Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Otazka ZACATECNIKA


Doporučené příspěvky

sixties:

studujte, studujte, studujte..žádný učený z nebe nespadl a každý se v tom na začátku víceméně plácá (někdo týdny, někdo měsíce)..ze začátku ani nemůžete čekat, že budete rozumět všem pojmům a daným problematikám..to je naprosto v pořádku..chce to koupit třeba pár knih a začít pozvolna studovat..doporučuju také přečíst všechny články tady na serveru - od těch nejstarších po ty nejnovější (články jsou postupně "složitrější", takže není dobré číst od aktuálních zpět do historie)..uvidíte, že za pár týdnů už budete spoustě věcí rozumět a za pár měsíců už se budete zase cítit jistější..trading je běh na dlouhou trať, hlavně se nesmíte nechat odradit, když vám bude připadat, že se to nikdy nenaučíte, nebo že vám něco nejde, či něco nechápete..o tom to vše je..pokračovat dál a překonávat problémy..

co se týče kurzů finančníka, je to zcela na vás..určitě není jejich smyslem za jeden den vás naučit "celý trading"..každý kurz je zaměřený na konkrétní problematiku, kterou shrnuje a prohlubuje (např. úplné základy, backtestování, obchodování emini trhů atd.)..můžete např. zkusit jeden ze základních kurzů, a pak se rozhodnout jestli půjdete i na další...je to na vás..na úplný začátek vám ale určitě stačí i materiály dostupné tady na serveru a třeba nějaké knihy o tradingu..

michal

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 2,9k
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

To sixties.

Je velmi důležité,aby každý člověk poznal nejdříve sám sebe,co od tradingu očekává,aby dělal něco co mu vyhovuje a zvolil si svůj obchodní systém se kterým se dokáže sžít.Chybou by bylo jenom někde něco okoukat,protože to je moderní a hodně lidem to dokáže vydělávat.Když něco začínáme dělat,máme jenom mlhavé představy,které nedokážeme formulovat a proto je dobré číst knížky známých traderů a všímat si jejich pohledů na obchodování,na psychologii,technickou analýzu a vše co se za tradingem skrývá.Možná,že názory některých autorů nám nebudou vyhovovat,ale možná,že poznáme jiné,kteří nám dají odpovědi na otázky na které si nedokážeme odpovědět sami a začnou nás nutit přemýšlet a hledat svoje vlastní otázky.Oni nám ukáží směr cesty a postupem času se se s jejich postupy sidentifikujeme a pochopíme,že máme podobné názory a pohledy na trading,aníž bychom si to dříve uvědomovali.Podle mého názoru je nejdůležitější dělat trading podle postupů,které vycházejí z nás,z našich předpokladů.Vše ostatní je věcí podružnou,založenou na technice,kterou se rychle naučíme.
Trading je hodně individuální záležitostí a proto se snažte podle toho chovat.Musíte hlavně věřit sám sobě a názory jiných brát jenom jako doplněk,ze kterého lze něco vzít pro svoje potřeby.Chybou by bylo těmto názorům bezmezně věřit,i když se jedná o názory autorit.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To MERKUR 1

Vážený příteli, děkuji za Vaši reakci na můj první příspěvek. Velice si jí vážím, nejen proto že jste zřejmě už zkušený obchodník. Pokud Vás to nebude zdržovat, rád bych trochu blíže popsal sebe a svůj pohled na komoditní obchodování.
Ale nejprve k mému prvotnímu problému - např. čtení a hlavně porozuměnění grafům. Jsem značně "faktografický" typ, mojí vysoce oblíbenou kategorií je tzv. literatura faktu, ať již v podobě psané, elektronické, filmové či jiné. No a z toho pramení moje potřeba - konkrétně u těch grafů - dopředu si být jist, že se to učím technicky správně. Tedy v žádném případě bych nikdy nepřebíral styl či náhled /na obchodování/ od někoho druhého. Moje založení to předem vylučuje, udělám si vždy svůj vlastní obrázek, a to ať chci nebo nechci. Ale dost mne ničí představa, že se učím nesmysl, přirovnal bych to k jednoduchému 1 + 1 = 3.
Samozřejmě jsem již několikrát pročetl patrně všechny příspěvky na Finančníkovi. Hlavně pak takové, které vypichují hlavně psychologické chyby při obchodování a vedou ke ztrátám, či likvidaci účtu. Snažím se je porovnat se svou povahou a představit si, jak bych asi reagoval já. Jsem samozřejmě dalek nějakému fandění sama sobě, ale nevychází mi to tak úplně špatně. Cizí je mi zejména bezhlavé riskování, zlatokopectví, názor "ono to nějak dopadne", podceňování trhu, či dokonce přebírat "zaručené tipy" od druhých. Zato zcela souhlasím s tvrzením, že 90% úspěchu tkví v psychologii tradera.
V případě, že si budu jist svým originálním obchodním plánem, odzkoušeným na bezpočtu zkoušek, pak už by mi zřejmě nedělalo tak strašné potíže jej dodržovat. Ale i to si budu muset jednou ověřit prakticky. Moc se na to těším.
A nakonec - proč vlastně chci obchodovat. Není to proto, že bych musel z existenčních důvodů, ani proto, že by se mi třásly ruce při pohledu na hromadu peněz. Mnohokrát jsem si ověřil, že se mi netřesou. Důvody jsou hlavně ty, že mě obecně svět ekonomiky bytostně baví, tady je také veliká příležitost dokázat sám sobě, že jsem ještě schopen dosáhnout úspěchu. Také hraje roli názor na peníze. Mám je rád hlavně proto, že poskytují nezávislost. A v rukou těch nejlepších manažerů, jako jsou Gatesové či Buffetové znamenají pro svět obrovský, ale spíš zásadní přínos.
Pokud jste dočetl až sem, pak Vám upřímně děkuji. Budete-li mít potřebu mi ještě odpovědět, pak se budu těšit.
S pozdravem SIXTIES /57 ys./

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To sixties:

Dobrý den, dovolím si zareagovat na Váš příspěvek. Trading je velice motivující výzva, protože je jednoduše řečeno velmi obtížná. Hlavní úskalí v technické analýze totiž spočívá v mylném předpokladu, že naměřené parametry na minulosti (např. průměrná velikost úspěšných obchodů apod...) zůstávájí i v budoucnu (myslím tím řádově měsíce). To není pravda, trhy se neustále mění a člověk musí vždy pracovat jen s určitou aproximací nebo přiblížením a navíc výsledky neustále aktualizovat . Další problém je, jak tyto výsledky měřit, aby vůbec byly relevantní vzhledem k budoucnosti. Když například naměříte, že Váš systém má šedesáti procentní úspěšnost obchodů a průměrný úspěšný obchod je 1.5 krát větší než prům. neúspěšný, je otázkou nakolik jsou tyto paramtery relevantní a nakolik jsou jednoduše zatíženy pouhou náhodou (viz můj předchozí příspěvek). Intuitivně je jasné, že přesnost výsledků zavisí na velikosti vzorku dat pro backtest. Ale trader potřebuje vědět jak rychle se s velikostí dat blíží "přesné" (uvozovky píšu proto, že v tradingu je jen velmi málo přesných věcí) hodnotě a jak často se přizpůsobovat se tak změnám trhu. To jsou velmi obtížné a přitom potřebné otázky na zodpovězení, odvislé od systému který výsledky generuje. Z tohoto hlediska je velmi nápomocná statistika, přičemž její praktické uchopení není zas tak obtížné (a pokud rád řešíte hádanky, pak hádanka: najít systém který bude vydělávat, je celkem dost zábavná :)).
Jinak co se týče finančníku, tak upřímně řečeno je zde silná většina (podle mě víc než 99%) lidí co obchodujou max. tři roky - to znamená zelenáčů (včetně mě), takže pokud umíte anglicky určitě se podívejte taky na nějaká více "kosmopolitnější" nezisková fóra (viz moje předchozí příspěvky...). Jestli se chcete vydat cestou testování a backtestování je výborným nástrojem např. broker (na finančníku mnohokrát zmiňovaný) Tradestation (mimochodem jeho fórum je též velkým přínosem). Pěkné příspěvky zde na fóru poskytl svého času např. JaroslavPatocka...
Přeji Vám i ostatním hodně štěstí

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To sixties.

Možná,že jsme v některých věcech podobní.Také jsem si zakládal na znalostech faktu,ale postupem času jsem možná i z důvodu tradingu tyto znalosti částečně opustil a spíše se snažím o životní kreativitu.Dříve jsem si nedovedl představit,že opustím zaměstnání,ale po několika letech váhání jsem se k tomuto kroku odhodlal.Začal jsem více přemýšlet o životě a vytvořil jsem si svůj žebříček hodnot.Nejdůležitější je samozřejmě zdraví,ale pro mě je velice důležitá i nezávislost a určitý druh svobody,nebýt například v práci na někom závislý,protože když to zaměstnavatel vycítí,většinou toho zneužívá..Mám několik koníčků a až teprve nyní na ně mám dostatek času.Je ale důležité si uvědomit,že trading není koníček,ale je to normální práce a také tak se k němu musíme chovat.Samozřejmě,že zabere hodně času,hlavně na začátku,ale na druhé straně si musíme uvědomit,že se nesmíme stát otroky tradingu.Ze zaměstnání jsem také odešel proto,že jsem měl pocit,že život běží po jiných kolejích a já se nacházím mimo.

Mě hodně pomohlo čtení knížek.Nejdříve jsem se zajímal spíše o technické věci a jiné záležitosti,založené na emocích jsem odsouval stranou,ale postupem doby jsem svoje preference změnil a dnes vím,že psychologie a money management jsou ty základní kameny úspěchu a proto jsem se k nim oklikou vrátil.Vše ostatní,založené na technickém rázu se nechá naučit.I když například u technických indikátorů bychom měli pochopit logiku jejich stavby,signály se ale počítají pouze podle matematických vzorečků základní školy.O indikátorech toho vím dost,ale dnes ke svému obchodování potřebuji jenom minimum těchto znalostí,proto nezačínejte svojí cestu tradingem hned na začátku biflováním technických znalostí.Jsou zde mnohem důležitější věci založené na všeobecných postupech,které na první pohled nemají s tradingem nic společného,ale nutí nás k sebepoznání.V každé stresové situaci se chováme podobně,ať to bylo v páté třídě když jsme dostali pětku z diktátu,nebo po dvaceti letech když jsme vystaveni stresu v úplně jiné situaci a podobně se budeme chovat i v některých kritických situacích tradingu.

Dobré poznámky zde zmínil Motley.Asi opravdu platí,že obchodovat nanečisto je úplně něco jiného,než pak na živo a většinou jsou vysledku o hodně horší,protože se nám do toho začne motat psychologie.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To goldengym.

Sledování dvou časových rámců je potřebné.Hlavní,delší nám určuje hlavní trend a na kratším vstupujeme do pozice,která musí být v souladu s hlavním,delším časovým rámcem.

Příklad:Hlavní trend je býčí a do long pozice vstupujeme při korekci na kratším časovém rámci.

Delší časový rámec je uhlazený,bez nepodstatných korekcí a ukazuje nám to hlavní.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


Zaujimalo by ma, ci intradenni obchodnici pracuju aj s dennym grafom. Teda ci pre intradenneho tradera hraju nejaku ulohu denne grafy a ak hej, tak do akej miery.

1.) Je potrebne sledovat denne rozpatie??
2.) Je potrebne sledovat outside dni a inside dni ako popisuje Larry??
3.) Je potrebne sledovat volatility na zaklade trznych vykyvov??

Dakujem
Link to comment
Sdílet pomocí služby

Návštěvník
Téma je uzavřené.

×
×
  • Vytvořit...