Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

OPCE - základní info


Myk

Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 809
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

helou
tak som celu noc velmi nespal a studoval a momentalne mi chyba jedna odpoved na otazku
mame 2 strany .. kupujuci opcie a vypisujuci
vypisujuci vypise call opciu
kupijuci si ju kupi a da hned excercise .. (je jedno preco tak urobi ide o to ze to urobi)
co sa stane je ze kupujucemu opcie sa otvori kontrakt na long stranu a vypisujucemu sa otvori kontrakt na short stranu a DALEJ SI UZ MANAZUJU POZICIE KAZDY SAM?
ANO ALEBO NIE ? ak NIE tak ako to je prosim?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

alesik:
Už to tady někdo psal. Call opce je právo kupujícího koupit za strike cenu a pro vypisujícího povinnost prodat podklad za strike cenu. Takže exercise není nic jiného než využití tohoto práva, což znamená, že kupec opce nakoupí podklad a vypisovatel ho prodá. Tím opce zaniká a kupec má podklad long a vypisovatel short.
To je v podstatě odpověď na všechny tvoje otázky.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

tady je pasaz z clanku www.financnik.cz/komodity/zkusenosti/komodity-akcie-forex-a-opce-2.html ktera mne totalne zmatla a kvuli tomu taky me otazky:

Pokud je aktuální cena v době exercise menší než 11.70, broker vám vlastně automaticky otevírá pozici se ztrátou. Řekněme, že je aktuální cena cukru 11.50. Jenomže vy díky exercise nyní vlastníte long pozici otevřenou na ceně 11.70, takže jste se svou pozicí v aktuální ztrátě 224 USD.
[bold]Kdo takovou ztrátu kryje? Ten, kdo vám opci prodal. [/bold]

tady mi nebylo jasny proc nevyuzit excercise kdyz straty nekdo kryje .. a taky je v tom clanku pojem neomezena strata ..
ta strata kdyz vlastnim konrakt prece neni neomezena .. kdyz se do straty dostanu tak ji proste uzavru .. ja jsem to totiz pochopil tak ze nekdo jiny ma kontrolu nad mou pozici
ale podle toho co pises myk pri excercise su v trhu exekuovany automaticky 2 prikazy jeden na long a druhy na sort a manazerem tych pozic si je kazdy sam ..

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Přesněji je to tak, že exercise provede broker ihned, to znamená že provede na účtu vlastníka call opce buy order (nebo sell order v případě put opce) a zároveň odešle exercise pokyn na opční burzu. Burza v noci provede assignment, což je proces při kterém burza vylosuje vypisovatele, který ráno od svého borkera obdrží sell order v případě call opce nebo buy order v případě put opce.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 month later...

to kvetos:
strike cena je pojem více-méně nepřesný, (viz slovník co je "strike"). nejde to vysvětlit pár slovy, musíš se namáhat a najít si to sám a je toho víc! Pojem "strike" je ovšem tak užívaný a právě v případě opcí podstatný, že bez přesného pochopení k čemu je dobrý, jak funguje a co ovlivňuje se v opcích nehneš. Takže hledej a študuj! :-))

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Strike se popisuje jako [bold]definovaná [/bold] cena, za kterou máš možnost (v případě přiřazení) získat podklad. Pokud máš call opci strike 25, tak máš možnost získat kontrakt (100ks) akcií po 25$. Samozřejmě, že to nemá smysl, pokud se akcie pohybuje na 10$. Význam to má jen pokud je opce ATM a nebo ITM, to znamená cena >= 25$.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

Omezení "short-sellingu" a budoucnost opčních strategií

Mám možná trochu hloupý dotaz, ale dumám nad nedávným omezením short sellingu US akcií a jeho možnými dopady na opce a opční strategie (IC, SS, kalendáře). Doufejme, že toto hloupé omezení padne, ale i kdyby zůstalo, vykládám si to tak, že jakýchkoli opcí na indexy by se týkat nemělo. Dal jsem dotaz i na TOS, u kterých mám zatím papírový účet, ale odpověděli mi nepříliš jednoznačně a používali jen slova jako "pravděpodobně" a "mělo by". To mě trochu zneklidnilo.... Nemá někdo jednoznačnější odpověď nebo vysvětlení ? Díky.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Návštěvník
Téma je uzavřené.

×
×
  • Vytvořit...