Další díly tématického seriálu :

Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

5. Malá pauza


Nyní jsme si tedy v kostce vysvětlili, co jsou to komodity, co jsou to futures kontrakty, co je to pákový efekt a jak díky pákovému efektu můžeme kontrolovat velké množství komodity za nepatrnou zálohu zvanou margin.

Než se tedy dostaneme dále a ukážeme vám, jak fungují cenové grafy komodit, jak je správně číst a jak na jejich základě předvídat, zdali cena dané komodity bude klesat či stoupat a jak na takovém pohybu profitovat, dejme si malou pauzu.

Třebaže jste v předchozích úvodních odstavcích mohli nabýt dojmu, že komoditní obchodování je legrace a možná cesta k rychlým velkým penězům, opak je pravdou. Komodity jsou cesta k slušnému živobytí a pro některé úspěšné spekulanty i k pohádkovému bohatství, ale je to tvrdý business tak jako jakékoliv jiné podnikání.

Nepouštějte se do komoditního obchodování bez hlubokého tréninku, patřičného sebevzdělání a konkrétního dlouhodobého plánu. Tak, jak je možné v komoditách peníze rychle vydělat, je samozřejmě možné je i rychle ztratit. Věnujete-li však trhům dostatek studia a najdete-li si svůj vlastní individuální přístup, pak máte velkou šanci, že vás svět komodit štědře odmění.

Řadu z vás pravděpodobně nyní napadají vesměs podobné otázky. Jedna z mnoha pravděpodobně zní – není příliš pozdě začít s komoditním obchodování až nyní? Odpověď zní – samozřejmě že není, stejně jako nebylo pozdě začít s obchodováním komodit před 30 lety, kdy tento princip vydělávání financí fungoval v USA již přes 100 let! (Chicagská burza (The Chicago Board of Trade) vznikla v roce 1848, Newyorská burza v roce 1870 – viz dále). Je důležité uvědomit si, že komoditní obchodování je ve své základní podstatě nepostradatelná součást každého vyspělého průmyslu. Bez spekulantů by totiž ve velkém nefungovaly ani tak základní věci, jako třeba levná výroba chleba. Proto na tomto světě komoditní obchodování ještě zřejmě velmi dlouho bude - a proto není nikdy pozdě s komoditním obchodováním začít.

Pro moderní zemědělce jsou komoditní burzy životní nezbytností. Foto ©iStockphoto.com/4loops

Další běžnou otázkou pak bývá: co když mi nebude chtít žádný futures kontrakt nikdo prodat? Nebo co když nějaký nakoupím a pak se ho nebudu moci zbavit, protože jej nebude chtít nikdo koupit?
Vážení, dejte sbohem podobným obavám. Komoditní obchodování je nejlikvidnější obchodování na světě. Co to znamená? Že v celém komoditním vesmíru je tak obrovské množství kupců a prodávajících (neboli spekulantů) v každičkém momentě, že vaše kontrakty budou nakoupené či prodané doslova během pár vteřin, maximálně minut! Obrovské množství spekulantů vytváří v trzích tak obrovskou likviditu ,že je možné v podstatě kdykoliv koupit či prodali komoditu za cenu blízkou té, která je aktuálně vidět v grafech. Nemusíte mít tedy sebemenší obavy o to, že byste kdy nebyli schopni futures kontrakt nakoupit nebo prodat. Konec konců, tuto práci má za vás na starosti broker a pokud ten toto nedokáže během krátké doby, není důvod u takovéhoto brokera více zůstávat. To však příliš předbíháme, k brokerům a způsobu nakupování a prodeje futures kontraktů více až později. Nyní si pojďme říci něco více o tom, jaké druhy spekulantů vlastně ve světě komoditního obchodování existují.


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Financnik.cz


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 08.12.2004, editovat ) Vytisknout tento článek

Předcházející kapitola:
4. Hodně muziky za málo peněz

Následující kapitola:
6. Typy spekulantů – kdo a jak obchoduje

Chcete pochopit základy komoditního obchodování, ale nebaví vás pročítat desítky a stovky stránek a dáváte raději přednost formě interaktivního výkladu? Pak jsme právě pro Vás po řadě dotazů a návrhů připravili kurz Základů profitabilního obchodování v 10 týdnech.

Klíčová slova použitá v článku:
futures, broker, burza, margin

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.