Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

OPCE


tomnes

Doporučené příspěvky

A viete mi teda z praxe/z vašich skúsenosti popísať nejaké situácie, ktoré sa vám stali ? Napr. Bobek, čo za peklo si zažíval ? Bolo tvoje rozhodnutie správne, alebo by si v podobnej situácií teraz postupoval inak ?

BTW: pozeral som tie ceny. Napr. pre SEP´08 bola settlement value až o 6% vyššia ako štvrtková close.

Ale všeobecne mi vyšlo, že zo 78 exspirácií bola až v 96% prípadoch odchýlka settlement value od štvrtkového close menšia ako 2%. V 84% prípadoch bola táto odchýlka menšia ako 1%. Čierna labuť (odchýlka>2%) nastala asi len trikrát.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to saguaro:
"Ešte jedna malá otázočka. Kedy sa cca zverejňuje settelement value u SPX ? V piatok o 16:00 ? o 17:00 alebo až niekedy večer ? A hneď, ako sa settlement value zverejní, tak to ihneď nájdem tu: www.cboe.com/data/settlement.aspx ? "

Je třeba číst - viz. maplerova odpověď výše, který to popsal velmi pěkně.

Zjednodušeně sám za sebe to popisuji takto - settlement price se zveřejní tehdy, jakmile proběhnou obchody se všemi akciemi daného indexu. Takže třeba u RUT to může trvat déle, protože obsahuje méně likvidní a méně často obchodované akcie než třeba SPX. Takže třeba půl hoďku po odvíračce pořád na nějaké akcii není obchod = není možno spočítat settlement price.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

saguaro: jen strucne, co si pamatuji z hlavy: mel jsem kondora na RUT s vypsanou opci 1190. Cely kondor byl uz delsi dobu ve ztrate, protoze trh utikal na sever, ale zaroven klesala IV, takze ani zdaleka nebyl prekrocen SL. Ve stredu (bohuzel pred FOMC) jsem preroroval vypsanou na 1210, ale pak to slo jeste vys, takze jsem to ve CT zavrel. Nakonec jsem zustal v drobnem zisku vyssim nez komise za cely obchod. Live IC jedu jen pul roku, takze zatim si myslim, ze v budoucnu bych to nechal az do ctvrtka a ve ctvrtek zavrel - tj. prostupoval bych velmi podobne.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

prave ze jsem roloval live jen jednou. v planu mam SL = 2x credit, ten v tomto pripade nebyl prekrocen. zalezi na tom, kolik casu je do expirace. Mam ruzne typy IC, konkretne ten, co uci Financnici, chci hodne omezit, protoze to nechci nechavat az do expirace. Dalsi pravidlo je nenechavat pred close dne vypsanou opci s deltou vetsi nez 0.25-0.30 max. Je to hodne individualni. Kdyz je jeste opravdu hodne casu a mam verzi IC s PT, tak bych si umel predstavit to nechal byt, ale musim mit dostatek casove hodnoty. Ale v poslednich 2 tydnech bych to rozhodne ATM dojit nenechaval - hlavni je ochrana kapitalu.

Hlavne si to muzi kazdy zkusit a otestovat sam.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

jinak na vysvetlenou: v tom prave bylo to "peklo": ze podle planu to bylo jeste v poradku, ale po FOMC uz bylo skoro jasne, ze trh preleze vypsanou opci. proto jsem se rozhodl do toho hrabnout. Nakonec jsme zavreli 3 body pod, ale kdyby trh mezi close a open udelal skok, mohlo to byt cely na max loss.

Hlavne: i u kondora je hrozne dulezite sledovat IV.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Prosím vás pekne, ešte jednou vecou si musím byť istý. Ak mám spread napr. -2010c +2020c a nechávam si ho až do exspirácie a vo štvrtok (LTD) bude close cena SPX 2000, ale v piatok bude z nejakého dôvodu settlement value až 2030, tak moja strata bude na 100% "len" 1000 USD/kontrakt ? Určite to nebude viac, nech sa deje, čo sa deje ?

(...proste pýtam na najhoršiu situáciu aká sa mi môže naskytnúť)

Ďakujem.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím, pro doplnění mého dřívějšího příspěvku, kde jsem připojil graf rozdílu mezi zavírací cenou posledního dne obchodování RUT (převážně close čtvrtky) a Settlement Value (RLS) přikládám neméně působivý graf rozdílů mezi Open v tyto poslední obchodní dny (tedy také převážně čtvrtky) a Settlement Value (RLS). Tento graf je pro mě vcelku překvapením, drtivá většina pohybů je mezi +/- 5-ti bodovým rozpětím. Jsou použity měsíční i weeklys opce.

29499

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravim, ďakujem vám za informácie. Predsalen sa musím ešte niečo spýtať. Pamätáte si nejakú situáciu (napr. v 2008/v 2011), kedy ste nevedeli zavrieť svoju opčnú pozíciu (u SPX) ?? Napr. niečo také, keď trh padne za jeden deň o 5%-7%. Je možné, že by som nevedel zavrieť pozíciu ?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 month later...

Ahojte, chcem sa s vami podeliť o moju prvú skúsenosť s opciami. Tak teda pred nejakými troma týždňami som otvoril svoj prvý obchod. Pred tým som mal samozrejme všetko zbacktestované s tým, že budem obchodovať jednoduché kreditné spready + IC. Teda naraz otvorím IC k tomu ešte aj nejaký samotný buď call, či put spread podľa určitých pravidiel. Nič zložité, nič časovo náročné a predsa mi backtest super čísla! ...až som tomu nemohol uveriť a pritom som ten backtest robil naozaj čo najobjektívnejšie.

No ale vrátim sa k môjmu prvému obchodu. Ako iste predpokladáte vzhľadom na súčasnú situáciu na trhu, môj obchod, resp. boli dva, som musel minulý týždeň uzavrieť so stratou. Sakra v backteste mi vyšlo, že zo cca 60 prípadov [bold]len dvakrát[/bold] nastala taká situácia, že oba obchody by boli naraz stratové. Len dvakrát zo 60 prípadov. A teraz, asi naschvál, sa mi to stalo a to som si otvoril môj prvý live trade. Tieto dve straty mi hneď spravili -20% (počítam to vzhľadom k marži, nie k účtu). Teda mal som zablokovanú maržu napr. 2 000 USD, strata bola 400 USD.

A teraz mi povedzte, toto je zákon schválnosti, že človek obchoduje stratégiu s úspešnosťou vyššou ako 70% a hneď jeho prvé dva obchody sú stratové? Ja som na základe backtestu vedel, že aké straty môžem očakávať a tie straty boli v súlade s očakávaniami, ale to, že hneď prvé dva obchody sú stratové ma dosť rozhodilo. Teraz napríklad viem, resp. predpokladám na základe prémií ziskaných v backteste, že skôr ako za dva, či tri mesiace sa na break even určite nevrátim.

Nechcem tradingom prísť o svoje peniaze. Backtest som sa snažil robiť objektívne a pevne som mu veril, no teraz som zmätený a začínam pochybovať...

Je tu niekto, kto obchoduje úplne také jednoduché veci, ako IC, či samotné kreditné spready a dokáže dlhodobo zarábať desiatky percent ročne? Pýtam sa, pretože ma napadali aj také myšlienky, že moja stratégia je príliš jednoduchá a časovo skoro vôbec nenáročná, a preto nemôže byť zisková. Tak čo teda? Je v jednoduchosti tradingu krása, alebo nie?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

saguaro:
Ať už obchoduješ opce, nebo něco jiného, vždycky se ti může stát, že na první live obchody chytíš max. ztrátu z backtestu. Asi to je zákon schválnosti. Na druhou stranu tam nějaká malá pravděpodobnost že se to stane byla.

V tradingu platí, že máš obchodovat jen s penězmi, které si můžeš dovolit ztratit. Pokud o ně nechceš přijít, tak bych zkusil něco méně rizikového, než je trading.

Zatím se mi osobně nepodařilo výpisem opcí vydělat desítky procent ročně, jednotky ano. Někomu možná ano...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

saguaro,

toto je téměř klasický případ, jak ukázat, že "to nefunguje". Já si myslím, že jsi backtestoval systémem: nějaký vstup... čekám...nějaký výstup = výsledek. To je O.K. pokud chceš získat důvěru ve strategii a přesvědčit sám sebe, že jsi udělal všechno proto, aby to fungovalo, tak to je z tohoto pohledu v pořádku. Myslím, že je zde obecně dost opomíjené, že IC je náročná, dosti agresivní a riziková strategie. To se pozná vždy, když se strhne nějaká mela. V backtestu se musíš právě zaměřit na ty situace, kdy ti to z 60-ti případů 2 x nevyšlo. Především by jsi měl vědět co dělat v těchto případech a to nemám na mysli zde běžně uváděný stop-loss na ztrátě x-násobku prémia a apod. Musíš vědět, že je možné např. rolovat celou vertikálu, prodat Long opci a nakoupit podklad, postupný nákup ITM spreadu na stejných strikes jako ohrožená leg (Box) a další věci. Pokud ti jeden obchod smaže 20% účtu, tak jsi do něj šel šel podle mě s notnou dávkou agresivity a s pozicí, která neodpovídá celkové výši účtu.

Otázka : [ital] Je tu niekto, kto obchoduje úplne také jednoduché veci, ako IC, či samotné kreditné spready a dokáže dlhodobo zarábať desiatky percent ročne? [/ital] Jsem sám zvědavý, jestli se ti někdo ozve. Na této strategii se vydělat peníze dají, ale není to nic konzistentního z pohledu, že neustále budeš mít trvalý profit dokola opakováním IC na jednom podkladu "v každou roční dobu". Jak vidíš sám, dvakrát přiletí černá labuť a jsi v pekle. Musíš si období i podklady vybírat, sledovat IV, používat support/rezistence, využívat různá období (earnings, dividendy, reporty) legovat a další věci, ale hlavně nesmíš do toho jít s velkými penězi a neriskovat než si to všechno osaháš.

Moje rada. Zkus třeba i jiné formy IC (např. obě nohy ITM), když je tady tak IC profláknutý, zkus jiné strategie (Butterfly, Debetní spread, Naked Short Put + Long Call VIX...a desítky, stovky dalších), mírně backtestuj a zkus výsledky vyzkoušet Live na jednom kontraktu, který zavřeš okamžitě vždy, když se ti nebude pozice vyvíjet přesně podle tvých představ, lepší je prodělat na komisích než na nehorázné ztrátě, tak získáš důvěru a sebevědomí pro větší obchody. Třeba zjistíš, že IC ti nesedí. Pokud ti nepojede jeden kontrakt, stěží ti jich pojede více. Já obchoduji cca deset let a do spousty věcí jdu také jenom z jedním opčním kontraktem

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Mapler, ďakujem za príspevok. Aspoň niekto :)

Ono ja netvrdím, že niečo nefunguje, ale že ako keby ten trh naschvál sa postaral o to, aby môj prvý obchod bol hneď stratový, aj keď moja stratégia v backteste vykázala vysokú úspešnosť.

Mapler, ja sa snažím práve o to, aby som nemusel spready rolovať a "pretekať sa" s trhom. Jednoducho, keď príde strata, tak zavriem pozíciu a počkám na nový vstup.

Prečo myslíš, že som do toho išiel s dávkou agresivity? Však predsa IC je typický tým, že tvoj zisk je dva/trikrát nižší ako potenciálna strata (ak chceš byť dostatočne OTM)...Je to to jednoducho tak - vysoká pravdepodobnosť úspechu, avšak za predpokladu vysokých potenciálnych strát.

Ešte jedna vec k IC - predstav si, že máš účet vo výške 100 000 USD (sumy sú iba príklad). Ak pôjdeš na 80% margin, tak môžeš otvoriť 80 condorov s rozpätím 10 bodov. Ak všetkých 80 bude pri exp. OTM, môj zisk bude cca nejakých 8 000 USD. To človeku stačí na pol roka. Takže konzistentnosť nie je treba. Aspoň ja to tak vidím.

Ale len o jednu vec mi ide. Že či tu je niekto, kto niekedy počas svojho života obchodoval len a len jednu vec - teda buď IC, alebo iba spready samotné a že aký výnos dosahoval. Či skutočnosť je naozaj taká, že obchodník musí obchodovať proste všetko možné a nie len jednu vec dookola?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...