Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

OPCE - základní info


Myk

Doporučené příspěvky

Syrius

ad1/Drvivá večšina pozičných stratégii (a opcie su predovšetký pozičná záležitost) ziskových v období bull trendu 2002-2006 zaznamenala po vypuknutí krízy drvivé straty. To isté s velkou pravdepodobnosťou bude platiť aj v opačnom garde: Pozičné stratégie testované na "krízových datach 2007-2008" budú mať po zmene situacie diametrálne iné výsledky.

ad2/ prémium dvoch rovnakých súborov/opcia+kontraktný mesiac+strike+ expirácia/ môže byť v rôznom období kludne tretinové,polovičné, dvojnásobné alebo trojnásobné. Skôr neobvyklé je , ak je rovnaké. To z akéhokolvek backtestu robí zdrap papiera.

ad3 / porovnávať slip pri futures a plnenie opcii je uplne nepatričné , su to absolutne neporovnatelné veličiny.Ale to nie je možné zistiť z demo platformy, zistíš to len v reale.A kludne ti to backtest rozmetá . Ja pri nákupe/výpise opcii často čakám týžden, dva na vhodnú cenu.Neviem si v reale predstaviť, ako by som to testoval

herman

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 809
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

1. Ja pod stratégiou rozumiem nejaký systém, ktorý budem používať stále (nie nutne mechanický) a nie taký, ktorý raz funguje v bull markete a potom zase prestane fungovať.
2. Veď som dodal, že ku každej štvorici budeš mať presný časový vývoj. O to prémium predsa ide. Máš dáta, ako presne sa to prémium menilo. Pre každú štvoricu jeden graf.
3. Ale môžem odhadnúť maximálny slip, na to sa môžem opýtať brokera. Nebudem predsa obchodovať tak, že ma rozmetá zlé plnenie príkazov. To je tenký ľad.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

sasa: Práve testujem thinkBack, analytický software sa mi zdá drahý a zároveň jednoduchý. Mne sa zdá, že herman mi nerozumie. Každý, aj on svoje poznatky získal pozorovaním trhu a testovaním stratégií, či už funkčných alebo nefunkčných. Ak existuje iná metóda ako začať, tak o nej neviem (už som prečítal 50% finančníka a každý druhý článok je vlastne o tom).

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Syriusi, ja s vami souhlasim. Urcite si vse zkuste nanecisto. Za to nic nedate. Realita se pak treba trosku lisi, ale zkouseni a backtesty vam daji alespon ramcovou predstavu jak opce funguji. Je jasne, ze vysledky z backtestu budou hodne nepresne, ale zakladni predstavu vam to da. Rozhodne je to podle mne lepsi, nez zacit tak, ze budete pouze sledovat realne trhy. To by slo velmi pomalu. Minimalne zjistite jak se mohou chovat OTM, ITM a ATM opce, jak se mohou teoreticky chovat ruzne strategie, a to nejen pozicni.

Jinak program TNT má i plugin na opcni paper trading, je to take cesta jak se blize s opcemi seznamit.

Pekny novy rok.
Martin

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Syrius,mutton47

ja som napísal moj názor, každý sa musí zariadit ako uzná za vhodné.
Obchodovanie opcii je beh na dlhú trať, jeden rok nie je žiadna doba.Backtest je podla mna strata času,človek pri ňom nepochopí všetky súvislosti, od ktorých závisí premium.
Opcie sa dajú obchodovať live s malými sumami.Pri rozumnom používaní sú straty znesiteľné.

herman

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

Teoretická cena opcie verzus tržná cena opcie.

1, V danom čase má opcia nejakú tržnú cenu. Má svoju hodnodu delta, gama, theta ..., a v tejto cene sa odráža aj impl. volatilita.
Ak chcem vypočítať teoretickú cenu opcie zadám do vzorca moju odhadnutu volatilitu.
Prečo sa zmení aj hodnota greeks /delta, gama, theta .../?
Domnieval som sa , že sa mení len volatilita a tým aj cena. Myslel som si, že greeks zostanu konštantné. Vyzerá, že nie.
Mýlilm som sa?

2, Na nete od rôznych dodavateľov dát sa ku každej opcii / podľa strike, expiracia .../ udáva príslušná Impl. volatilita. No v grafoch je IV zakreslená len jedna pre všetky opcie bez rozdielu veku a velkosti strike. Prečo je to tak?


Štefan

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Cena opce vychází z :
1. vzdálenosti od strike
2. doby do expirace
3. úrokové míry
4. volatility podkladu
(...snad jsem na nic nezapoměl)
Pokud bychom zadali tyto parametry do výpočtu, tak nám může vyjít (a také většinou vyjde) jiná cena, než je na trhu. Kromě volatility jsou ostatní parametry dané. To znamená, že trh "očekává" jiné chování podkladu, jinou volatilitu. Očekávanou, implikovanou. Takže zpětným výpočtem, kde dosadíme do výpočtu cenu opce a ostatní parametry nám vyjde ona předpokládaná volatilita.

Řecká lísmena nám určují, jak se cena opce bude chovat když:
delta - změní se cena podkladu
theta - změní se doba do expirace
vega - změní se voltilita

Řekové nejsou konstanty. Např. Theta, rychlost rozpadu časové složky bude větší při vyšší volatilitě (=>větší ceně opce).

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tu sú všetky faktory, čo ovplyvňujú cenu kúpnej opcie (podobné je to pre predajnú opciu). Presný výpočet ceny je zložitejší a dá sa nájsť pod kľúčom Black-Scholesov model (bola za to Nobelova cena).

Cena podkladového aktíva
tento faktor je pri určení ceny kúpnej opcie najdôležitejší; ak cena podkladového aktíva rastie, tak rastie aj cena kúpnej opcie

Realizačná (dohodnutá) cena opcie
čím je dohodnutá cena podkladového aktíva nižšia, tým je cena kúpnej opcie vyššia

Obdobie do exspirácie opcie
čím je táto lehota dlhšia, tým je cena opcie vyššia. Pravdepodobnosť, že by nastala skutočnosť, ktorá by ovplyvnila cenu opcie, je menšia, čím je obdobie zostávajúce do exspirácie opcie kratšie.

Úroková sadzba na peňažnom trhu
čím je tato sadzba vyššia, tým je cena kúpnej opcie vyššia

Volatilita – riziko zmeny ceny podkladového aktíva
čím je táto volatilita vyššia, tým je cena kúpnej opcie vyššia, pretože existuje vyššia pravdepodobnosť kolísania cien akcií a iných hodnôt, ktorých sa opcia týka, a toto riziko kolísania cien musí byť tiež zohľadnené v cene opcie

Prípadné výnosy podkladového aktíva
ak sa vyplácajú výnosy z podkladového aktíva pred exspiračným dňom, tak sa znižuje cena opcie, pretože výplata výnosu znižuje cenu podkladového aktíva

Link to comment
Sdílet pomocí služby

O.K.
Takže ak tomu dobre rozumiem cena opcie sa nevypočitava z greeks, ale len zo
1. vzdálenosti od strike
2. doby do expirace
3. úrokové míry
4. volatility podkladu
(...snad jsem na nic nezapoměl)
A následne na to sa z ceny vypocitaju greks?

Prečo sa ale mení napr. Theta? veď čas do expirácie sa zo zmenou volatility nemení?

Štefan

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Stefan:

V opciach som novy, ale skusim ti odpovedat ako to vidim ja. On sa niekto ozve, ked tam bude nieco nepresne :)

Ano, cena opcie je jednym z parametrov vypoctu greeks. Cas do expiracie sa nemeni so zmenou volatility, ale to nie je jediny vstup do vypoctu parametra theta. Konkretny vzorec vypoctu najdes na mnohych strankach.

Neber hodnoty greeks ako nieco fixne. Oni nam len opisuju vlastnosti aktualnej situacie danej opcie a ako sa neustale meni cena opcie menia sa aj greeks. A aktualna situacia (vlastnosti) opcie zavisi od danych 4 faktorov, ktore boli spomenute vyssie a tie sa neustale menia.


Link to comment
Sdílet pomocí služby

Štefan Napsal:
-------------------------------------------------------
> Prečo sa ale mení napr. Theta? veď čas do expirácie sa zo zmenou volatility nemení?

Se zvýšením volatility se zvýší cena opce, cena její časové hodnoty. A protože čas do expirace zůstává, musí se časová hodnota rychleji rozpadat => zvyšuje se theta.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

O.K. vďaka za odpovede už mi je to jasné!

A ako je to s volatilitami ?
HV sa udáva 30dňová, 90dňová, 120dňová
To znamená že je to spriemerovaná volatilita HV za určité obdobie 30, 60, 120 dní.

Ako je to s IV?

Tiež sa počíta za nejaké obdobie, alebo IV sa vsťahuje len k jednému dňu?
Napr. k akému obdobiu sa vzťahuje implied volatility na tejto stránke. (nikde som to tam nevidel uvedené)
quote.morningstar.com/Option/Options.aspx?ticker=INTC&sLevel=A

Štefan

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To stefan:

K HV: HV je standardna odchylka zmeny ceny podkladu za dane obdobie. Zmena moze byt vypocitana niekolkymi sposobmi, napr. close - close, high - low ... . Aby to nebolo take jednoduche :) tak zoberme napr. close - close. Tu mozeme ratat zmenu medzi dnami, tyzdnami, minutami, .... .

K IV: IV sa nepocita za obdobie, ale je odrazom aktualnej ceny opcie podla zvoleneho ocenovacieho modelu (napr. Black-Scholes, Binomial, ...). Vyjadruje ocakavanie trhu, ako sa bude dany podklad spravat (buduca volatilita). Preto sa casto porovnava HV k IV. Ak je IV > HV opcia sa poklada za predrazenu, co ale nie je uplne spravna uvaha, pretoze treba patrat po povodoch, vie trh nieco co ty nie? :) (napr. ocakavana dolezita sprava a pod.).

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Návštěvník
Téma je uzavřené.

×
×
  • Vytvořit...