Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

OPCE


tomnes

Doporučené příspěvky

ahoj,

jedna zacatecnicka - co se tyce opci. teoreticky priklad:

RUT je 1200 a ja verim, ze pujde long. coupim call opci na 1100. trh jde mym smerem a opce vydelava. co se stane, kdyz expiruje ve vydelku? diky tomu, ze jsem ji vcas neprodal, tak ma cenu nula protoze ztratila veskere casove premium nebo nejak vydela?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

tomicek,

opce má při expiraci takovou hodnotu, jakou je In-The-Money (ITM). RUT opce jsou cash settled - vypořádávány v penězích, takže nakolik budou ITM - takovou sumou bude obdařen tvůj účet namísto zmizelých a vypořádaných opcí při expiraci. Od tohoto výdělku musíš samozřejmě odečíst pořizovací náklady na tuto opci. Př. tvá RUT 1170 Call bude při expiraci 10 bodů ITM (RUT bude 1180) to znamená, že dostaneš vypořádání +1000 USD. Od této hodnoty pochopitelně odečítáš náklady na pořízení opce, rozdíl je profit/ztráta.

U ITM opcí, které jsou vypořádávány dodáním podkladu namísto peněz, uvidíš tento podklad na svém účtu v pořizovací hodnotě na úrovni strike tvé držené a vypořádávané opce. Př. tvá AAPL 100 Call bude při expiraci, kdy AAPL bude mít hodnotu 105, automaticky exercised a na tvém účtu se ti v pondělí objeví 100 akcií AAPL za 100 USD/kus. Pokud bude při otevření stále kurz 105, akcie prodáš a získáváš +500 USD jako profit. Od této hodnoty pochopitelně odečítáš náklady na pořízení opce, rozdíl je profit/ztráta.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

mapler:

diky, delal jsem si na to test v TOS a videl jsem, ze vydelala - resp, ze mela nejakou hodnotu v den expirace. jen jsem si rikal, co se s ni stane. myslel jsem si, ze se rozpadne casove premium a tim padem je lepsi ji prodavat pred expiraci jeste s nejakou cenou. takze diky za objasneni:-) totiz, nekde zde v diskusi jsem cetl, ze 90% ?nakoupenych? (aspon myslim, ze to tam bylo) expiruje jako bezcenych.. tak mi to neslo dohromady.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

tomicek

v momentě expirace jsou ty opce, které nejsou ITM, bezcenné. Všechny opce ITM jsou v momentě expirace cenné tak, jaká je jejich hodnota ITM. Každá opce, která je při expiraci ITM alespoň jeden cent, je nějakým způsobem automaticky vypořádána, buď v penězích nebo assignment/exercise procedurou - viz příspěvek výše. Pochybuji, že by při expiraci bylo 90% opcí bezcenných, tudíž OTM nebo ATM, bude určitě velké procento, ale 90% asi ne,

Link to comment
Sdílet pomocí služby

tomicek, ještě k tvému dotazu hodnota opce v době expirace opce na RUT. Je to tady popsáno dříve ve vlákně, je potřeba vědět, že čtvrteční Close není okamžikem expirace opcí na RUT. Je to jen konec obchodování s těmito opcemi. Opce jsou vypořádávány v penězích za "settlement cenu", která v žádném případě není cenou Close čtvrtek. Settlement cena se označuje tickerem RLS a je tvořena všemi Open cenami v pátek, a to tak, že se čeká, až otevřou všechny jednotlivé akcie, které tvoří Russell 2000. Z těchto Open je složena settlement cena. Z toho vyplývá, že přes noc ze čtvrtka na pátek může nastat nějaký zásadní pohyb (zásadní makroekonomická událost) a páteční Open můžou být dosti jinde než je čtvrteční Close. Také určitou dobu trvá, než se všechny komponenty v pátek po Open zobchodují. Proto je RLS, jako vypořádací cena zveřejňována v pátek pozdě odpoledne. Proto opce na RUT mají, i když jsou třeba OTM, ve čtvrtek na Close pořád nějakou cenu, protože to pro tyto opce "není konečná", čeká se jak to "proběhne přes noc a ještě kousek v pátek". Naproti tomu equity opce, na akcie například, mají při konci svého obchodání (pátek Close obecně), právě tu cenu, nakolik jsou ITM (prémium je fuč) a opce, ketré jsou ATM nebo OTM nemají hodnotu žádnou. Přikládám screen opční řetězec RUT ze čtvrtka po Close a opční řetězec AAPL z pátku po Close, je to tam zřetelně vidět.

30577

30578

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Settlement Vertikální spread na RUT se mi pořád jeví jako možná smysluplná strategie, kdy těsně před Close ve čtvrtek, pořídíme Vertical Spread. Přikládám histogram, jaká je za poslední dva roky možná odchylka od Close ve čtvrtek a páteční Settlement Value (RLS) v procentech a v absolutním vyjádření. Dobré je, že takový spread nemůžete vůbec řídit, "trh vše zařídí za Vás" :c)

30579

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Dobrý den,

chci se Vás optat na několik věcí ohledně kalendářního spreadu.

Vybral jsem příklad - viz screenshot: s3.postimg.org/6uusimfch/image.png
Záloha obrázku: cdn.pbrd.co/images/ztEElXp.png
nebo: i.cubeupload.com/V1PGlT.png

1) Jestli to dobře chápu, tak chci co největší rozdíl v čase. Proto jsem vybral JAN 16 a druhou co nejkratší MAY4 15.
MAY4 15 vyprší tedy kdy? Dnes je 19. 5., takže za 3 dny 22. 5. (pátek)? Ukazuje to i platforma v tabulce "trades".

2) Tento spread můžu uzavřít celý ručně. Když to neudělám, uzavře se celý sám při expiraci?
Za 3 dny v pátek?
Uzavře se celý? Nemusím na to tedy "sahat"?

3) Vždy, když nastavím a zanalyzuji mnou uvedený příklad a kliknu na "Confirm and send" se sice příkaz pošle do karty "Monitor", ale je jen ve stavu Working. Ale nic víc. Z účtu "Option Buying Power" se odečte cena daného spreadu.
Co dělám špatně?
Je to už "zařízeno" a musím kupříkladu počkat do pátku do rozpadu opce MAY4 15 a automatického uzavření JAN 16?
A dle toho, kde cena skončila obdržím zisk / ztrátu?
Jednoduše to moc nechápu... Co se vlastně děje, když je příkaz "Working".
Souvisí to s obchodními hodinami opcí v ThinkOrSwim? Pokud ano, tak obchodní hodiny pro Cesko jsou od 14:30 do 21:00? Pokud ano, tak já podobný obchod zkoušel včera a byl ve statusu "Working". Přijdu druhý den a byl "Expired". Jak tomu mám rozumět?!?!? že se na mně vykašlali a můj obchod ani neotevřeli?

4) Na co je tam ten červený zámeček a .51? Když na něj kliknu, stane se z něj zelený a křivka se kompletně zmrví. Nemluvím o tom, že takový průběh nechci obchodovat ani omylem :-)

5) V obrázku bíle označené datum 19. 5. 2015 a červeně 23. 5. 2015 je tuším teoretický průběh a analýza dnes a v den vypršení, že?

Velmi Vám děkuji za osvětlení.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

ahoj vsem,

muzu se vas zeptat, jake instrumenty v opcich obchodujete z pohledu volume? rad bych se z intraday presunul do opci a po hlubsim studovani zacinam poznavat, ze to nebude jednoducha cesta a ze se tu mam hooodne co ucit. mam za sebou nekolik let obchodoani IC RUT 36 a rad bych se pohnul z mista. nuze co me pali..

intraday obchoduji 16 trhu - same futures. zdaleka ne vsechny maji potrebne volume (ve futures), ale na muj pristup jej maji dostatecne. zacal sem si tyto trhy osahavat v opcich, ale narazil jsem na nekolik problemu. 1) volume, 2) TOS platforma rika, ze dany instrument se neobchoduje. v TWS je problem, ze ne na kazdem trhu se mi podari udelat spravny kontinualni graf (1year/daily)

jedna se mi o tyto trhy: CL, HO, RB, NG, GC, SI, PL, HG, ES, NQ, YM, TF, ZC, ZS, ZW, 6E

napriklad HG v TWS se mi nepodarilo udelat kontinualni graf - kdyz jsem zobrazil volume, bylo zvysene jen v aktualnim mesici. a to nehlede na to, ze TOS platforma mi rika, ze dany instrument se neda obchodovat. ne ze bych HG z pohledu volume (a tim i spreadu) s chuti obchodoval, ale snazim se do problematiky proniknout.

v tuto chvili hledam vhodne kandidaty. rad bych je rozdelil mezi opce na futures, akcie a ostatni.

muzete me trochu navest

diky moc

Link to comment
Sdílet pomocí služby

tomicek

- pro začátek bych zkusil blue chips akcie nebo indexové opce, tedy takové podklady, kde je velké volume a malý bid/ask spread (SPY, SPX, IWM, RUT...AAPL, MSFT...) na ošahání, jak to celé funguje

- futures se v TOS zobrazí s lomítkem před tickerem - HG vepiš jako /HG

- HG v TWS ukazuje Volume bez potíží (tedy alespoň u mě...)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

mapler:

muzes mi, pls, rict nebo na screenu ukazat /HG volume v TWS a v TOS - pokud jako ja pouzivas obe platformy? v TWS mam minimalni a obchod mi odeslat lze, v TOS je volume vsude 0 jen u jednoho striku je 1. a TOS mi pise, ze instrument /HGN5 1/25000JUL 15 HXEN5 PUT is not tradable. tu samou hlasku mam v TOS i u jinych futures opci. nejak nechapu proc. jde mi /GC a nejde /SI, /PL ani /HG. nejde mi ani /YM, /TF, ale /ES a /NQ ano. a to mam u vsech volume.

diky ti

Link to comment
Sdílet pomocí služby

mám prosbu,

snažím se zorientovat v opcích, jako doplněk k intradennímu tradingu indexů
Mohl by mi někdo poradit,
1. jaké opce je dobré používat na indexy (NQ, ES, YM) ? Mám IB , tam jsem klasicky narazil na opci např. NQ, ale v Contract info (jestli tomu dobře ruzumím) je vypořádání po evropsku. Vyhovovalo by mi, kdyby bylo možno opci uplatnit i před expirací (alespoň na denní bázi). (Nebo máte zkušenost, že je zbytečné opci uplatňovat a pokud je v penězích, tak stejný-obdobný profit je zajištěn nárůstem premia a likvidita je dostatečná na prodej nakoupené opce "kdykoliv"??)

2. Pokud by opce byla amerického typu, já zadám vypořádání, tak proběhne k ceně ve chvíli mého zadání, nebo vždy k ceně na konci dne (a ještě nějak přepočítané) ? (Mám na mysli samozřejmě opce nakoupené, ne vypsané mnou).
Přeloženo ještě možná jinak - lze standartní opce využít i pro krytí pozice v řádu hodin - intradenně ?

děkuji

Link to comment
Sdílet pomocí služby

petr29,

1. Nakoupenou opci prodáš. Indexové opce mají značnou likviditu, prodáš téměř kdykoliv. Uplatnění opce na indexy je zbytečná úvaha, když ji můžeš prodat. Evropská opce pro tvé potřeby znamená zejména to, že pokud by jsi měl short opci, tak by jsi mohl být přiřazen pro tebe v nevýhodnou dobu, protože si to držitel long opce přál a zadal příkaz exercise této své long opce. Exercise long opce kohokoliv znamená vyhledání nějakého držitele short opce podle nějakého mechanizmu a klíče a tento vybraný držitel short opce je přiřazen (assigned) - to můžeš být i ty.

2. Pokud máš long opci - jenom takovou můžeš likvidovat, kromě jejího přímého prodeje, také příkazem exercise. Exercise znamená dodání podkladového aktiva za cenu, kterou je strike opce. Pokud je vypořádávána v penězích, tak opět pouze peníze v ceně strike. Z toho plyne, že provádět exercise je výhodné jenom, když je opce "v penězích", protože pořídíš podklad za cenu, která je lepší než cena na trhu.

[bold] Přiíklad: AAPL je 131,50 USD, máš Long Call opci strike 120 (je tedy 11,50 USD "v penězích"), tato opce má dnes cenu 13,00 USD[/bold]

A/ Pokud provedeš exercise, tak se ti na účtu objeví 100 akcií AAPL s pořizovací cenou 120 (hodnota strike), pokud je obratem prodáš za 131,50 - aktuální cena akcií, tak jsi vydělal 11,50 x 100 tedy +1150 USD.
B/ Pokud opci prodáš za 13, tak se ti na účtu objeví +1300 USD

....záleží, za kolik si opci koupil a dozvíš se jestli jsi vydělal/prodělal...

[bold] Přiíklad: AAPL je 131,50 USD, máš Long Call opci strike 140 (je tedy OTM), tato opce má dnes cenu 2,00 USD[/bold]

A/ Pokud provedeš exercise, tak se ti na účtu objeví 100 akcií AAPL s pořizovací cenou 140 (hodnota strike), pokud je obratem prodáš za 131,50 - aktuální cena akcií, tak jsi prodělal 8,50 x 100 akcií tedy -850 USD.
B/ Pokud opci prodáš za 2, tak se ti na účtu objeví +200 USD

....záleží, za kolik si opci koupil a dozvíš se jestli jsi vydělal/prodělal...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to tomicek

Najvacsie volume je v opciach na indexy, ETF a akcie, mozno este menove pary. Futures silno zaostavaju. Neviem preco to tak ale ber to ako fakt.
Volume zistis na stranke CBOE.com , average option daily volume... daj do googlu...
najviac obchodovany titul je SPY - silno koreluje s NQ...vyskusane niekolko mesiacov na 2 min grafoch... a ten zasa silno koreluje s ES , YM ?...NQ ma ovela mensiu likviditu a teda velky spread buy-sell...myslim nie som si uplne isty..takze preco ho obchodovat
CL koreluje s TBT myslim ... TBT je ETF ..pozri na Googli... podobne najdes aj NG...ZC a ZS opcie sa daju obchodovat aj intradenne len treba velky pohyb trhu cca 3-4 body...spread buy -sell na tychto opciach je cca 1/4 bodu takze kupou a predajom stratis 1/4-1/2 bodu preto treba vacsi pohyb...potencial obchodu ako sa tu na serveri hovori...

Trhy ako HO , HG a cokolvek zivocisneho maju tak malu likviditu ze sa na ne neoplati zameriavat....titulov na obchodovanie opcii nie je vela ja mam v hladaciku cca 20 americkych titulov s najvacsou likviditou...europske tituly neobchodujem kedze som doobeda v praci...

PS. obchodovat intradenne 16 trhov futures je zaujimave ...dari sa Ti zhodnocovat ucet?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...