Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

OPCE


tomnes

Doporučené příspěvky

To papo.cz:

Určitě, VIX vyskočí také, ale pokud to nebude o 100%, budu mít callky pravděpodobně ještě stále OTM. Kdyžtak se dá rolovat. Nervy to chce určitě, ale trh člověka časem vytrénuje. Kdo to vydrží, vyhrává. Někdy se opravdu pořádně zapotím, ale to k tomu patří, ne? Peníze jen tak bez starostí do klína nepadají. :-) Velký účet je samozřejmostí. Takže co když VIX skočí třeba na 26? No vypíšu na příští měsíc další kupu callek, strike alespoň 40.

Velké skoky VIX, UVXY, VXX a dalších podobných lze jen a jen využít, vrací se až děsivě rychle opět zpět na jih.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Dagobert: Já se s Tebou určitě nepřu a věřím, že Ti to funguje. Jen jsem chtěl, podobně jako radim2, upozornit nepříliš movité kolegy, že s nevelkým účtem to není taková pohodovka. Protože v okamžiku, kdy vyletí VXX/UVXY a VIX, přestože třeba pořád budeš OTM, výrazně vzroste otevřená ztráta těch všech otevřených pozic. S velkým účtem držíš rezervu a v tom momentě můžeš ředit, jak popisuješ. Člověk s malým účtem bez rezervy má v tomhle okamžiku jiné starosti, protože volně prostředky na otevírání nových pozic (ředění) najednou nejsou a naopak broker ho nutí uzavírat stávající pozice ve ztrátě. Takže při full respectu k Dagobertovi se zároveň připojuji k "WARNING" radima2 (viz předchozí strana).
Zároveň bych se u admina rád přimluvil za zrušení toho "klečení v koutě" některých kolegů, je to tu jak v mateřské škole. :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To papo.cz:

Máš pravdu, s malým účtem to nejde. Leda obchodovat s odekvátním počtem kontraktů. I já jsem začínal s jedním (měl jsem třeba 6 pozic po 1-2 kontraktech). U velkého účtu je to stále více o tom, vydržet nervově. Pěticiferná červená čísla (nezrealizované ztráty) u některých pozic je potřeba ustát a uřídit.
Stejně tak, když kynou zelená čísla a člověk ví, že zisky nesmí zavřít unáhleně, předčasně (pokud to není v plánu). Nelze porušovat své zásady, člověk se musí naučit respektovat sám sebe, svůj money management.

V tom všem jsme myslím za jedno. :-) Ať se daří. Tento týden očekávám mírnou korekci SPY, jsem zvědav.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

papo.cz vystihl naprosto přesně, co jsem měl na mysli.
Navíc umí číst i pod řádky a to se cení ;)

Dělal jsem před lety (když byly v TOS ještě dostupné ceny opcí) testy výpisu naked Call na roce 2008 a fakt se to nedalo odrolovat. VIX vystřelil z 20 na 89 během 60 dnů.
Pro srovnání příklad z 07-2011, VIX=19,5, cena vypsané CALL na STRIKE 40 je 22,5, expirace za 32 dní. VIX vzrostl na 39 a cena opce na 167, do expirace zbývá 5 dní.
Opce jsou pákové a při vzrůstu podkladu o 100% vzrostla cena opce o 642%.
Jak velký účet bych musel mít, abych tohle zvládnul a nedostal margin call?

Opce na volatilitu můžou být jako ruská ruleta, 5x ti to vyjde a pošesté je konec.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

K tomu co napsal radim2 - to bylo vskutku extrémní období. VIXem jsem se začal zabývat až po. Možná naštěstí. :-)
Ale to neznamená, že se nedívám hlouběji do historie. I tato situace může přijít znovu, každým dnem nebo také třeba se VIX dalších 150 let nepodívá nad 30. To nikdo prostě neví (neměl by :-). Jak tedy neriskovat margin call? Do VIXu dávám vždy jen určité procento účtu a pokud by mi dočasně začal moc baštit margin (což se někdy stává), vycouvávám dle potřeby z některých pozic (např. v tu chvíli nejvýkonnější IC nebo široké naked short straddles), které mohu kdykoliv zavřít a vím, že na nich neprodělám. Je v nich jakoby schovaná cash (právě pro ty případy, že mi nějaká pozice dramaticky sáhne na margin), ale neválí se jen tak ladem a alespoň něco vydělává. Je to součástí mého money managementu.
Jinak poznávám stále víc, že platí pravidlo: Čím větší účet, tím se dá lépe diverzifikovat a tím se lépe člověk dostává z průserových pozic. Holt, peníze dělají peníze. :-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

prosím vás chcem sa spýtať jednu vec - kedy presne exspirujú opcie na SPX ?

Na burze sa píše toto:

Expiration Date:
Saturday immediately following the third Friday of the expiration month until February 15, 2015. On and after February 15, 2015, the expiration date will be the third Friday of the expiration month.

Takže píše sa tam, že opcie exspirujú v sobotu nasledujúcu po treťom piatku v mesiaci. Ako ale môžu opcie exspirovať v sobotu ? Ako to je myslené ? Ktorá cena sa považuje za exspiračnú ? Ďakujem

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Měsíční opce expirují skutečně v sobotu po třetím pátku v měsíci. Weeklys (týdenní opce) expirují každou sobotu.
My všichni expiraci neovlivníme, probíhá automaticky, když se neobchoduje. Vypořádávají se závazky z opcí.
Mám zkušenosti, že (někdy v sobotu večer) někdy až v neděli vidím v portfoliu náznak vypořádávání. A až v neděli večer správný stav pozic a realizovaných zisků/ztrát.

Nevím v jakém jsi časovém pásmu, ale pro ČR momentálně platí:
Relevantní cena je ta páteční zavírací ve 22:00. Někde jsem četl, že se ještě počítá prvních 15-30 z afterhours, ale nevím, zda to nebyl fake. Pro mě je směrodatné co se děje v poslední hodině. Pokud mám pozici ATM nebo OTM, stejně roluji takže to pak neřeším, zda brát cenu ze zavíračky nebo chvíli po ní.

Ta sobota se uvádí možná pro to, že je tím konkrétně řečeno, že pátek je poslední možný den, kdy lze s opcemi obchodovat. Kdyby se říkalo, že expirace je v pátek, zase by vnikaly u mnoha obchodníků dotazy, zda ráno, po o či večer apod. A také pátek končí všude jinak. Sobota je konkrétní termín, který dává najevo, že máme všichni pohov a v krasojízdě se pokračuje v pondělí. :-)

SPX tedy expiruje každou 3. sobotu v měsíci, weeklys každou sobotu.

Pozor, např. RUT se obchoduje naposledy ve čtvrtek a VIX někdy třetí, někdy čtvrtou středu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pýtam sa preto, lebo napríklad v platforme mi ukazuje, že exspirácia je vo štvrtok 19.6. o 22:00 nášho času. (u IB). tak potom platforma je mimo alebo čo ? :D

"Pokud mám pozici ATM nebo OTM, stejně roluji takže to pak neřeším, zda brát cenu ze zavíračky nebo chvíli po ní. "

asi si chcel napísať, že "pokud mám pozici ATM nebo ITM ..." že ? Lebo OTM rolovať to asi ťažko, či ? :D

Link to comment
Sdílet pomocí služby

zaciatocnik1

myslím, že si pleteš pojem "expirace" a "konec obchodování". Expirace je vypršení opčního kontraktu, myšleno jako zánik závazku z uzavřeného opčního kontraktu, tím je například sobota u equity opcí. Například dnes v pátek 22:00 nyní našeho času je poslední možnost s weeklys opčním kontraktem některých equity opcí obchodovat, tedy například kontrakt uzavřít. Takže např. do desíti večera dnes se máš možnost zbavit tvé weeklys ITM Short opce na IBM. Pokud nic neuděláš do 22:00 a opce není ITM, tak ji během víkendu uvidíš mizet ze svého účtu, podle toho jak OCC (opční clearingová firma) postupně tyto kontrakty vypořádává a o vypořádání informuje brokery, kteří mají vypořádávané kontrakty na svých účtech.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Však ja tiež nerozumie. Ale normálne, ked si dám v platforme "Contract info" tak mi ukáže exspiráciu na 19.6., asi to nemajú v poriadku...

Ty inak tiež obchoduješ IC na SPX ? Aký máš názor na taký systém riadenia pozícií, že call/put stranu zatvárať so stratou vtedy, keď bude delta napr. 15% - 20% ? Teda riadiš sa podľa delty a nie podľa ceny spotu, alebo otvorenej straty

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ano, SPX také. Podle delty se během obchodu neřídím. Jen na začátku těsně před vstupem do obchodu, aby byla tak do 15%. Dále pak (u IC) rozhodně nezavírám ztrátovou stranu. Záleží na tom jak moc je daleko expirace. Ale v zásadě roluji nejdříve v momentě, kdy je strana ATM. Tu druhou, ziskovou posunu blíže k podkladu, abych vytěžil ještě větší zisk.
Řídím se tedy podle ceny podkladu a volatility.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

a v tom prípade ako ďaleko máš od seba striky v jednom spreade ? Pretože ja mávam 10 bodov (teda 1000 USD), ale niekedy dám kupovanú opciu aj 20 bodov od vypísanej opcie. Za takýto hodne hodne OTM spread dostanem nejakých 120 USD. Ak by sa vypísaná opcie dostala ATM, tak strata by bola aj 400 - 500 USD. To by ma dosť mrzelo. A nepomohlo by mi ani tú druhú ziskovú nohu posunúť bližšie k podkladu.

Môžem sa ešte spýtať ? Vravíš, že sa riadiš podľa volatility. Môžeš, prosím, ozrejmiť, že ako to myslíš ? aký význam má volatilita v stratégií IC ?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...