Další díly tématického seriálu :

Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Technické indikátory: co je to OPEN INTEREST


Open interest, často vyjadřovaný jen zkratkou OI, je indikátor vyjadřující množství otevřených kontraktů v daném trhu v dané časové periodě. Jinými slovy, open interest nám říká, kolik existuje v daném momentě držených pozic. Je-li například denní open interest 100 000, pak to znamená, že je v daný den otevřených celkem 100 000 pozic. Pokud další den klesne open interest na 80 000 pak to znamená, že celkem 20 000 pozic bylo uzavřeno a zbylých 80 000 pozic je stále drženo jako otevřených. Jelikož pak pro každého kupujícího musí existovat i prodávající a naopak, jednotka open interest vyjadřuje jak dlouhou, tak krátkou stranu. To znamená, že OI s hodnotou 1 vyjadřuje jeden long a zároveň jeden short kontrakt.

Zkusme si nyní vše vysvětlit na jednoduchém, konkrétním příkladu. Řekněme, že dne 1. listopadu vstoupíte do trhu XY. V tento den má trh před otevřením hodnotu open interest 10 000. To znamená, že před otevřením trhu existuje celkem 10 000 otevřených kontraktů, které byly otevřeny v některém z předešlých dnů a drženy tak minimálně přes jednu, pravděpodobně ale mnohem více nocí.

Nyní řekněme, že během 1. listopadu budete jeden jediný spekulant, který v tento den bude trh XY obchodovat. Nakoupíte tedy například 10 kontraktů. Jelikož jste nakoupil 10 kontraktů, znamená to, že někdo vám musel oněch 10 kontraktů prodat. V momentě, kdy se tento obchod uskuteční, stoupne tedy hodnota open interest z 10 000 na 10 010, přičemž hodnota 10, o kterou se původní OI navýšilo je tvořena 10 vašimi kontrakty long a současně 10 short kontrakty obchodníka, který vám kontrakty prodal (pro každého kupujícího musí existovat prodávající a naopak). Pokud pak svých 10 long kontraktů uzavřete a kupující, který bude od vás tyto kontrakty kupovat bude zároveň s jejich pomocí uzavírat své short pozice, pak se vrátí hodnota OI zpět na 10 000. Pokud však budete držet své dlouhé pozice přes noc, zůstane open interest na hodnotě 10 010 minimálně do otevření následujícího obchodního dne.

Open interest indikátor pak může být opět vyjádřen jak v číselné, tak i v grafické podobě.

Pokud se podíváme na graf březnového cukru, na kterém jsme si v minulém díle demonstrovali indikátor VOLUME, snadno rozpoznáme červenou čáru ve spodní části grafu. Tato čára nám graficky vyjadřuje právě open interest. Všimněte si, že v rámci grafu březnového cukru bylo otevřeno v určitý okamžik téměř čtvrt miliónu pozic!

Červená čára ve spodní části grafu vyjadřuje OPEN INTEREST.

K čemu je open interest indikátor užitečný?

V první řadě nám open interest stejně jako volume říká, jaká vysoká je likvidita daného trhu. Čím vyšší OI, tím je trh likvidnější a pro nás tudíž zajímavější.

Dále nám OI napomáhá naznačit, kdy už je čas přesunout se do dalšího kontraktního měsíce. Všimněte si na ukázkovém grafu březnového cukru, jak na počátku září (SEP 2004) začala červená čára vyjadřující open interest prudce růst... Toto je jeden ze signálů, že se většina obchodníků začíná se svými obchody přesouvat do dalšího kontraktního měsíce a tudíž že bychom se měli pomalu přesunout i my....

Další způsob použití open interest spočívá v jeho kombinování s VOLUME: pokud open interest i volume současně stoupají, znamená to potvrzení trendu. Pokud open interest i volume současně klesají, znamená to, že je trend docela možná na svém konci a každou chvíli tak může dojít k jeho otočení.

Opět, nejedná se o žádné „dogma“, ale pouze určitou pomůcku.

Open interest a volume bývají velmi často zobrazovány v řadě různých analytických programů společně - většinou pod zkratkou VOI nebo V/OI. Oba indikátory pak rozhodně stojí za bližší prozkoumání - uvidíte, kolik dalších možných souvislostí dokážete po hlubším prozkoumání sami ještě nalézt! Open interest i volume by neměly být žádným obchodníkem zanedbávány a každý obchodník by se měl naučit oba tyto indikátory používat stejně samozřejmě, jako grafy trhů.

Tomáš


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Petr


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 27.01.2005, editovat ) Vytisknout tento článek

Předcházející kapitola:
Technické indikátory: co je to VOLUME

Následující kapitola:
Gapy - postrach nebo pomocník pozičních obchodníků?

Klíčová slova použitá v článku:
open interest, indikátory, volume, likvidita

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.