Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

OPCE - základní info


Myk

Doporučené příspěvky

Zdravím, všiml jsem si pro mě celkem nečekaného jevu u opcí a nevím, jestli mi něco neuniká. Mám akcii na aktuální ceně 100. Call opce na strike 100 se prodávají za 4.00, expirace za týden. Je nějaký háček v tom, že koupím akcie a prodám na ně call opce? Mě to připadá jako jistý zisk, ale zase si říkám, že takhle chytrý umí být každý a že jsem zřejmě spíš něco přehlédl...Takže díky za navrácení do reality.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 809
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

  • 2 týdny později...

Viete niekto poradiť:

1, kedy sa odpisuje časová hodnota opcie - na close, alebo rovnomerne v priebehu dňa?
Príklad:
- Na Open kúpim opciu call (put) - táto opcia má nejakú časovú hodnotu
- V priebehu dňa (najneskôr na Close toho istého dňa) pozíciu uzavriem (predám kúpenú opciu)
Otázka: Zmení sa Časová hodnota opcie v priebehu tohto dňa?
(Samozrejme táto úvaha má zmysel len pri intraday obchodoch s opciami.)

2, A ako je to s nárastom/poklesom ceny v dôsledku zmeny volatility?
mení sa prislúchajúca hodnota opcie k vôli volatilite aj v priebehu dňa, alebo len je zmena citelná iba z jedného dňa na druhý?


Vďaka Štefan

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Štefan:
nevím, zda Ti dokáži odpovědět , ale pokusím se :
ad 1. Časová hodnota se změní přesně o jeden den. Prostě se tak nějak změnší. Nikdo Ti neřekne o kolik to bude, ale pokud uvažuji jako sedlák a mám-li opci za 1,00 na 20 dní a budu-li uvažovat rovnoměrný rozpad (jako že tomu tak není - viz každá učebnice o opcích asi 3.kapitola), tak za den vyděláš 5 centů - odečti poplatky apod.
ad 2. ano mění, volatilita roste, roste i cena a naopak. Dost lidí si tom udělalo jméno, existuje spousty modelů jak ocenit opce, Black-Scholes, binomický atd.

Anebo dopuručiji nastudovat asi tak 5. nebo 6. kapitolu příručky o opcích, kde jsou tajemná řecká písmena. Já je sice nepoužívám, ale Tobě možná ty delty, thety, fí, psí apod. pomůžou.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Stefan: Casova hodnota opce se meni neustale - trochu dokonce i kdyz se opce/podklad neobchoduje - pres noc a pres vikend. Ovsem v ramci jednoho dne je ta zmena dost mala a opce ktera ma velkou thetu (zmenu casove hodnoty) ma i relativne velkou deltu (zmenu ceny pohybem podkladoveho aktiva) a vegu (zmenu ceny zmenou IV), takze samotny propad casove hodnoty neni vetsinou to nejdulezitejsi.

Ke druhe otazce - je potreba si uvedomit, ze IV je jen jine vyjadreni ceny opce. IV je funkci ceny podkladu, parametru opce a [dolarove] ceny. Pokud se dolarova cena meni jinak, nez by odpovidalo zmene ceny podkladu, meni se i IV ktera vypadava z vyse uvedeneho vztahu. A ano, meni se samozrejme i intraday a je to vetsinou v ramci dne vyznamnejsi cinitel, nez casovy rozpad.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

Dobrý deň.

Mam jednu otázku k výpisu.

Predstavte si že vypíšeme hlboko OTM Call napr. na strike 500 ale v člankoch sa píše že teoreticky čelíme neobmedzenej strate tak nakupime ešte jednu OTM Call na 501. Potom nam vznikne nejaký spred a omnoho menšie premium ako pri holom výpise, ktore sa pripíše na náš účet.

Nedalo by sa to urobit tak,že na strike 500 vypíšem holú Call a na Strike 501 Dám príkaz STOP na nákup Jednej ochrannej CALL ? Keby náhodou cena prudko vyrástla ?

Dik

BD

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Blue Dragon:

To co popisuješ je vertical spread.Premium při výpisu opce budeš mít pořád stejné,jen zisk se Ti zmenší o rozdíl mezi výpisem a nákupem opce.

Samozřejmě opci klidně pokud by podklad vyrostl na 501 a byla ITM můžeš prodat ihned,ale pravděpodobně se ztrátou a nemusíš nic stopkou otvírat.

Nakup opce na strike 501 když by šla pozice proti Tobě jak popisuješ klidně mužeš otevřít,pak ale zní otázka,že by jsi za ni zaplatil daleko více než by jsi inkasoval za výpis opce strike 500 ,protože ta byla v době otevření OTM tudíž premium by bylo asi nižší než nákup opce 501 skoro ITM.

Ale je to vše těžko říct,doba do expirace rozdíl mezi striky,to vše může obchod ovlivnit,takže to nejde takhle paušalně říct.

borax

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Nerozumiem ešte jednej veci

Spravím vertikalny spred. Napríklad Vypíšem Call na strike 500 a ako ochranu kupim Call na 501.

Za výpis dostanem 200.- a za nákup zaplatím 150.- zostane mi 50.-



Nieje mi jasne kedy zarobím a kedy prerobím, ked cena zostane do expirace pod 500 asi zarobím ale ked sa výjde nad
501 tak prerobím. Ale prečo ???

BD

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Přeji dobrý den,

máte blbě stanovený odhad ceny - pro strike 500/501 by cena za výpis mohla být 200 (strike 500), cena za nákup (strike 501) ale bude nejspíš v tomto případě kolem 199.9, takže Váš "zisk" při pořízení spreadu bude kolem 0.1 ... a riziko 1.0.

Takže pokud cena "přeleze" 501, Vaše celková ztráta bude 0.9.

S pozdravem kbtm

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Blue Dragon:

vertrical spread je vlestně spekulace na "ubránění" vypsané opce,kupovaná je jen pojistka proti neomezené ztrátě a taky je proto při otevření vertical spreadu podstatně menší margin než při vypisu holé opce kde čelíš neomezené ztrátě.

Tudíž zisk budeš mít vždy pokud při expiraci skončí vypsaná opce OTM takže podklad v Tvém případě min.499,99.

Pokud by podklad skončil na 500,01 -500,99 tak Ti Tvůj "zisk" rozdíl mezi výpisem/nákupem opce zůstane, bude ale přiřazeno 100 ks podkladu předem se ztrátou(1-99 usd) podle toho kde bude přesně podklad při expiraci,takže budeš v klasické pozici na které můžeš vydělat a prodělat už čiště podle toho jak se bude vyvíjet samotný podklad.

Pokud skončí pozice nad 501,tak je to přesně jak píše kbtm,a taky má pravdu s cenama opcí,opravdu by byl teoreticky jen takový malý rozdíl mezi inkasovaným premiem a cenou koupené opce.Ono totiž mezi striky býva rozdíl minimálně 5-10%,takže nejbližší strike u opce "500" by byl 525 ale asi i více,takže pak by rozdíl byl určitě větší.

Zkus simulovaně pár pozic otevřít a sám uvidíš jak se vše chová,protože jak už jsem psal faktorů a možností vývoje obchodu je hodně.

borax

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Návštěvník
Téma je uzavřené.

×
×
  • Vytvořit...