Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

OPCE


tomnes

Doporučené příspěvky

saguaro,

já myslím, že si sám sobě nevědomky odporuješ, protože tak jak to popisuješ, tak to opravdu nefunguje a garantuji ti, (v dobrém) že takto to v žádném případě ani fungovat nebude. Odhlédnu od ostatních věcí, ale [ital]"...ja sa snažím práve o to, aby som nemusel spready rolovať a "pretekať sa" s trhom. Jednoducho, keď príde strata, tak zavriem pozíciu a počkám na nový vstup... "[/ital] to je sice fakt, ale [ital]"... predstav si, že máš účet vo výške 100 000 USD (sumy sú iba príklad). Ak pôjdeš na 80% margin, tak môžeš otvoriť 80 condorov s rozpätím 10 bodov. Ak všetkých 80 bude pri exp. OTM, môj zisk bude cca nejakých 8 000 USD. To človeku stačí na pol roka..." [/ital], tak toto je totální hazard. Předně je třeba říct, že pokud v tomto teoretickém případě budeš mít blokováno 80%, tak ze zbylými penězi tu pozici v případě, že se ti IC dostane ITM pravděpodobně nezavřeš, protože ti nebude stačit cash na likvidaci. Pokud celá vertikála skončí ITM přijdeš o celý blokovaný margin. Ono ti to párkrát vyjde, O.K., ale jeden úlet a budeš mimo hru. I pokud to pojmeš tak, že uděláš jeden takový "šťastný trejd" a půl roku nebudeš dělat nic, tak to je sice taky přístup, ale to mi připadá, jako by jsi byl přesvědčený, že když ti dojdou peníze, tak si pro ně "odskočíš do kasína" pokud tedy nebudou mít zrovna zavřeno.

Myslím to v dobrém, mám jenom pocit, jestli si od opcí přehnaně moc neslibuješ z pohledu rychlosti zhodnocení. Já osobně bych s účtem 100.000 USD otevřel max 4 kondory s marginem 4000, pokud bych je tedy takto vůbec otevřel.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ja viem, že to nemyslíš v zlom. Som rád, že píšeš. Ja nečakám rýchle zhodnotenie, ale v backteste mi zhodnotenie vyšlo v priemere v desiatkach percent. Skôr, že viem, že ani je možné rýchlo zarobiť, keďže ja otvorím za jeden mesiac iba jeden obchod. A potom buď, alebo.

Ale čo presne máš na mysli, že tak to opravdu nefunguje? čo ako?

S tým zavorením pozícií - ono musel by nastať naozaj veľmi nejaký extrémny prípad, aby sa mi jeden zo spreadov z IC dostal ITM. Pretože ja pozíciu zavriem hneď ako vypísanej buď call, či put opcii bude hroziť [bold]ATM[/bold]. A aj keby bol niektorý zo spreadov náhodou ITM a ja by som mal 80% účtu v marži, tak sa mi pozíciu podarí zavrieť, lebo spready otváram/zatváram súčasne a obchodovať chcem SPX, alebo RUT. Takže mne tam možno v platforme v accounte bude niečo svietiť na červeno (net liquidation value, alebo čo), ale keďže spread zavriem súčasne (u môjho brokera sa to dá), tak tebe z účtu odíde iba čiastka rovnajúca sa čiastke zaplatenej za spätnú kúpu vypísanej opcie a čiastke inkasovanej za predaj pôvodnej kúpenej opcie. Alebo sa mýlim? ...v tomto si ma inak trochu zmiatol

Link to comment
Sdílet pomocí služby

saguaro,

myslím to tak, že uvedu konkrétní případ. 3.10. je pátek a RUT je 1104, otevřu RUT Put Credit Vertical Spread -1070/+1060 na Weeklys, která končí obchodování 9.10. (ve čtvrtek). Za -1070 dostanu +200, za +1060 zaplatím -125, celkem získám +75 USD za margin 1000 USD. Ze 100.000,- účtu je mi zablokováno 80.000,- USD a celková volná cash je 27500,- USD. Mám 34 bodů vzdálenost od Short Put, zdá se být dostatečná na to, že obchodních dny do konce jsou jen čtyři.
Přístup 1) 7.10. je pokles RUT na 1076, rozhodneš se pozici uzavřít, prestože je stále OTM, ale zdá se, že jsou "medvědi ante portas". Likvidace každé Short Put 1070 by tě ale stála 610 USD, prodej ochranné Long Put by ti přinesla +285 USD. Zavření pozice každé jednotlivé tě stojí 325 USD. 80 x 325 =26000 USD nákladů na likvidaci pozice. 7.500 USD jsi získal jako prémium. Suma sumárum 18.500 USD ztráta, tedy celých téměř 20% účtu.

Přístup 2) Pozici jsem 7.10. nezavřel. 8.10. přišel optimistický uptrend, na kterém si budeš, pokud jsi pozici nezavřel s výše uvedenou ztrátou, blahopřát, že jsi byl tvrdý a psychicky odolný trader, který přestál drobné zakolísání podkladu. Den na to 9.10. přijde smrtící downtrend až na 1067 (tedy jen mírně ITM), likvidace každé pozice ti ale vyjde na 515 USD, tak ztratíš cca 35% účtu.

Předpokládám, že tímto způsobem obchodovalo v historii hodně zde diskutujících přispěvatelů do diskuzí týkajících se IC, diskuze byly bohaté a značně rozsáhlé, nicméně nyní již téměř zcela mrtvé. Jsou tři možnosti, proč tomu tak je. 1/ Všichni jsou za vodou a obchodováním IC natolik zbohatli a stále bohatnou, že přispívat do diskuzí je pro ně přízemní ztráta času. 2/ Obchodování je zdecimovalo takto nerozumnými obchody, že neunesli prodělané ztráty a obchodovat přestali. 3/ Opatrný přístup k obchodování se jim jevil z pohledu zhodnocení peněz versus vynaložené úsilí malé nebo tak nezajímavé, že své peníze přesunuli do svých jiných aktivit.

Nechci tě nějak otrávit, ba naopak, zkus přemýšlet, jestli chceš patřit do skupiny 1/ nebo 2/, tam budeš patřit s téměř 100% jistotou pokud budeš dělat výše uvedené obchody, pokud chceš být skupina 3/, tak musíš tvrdě na sobě zamakat, hodně toho nastudovat a nazkoušet a nepropadat pokušení vydělat balík za měsíc. Může se ti i stát, že vytvoříš skupinu 4/ tedy - najdeš a budeš hledat neotřelé způsoby jak opčním obchodováním slušně vydělat, s klidem budeš postupně přijímat profit, se zdravým naštváním postupně přijímat ztráty, a to všechno dohromady stoicky, pomalu a s pokorou :c)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Mapler, áno presne tak by som postupoval ako si popisoval. buď by som tú pozíciu zavrel už 7.10. alebo 8.10.. Lenže jednak weeklys by som neotvoril a jednak minulý týždeň bol katastrofický pre každého, kto mal otvorené put spready. Jednoducho ja som začal akuráát v tom najhoršom čase :D Takáto korekcia predsa nebola asi dva roky či koľko...

Prosím ťa Mapler, ešte jedna vec - ty si niekedy obchodoval čisto iba IC na indexy? resp. ak si obchodoval (aj mimo iného) IC, tak s akými výsledkami? Pretože mám pocit, že máš averziu voči tejto stratégií, resp. neveríš tomu, že sa dá obchodovaním čisto len IC zarobiť. Ale na to musí byť nejaký dôvod - negatívna skúsenosť.

Ešte jedna dôležitá vec a na toto mi prosím hocikto aj viacerí odpovedzte:

[bold]Aké všelijaké dôvody existujú k tomu, aby moje budúce výsledky neboli presne také isté (alebo veľmi podobné) ako vyšli v backteste?? Budem obchodovať presne podľa pravidiel.[/bold] Ak mi v backteste vyšlo vysoké %win a p.a. zhodnotenie v desiatkach percent (za dostatočne dlhé sledované obdobie), prečo by som nemal toto dosiahnuť aj v skutočnosti?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

saguaro,

odpověď na tvoji základní otázku hledej ve svém příspěvku. Sám jsi to pojmenoval. Není to v tom, že jsi začal v tom nejhorším období, každé období je nějaké. Ti co měli v tom modelovém období třeba Credit Call Spread si mnuli ruce.

[ital]"....minulý týždeň bol katastrofický pre každého, kto mal otvorené put spready..." [/ital]. Tady leží zakopaný pes, odpověď na tvoji otázku a podstata jejího řešení. Musíš mít své obchodování tak nastavené, aby to "bolo katastrofické pre každého iba pre teba nie !!!" (snad jsem to napsal slovensky správně :-)). Protože to, že jsi vysledoval, že to dva roky vycházelo O.K. neznamená, že to vyjde zítra. Kdyby jsi tedy měl ze stotisícového účtu otevřeny na put straně dejme tomu 3 kondory, tak utrpíš cca 3 x 500 ztrátu, ale nějak zvláště tě to neohrozí do dalšího obchodování. Bude to "přijatelné", budeš se cítit blbě ale v podstatě budeš free, protože to můžeš dalšími opatrnějšími obchody vylepšit.

Averze k IC. Žádná není, jenom mě trošku irituje, že je tato strategie tak glorifikovaná, když k tomu není žádný extra důvod. Připadá mi to, jako by po cestě měly jezdit jenom škodovky, protože jiná auta jakoby neexistovala. Osobně zkouším všechna ostatní jak je to jenom v mých silách, alespoň si do nich nanečisto sednu nebo si o nich čtu :-).

Oproti tvému backtestu budou tvé výsledky o to horší, nakolik necháš na své obchodování působit svou nervovou soustavu. Musíš prostě vědět, co dělat, když to všechno půjde proti tobě, pořádně si rozebrat kritické momenty. Suma těchto načerpaných a nanečisto vyzkoušených poznatků [bold] současně se zjištěním kolik je přiměřená částka z účtu k obchodování [/bold]aby jsi to všechno technicky zvládnul by měla být základem proto, aby jsi v reálu zjistil, jestli k nastudovanému a netrénovanému máš ještě v pořádku psychiku. Toto všechno dohromady ti dá odpověď na otázku, jestli se teorie a skutečné obchodování u tebe nebude nějak výrazně lišit.



Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 months later...

Nenašiel žiadne vlákno, kde by sa zverejňovali obchodné výsledky. Vy, čo obchodujete opcie, nemohli by ste zverejniť ako sa vám darilo v roku 2014? Resp. ako sa vám darilo aj v minulých obdobiach. Teda aké výnosy ste dosiahli pri rôznych stratégiách. Ide o to, že nám začiatočníkom by to veľmi pomohlo k tomu, aby sme vedeli, cca aké výnosy môžeme očakávať pri obchodovaní opcií. Nechcem si totiž namýšľať, že nejakými kreditnými spredmi na akcie zarobím 30% p.a., keď skutoční obchodníci zarábajú na takejto stratégií 15% p.a.. Ďakujem.

BTW: v backteste mi vychádzajú až príliš dobré výsledky, nechce sa mi im uveriť...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

ozojozo

nemyslím si, že je nějak extra moudré se zde dotazovat "Kolik kdo vydělal ?", protože ti to stejně nikdo neřekne a navíc mám pocit, že je to i mírně neetické.

Já ti na tvůj dotaz odpovím jakýmsi rozborem struktury mého výsledku, své peníze jsem nějakým způsobem zhodnotil, struktura zhodnocení je následující: 6% mého výsledku tvořily strategie na bázi Covered Call, 21% v souvislosti s využitím Earnings, 47% využitím Ex-Dividend Day, 18% strategií Box, -1% tvořily kreditní spready (v různých podobách) a 9 % jiných kombinací opcí. Výčet je jenom orientační, protože některé strategie začínají nějak a končí v úplně jiné podobě, ale já si je takto nějak v obchodním deníku identifikuji, abych to mohl právě takto vyhodnocovat. (například Short Strangle končí ve tvaru Box, Ratio Call Spread končí jako Butterfly apod.) Konkrétně tedy kreditní spready mě letos vůbec nepotěšily.

Letošní rok nebyl pro mě moc dobrý, myslím že je to způsobeno celkovou pozitivní náladou na trzích doprovázenou malými výkyvy ve volatilitě. Myslím si, že by jsi se neměl soustředit jenom na jednu strategii ale měl by jsi se snažit být "multiinstrumentalistou", aby jednotlivé profitabilní přístupy kompenzovaly ty, se kterými nejsi úspěšný.

Mám radu "Be Patient" - [bold]buď pacient[/bold] nemocný opcemi, se zákeřnopu nemocí bojuj (k tomu budeš potřebovat zejména vlastní hlavu) no a současně [bold]buď trpělivý [/bold]. Vše nej ve 2015 (tu)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Skôr ja vôbec nič zlé nevidím natom, ak sem niekto napíše, koľko % zarobil tento rok, alebo koľko % zarobil na tej a tej stratégií. Však ste tu každý anonymne. Jediným dôvodom by mohlo byť to, že buď zarábate veľmi málo, alebo ste stratoví.

Inak díky za odpoveď. Ak sa ešte môžem spýtať - tie kreditné spredy si obchodoval na aký podklad ? akcie/indexy/futures alebo čo ?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

ozojozo,

já jsem ti to napsal jenom proto, aby jsi nebyl překvapen, že ti nikdo neodpoví. Ano, je docela možné, že někdo utrpěl i ztrátu, to ale patří k věci. Já jsem letošní rok vyhodnotil také jako nevalný, přičítám to několika důvodům, jedním z nich je zrod nové opční obchodní koncepce, která ze začátku nebyla nějak zvláště profitabilní nicméně se nyní ukazuje jako velmi slibná. Pokud bych chtěl být konkrétnější tak jsem letos zhodnotil svůj účet 13,4%, nemůžu ale říct, že jsem z toho nějak extra znepokojen, jsem ze "skrovných poměrů" a život mě naučil, že cokoliv co je větší než nula je skvělá věc, v tradingu to navíc platí stonásobně.

Kreditní spready jsem obchodoval málo, udělal jsem několik obchodů na ETF, konkrétně ze SPY a mám jednu oblíbenou několikaminutovou opční kredit-spreadovou strategii s RUT, právě táto stála za mou letošní ztrátou. Kreditní spread jsem ještě několikrát pořídil na akciích (konkrétně IBM a GS), ale to byla součást mých opčních dividendových obchodů.





Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ozojozo, Saguaoro a ostatní,

tak se vám také "pochlubím" svými výsledky. Začal jsem v Dubnu 2014 s cca 11.000 USD(220.000CZK), par obchodů jsem zkusil na RUTu, šlo o IC nebo kreditní spready. Pak jsem přešel na weeklys na RUTu a kratší expirace. Tam jsem udělal asi za 3 měsíce 3500 USD. Poměrně jsem výrazně riskoval a štěstí mi přálo, taky šlo identifikovat jednoznačný up trend.
Po tom, co jsem v jednom týdnu byl se svými 5ti spready na RUTu v otevřené ztrátě -5000 USD (rozuměj -8000 USD) a zažil opravdový strach, se na mě štěstí usmálo, a trh se otočil kýženým směrem a já o nic nepřišel.
To bylo první varování. Spočítal jsem si riziko, a začal obchodovat IWM s asi 7 kontrakty, vypisuji každý týden spready.
Vzhledem k tomu, že trh šel pořád up, nebylo to tak těžké, a já sem svůj účet krásně zhodnocoval. Byl konec září, a na mém účtu celkově přibylo krásných 7000 USD, tedy +- 60% zhodnocení za cca půl roku. Už už jsem se viděl jako milionář za pět let :) A začal číst články o position sizingu apod, a plánoval, kdy navýším počty kontraktů atp.
A pak přišel říjen a listopad. Přišla korekce, a všechny moje spready se začaly dostávat do hlubokých mínusů. Ano bohužel jsem je nezavíral na násobcích premia, protože jsem co? doufal, že se vše otočí. Po pár ztrátách ze začátku října a pár plusech, jsem si řekl, že přece nemůžu nechat ty opce až do konce a musím se naučit je zavírat ihned, když dou do ztráty (2x či 3x násobek premia), ale trh letěl ke korekci fakt dost agresivně, a já samozřejmě zavřel o krapétek později.
Kdybych nechal do expirace, byl jsem v pohodě, nicméně při opětovném rychlém upu jsem call opce vypisoval blízko - nízká premia apod. No shrnu to, ze svých krásných 7400 USD zisku jsem to neuřídil a udělal 942 USD. To znamená, že jsem přišel o cca 6460 USD a to fakt bolelo. Naštěstí to byly vydělané peníze, takže jsem nemusel sáhnout do svých.
Nyní jsem trochu opatrnější, rozhlížím se po dalších strategíích, čtu další a další články a pod.
Kalendářní rok 2014 jsem zakončil se ziskem 3000 USD. takže nějakých cca 30% (kurz dolaru ve prospěch zhodnocení, margin v CZK).
Možná bych to okomentoval takto: IC je kreditní nesměrová strategie a to nesměrová bych podotkl. Pokud ti trh kolísá mezi vypsanýma opcema, je vše ok. Problém backtestu je, že začátečník netestuje období 10let zpět, ale rok, dva, a hlavně by bylo fajn si otestovat ty krizové situace. Podívej se na rok 2007, 2008 apod.
Mapler má pravdu, člověk se musí připravit na to co s tím bude dělat, jakmile se mu ten spread začíná potápět.
IC se obchodovat dá, ale fakt s rozmyslem, a taky velikostí účtu. Obecně se dá říct, že lepší by bylo začít obchodovat se 100.000 USD a riskovat opravdu 1% účtu a né více. A pánové, nic si nenalhávejme, nepočítejte SL jako násobky premia ale rozpětí spreadu, to znamená 1 spread na RUT 1200x1210 = 1000 USD risk.
Doufám, že se tady nesejde diskuze o tom jak jsem dělal všechno blbě, a ostatní to budou dělat lépe. Toto od vás nepotřebuji slyšet a ani o to nestojím.
Tento příspěvek jsem napsal jen pro to, aby začátečníci co ještě nezačali na živo si uvědomily, že opce mají poměrně výraznou páku, a není to fakt žádna legrace. Ne nadarmo pořád Vás zkušenější vedou k levnějším trhům (SPY, IWM) apod.
Pěkný a úspěšný rok 2015
Eddie

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...