Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

OPCE - základní info


Myk

Doporučené příspěvky

Zdravím všechny ,

Co se týče opcí jsem list naprosto nepopsaný , proto se omlouvám za diletantské dotazy.

Chtěl bych se zeptat na expiraci opce a mojí roli a roli brokera v tomto bodě. Ptám se s ohledem na Joachimův příspěvek zde - www.financnik.cz/forum/read.php?17,23869,page=16 - kde mu všechny opce expirovaly.

Jsem-li vlastníkem ITM call (put) opce, realizuje broker opci při expiraci automaticky (tj.převede jí na kontrakt)?
Musím k tomu mít na účtu potřebný obnos na margin ?
Kdy se realizuje následný prodej (nákup) kontraktu? Jde to nastavit také automaticky nebo to záleží na mě? Při delší časové prodlevě se podklad může hnout proti mě a zisk může bý fuč. Na druhou stranu jak může broker vědět , že nechci kontrakt dál držet a spekulovat na další změnu ceny ?

Dále, myslel jsem si, že OTM opce se vůbec realizovat nedají a prostě vyprší jako bezcenné , nebo ano? –viz-www.financnik.cz/komodity/zkusenosti/komodity-akcie-forex-a-opce-2.html - kde se píše:

CALL SUGAR MAY 2007, STRIKE 11.70
Pokud je aktuální cena v době exercise menší než 11.70, broker vám vlastně automaticky otevírá pozici se ztrátou. Řekněme, že je aktuální cena cukru 11.50. Jenomže vy díky exercise nyní vlastníte long pozici otevřenou na ceně 11.70, takže jste se svou pozicí v aktuální ztrátě 224 USD.

Ptám se proto, aby broker v den expirace neotevřel pro mne ztrátovou pozici , která by se mohla dále v čase prohlubovat , pokud bych jí ihned nezlikvidoval.

Hezký den

Martin

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 809
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

halas Napsal:
-------------------------------------------------------
> Jsem-li vlastníkem ITM call (put) opce, realizuje
> broker opci při expiraci automaticky (tj.převede
> jí na kontrakt)?
[bold]Záleží na způsobu vypořádání. Nutno číst charakteristiku opce - "settlement method", zda dochází k plnění v podkladu nebo cash [/bold]

> Musím k tomu mít na účtu potřebný obnos na margin
> ?
[bold]Ano ! [/bold]

> Kdy se realizuje následný prodej (nákup)
> kontraktu?
[bold]Pokud se nejedná o margin call (čili násilí ze strany brokera na Vás vykonané), tak až zadám příkaz do platformy já !! [/bold]

Jde to nastavit také automaticky nebo
> to záleží na mě?
Při delší časové prodlevě se
> podklad může hnout proti mě a zisk může bý fuč.
[bold]Ano, to je pravda. [/bold]

Na
> druhou stranu jak může broker vědět , že nechci
> kontrakt dál držet a spekulovat na další změnu
> ceny ?

[bold]No to opravdu broker vědět nemůže. Mohu se rozhodnout těsně před expirací a pozici zlikvidovat a inkasovat zisk/ztrátu. [/bold]

> Dále, myslel jsem si, že OTM opce se vůbec
> realizovat nedají a prostě vyprší jako bezcenné ,
> nebo ano?
[bold]Pokud jsem na straně long, tak mohu požádat o exercise - ale je to blbost !! mám např. Call XY 50. Aktualní cena je 45. Proč bych měl chtít být v longu z úrovně 50 ??? výhodnější je si to koupit rovnou za 45 !!!
Pokud jsem opci vypsal - jsem tedy short , tak je to jedině dobře [/bold]

> CALL SUGAR MAY 2007, STRIKE 11.70
> Pokud je aktuální cena v době exercise menší než
> 11.70, broker vám vlastně automaticky otevírá
> pozici se ztrátou. Řekněme, že je aktuální cena
> cukru 11.50. Jenomže vy díky exercise nyní
> vlastníte long pozici otevřenou na ceně 11.70,
> takže jste se svou pozicí v aktuální ztrátě 224
> USD.
[bold]Ano [/bold]

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 month later...

Potřeboval bych poradit, mám trochu nejasno v otevírání spread limit příkazů. Nemůžu dojít na to, jak se dá cena vyplnit limitem a přitom exekuovat oba limit příkazy. Možná sem mimo už teď, ale pokud bych otevřel např. long straddle limit 2.00 debit, mohlo by to vypadat asi jako buy 1.00 call limit a 1.00 put limit... je teda možné, že se vyplní můj limit jenom na call a pokud to pude dolů tak budu bez put, který nebyl vyplněn? (takže místo long straddlu sem long call)
Asi tady ze sebe chrlím nesmysly, ale pokud by někdo byl schopen mi to objasnit tak prosím do toho.
Díky všem za pomoc.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Díky za vysvětlení, ale stejně mi to pořád nedochází... není mi jasné jak se zadávají příkazy na burzu. Mám za to, že když se to jmenuje limit, tak se zadané příkazy za určitou cenu pošlou na elektronickou burzu a už se s nima nedá nějak moc hýbat (to 1.5+0.5)... nebo se příkazy nezadávají limitem na burzu ale plní se marketem, pokud je ask na call+ask na put=2?
Omlouvám se za hloupé otázky, ale v tomhle jsem trochu natvrtdlý...kdyby mi někdo mohl třeba vysvětlit, jak by vypadal např. straddle zadávaný místo příkazu LMT spread jako 2 příkazy zadané jednotlivě tak bych to snad pochopil a už nespamoval diskuzi.
Díky za trpělivost.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Wiggy

Z toho co si napisal nedokazem pochopit, o co presne ti ide. Limit na opcne spready funguje uplne rovnako ako LMT na podklad.Broker ti ho vyplni len ak dokaze splnit tvoje poziadavky.Takze ak chces straddle za 2.0, tak len vtedy, ak ma ponuky,ktore splnaju poziadavku, aby ich sucet bol 2.Mozno ta myli to,ze call dokaze vyplnit len vtedy,ked ide podklad hore a put ked ide dole,takze k vyplneniu by nijako dojst nemohlo. Ale cena opcneho spreadu nezavisi len od pohybu podkladu,ale aj od implikovanej volatility.Takze ak sa aj podklad nepohne,prikaz vyplni vtedy ked vzrastie IV do tej miery,ze sucet ceny call a put bude 2.0

herman

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Wiggy,
mě to také vrtalo hlavou.
Je to tak, že vyplnění spreadových příkazů není věcí brokera, ale broker pouze odešle spreadový příkaz do elektronického systému opční burzy. Burza pak zobrazuje opční pozice zadané jako spreadové příkazy (některé platformy to umožňují prohlížet, např. TOS), ale samozřejmě že trh s opčními pozicemi je méně likvidní. Burza proto nečeká až se objeví opačný spreadový příkazy na přesně stejnou opční pozici, ale páruje se spreadovými příkazy také jednotlivé nákupní a prodejní příkazy. Pro burzu není žádný problém dodržet limitní ceny, protože sama provádí párování a ví které obchody se mohou vyplnit a pokud nemohou, tak vyplní jiné a nechá spread čekat.

Nevýhodou spreadového příkazu u některých brokerů je (např. u Tradestation), že nemůže být změněn jako single buy/sell, ale pouze zrušen.

Pozor, příkaz ale musí být zadán jako spreadový. Někteří brokeři mají i příkazy, které se zadávají s kritérii pro každou nohu (např. buy obě nohy za market, když hodnota spreadu je 2) a pak může dojít k různým situacím a třeba i slippage nebo legovanému vyplnění .

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 3 months later...
  • 3 months later...

dobry den vsetkym

chcem sa opytat prave na to co sa pri opciach spomina najmenej .. a to ako funguje prikaz excercise
co nastane po jeho vykonani?
priklad:
obchodujeme nejaky instrument ktory ma aktualnu hodnotu 100 jednotiek strike bude povedzme 150j
urobim nakup call na strike 150 (expiracia nie je dolezita pretoze sa bavime o tom ze uskutocnime excercise)
par dni na to povedzme ze sa cena posunie na 120 a vykoname excercise ..
co v tej chvili nastane .. otvori sa pozicia na stranu long v nasom pripade so stratou
ale
1. komu sa tato docasna strata odpocita z uctu .. (pozicia ostava totiz otvorena)
2. ako dlho moze ostat pozicia otvorena
3. kto poziciu uzatvara
4. a nakoniec komu sa pripocita ci uz strata alebo zisk pri uzavreti pozicie

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Mišák, Mišák
nepochopil si co chcem vediet .. mna nezaujima ci je to blbost alebo nie .. mna zaujima co sa deje so stratou komu sa pripisuje a kedy a podobne .. nikde som nenapisal ze to takto chcem urobit nevraviac o tom ze mi je jasne co znamena call a put .. nie je mi vsak jasny proces excercise .. a na ten sa pytam .. aka hodnota sa pripisuje komu ak je opcia ITM, jednoducho sa pytam na vysvetlenie bodov ktore som uviedol vo svojom predoslom prispevku
dakujem za pochopenie

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Alesik
Už si začínám myslet, že jsi zkušený provokatér.
Opravdu zřejmě nechápeš co znamená Call opce, pokud se ptáš na takové elementární věci. Chceš-li ale vědět, co se stane, tak Ti to řeknu. Pokud mě provedeš exercize Long Call 150, když podklad bude na 120 - tak bude , a to mi věř, mou milou povinnosti jako vypisovatele Ti poskytnout vstup do STOCK Long pozice z úrovně 150. Já budu velmi rád z této úrovně v Shortu. Už Ti to dochází ? Ty budeš okamžitě v otevřené ztrátě -30 a já v okamžitém zisku +30 (pominu-li odpočet prémia za tu opci).
Chceš ještě vědět, kdo to platí ? Komu se připíše ztráta ? Jenom Tobě !! Velmi rád budu s Tebou obchodovat napřímo, ušetříme alespoň za poplatky brokerovi.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Návštěvník
Téma je uzavřené.

×
×
  • Vytvořit...