Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

OPCE


tomnes

Doporučené příspěvky

To saguaro:

Pravděpodobně jsi vypsal putku/y před earnings (22.07. BMO) a to je dost riskantní počin. Ale stalo se. Takže buď najít vhodnou expiraci a strike a přerolovat...

nebo

Nechat se přiřadit (pokud věříš, že se MCD v dohledné době zase zvedne) a vznikne long pozice s nezrealizovanou ztrátou. Pak lze vypisovat covered callky dokud se pozice nezbavíš. Expirace a strike je opět na Tobě. Pokud bude call strike menší než 100 (pořizovací cena akcií při přiřazení), je dobré vypsané opce řídit, aby nevznikla nechtěná ztráta. Při strike 100 a vyšších není co ztratit. :-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

saguaro Napsal:
-------------------------------------------------------
...
> Ako som mohol vedieť, že cena spadne takto nízko ?
...


Změna ceny akcie o cca 6,5% za jeden měsíc ti přijde hodně? Pokud chceš být klidnější tak nevypisuj naked (osobně ale naked sám vypisuji) nebo se s takovými změnami prostě smiř. Klidně to mohlo být 2x tolik a tvoje opce mohla vyletět cca na 10-ti násobek (počítám ze zhruba 1,3 na 13). A to nejsme v žádné volatilní době...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dagobert, takže nikdy nemám vypisovať naked put pred earnings ? Lebo zas na druhej strane, ak vzrastú prémia a ja vypíšem naked put a cena akcie vyskočí hore, tak zarobím viac ako za normálnych okolností, nie ?

Kama4h, tak na prvý pohľad sa mi zdá byť veľa. Mne tie naked put až tak neprekážajú, nevypisoval by som ich na hocijaké akcie, ale ako sa dá potom sakra konzistentne zarábať na tejto stratégií ? Však ak by som roloval, nemal by som nič, iba stratu. Ak sa nechám priradiť, vypísal by som call, dostal by som opäť nejaké drobné, ale viem, že v konečnom dôsledku budem v strate, ale mierny zisk sa objaví až o niekoľko mesiacov. (pretože ak ja budem rolovať covered call s tým ako bude cena akcie rásť, tak ja ju narolovať až na strike 100, aby som sa akcií zbavil za cenu, za ktorú som ich nakúpil. Lenže rolovaním si len opäť oddialim čas a narobím straty). Aspoň takto to zatiaľ vidím ja.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to saguaro:
Jestli chceš v tradingu uspět, tak se neptej a udělej vlastní studii, test, měření. Přece jen vypisování před earning se dá hezky mechanicky natestovat - ne, že to budeš dělat ručně případ po případu! ;-)

Pokud tato měření sám neuděláš, pak v krizové situaci hrozí nedostatek důvěry plynoucí z neznalosti přesných čísel a tedy riziko nekonzistentního obchodování - které pak někteří svádějí jen na psychiku.
Psychika je vždy výmluva - vždy je všechno způsobeno nedostatečným prostudováním daného obchodního přístupu, samozřejmě, že s takovou je pak daný trader nejistý.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Verím tomu, čo píšeš. Poviem pravdu. Chcel som začať backtestovať stratégiu covered call v TOS (thinkback). Ale však to sa nedalo, resp. na nič som neprišiel. Výsledok bol taký, že hneď na prvej akcií som bol stratový na opciách (roloval som, ale kto vie, či by som v skutočnosti roloval...), ale ziskový na akciách. Potom sa stalo to, že akcia klesla a ja som teraz nevedel čo mám robiť. Mal som rolovať covered call smerom k cene akcie alebo som opciu mal nechať vypršať a potom vypísať novú ? V oboch prípadoch by som bol stratový a trvalo by mi veľmi dlho, kým by som stratu dobehol. Mám pocit, že covered call asi nie je pre mňa. Tvrdí sa, že je to konzervatívna stratégia, ale mám pocit, opak je pravdou.

Inak kde môžem mechanicky testovať opčné stratégie ? (...bol som v tom, že sa to dá iba ručne a to tak, že musím deň po dni sledovať cenu akcie a ceny opcií...)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

"Mal som rolovať covered call smerom k cene akcie alebo som opciu mal nechať vypršať a potom vypísať novú ?"
Co to je za dotaz? :-) Zkusil jsi jen jeden případ? Požaduješ win 100%? Občas nám taky obchody vyjdou ztrátově, ne? ;-)

Stanov exaktní pravidla, podle nich jedeš a až po například 1000 případech se podíváš na celkové výsledky a získáš tak cca představu, co se jak a kdy chová. Takhle zjistíš co je v trhu běžný normál.

Koupíš data, Excel + VBA, nebo Matlab...

Jak už jsem uváděl jinde, na začátek můžeš začít s tímhle:
"Matlab nabízí licenci za $135 (Matlab Home), přičemž Trading Toolbox za $39 umožňuje API připojení k InteractiveBrokers!"

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Nie sú prísne. Máš asi pravdu. Nie darmo sa hovorí, že ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku...

Lenže ty vieš o čom píšeš, ale ja/my nevieme. Ja som nikdy nerobil v nejakom VBA, alebo Matlab. Zdá sa to byť príliš zložité. Spýtam sa radšej na rovinu. Vieš ma odporučiť na nejaký článok/postup venujúci sa backtestingu opčných stratégií (stratégie typu naked put, CC, short stranggle). Resp. keby som ťa poprosil o nejaký článok/príspevok do diskusie (ako píše aj Mapler) ohľadom backtestingu opčných stratégií, bolo by to zložité ?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj,

nemohu založit nové vlánko, neboť jsem na fórum nenapsal 30 příspěvků.
Proto v kládám dotaz sem, neboť nevím, kam jinam ho vložit...

Mám dotaz ohledně vypořádání opcí na podkladovém aktivu (třeba EUR/USD).
Laicky: chci si pořídit long call opci třeba na EUR/USD.

1) Co přesně se děje, když tuto opci pořídím? Je složená z nějakých limit / stop, market příkazů, které se pošlou do forex trhu? Čeká se poté na vypršení jednotlivých příkazů, atd.?
2) Proč se ptám? Protože bych si rád vygeneroval long call, nebo nějakou binární (derivát vanilla opce) sám (bez pomoci brokera). Mám vzít tedy matematický model a aplikovat ho?
3) Stačí mi poté k zobchodování opce pouze klasický EUR/USD forexový pár?
4) Pokud plácám do větru... Dokáže mi zde někdo osvětlit, jak vlastně vypadá opce z "druhé strany"? Pořídím long call, to vidím v platformě, ale co se děje na straně brokera a co vlastně broker posílá do trhu / světa? Jaké příkazy? Jak to funguje?
5) Je to u opcí jako na forexu, že pro můj EURUSD buy musí existovat prostistrana EURUSD sell? Pro mou long call musí existovat protikupec short call?

Tuším, že to tak jednoduché nebude.

Velmi děkuji :-)
Daniel2

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to daniel2:
U IB například opce na EUR/USD vypsat nejdou, nebo jsem nenašel způsob jak se k nim dostat...
Na forexu by IMHO musel opce generovat přímo broker, tedy potřebuješ brokera, který to umožňuje.

Opce je jako každé aktivum, tedy když ji chceš koupit/prodat musí ji někdo od tebe koupit/prodat. Pokud generuje opce přímo broker, nevím jak je vypořádává. Takové opce neobchoduju.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To saguaro:

Neřekl jsem, že NIKDY. :-) Je to ale riskantní, pokud jsou zvolené striky blízko ceny podkladu.
Já také vypisuji před earnings, ale strike znatelně vzdálené. Konkrétně titul MCD určitě ne. Ale např. PCLN, na obě strany 120-150 USD naked put & call od aktuální ceny podkladu není problém.

Správně podotýkáš, že prémia jsou před earnings tučná. Toho lze využít. Proto si ale volím striky daleko od ceny podkladu s nízkou deltou. Někde jsem již dříve psal, že mi stačí zisk 2% týdně. Nechci zbytečně riskovat. Chamtivost člověka zadupe. :-))

Každému ale vyhovuje jiný přístup a každý si vybírá jiné tituly. Proto jak píše tom_czr, musíš najít svou cestu (napřed testováním, pak "ostrými" zkušenostmi), která Ti bude nejbližší.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To saguaro:

Vypadá to, že jsi upadl v přesvědčení , že prosté vypisování opcí na cokoliv je sama o sobě dlouhodobě zisková strategie. Jsou i tací, kteří si to myslí o nakupování opcí. Podle mě mohou být ziskové obě dvě (nebo i žádná), nicméně NE zvoleny automaticky. Ze zkušenosti (a také sem zatím nenašel nic, co dává větší smysl) můžu říct, že dlouhodobě ziskové je hledat neúměrně vysoká prémia a na tyto podklady opce vypisovat (můj případ, protože preferuji stabilitu zisku). Ziskové může být i hledat ty neúměrně nízká prémia a opce pak nakupovat, ale to jsem nikdy nedělal. Tyto případy vznikají většinou ve chvílích vysoké implikované (očekávané) volatility, což může být např.před vyhlášením výsledků dané společnosti, důležitými ekon.reporty nebo v případě samé podstaty daných společností (např. TSLA, HLF, TWTR atd.).

A teď řeknu něco, s čím tady asi nikdo nebude souhlasit, ale pokud v backtestu vyšlo, že na daný podklad je např. každoměsíční vypisování opcí ziskové, znamená to, že v historii byla na daný poklad neúměrně vysoká prémia, což se v změní ihned ve chvíli, kdy vznikne větší tlak na nabídku těchto opcí (možná už příští měsíc, možná nikdy).

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Skôr, že som v takej fáze, že pochybujem o stratégiách typu CC, či naked put. Asi im dostatočne dobre nerozumiem, alebo ja neviem čo. Taký Dagobert tu písal, že mu stačí zarobiť 2% týždenne. Ale však to je podľa mňa sakra vysoké číslo :D Ja mám pocit, že by som tolko nedokázal zarobiť ani za mesiac.

Touto cestou vás chcem požiadať o pomoc. Chcem si zbacktestovať stratégiu IC na nejaký akciový index. Ide mi o jednu vec. Chcem zistiť, že aké výsledky (napr. za posledných 10 rokov) by som dosiahol, keby som IC nechal úplne vyexspirovať, príp. by som roloval, keď sa vypísaný strike stane ATM a aké výsledky by som dosiahol, keby som IC aktívne riadil (napr. IC by som roloval, keď moja otvorená strata bude dva-trikrát vyššia ako inkasované prémium). Prosím vás, ako si toto môžem zbacktestovať ? Ide o to, že by som to chcel aplikovať aspoň na predchádzajúcich 5-10 rokov. Dá sa to nejako mechanicky zbacktestovať ? Budem vám naozaj vďačný za pomoc.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To saguaro:

Nástrojů na backtestování bude asi mnoho, doporučuji www.finviz.com nebo www.optionsxpress.com - možná ale někdo poradí sofistikovanější službu/produkt/systém/software/platformu.

Také vřele doporučuji sledovat na youtube toto:
www.youtube.com/user/tastytrade1/videos
A projít si celý jejich archiv. Týdně přidávají 5-10 videí, backtestují různé strategie a povídají si o tom. Je to dost zajímavé, dívám se pozorně na každé jejich video.

K mým 2% týdně: Je to vlastně 10 USD čistého z každých investovaných 500 USD (jsem na sebe přísný, snažím se, aby se mi celý účet hodnotil alespoň 1.5% týdně, proto mi dobré obchody průměrují i "ležící" cash a/nebo slabší týdny).

Například u rozumného Iron Condora, do kterého pustím 10K USD, je 200 USD skutečně reálných.
Příklad: IC PCLN (earnings má za sebou) weeklys exp. příští pátek, včerejší close podkladu 1271.78
CALL strana výpis 1340, nákup ochranné opce 1360 - získané prémium 250 USD (počítám MID cenu, za tu se mi daří prodávat/kupovat prakticky pokaždé)
PUT strana výpis 1185, nákup 1165 - získané prémium 125 USD
Spread 20 USD x 100 x 5 kontraktů = margin 10000 USD
Komise: 5 x 4 x 1.25 = 25 USD
Získané prémium celkem 375 minus poplatky 25 = 350 netto.
A jsem na 3.5% zisku. Sice za 9 dní (pokud uzavřu pozici příští pátek před expirací a oželím nějaké drobné při zavírání pozice) nebo za 12 dní, pokud nechám přes víkend expirovat. I tak slušné na to, že jsem nechal akcii prostor nahoru skoro 32 USD a dolu skoro 87 USD.
Dolu jsem nechal větší prostor proto, protože jsem na PCLN trochu bearish a předpokládám mírný pokles ceny akcie.

Je to hodně o výběru vhodných titulů. Přeji hodně úspěchů.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

No zrovna Dagoberta bych si jako příklad nebral, jeho obchody nejsou nic pro běžné smrtelníky, má (musí mít) hodně velký účet a podstupuje hooodně velké riziko.
Někteří, možná dokonce většina dokonce pochybují, jestli si z nás tady nestřílí :) :)

2% můžeš vydělat tak za měsíc, nebo i za 2 měsíce, záleží na riziku (jak blízko vypíšeš) a dost často i na štěstí (kam se cena podkladu pohne).

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...