Další díly tématického seriálu :

Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

24. Závěr – kdy mohu začít vydělávat?


Postupně jste se v našem manuálu dostali až na samotný závěr. Čtete-li tuto poslední kapitolu, s největší pravděpodobností vás svět komodit oslovil a možná, že už ve svých snech vidíte zcela za vodou, stavíte si vily a jezdíte drahými auty. Jistě, v tomto businessu se i ty nejdivočejší sny mohou stát realitou. Ale přesto, prosím, mějte stále na paměti následující: komoditní obchodování dokáže pohádkově odměnit, ale nic není snadné, třebaže to může takový dojem vzbuzovat.

Foto ©iStockphoto.com/hidesy

Jsme rádi, pokud vám náš on-line komoditní manuál pomohl ukázat cestu k něčemu, co může být vaší vášní, koníčkem a živobytím. Berte však prosím na vědomí, že naznačená cesta je skutečně pouhým začátkem. Nejděte cestou většiny těch, které ztratí všechny své investice v prvních pár svých obchodech, protože naprosto nevědí co dělají. Naopak – berte toto jako nasměrování k dalšímu studiu, zkoumání a porozumění – jak trhům, tak zejména sama sebe. Proto jsme tento manuál poskytli na našem webu zcela zdarma – v tuto chvíli nejste vázání žádnou investicí, kterou byste měli před svým svědomím "splatit". Naopak i další studium a trénink můžete absolvovat podle tohoto manuálu zcela zdarma a tak zcela nezávazně.

Lidé se nás často ptají – kolik víc se toho budu muset naučit než kolik je napsáno v tomto manuálu? Přátelé – cesty jak v komoditách vydělávat nejsou skutečně o nic obtížnější ani komplikovanější než jak jsou popsány na předcházejících stránkách.

Co je však hodně těžké, je zvládnout svoji vlastní psychiku, najít obchodní taktiku, která bude odpovídat vaší povaze, naučit se naprosté disciplíně a ovládnout své vlastní emoce jako jsou výčitky, chamtivost a strach.

Právě negativní emoce a nedisciplinovanost jsou prvkem, který může způsobit váš nezdar. Jistě si teď říkáte, že jste psychicky silní a odolní, ale vzpomeňte si prosím na naše slova, až třikrát po sobě ztratíte v trhu (což jak jsme si ukázali je zcela běžné a pokud jsou ztráty malé jištěné stop-lossem, tak i v pořádku) a počtvrté bude vaše pozice výdělečná, ale vy nebudete vědět, zda-li vystoupit již nyní nebo třeba až třetí den a s největší pravděpodobností pak budete litovat, proč jste to neudělali právě naopak. A vaše výčitky a strach z další chyby vám budou bránit v dalším pilování vaší původně třeba velmi dobré strategie.

Překonáte-li ty úplně nejtěžší první měsíce reálného obchodování a uspějete-li – tj. budete mít stále váš spekulativní kapitál – začnete hledat jiné a další cesty, jak vydělávat ony velké peníze, o kterých jste všude četli. Začnete kupovat desítky odborných publikací a možná se zúčastníte nějakého drahého specializovaného kurzu. Čím více informací do sebe budete vstřebávat, tím více budete vnitřně zmatenější – jenom indikátorů je dnes tolik, že si často "protiřečí". Jak s tímto někdo může vydělávat peníze, budete si říkat stejně, jako tisíce dalších studentů. Budete-li mít štěstí, vaše další kroky povedou směrem k psychologii obchodování a zamýšlet se budete nad řízením risku a peněz. Vydržíte-li stále v trzích nakonec zjistíte, že vám vše konečně zapadá do sebe, že problém neúspěchu nebyl v technických nástrojích, ale vašem nitru, že najednou vidíte v trzích harmonii, která vás oslovuje a základní technické nástroje jsou tím, co vám pro obchodování naprosto stačí. Pomalu se tedy vrátíte tam, kde jste nyní, ale s dokonalou psychologickou přípravou.

Znovu zopakujme, že hlavní body úspěšné obchodní strategie je:

  • Zvládnutá osobní psychologie
  • Dobrý money-management (neriskovat příliš!)
  • Vhodná vstupní a především výstupní strategie

Bod 1 a 2 přitom tvoří rozhodně větší část úspěchu – a upřímně, jistě jsou to pro vás záležitosti, které vám nyní přijdou naprosto banální v porovnání např. s problémem, kde do trhu vstoupit.

Proto jsou zde i tyto stránky. Věříme, že vám coby začínajícím i mírně pokročilým obchodníkům dokážeme nabídnout řadu námi prověřených informací a vlastních zkušeností tak, aby se co nejvíce urychlila křivka vašeho vzdělávání.

Ano – chci být úspěšným obchodníkem – co mám dělat nyní?

Pročtěte si tento bezplatný manuál třeba několikrát – nechte si informace projít pořádně hlavou a začněte si průběžně prohlížet a třeba tisknout grafy komodit. Grafy naleznete podle našeho návodu zdarma na internetu a nic vám tak nebrání zcela nezávazně začít přemýšlet o tom, jak by se v nich daly zužitkovat třeba konkrétně ty strategie, které popisujeme v tomto manuálu.

Postupně patrně objevíte, že řada formací pracuje ve váš prospěch. Začněte si potenciální obchody zaznamenávat do obchodního deníku. Analyzujte postupně trhy každý den. Své obchodní strategie formulujte do konkrétních plánů, které si pište na papír. I v průběhu papírového tréninku provádějte všechny hypotetické obchody podle jasně formulované strategie tak, abyste si vždy mohli před sebou odůvodnit konkrétní kroky každého obchodu.

Bude-li váš papírový trénink vydělávat, budete-li mít jasno ve své strategii a zejména řízení rizik, teprve pak se začněte shánět po skutečné brokerovi a provádět první obchody.

Pamatujte, že pro každý komoditní obchod musí být dva – jeden kupuje a druhý prodává. Na druhé straně obchodu bude jistě někdo, kdo má s trhy výrazně větší zkušenosti než vy nyní. Je bláhové se domnívat, že to risknete a ono to nějak vyjde. Nevyjde. Chcete-li risk, pak jděte raději do kasina a vaše šance budou vyšší. Ke komoditám je třeba přistupovat zodpovědně a bez dlouhého studia a tréninku nemáte šanci v trzích uspět.

Budeme vám držet ve vaší obchodní kariéře palce a současně se pokusíme připravovat Financnik.cz tak, abyste zde v budoucnu nacházeli informace, které vám budou v dalším sebevzdělávání k užitku a dovedou vás k vysněné finanční nezávislosti.


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Financnik.cz


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 09.12.2004, editovat ) Vytisknout tento článek

Předcházející kapitola:
23. Více o čtení grafů

Následující kapitola:
Dodatek 1: Specifikace kontraktů

Chcete pochopit základy komoditního obchodování, ale nebaví vás pročítat desítky a stovky stránek a dáváte raději přednost formě interaktivního výkladu? Pak jsme právě pro Vás po řadě dotazů a návrhů připravili kurz Základů profitabilního obchodování v 10 týdnech.

Klíčová slova použitá v článku:
broker, indikátory

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.