdykoliv nejen koupit, ale i kdykoliv prodat.

  Různé typy komodit

  Komodity se dělí na dvě hlavní kategorie: 'tvrdé' a 'měkké'. 'Tvrdé' komodity zahrnují nerostné suroviny a energie, jako jsou ropa, zemní plyn, zlato a železná ruda. Tyto komodity jsou těženy nebo vytěženy a mají značný význam pro průmyslovou výrobu a energetiku. Na druhou stranu, 'měkké' komodity jsou zemědělské produkty, jako jsou obiloviny, káva, cukr a bavlna. Tyto komodity jsou obvykle sezónní a jejich ceny jsou citlivější na změny klimatu a povětrnostní podmínky.

  Historie komoditního obchodu

  Historie obchodování s komoditami sahá tisíce let zpět. Významným milníkem bylo využití futures kontraktů v 17. století v Japonsku, kde pěstitelé rýže zajišťovali cenu své úrody předem. Tato praxe umožnila farmářům lepší plánování a finanční stabilitu. Od té doby se trhy s komoditami vyvinuly do dnešní podoby s komplexními finančními nástroji, jako jsou futures kontrakty, opce a deriváty. Komoditní trhy dnes slouží jako klíčové centrum pro globální obchodování umožňující hedging, spekulace a efektivní alokaci zdrojů.

  Rýžová pole v Japonsku - počátek komoditního businessu

  Rýžová pole v Japonsku - počátek komoditního businessu. Foto ©iStockphoto.com/elwynn1130

  Proč jsou komodity tak atraktivní?

  Komoditní trhy přitahují obchodníky z mnoha důvodů. Díky své vysoké volatilitě poskytují příležitosti pro zisk jak při růstu, tak při poklesu cen. Komodity také umožňují diverzifikaci portfolia, což může snižovat celkové riziko. Navíc obchodování s komoditami umožňuje obchodníkům využívat různé ekonomické a politické události k zisku. Komodity jsou také považovány za ochranu proti inflaci, protože jejich ceny často rostou v časech vysoké inflace.

  Nejobchodovanější komodity na trhu

  Komoditních trhů je ohromné množství, ale některé z nich vynikají svým obchodním objemem. K nejobchodovanějším patří ropa, zlato, sója a kukuřice. Ropa je klíčová pro energetický sektor, zlato funguje jako bezpečný přístav v nestabilních ekonomických dobách, sója je důležitá pro potravinářský průmysl a kukuřice má široké uplatnění v různých odvětvích.

  Alternativní komodity

  Vedle tradičních komodit, jako jsou kovy a zemědělské produkty, existují na trhu i alternativní komodity. Tyto zahrnují vzácné minerály, bio-paliva, akciové indexy a dokonce i kryptoměny. Vzácné minerály jako lithium a kobalt jsou klíčové pro výrobu baterií, zatímco bio-paliva hrají roli v ekologickém energetickém sektoru. Kryptoměny, ačkoliv jsou spíše digitálním aktivem, začínají být vnímány jako novodobá forma komodity kvůli svému rostoucímu využití a obchodnímu potenciálu. Komoditní kontrakty na akciové indexy umožňují obchodovat v jednom kontraktu celé koše akcií, které jsou součástí konkrétního akciového indexu.

  Základy obchodování s komoditami

  Obchodování s komoditami funguje jako kterýkoliv jiný trading. Obchody lze časovat buď na základě fundamentální analýzy, ve které je klíčové sledování světových událostí, pochopení vlivu nabídky a poptávky na ceny a znalost ekonomických cyklů. Nebo na základě analýzy historické ceny vývoje komoditního kontraktu. Takto vydělávají ohromné jmění obchodníci, kteří obchodují v komoditách tzv. trend following – následování rostoucích a klesajících trendů trhů.

  Jak konkrétně obchodovat komodity přímo na burze

  Obchodování s komoditami na burze se nejčastěji realizuje prostřednictvím futures kontraktů. Futures kontrakt je dohoda o koupi nebo prodeji komodity za předem stanovenou cenu v určitém budoucím termínu. Tento způsob obchodování umožňuje obchodníkům spekulovat na budoucí cenové pohyby komodit, aniž by museli komoditu fyzicky držet.

  Další populární způsob obchodování komodit je prostřednictvím Contract for Difference (CFD), což jsou finanční deriváty, které umožňují spekulaci na vzestup nebo pokles cen komodit, bez vlastnictví samotné komodity. CFD nabízejí vyšší flexibilitu a pákový efekt, což může zvýšit potenciální zisk i riziko.

  Komodity lze obchodovat také skrze burzovně obchodované fondy (ETF), které poskytují diverzifikaci investic a jsou snadným způsobem, jak vložit prostředky do různých komodit nebo komoditních indexů. ETF umožňují investorům vystavit se trhu s komoditami bez nutnosti přímého obchodování jednotlivých komoditních futures. Navíc jsou ETF prakticky akcie, a lze je tak obchodovat s velmi malým kapitálem.

  Strategie obchodování s komoditami

  Jednou z nejpopulárnějších strategií v obchodování s komoditami je obchodování trendů (trend following). Tato strategie je v komoditním trhu obzvláště efektivní, protože ceny komodit mohou vykazovat dlouhodobé trendy v důsledku změn v nabídce, poptávce nebo geopolitických událostech. Komoditní kontrakty lze navíc bez problémů shortovat.

  Další výhodou komoditních trhů je, že nabízejí unikátní charakteristiky, které nejsou k dispozici na jiných finančních trzích. Mezi tyto specifika patří:

  COT (Commitment of Traders) reporty. Ty poskytují cenný vhled do tržních pozic velkých obchodníků, což může pomoci identifikovat možné budoucí pohyby cen.

  Term Structure (Struktura termínovaných kontraktů). Analýza termínové struktury pomáhá pochopit očekávání trhu a může být využita pro spekulace nebo hedging.

  Specifikům komoditních kontraktů se budeme věnovat v manuálu dále. V další lekci se zaměříme podrobněji na zmíněné futures kontrakty a jejich časovou strukturu.


  Finančník.cz


×
×
 • Vytvořit...