Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Směrové opční strategie.


jancocer

Doporučené příspěvky

Zdravím opční obchodníky, rád bych si od vás nechal poradit. Chystám se na obchodování opcí. Ty budou v mém případě sloužit pouze jako nástroj k obchodování podkladu, akcií. Bude se jednat o swingové obchody, s dobou trvání 1-15 dní (délku nevím předem). Obvyklý target kolem 5% ceny podkladu. Pro většinu z nich bude platit, že výstup bude kolem předem daných úrovní. Obchodovat budu s opcemi na akcie DJ a NQ100.

Samozřejmě si udělám nějaké základní testy a obchoduji už papírově, něco mám přečteno, takže určitou představu mám, ale rád bych si poslechl vaše názory:
1. Obchodovat čistou akcii nebo vertikální spread a proč?
2. případně jaký strike opce?
3. Jaký expirační měsíc volit?
4. Na co si dát obecně pozor?

- zatím je převážná většina mých obchodů na strike kolem ATM a v následujícím měsíci po prvním expiračním

Díky za názory! Až bude systém kompletní a pojedu live, za odměnu sem klidně budu házet nějakou dobu obchody.
Ať se daří!

  • Líbí se 1
Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Pavel K.:

ad 1. Obchodovat to, kde bude větší edge. Jak jej spočítat už každý řeší podle sebe.
ad 2. Takový, kde bude největší edge. Jak jej spočítat už každý řeší podle sebe.
ad 3. Takový, kde bude největší edge. Jak jej spočítat už každý řeší podle sebe.
ad 4. Na to, jakým způsobem budeš stanovovat správnou cenu konkrétní vertikály.

Asi jsem ti moc nepomohl, ale jaké otázky, takové odpovědi. Mám totiž pocit, že nevíš, jak přesně ty opci uchopit,nebo se pletu? Jak oceňuješ jednotlivé opce a VS?
T.S.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

tom_czr, díky za odpovědi... :) Mezi tím jsem si udělal nějaké základní testy opcí a vertikálních spreadů. Nejlépe mi zatím vychází kupovat 1. ITM na následujícím expiračním měsíci. Samozřejmě to bude chtít více nakoukat. Osobně ale moc velký přítel testů nejsem raději paper a live s malými pozicemi.

Co se systému týče, tak nejde o nic mechanického. V podstatě jde o některé situace, které obchoduji již několik let na futures. Nějakou dobu sleduji akcie z NQ100 a DJ a ty pohyby jsou dost podobné. Spíše i lepší. Zdá se mi, že samotné akcie ještě lépe reagují na důležité SR úrovně a jejich falešná proražení. Já bych se chtěl pak účastnit na rychlém a ve většině případů spíše kratším reverzním pohybu. Spread na toto dle mého není ideální.

Příklady obchodů z tohoto týdne:
1. Long call March strike 380 na AMZN kolem pondělní zavírací ceny. Dnes polovina pozice uzavřena v zisku a s druhou jsem ještě v trhu.
2. Long call March strike 25 na GE kolem pondělní zavírací ceny. Zatím pozice kolem nuly. Zde bych live uzavřel. Toto nebyl ideální obchod, snažím se být více v trhu, abych sledoval chování opcí. Takže držím.
3. Long call March 37 na KO v pátečním close. Polovina pozice dnes venku, druhá polovina v trhu pro větší cenový pohyb.
4. Long call March 13 na SPLS na včerejším close. Zde uskutečněn i spread long call March 13/short call March 14. Ale nic výrazného. Polovina pozice ze samotné call uzavřena. Spread ponechán na studijní účely.
5. Long call March 36 na YHOO na pondělním close. Obchod na málo výrazné úrovni s malým iniciátorem rychlého pohybu. Takové bych live nebral, ale opět, chci sledovat vývoj. Nejpozději na zítřejším close bez jasného pohybu půjdu OUT.

Dnes jsem nic nového neotevřel.

Ještě mě napadla taková věc. Pokud se dostanu s opcí do určitého profitu a s částí pozice bych rád ještě chvíli zůstal v trhu, mohl bych vytvořit sprea vypsáním pozice na dalším striku. Obzvlášť, pokud bych na podobné ceně stejně opci chtěl zavřít. Sice by mi samotný pohyb původní opce nevynesl tolik při následném prodeji spreadu před expirací, ale měl bych alespoň nějaký profit zafixovaný...

Takže tak, zhruba si myslím, že vím, jak opce uchopit, jde mi především o názor ostatních, v opčním obchodování zkušenějších.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dále mě napadla ještě další možnost. Nakoupit callku jako spekulaci na Long a nad ní vypisovat weekly call s nejkratší dobou expirace v nějakém delším striku. Čímž se mi na začátku vytvoří spread, sníží kapitálová náročnost na obchod a celkový risk. Sice si na začátku limituji zisk. Po vytvoření takového spreadu ale vidím 3 scénáře, které mohou nastat:
1. Cena akcie spadne a já utržím max. ztrátu - uzavřu celý spread, max. vypší OTM - tak dlouho bych ale nakoupenou opci nikdy nedržel.
2. Cena akcie půjde do strany. Nakoupená opce bude +- nula nebo menší ztráta. Weekly vyprší bezcenná. V takovém případě dle OP můžu vypsat další weekly, příp. ukončit pozici.
3. Cena půjde rychle UP, dojde k uplatnění weekly a k ukončení celého spreadu.

Je zde ještě další alternativa, kterou nevidím?
Toto řešení mi přijde jako poměrně elegantní, kdy mohu více řídit obchod, méně riskovat a zmírnit riziko volatility a časového rozpadu.

  • Líbí se 1
Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 4 týdny později...

xzajic Napsal:
-------------------------------------------------------
> Tak třeba jednoduchá strategie na weekly opce může
> být:
>
> * weekly opce se vypisují na cca 150 titulů.
> Napsal jsem si screener pomocí excelu, XLQ a IB,
> který tyto opce realtime hlídá.
> * Vyloučím opce na akcie, které měly nebo budou
> mít do konce týdne earnings
> * U zbytku se podívám na to, které akcie jsou v
> rostoucím trendu.
> * Zbyde mi dejme tomu 20-30 akci, jimiž se dále
> zabývám
> * Z nich si vyberu ty, které by mi nevadilo
> vlastnit a juknu na prémia, třeba v pondělí večer
> * Pokud je nějaké prémium atraktivní, tak vypíšu
> naked put a počítám s přiřazením jako nejhorší
> varianta
>
> Minulý pátek jsem si třeba takto vypsal AAPL
> 121207P00555000, protože AAPL byl na 585. Dosud
> nevím, jestli budu přiřazen či nikoliv, ale vůbec
> mi to nevadí, akcie AAPL za 555 USD teď před
> vánoci mi přijdou ok. A nyní
>
> a) Buď budu přiřazen, pak okamžitě v pátek večer
> (tedy dnes) před close vypíšu CALL řekněme na 565
> (to byl příklad)
> b) Nebo přiřazen nebudu a zkusím to v pondělí
> znovu třeba s AAPL 121214P00545000
>
> Pokud jde o otázku indexů, tak to občas dělám na
> SPY. K tomu mohl být důvod například 14.11 (dotek
> spodní BB, UO (5,10,15) > za rok, tzn. přeprodané to bylo moc). Na jiných
> indexech to nedělám, ale je to čistě proto, že je
> nemám nakoukané. Nicméně jistě to jde.
>
> A k té výši účtu? Na držení 100 ks akcií AAPL už
> pochopitelně nějaký ten účet musíte mít, ale třeba
> na ty indexy, či levnější akcie to jde i s menšími
> účty okolo 10000 USD úplně v pohodě.

Neviem, či toto fórum ešte užívateľ xzajic navštevuje, ale ak nie, tak by som bol rád, ak by niekto iný zodpovedal na nejaké nejasnosti ohľadom tejto stretégie.

Stratégia, ako taká, nie je zlá. Vypisovanie weeklys puts na akcie nie je zlá myšlienka, ale čo v takomto prípade:

vypíšem put (strike 95 USD) na akciu, ktorej cena je 100 USD. Cena akcie bude v piatok 101 USD, t.j. zinkasujem prémium. OK.

Ale, akcie padne na 90 USD, budem priradený a podľa užívateľa xzajic by som ešte v piatok pred ukončením obchodovania vypísal call opciu za cenu 95 USD. Prémium by bolo určite minimálne, ale to nie je podstatné. [bold]Mne ale nejde do hlavy, prečo chce užívateľ xzajic vypísať call-ku už hneď v piatok, keď ešte nie je oficiálne priradený ? Prečo nie až v pondelok ???[/bold] Díky

Link to comment
Sdílet pomocí služby

dobre, myslel som si. Ale čo scenár taký, že cena akcie bude stále padať ? Teda v piatok bude cena akcie 90 USD. V pondelok už 85 USD. A ďalší piatok bude cena 80 USD. Ja síce zinkasujem premium za vypísanú call-ku, ale čo potom ? Na akej úrovni mám vypísať daľšiu call ?? Na 90 USD ? To už je potom krok, ktorým akceptujem strat z akcie. Jednoducho, čo robiť, ak scenár bude taký, že daná akcie sa z nejakých dôvodov začne prepadať ?? Ako sa potom tých akcií zbaviť za čo najlepších podmienok ? Stále vypisovať call ?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ano, klidně vypsat call 90 USD a pokud cena půjde nad, jednoduše přerolovat. Já mám takto "zazděné" 4 pozice. A beru každý týden (všechny mají týdenní opce) ze všech prémium. Pokud se cena pohne mým směrem moc, roluji. Dřív nebo později se zisky nakumulují a i pozice se člověk zbaví. Je to běh na dlouhou trať, ale o tom to je. Trpělivost na trhu přináší v důchodovém věku nejen růže. Mnohdy i dříve. :-) Přeji vysoké zisky.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

pesiak Napsal:
-------------------------------------------------------
> Dagobert,
>
> asi si nečítal aj vyššie príspevky, že ? Jak, že
> pokud pujde cena nad ??? Však ja sa chcem zbaviť
> akcií za čo najlepšiu cenu. S rolovaním to nemám
> nič. Tušim sa táto stratégia volá covered call
>
> Ale vidím, že odpoved asi aj tak nedostanem...

Nevěš hlavu, každý prý nakonec dostane to, co si zaslouží :D
Ale vážně...
Co nejlepšího udělat když akcie pořád klesá? Na to ti přece dá odpověď backtest. Nebo vědma. Vyber si ;)

BTW: jestli máš problém s tím jak ti tady ostatní odpovídají, zkus třeba hledat příčinu u sebe.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To je pravda. :-) Ale pokud jsi např log přiřazen za 100 a cena jde kazdy tyden dolu, vypisujes nejprve napr. 105, pak 100... to je jeste ok. Ale pokud je cena treba 80 a vypisu 85, nechci zavrit obchod prece ve ztrate 1500 USD. Prosteroluji dal a v tomto pripade by pro me byl jediny akceptovatelny strike 100. Stale je to covered call, ale tu strategii ridim, abych nemusel inkasovat ztratu. :-))) Snad jsem to vysvetlil, aby se to dalo pochopit.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ak som priradený za 100 to znamená, že cena akcie je už pod 100 (napr. 95). To znamená, že vypísať call na 105 bude nezmysel. Treba vypísať tú call na 100 USD (aby som sa akcií zbavil aspon za cenu, za akú mi boli priradené).

Ono ide hlavne o toto: v piatok ste priradený za 100 USD, pričom cena akcií uzavrela na 95 USD. Avšak v pondelok ráno môže trh otvoriť na 90 USD a to je už prúser strata 1000 USD. Rozumiete ma ?

Ak ja ešte v ten istý piatok vypíšem call na 100 USD, zinkasujem možno nejakých 30-40 USD, ale to je relatívne nič. A ja ked vypíšem call, ja musím čakať do expirácie, no a zatial (počas pondelka, utorka, stredy, štvrtku, piatku) sa cena akcie môže prepadnúť ešte hlbšie - napríklad na 80-85 USD. Potom čo ?

Inak je to stratégia ako taká veľmi dobrá, ale tento scenár je naozaj problém a neviem prísť nato, ako najlepšie takúto situáciu "obalamútiť", aby som z obchodu vyššiel s čo najmenšími stratami.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ano, strike 100 je pravdepodobnejsi a zbavis se akcii za stejnou cenu, za kterou jsi ji poridil. Strike 105 vypsat muzes take, ale je za mensi premium a je take mensi pravdepodobnost, ze tam (nad 105) podklad v patek uzavre. Na druhou stranu, je tam potencial dalsiho zisku 500 USD na kontrakt (105-100=5x100). Takze je to o tom, jak moc veris, ze akcie dojde nad 105.

K vete v druhem odstavci:
To ztrata je jen nezrealizovana. Dokud akciovou pozici nezavres, neni to tragedie.

Tuto strategii balamutim zatim tak, ze pokud se podklad propadne treba na pulku a pozici drzim stale (inkasovani premii je dostatecnym argumentem pozici drzet), pozici doredim a tim se dostanu na mensi cenu. Treba ten priklad s cenou 100. Pokud cena klesne na 50 a doredim stejnym mnozstvim akcii (zase pomoci opcnich kontraktu), prumerna cena bude pro me pak 75. A to uz se lepe ceka.

Stejne to plati i opacnym smerem. Zalezi na tom, if drzi clovek long nebo short pozici. :-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

radim2 Napsal:
-------------------------------------------------------
> pesiak Napsal:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Dagobert,
> >
> > asi si nečítal aj vyššie príspevky, že ? Jak,
> že
> > pokud pujde cena nad ??? Však ja sa chcem
> zbaviť
> > akcií za čo najlepšiu cenu. S rolovaním to
> nemám
> > nič. Tušim sa táto stratégia volá covered
> call
> >
> > Ale vidím, že odpoved asi aj tak
> nedostanem...
>
> Nevěš hlavu, každý prý nakonec dostane to, co si
> zaslouží :D
> Ale vážně...
> Co nejlepšího udělat když akcie pořád klesá? Na
> to ti přece dá odpověď backtest. Nebo vědma. Vyber
> si
>
> BTW: jestli máš problém s tím jak ti tady ostatní
> odpovídají, zkus třeba hledat příčinu u sebe.
>
> --------------------------------------------------
> ----
> Je třeba vidět souvislosti tam, kde je jiní
> nevidí.

Radim, no čo ? U mňa je problém, že mi nikto neodpovedá ? Jaa neviem koľko ľudí tu je aktívnych a koľko z tých aktívnych sa zaoberá opciami, ale keď vidím, že to tu je márne. Ja keď môžem a viem, vždy každému poradím a tu keď sa snažím o diskusiu, tak 0 relevantných odpovedí...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...