Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

OPCE


tomnes

Doporučené příspěvky

To vodafone:

V opcích jsem opravdu začátečník (zhruba ty 2 měsíce live).U opcí jsem live zatím podnikl čistý nákup put/call nebo výpis(nekrytý) put/call.Ve strategiích se teprve rozhlížím a jen testuju.Ve vypisování jsem zatím opatrný a otvírám obchod do objemu 150 USD a čekám.SL mám těsně před tím než by podklad vstoupil do ITM.Kupování opcí provadím v objemu 250-500USD.SL mám 55% hodnoty,PT-polovinu na 60% a druhou nechávám podle situace ještě při životě a mám pouze mentalní stop. když se opce vydá proti mě tak ji zavřu min.10 % nad nákupem(myslím tím zbylou polovinu).Pokud dorazí k SL tak samozřejmě zavírám pozici celou.Vzorek live obchodů je okolo 50 tak to berte vše s velkou rezervou,jsem opravdu na začátku,a ted uvažuju,že možna trošku změním SL na 50% a PT na 65% abych vylepšil RRR,a změny můžou ještě přijít,ale zatím mám z toho docela dobrý pocit.Větší váhu při výběru opce dávám zatím TA podkladu dle TS.Jo ještě SL byl zasažen asi v 20%.

S pozdravem

borax

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jsem odběratelem newsletteru a v posledním čísle mě mimo jiné zaujala kapitola : [bold]Škola spekulanta : opční strategie Collar. [/bold]
Tato opravdu jednoduchá a konzervativní strategie může být zajímavě mazaná za předpokladu, že jsem ve správný čas na správném místě. O úspěchu strategie více než hodně rozhoduje správný výběr podkladu. Pokud trefím mírně a stabilně rostoucí podklad nebo podklad jdoucí do strany se slušnou volatilitou, tak se dá říci, že jsem vítěz. Zde by platilo výstižné "slowly, but surely".

Úskalí, které si já uvědomuji, se pokusím objasnit na následujícím ilustrativním příkladu (tzv. katastrofický scénář):

[bold]1. měsíc : [/bold]
Vyberu si podklad, který se obchoduje za 27,5 a vstoupím Long. Opce, které mám k dispozici, se obchodují na strike cenách 20, 25, 30. Vypíši 30c např. za +0,70 a koupím 25p za -0,50. Splnil jsem podmínku, že výpis mi přinese více než koupě pojištění. V prvním měsíci akcie klesla na 27 (to není nic dramatického) a obě opce expirovaly bezcenné. Ubránil jsem tedy uzavřený profit +20 USD a mám otevřenou ztrátu z důvodu podkladu -50 USD.

[bold]2. měsíc : [/bold]
Mám možnost vypsat 30c už jen za +0,50 a nakoupit pojištění 25p za -0,60. Moje investice je tedy -10 USD, dostávám za to pojištění při poklesu pod 25 a zároveň měsíc času, aby se směr akcie otočil na sever. Na konci měsíce, obě opce expirují bezcenné a akcie skončila na 25,50.
Uzavřel jsem ztrátu -10 USD (celkem mám s minulým měsícem +10 USD) a mám otevřenou ztrátu -200 USD.

[bold]3. měsíc : [/bold]
Ejhle : Nepříjemné zjištění. Opce 30c je vzdálená a nikdo už nevěří, že se to tam vyšplhá a za výpis dostanu jen +0,10. Naopak 25p je velmi blízko, downtrend podkladu je jasný a 25p je mi nabízena za -1,20. Tímto nemám šanci splnit, že výpis kryje nákup pojištění. Tato legrace by mě stále minus 110 USD.
[ital] Pozn.Nebo mohu "cuknout" na levnější pojištění na úrovni 20p, tím ale nezvýším premium na straně Call. Posunout Call na strike 25 také není ideální, neboť v případě růstu podkladu nevydělám nic na pohybu podkladu. A navíc zvyšuji risk o dalších 500 USD v případě dalšího propadu. [/ital]

Nakonec jsme vzali možnost získání dalšího měsíce času za -110 USD a podklad se udržel na úrovni 25,50.
Resume : Uzavřeli jsme tedy ztrátu -110 USD (celkem máme s minulými měsíci -100 USD) a máme otevřenou ztrátu -200 USD.

[bold]4. měsíc : [/bold]
Stojíme před stejným problémem jako minulý měsíc. A tak by to mohlo pokračovat. Můžete si modelovat, co dál, když např. podklad skončí na úrovni 24.

[bold]Závěr : [/bold]
Pokud si od finálního profitu equity křivek Collar odečtete zisk/ztrátu, kterou Vám udělal čistý pohyb podkladu, dostanete "výhodu", kterou Vám přineslo hraní si s opcemi. A to je to, proč se tato strategie obchoduje. Možnost extra výdělku v pohybu podkladu.

1) Jsme-li úspěšně long v akcii, strategie collar nám přinese větší zisk a ochrání před pádem.
2) Jsme long, kdy akcie stagnuje a tedy nevydělá nic, tak kromě ochrany SL nás Collar posune do černých čísel.
3) Jsme-li long a akcie jde proti nám, tak máme šanci, kromě účinného SL, že minimalizujeme ztrátu. Budeme sice naštvaní, že jsme prodělali, ale může nás těšit, že ne tolik.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Misaku,

Jsem skutečně asi jediný, který nechápe, ale zato čte.

[ital]Vyberu si podklad, který se obchoduje za 27,5 a vstoupím Long. [/ital]

Jakou opcí vstoupám LONG?

[ital] Opce, které mám k dispozici, se obchodují na strike cenách 20, 25, 30. [/ital]

No budiž.

[ital]Vypíši 30c např. za +0,70 a koupím 25p za -0,50. [/ital]

No budiž.

[ital]Splnil jsem podmínku, že výpis mi přinese více než koupě pojištění[/ital]

Vydělám, ale nepojistím.

[ital]V prvním měsíci akcie klesla na 27 (to není nic dramatického) a obě opce expirovaly bezcenné. [/ital]

No budiž.

[ital]Ubránil jsem tedy uzavřený profit +20 USD[/ital]

Souhlas.

[ital]mám otevřenou ztrátu z důvodu podkladu -50 USD[/ital]

Z čeho.

rarit

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Minulý rok jsem hodně sledoval a také obchodoval podklad DF. Velká likvidní společnost. Řeklo by se, ideální kandidát na Collar - 15 let stabilně rostoucí akcie. Vstup do Collar na úrovni 45. Výstup po roce na úrovni 25. V případě pouze long stock by byla ztráta -20,00. Během roku byla vyplacena "čistá" dividenda 12.75 (to je ten pád, kdy cena korigovala tu divi), takže férová ztráta je jen 7,25. V případě použití strategie collar je dosaženo ztráty "jenom" 5,69. Ztráta je to značná, ale díky Collaru je 22% nižší, než při pouhém obchodování podkladu. Na tomto příkladu je vidět, že pohyb podkladu rozhoduje o výsledku strategie. Opce z Collar jsou jen jazýček na vahách na dovyvážení.

5014

5015

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jsem skutečně asi jediný, který nechápe, ale zato čte.

Vyberu si podklad, který se obchoduje za 27,5 a vstoupím Long.
Jakou opcí vstoupám LONG?
[bold] Žádnou opcí, vyberu si podklad a je Long = prostě koupím akcie[/bold]

Opce, které mám k dispozici, se obchodují na strike cenách 20, 25, 30.
No budiž.

Vypíši 30c např. za +0,70 a koupím 25p za -0,50.
No budiž.

Splnil jsem podmínku, že výpis mi přinese více než koupě pojištění
Vydělám, ale nepojistím.
[bold] Koupě 25p mi jistí propad podkladu (akcie) pod 25. To je holý fakt.[/bold]

V prvním měsíci akcie klesla na 27 (to není nic dramatického) a obě opce expirovaly bezcenné.
No budiž.

Ubránil jsem tedy uzavřený profit +20 USD
Souhlas.

mám otevřenou ztrátu z důvodu podkladu -50 USD
Z čeho.
[bold] Long Akcie 27,50, aktuální hodnota je 27,00 jsem v otevřené ztrátě 0,50 / akcii - 1 lot je 100 ks proto -minus 50 USD[/bold]

P.S. Psal jsi, že opce děláš 7 let, toto jsou základy pro začátečníka, tak mě prosím více nezkoušej. (tu)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Taky mne zaujala strategie Collar popsaná ve zmíněném newsletteru. Pracně jsem se prokousal možnými variantami a musím zcela souhlasit s misakem. Stáhl jsem si také z yahoo historická data akcií testpvaná autory článku a porovnal je s uvedenými equity křivkami. Je to téměř přesná kopie a to potvrzuje, že o úspěchu strategie Collar opravdu rozhoduje chování podkladu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Misaku,

No tos mi to zase dal. Ale čekal jsem to.

Čtu zde tebe, trochu se popřu s poršákem, splknem s Jaroslavem o EW. Jinak nejčastěji používám nabídku "označit příspěvky za přečtené."

Jsem příznivcem opcí, tak čtu tvoje příspěvky, že se přece jen objeví něco, co by změnilo můj dosavadní přístup. Přirozeně k lepšímu.

U posledního jsem nevěřícně kroutil hlavou, ale vědom si toho, že pitomosti nepíšeš, jsem se musel začíst několikrát, než jsem pochopil o čem jsi psal.
Ten první dojem jsem ti napsal.
Jinak máš samozřejmě pravdu.

I když jsi uvedl i následný příklad, kdy je možno touto metodou trošku pofoukat bolístku ztrát, nakonec je možno konstatovat: pokud se nůžky rozevírají, jednou se rozevřou tak,že to neuneseme.

Sám jsem "vymyslel" několik strategií jak čelit ztrátám a některé dokonce i použil, a nutno říct, že ke své škodě.

Mnohokrát zde bylo řečeno jedno, raději několik malých ztrát než jednu velikou.

A můžeš obcovat jak chceš.

rarit

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...