Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Směrové opční strategie.


jancocer

Doporučené příspěvky

Vrtá mi hlavou to, co jste tu rozjeli a škoda, že to nedokončili. Tak snad teď.:)

Rozumím této strategii a vidím v ní pouze jediný háček, nad kterým zatím nemůžu nějak vyzrát. Snad to popíšu srozumitelně. Dejme tomu, že akcie XYZ se pohybuje kolem hodnoty 50 a já vypisuju weekly naked puts. Všechno je OK do té doby, dokud nejsem přiřazen.

I potom je vše OK, protože i když jsem přiřazen a cena akcie klesá, jedná se pouze o nerealizovanou ztrátu = dokud obchod neuzavřu, neodečtou se $$$ z mého účtu.

Problém vidím v okamžiku, kdy jsem byl např. přiřazen na hodnotě 50 a vlastním 100ks akcie XYZ. Akcie dále klesá, já vypisuji tentokrát Call opce a inkasuju prémia. Dříve nebo později dojde ale i k přiřazení této vypsané Call opce a mě se "vynuluje" počet akcií a dojde k realizování ztráty. Pokud to nastane např. na hodnotě 30, tak po přiřazení vypsané Call opce se mi realizuje ztráta 2000 USD (50-30*100) minus inkasovaná prémia, která ale ani nepokryjí tuto ztrátu.

Co s tím? Poradí někdo?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj nighthero,

ja som nad tou stratégiou premýšlal a nakoniec som dospel k záveru, že to nie je ono.

Presne to, čo teraz trápi teba, trápilo aj mňa. Toto, čo si popísal vyššie je vlastne najhorší scenár tejto stratégie. Takže:

vypisovanie naked puts na akcie ti síce prinesie nejaké drobné, ale raz príde takáto situácia, že natrafíš na akciu, ktorá bude padať a padať a ty skončíš v konečnom dôsledku v dosť veľkej strate.

Takže zbieraš prémia (drobné), ale raz ťa niečo prevalcuje a tvoje zisky budú zrazu fuč. Nedá sa tomu asi zabrániť. Ty ked budeš mat akcie, môžeš vypisovaŤ ATM call opcie, ale aj tak strata z akcie bude vyššia ako výnos z prémií.

Hmmm, keby sa niekto do diskusie pridá a napíše, ako stratégiu vylepšiť, tak by som bol rád, ale podla mňa sa to nedá.

Inak toto je vhodná stratégia pre blue chips, ale aj tak - aj tam skôr, či neskôr ti jedna takáto situácia zmaže podstatnú časť ziskov.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To nighthero:
Řešení je velmi jednoduché. Pokud vypisuješ PUTky a podklad klesá, stačí rolovat. Je na každém jaké si zvolí období a strike. Pokud expiraci z jakéhokoliv důvodu "prošvihneš" a jsi přiřazen, vypisuješ CALLky a správně jak píšeš, inkasuješ dál prémia. S tím přiřazením "dříve či později" ale nesouhlasím. Opět si to můžeš řídit a přiřadit se nechat až budeš chtít. Stačí CALLky opět rolovat, dokud nebude podklad na nule (původní strike při přiřazení) nebo v zisku.
Kdo má trpělivost, celkově bude v zisku. Já takto řeším momentálně 4 tituly, které jsem v roce 2013 "prošvihl" a nechal se přiřadit. Ostatní naked opce pečlivě roluji, pokud se mi situace v expirační den nelíbí.

To pesiak:
Souhlasím, ale průšvih je to v případě, že si člověk portfolio nehlídá. Pokud máš možnost denně si pozice hlídat a upravovat, není o co přijít. Takže jak jsem popisoval o odstavec výše. Tato strategie mi vynáší a zatím jsem na jiné zlepšení nepřišel. Pokud je potřeba ještě k tomu něco vysvětlit, jsem k dispozici.

Hodně úspěšných obchodů. :-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

"S tím přiřazením "dříve či později" ale nesouhlasím. Opět si to můžeš řídit a přiřadit se nechat až budeš chtít. Stačí CALLky opět rolovat, dokud nebude podklad na nule (původní strike při přiřazení) nebo v zisku. "

To myslíš tak, že akcie si ponecháš na účte, aj keď budú v strate ?? Čo keď tie akcie takto budú pomaly padať dolu ? Nikdy ich nepredáš ?

inak ako to myslíš tú úplne prvú vetu ? "Pokud vypisuješ PUTky a podklad klesá, stačí rolovat."

Však ja začínam tým, že vypíšem naked put. Buď budem priradený, alebo opcia vyprší a mám prémium. Aké rolovanie ?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Přesně tak to myslím. :-) Akcie si ponechám tak dlouho, dokud budou ve ztrátě. Pokud budou padat pomalu dolů a budou třeba na polovině mého původního strike, využiji nízkou cenu a doředím. Je to jen o síle kapitálu. Ale pokud člověk nevybírá vše co vydělá, účet roste a prémia člověku našetří na to ředění akciové pozice.

Také hodně záleží na výběru titulu. Vybírám si podkladová aktiva, která jsou hodně volatilní a jsou to spíše firmy, u kterých není pravděpodobné, že by padaly dlouhodobě až k nule. Propady ceny zažívají všechny tituly, ale po nějaké době se zase odrazí a tak to jde stále dokola.

K té první větě:
Např.: cena akcie XYZ je 54. Vypisuješ PUT, exp. za 4 týdny, strike 50, obdržené prémium bude dejme tomu 200 USD/kontrakt. Breakeven je tedy na ceně 48... Uběhnou čtyři týdny. Pokud je podklad nad 48, jsi v zisku. Byť i v částečném. Pokud je podklad pod 48, můžeš koupit zpět opce zpět, ale budeš už ve ztrátě. Za to čekání čtyř týdnů chce ale člověk přeci jen nějakou odměnu, ikdyž třeba v budoucnu. Proto je dobré rolovat. Tedy dokoupit opci zpět, třeba za 300, ale hned vypsat na další expirační období za více peněz opci novou. Třeba strike 45 za 500. Obdržené prémium tedy bude v tento moment 200 na kontrakt. Pak lze situaci opět řešit dle ceny v den expirace. Tedy pokud cena bude nad 45, zůstane celých 500. Tedy v tom máš zaplacenou i tu původní cenu, kterou jsi obětoval ve chvíli rolování. Pokud cena akcie bude opět níže, zase rolovat... Jednoho dne/týdne/měsíce cenu doženeš a prémium, které hrneš před sebou Ti spadne do klína celé.

Já to takto dělám. Přiznám se ale, že roluji výjimečně, protože si vybírám skutečně veliká rozpětí spreadů nebo iron condorů. Proto mnou zvolené strike akcie zřídka doženou.

Např. zítra budu rozšiřovat portfolio. Budu vypisovat 10 kontraktů GMCR, exp. MayWk2, strike 135/75.
K tomu asi ještě IC NFLX, exp. AprWk4. Na každou stranu půjdu alespoň o 100 dolarů.

Vrátím se ještě k problému přiřazení, když nastane. Konkrétně:
Jednou z mých "zazděných" pozic je AMZN. V druhé polovině roku 2013 jsem se nechal přiřadit na ceně 300. Držím tedy 200 ks AMZN za cenu 300 short. Když počítám margin mého brokera, blokuje mi tedy tato pozice z kapitálu 30000 USD plus to co je v nezrealizované ztrátě. Sám si můžeš v historických datech najít, že se AMZN podíval už i nad 400. V pátek zavíral na ceně 323 USD. Moje pozice je tedy ještě stále 4600 v červených číslech. Ale cenu stále kopíruji a hraju si s PUTkama - a beru prémia. Za tu domu co pozici držím mi prémia přinesla hezkých pár tisíc. A cena 300 se blíží. Takže poslední mnou vypsané PUTky budou na strike 300. V ten moment se akcií zbavím, uvolní se mi kapitál, ale hlavně - prémia za celou tu dobu už mám v kapse.

Pro zajímavost - až se pozice zbavím, napíšu sem jak dlouho mi to trvalo než se cena vrátila a kolik jsem díky této pozici AMZN celkem vydělal.

PS: Poplatky neřeším, mám 1,25 USD/kontrakt - u akcií 8,95 za obchod. To je zanedbatelné.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to dagobert: takže rolovat? Potřebuju dovysvětlit. :)

Dejme tomu, že vypíšeš PUTku v pátek a v úterý se cena podkladu propadla a nebezpečně se přiblížila tvému vypsanému Strike. Řekneš si, že je čas rolovat. Inkasoval si např. 20USD a nyní při rolování může být ale hodnota opce např. -100USD. Tzn. abys "byl na svém", tak musíš rolovat tři opce (vzroste prémium a nyní není 20USD, ale už 30USD). A když bude podklad dál klesat a situace se bude opakovat, tak můžeš rolovat se ztrátou např. 3x -150USD a nových PUTek už musíš vypsat 15 (příklad).

A to nehledě na to, že po prvním rolování, které bylo v úterý, se trh může obrátit na sever a při expiraci být vysoko nad strike, tzn. roll byl zbytečný.

Jak tohle řešíš? :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ne, neplaším hned jak se cena přiblíží strike. Dejme tomu, že v pátek vypíšu PUTku a v úterý se cena přiblíží mému strike. Takže je ještě do pátku dost času nechat situaci jak se vyvrbí, aby roll nebyl zbytečný. :-) V případě potřeby zakročím ve čtvrtek, kdy se na trhu objevují nové weeklys a nebo častěji v pátek v poslední hodině obchodování. Prostě podle trhu. Situaci sleduji prakticky každou chvilku i v terénu přes mobil. Když jsem ve své pracovně, tak neustále.

Při rolování ani nemusím zvyšovat počet kontraktů. Stačí posunout čas a event. strike. Každá opce OTM nebo ATM (a několik prvních i ITM) má v sobě časové prémium. A to je to co hraje pro nás. Proto každá nově narolovaná opce (sell to open) je vždy dražší než ta původní, které se rolování zbavuji (byu to close). Proto se to vyplatí. Odsune se problém a ještě se na tom vydělá. :-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

"Vrátím se ještě k problému přiřazení, když nastane. Konkrétně:
Jednou z mých "zazděných" pozic je AMZN. V druhé polovině roku 2013 jsem se nechal přiřadit na ceně 300. Držím tedy 200 ks AMZN za cenu 300 short. Když počítám margin mého brokera, blokuje mi tedy tato pozice z kapitálu 30000 USD plus to co je v nezrealizované ztrátě. Sám si můžeš v historických datech najít, že se AMZN podíval už i nad 400. V pátek zavíral na ceně 323 USD. Moje pozice je tedy ještě stále 4600 v červených číslech. Ale cenu stále kopíruji a hraju si s PUTkama - a beru prémia. Za tu domu co pozici držím mi prémia přinesla hezkých pár tisíc. A cena 300 se blíží. Takže poslední mnou vypsané PUTky budou na strike 300. V ten moment se akcií zbavím, uvolní se mi kapitál, ale hlavně - prémia za celou tu dobu už mám v kapse. "

Počuj, ale v tomto prípade si musel vypísať naked call (keďže píšeš, že si short AMZN) a to už je niečo iné. Alebo si sa pomýlil ?

Lebo nám ide o to, že začať vypisovať naked put a potom ak budeme priradení, tak sa zbaviť akcií, za čo najlepších podmienok.

Inak s tým rolovaním putiek, ak padá cena akcie - tak cieľom je vlastne to, že v konečnom dôsledku kúpiš akciu kvázi na dne ? :) To je pekné, ale či tie prémia pri rolovaní putiek budú väčšie ako strata, ktorá ti vyplynie z toho, že si opciu kúpil späť. Ja neviem, nikdy som takto prémia nesledoval.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

nighthero Napsal:
-------------------------------------------------------
> to dagobert: takže rolovat? Potřebuju dovysvětlit.
>
>
> Dejme tomu, že vypíšeš PUTku v pátek a v úterý se
> cena podkladu propadla a nebezpečně se přiblížila
> tvému vypsanému Strike. Řekneš si, že je čas
> rolovat. Inkasoval si např. 20USD a nyní při
> rolování může být ale hodnota opce např. -100USD.
> Tzn. abys "byl na svém", tak musíš rolovat tři
> opce (vzroste prémium a nyní není 20USD, ale už
> 30USD). A když bude podklad dál klesat a situace
> se bude opakovat, tak můžeš rolovat se ztrátou
> např. 3x -150USD a nových PUTek už musíš vypsat 15
> (příklad).
>
> A to nehledě na to, že po prvním rolování, které
> bylo v úterý, se trh může obrátit na sever a při
> expiraci být vysoko nad strike, tzn. roll byl
> zbytečný.
>
> Jak tohle řešíš?
>
>

Prečo, že rolovanie bolo zbytočné ? Otázka znie, či prémium z rolovania ti pokrylo stratu z toho, že si naked put opciu musel kúpiť späť :D Ak pokrylo, tak v najhoršom prípade skončíš na B/E, vtedy by to možno šlo označiť ako zbytočné. Ale ak ti prémium z novej naked put pokrylo stratu a zároveň ti ešte niečo zostalo (5 USD :D), tak si v zisku a ideš dalej...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To pesiak:
No jasan, AMZN se mi přiřadil kvůli vypsané call. Pro upřesnění: Vždy začínám výpisem naked straddle. Tedy za stejný kapitál vypsání PUT i CALL. S tím AMZN to tedy bylo tak, že když byl kolem 280, vypsal jsem CALL 300 a PUT 260. No a šel nahoru. Takže se proměnila CALLka.

K tomu rolování PUTek: Pozorně si prohlédni otions chain třeba zrovna AMZN. Prohlédni různé expirace a uvidíš to v tom.

Zásadně se chci svých čtyř přiřazených pozic zbavit a pak už jen rolovat vše co budu mít. Mám rozjetých dalších 14 titulů naked straddle a čtyři iron condory. Zítra chci ještě vypsat to GMCR a NFLX. Pak zas budu číhat a nejpozději v pátek kdyžtak zakročím.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to dagobert: doufám, že budeš mít sílu/chuť mi vysvětlit ještě pár maličkostí :)

"Jednou z mých "zazděných" pozic je AMZN. V druhé polovině roku 2013 jsem se nechal přiřadit na ceně 300. Držím tedy 200 ks AMZN za cenu 300 short. Když počítám margin mého brokera, blokuje mi tedy tato pozice z kapitálu 30000 USD plus to co je v nezrealizované ztrátě. Sám si můžeš v historických datech najít, že se AMZN podíval už i nad 400. V pátek zavíral na ceně 323 USD. Moje pozice je tedy ještě stále 4600 v červených číslech. Ale cenu stále kopíruji a hraju si s PUTkama - a beru prémia. Za tu domu co pozici držím mi prémia přinesla hezkých pár tisíc. A cena 300 se blíží. Takže poslední mnou vypsané PUTky budou na strike 300. V ten moment se akcií zbavím, uvolní se mi kapitál, ale hlavně - prémia za celou tu dobu už mám v kapse."

a) k té blokaci kapitálu - pokud vlastníš 200ks akcií hodnoty 300, neměl by být margin 60000USD?
b) hraju si s PUTkama - já myslel, že když došlo k přiřazení, tak že poté vypisuješ CALLky? Nebo jak to máš? :)
c) ty vypisuješ, když nejseš přiřazen, naked CALL i PUT zároveň?
d) budu se muset mrknout na ceny opcí, ale pokud je při rollu cena vypsané ITM opce menší než výpis nové, tak pak je to OK.

A určitě oceníme, když pak dáš vědět, jak si dopadl s tím Amazonem :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dagobert,

včera som ešte aj pred spaním premýšlal nad týmto všetkým a som si viac než istý, že s tým rolovaním putiek v prípade, že bude cena akcie klesať to neni také ľahké. Prečo ? Lebo:

Dajme tomu, že cena akcie je teraz 21 USD.

1. vypíšem PUT pri strike 20,50 USD. Zinkasujem prémium nejakých 25 USD

2. cena akcie pôjde na 19,50 USD. Takže podla teba by som mal kúpiť opciu späť a vypísať novú put. Ja keby chcem teraz kúpiť tú vypísanú put späť, už by stála určite nejakých 1,90. Takže 190 USD by som musel zaplatiť. Moja strata je teraz 165 USD. Ak vypíšem ďalšiu ATM put (ako ty odporúčaš) pri strike nejakých 19 USD, tak ja opäť ja zinkasujem max. nejakých 20-30 USD. Takže rolovaním si kumuluješ stratu.

Preto nechápem ako si ty v prvom príspevku zobral to, že najprv zinkasuješ pri vypísaní opcie 200 USD a rolovaním tejto opcie zrazu zinkasuješ 500 USD. Však si predsa v prvom aj v druhom prípade vypísal mierne OTM opcie, tak ako si v prvom prípade zinkasovať 200 USD a v druom 500 USD.

Ja len, že teraz neviem, či si tie prémia strielal z brucha, alebo čo. Lebo určite to takto neni, že rolovaním dalšej ATM opcie ja dostanem viac ako som dostal predošlým výpisom ATM opcie.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Rolováním se to vždy zachránit nedá. Rolování funguje jen pokud to klesá pomalu, nebo to neklesá o moc. Pak se vypisováním na vzdálenější měsíce a nižší strike dá ubránit zisk a něco málo i vydělat.
Podobně to platí u CALL, tam je to s rolováním ještě těžší.

Asi nejlepší řešení je vypisovat PUT na akcie a cenu za kterou je chci nakoupit. Pak přiřazení nevadí.
Jako poslední možnost je vykoupit zpět opci a realizovat ztrátu, to je někdy bohužel nutné udělat. Smaže to zisky za několik měsíců.

BTW: tohle nejsou zrovna směrové opční strategie. :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To nighthero:
a) Máš pravdu, že 200x300 zabírá 60000 kapitálu, ale od brokera mám dvojnásobek overnight takže mi to blokuje pouze těch 30000 vlastního kapitálu. :-) Úroky za půjčený margin jsou zanedbatelné.
b) Pro upřesnění, AMZN mám short, takže si hraju s PUTkama. U pozic co mám long (jednu) si hraju s CALLkama.
c) Ano, naked vypisuji zároveň PUT i CALL. Je to za jeden kapitál. Akcie nemůže být při expiraci na dvou cenách zároveň, proto je to za stejný margin, ale cca. dvojnásobné prémium.
d) Jj, cokoliv jsem zatím roloval, vždy jsem dostal více než jsem obětoval. Takže byť malý, ale stále zisk.

To pesiak:
Jak jsem již psal v bodě d) pro nightgero. Rolováním jsem zatím nikdy netratil. Je potřeba pohlídat, že čím více akcie utíká, tím vzdálenější expiraci musím zvolit, abych měl alespoň symbolický zisk. Těch 200,300,500 apod. jsem udával namátkou. Ale z mé praxe jsou čísla třeba taková: Buyback opcí za cca. 9000, výpis opcí za 12.800. Posunutí expirace o 3 týdny a posunutí strike o 1 USD. Konkrétně se týká FB, strike 64, exp. AprWk4. Momentálně ale FB padá dál tak budu pozici asi dále rolovat. Uvidí se za pár týdnů.

To radim2:
V podstatě máš pravdu. Díky dostatečnému posunutí expirace ale nikdy neroluji, abych zbytečně inkasoval ztrátu. Takto se mi podařila zachránit i situace, kdy akcie utekla o více než 20%. Pravda, musel jsem rolovat o 3 měsíce dopředu.

Pro zajímavost jsem se podíval kolik mi ta AMZN pozice již přinesla na prémiích. Je to přes 10.200. Takže se uvidí dál. Dnes asi trh pofrčí o další procento/a na jih tak jsem na to zvědav.

Hodně štěstí kluci.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Presne tak Radim. Aj to je možnosť, že proste tvoja vypísaná putka buď vyprší a zostane ti prémium, alebo ju kúpiš späť a strata ti zmaže tvoje zisky :( .

Čo potom vymyslíme ? :D Mne tie weeklys nedajú pokoj a stále rozmýšlam ako ich obchodovať...

Ale ešte si počkám na odpoveď od Dagobert. Som rád, že sa pridal do diskusie a chválim jeho myšlienky a nápady.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...