Další díly tématického seriálu :

Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Obchodní základy: retracement úrovně


V kapitole věnované supportům a resistancím našeho on-line manuálu jsme s trochu nadsázky označili grafy trhů za určité mapy, supporty a resistance pak za záchytné body, které nám pomáhají v orientaci - ve "čtení mapy". V tomto článku se podíváme ještě na další velmi důležitý záchytný bod, kterému se říká retracement úroveň.

Dopředu předesílám, že tento článek nabízí problematiku ve značně zjednodušené formě - ale takové, která je pro běžné obchodování naprosto dostačující. Budete-li hledat další informace, naleznete na toto téma řadu knih a vzorců, které však daleko překračují potřeby běžných komoditních obchodníků jako jsme my.

O co jde? Jistě jste si všimli, že se trhy pohybují v určitých "vlnách" - po velkém pohybu přichází zpětný pohyb (tzv. retracement) aby se často následně zastavil a pokračoval ve směru původního pohybu. Pochopitelně že studiu podobného "chování" trhu bylo v minulosti věnováno mnoho pozornosti a nejvíce jej popsal obchodník jménem Ralph Nelson Elliot (jeho studie jsou popsány v mnoha knihách a naleznete je pod jménem elliotovy vlny - elliot wave). Koncept elliotových vln je velmi komplexní, pro začátek však stojí za pozornost pouze tři čísla. Elliot ve svých studiích trhu došel k závěru, že zpětné pohyby (tzv. retracementy) se vrací většinou na úroveň 38.2, 50 a 61.8 % původního trendu. Tyto hodnoty tedy představují určitou hranici, na které lze často očekávat buď obrácení pohybu grafu nebo jeho určité zbrzdění. Nejlépe je vše vidět na následující ukázce:

Klasická ukázka magické hranice 50% retracement úrovně, konkrétně v aktuálně obchodovaném březnovém kontraktu Feeder Cattle (FCH5). Celý trendový pohyb je označený hodnotami 0 až 100%. Všimněte si, s jakou přesností se následně graf vrátil na důležitou úroveň 50% retracementu.

Opět graf aktuálně obchodovaného březnového kontraktu FCH5 - tentokrát ale v týdenním měřítku. Každá čárka na grafu představuje vývoj v rámci jednoho týdne. Hranice 50% opět funguje jako magnet. S naprostou přesností se pohyb na této hranici zastavil, aby ji později buď překonal nebo se od ní odrazil. Pohyb od vrchu grafu k 50% retracement úrovni představoval přitom velmi slušných 10 000 dolarů.

Jak retracement úrovně využít v praxi?

Retracement úrovně lze využívat nejrůznějšími způsoby. Jde každopádně o body, kterých by si každý obchodník měl být při "čtení" grafů vědom. Někteří obchodníci mohou retracement úrovně používat pro stanovení cílových bodů (profit targetů) svých pozičních obchodů, jiní spekulovat na "odražení" grafu od této úrovně atd. Začínající obchodník by si měl být především vědom jejich existence. Již jen například z toho důvodu, že obchoduje-li se trh na nejvýznamnější 50% retracement úrovni, jde o značně "nejistou" oblast - trh se s větší pravděpodobností na této úrovni může "zastavit", či nepředvídatelně měnit směr, což zejména pro obchody s relativně malými stop-loss příkazy není dobré.

Retracement úrovně se většinou posuzují jak z hlediska historického vývoje celého grafu (pak se za úroveň 0 bere historické low a za úroveň 100 historické maximum), tak z pohledu výrazných trendů a pohybů - konkrétní aplikace vždy záleží na preferencích obchodníků. Co se konkrétních úrovní týče, tak rozhodně doporučuji sledovat minimálně 50% retracement úroveň, u delších pohybů i 38.2 a 61.8 % hranici. Tyto hranice samozřejmě nemusíte počítat ručně - jak vidíte na uveřejněných grafech pocházejících z programů Gecko Track'n Pro, každý rozumný nástroj pracující s grafy umožňuje zobrazovat retracement úrovně automaticky. Pokud jste s retracement úrovněmi ještě nepracovali, rozhodně doporučuji vyzkoušet - patrně budete překvapeni, jak přesné dokáží grafy v této oblasti být a že retracement úrovně fungují víceméně v každém grafu.


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Tomáš


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 10.02.2005, editovat ) Vytisknout tento článek

Předcházející kapitola:
Dodatek 2: Ukázkové marginy

Následující kapitola:
Typy obchodních příkazů

Klíčová slova použitá v článku:
retracement, resistance, obchodní příkazy

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.