Další díly tématického seriálu :

Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

17. Obchodované komodity a jejich marginy


Pojďme si nyní dát na chvilku oddych od záležitostí týkajících se technického obchodování komoditních trhů a vraťme se nyní ještě na moment k marginům.

Předpokládáme, že nyní již každý plně chápe a rozumí základnímu principům komoditního obchodování i základním taktikám a technikám, se kterými v komoditách vydělávat peníze.

Též by již měl být každému zcela jasný princip marginů. Jenom pro zopakování: za futures kontrakty, s pomocí kterých můžeme v komoditních trzích vydělávat peníze, nikdy neplatíme plnou částku. Díky principu zvanému pákový efekt můžeme komoditní futures kontrakt kontrolovat (nebo-li na určitou dobu vlastnit) za minimální zálohu, zvanou margin. Kdykoliv vstoupíme do trhu tím, že nějaký futures kontrakt nakoupíme nebo prodáme, takto záloha je nám brokerem stržena z našeho účtu. V momentě, kdy svou otevřenou pozici uzavřeme (držený futures kontrakt prodáme nebo prodaný futures kontrakt zpět nakoupíme), bude nám naše záloha okamžitě a v plné výši připsána zpět na náš účet.

Nyní, co vlastně rozhoduje o tom, jak vysoké marginy na jednotlivé komodity budou? Jsou to tři základní faktory:

Likvidita – velmi důležitý faktor. Dostatečně likvidní trh znamená, že obchodník může pozici otevřít i uzavřít v podstatě v libovolné situaci. Je-li trh málo likvidní, může se stát, že pozici sice uzavřít lze, ale za výrazně horší cenu, než bychom si přáli. Obecně lze říci, že všechny hlavní komodity jsou dnes dostatečně likvidní, mezi nejlikvidnější patří např. T-Bonds a různé indexy. Začínající obchodníci by si vždy měli vybírat maximálně likvidní trhy.

Volatilita – důležitý faktor udávající, jak živý a rychlý daný trh je. V živých trzích lze vydělat více peněz za menší časové období, ale současně lze hodně peněz ztratit nejedná-li obchodník rychle. Volatilnější trhy mívají logicky mnohem vyšší marginy, než trhy pomalé a líné. Začátečník by si měl rozhodně vybírat pro své obchody pomalejší trhy, jako je například kukuřice (Corn).

Možné cenové rozpětí – Komodity se liší tím, jak velké cenové pohyby mohou během jednoho dne vytvořit (takovémuto cenovému rozpětí dne se též říká volatilita dne). Samozřejmě, že cenové pohyby se každý den liší, v některých trzích se cena jednoho kontraktu může změnit za jediný den i o několik tisíc dolarů (velmi volatilní den), jinde maximálně v řádech stovek dolarů (mírně volatilní den). Finanční dravost jednotlivých trhů se též výrazně podílí na stanovení výše marginů. Různé trhy pak mají i období nízké volatility, kdy je margin nižší a naopak období vyšší volatility, kdy je margin vyšší.

Zde uvádíme jenom pro příklad několik trhů a jejich marginy:

Komodita Margin Burza
Corn (kukuřice) 338 USD CBOT
Weat (pšenice) 675 USD CBOT
Soybeans (soyové boby) 1 823 USD CBOT
Gold (zlato) 2 025 USD NYMEX
Crude Oil (ropa) 4 050 USD NYMEX

Údaje jsou pouze orientační – každá brokerská společnost si stanovuje své marginy, které jsou často o trochu vyšší než ty uvedené na stránkách burzy. Nicméně, jak je z tabulky patrné, budete-li chtít například nakoupit 1 kontrakt kukučice (Corn), bude vám zablokovaný margin ve výší 338 dolarů, který vám bude po uzavření obchodu okamžitě zpět připsán na váš účet. Pokud by jste chtěli obchodovat například ropu (Crude Oil), pak se jedná již o velmi volatilní, "dravý" trh a margin potřebný k nákupu 1 kontraktu činí 4 050 USD. Samozřejmě, marginy se násobí s počtem kontraktů. Pokud by jste chtěli nakoupit například 5 kontraktů, byla by vám zablokována záloha ve výši 5 x 4 050 USD, nebo-li 20 250 USD. Pokud by jste neměli takto vysokou částku na svém obchodním účtu k dispozici, broker by vám pozice neotevřel, nebo by vás vyzval k okamžitému doplnění finančních prostředků na váš účet - tak zvaný margin call.

Zkratky jednotlivých kontraktů

Všichni již víme, že jednotlivé futures kontrakty se označují názvem obchodované komodity a kontraktním měsícem. Patrně nikoho tedy nepřekvapí, že v strohé mluvě brokerů a makléřů jsou jednotlivé specifikace skládané do zkratek, pod kterými je možné jednotlivé futures vyhledávat. Zkratky naleznete opět v kterémkoliv programu pro zobrazování grafů a na stránkách burz. Např. Corn (kukuřice) má zkratku C; prosincový kontraktní měsíc roku 2004 v kukuřici pak v grafech naleznete pod zkratkou C2004Z (C=Corn, Z=Dec, 2004 pro rok) nebo podobnou (např. CZ2004 atd. – označení se může jemně odlišovat podle výrobců konkrétních programů).

Zkratky pro jednotlivé kontraktní měsíce naleznete v této tabulce:

LedenJanuary F
Únor February G
Březen March H
Duben April J
Květen May K
Červen June M
Červenec July N
Srpen August Q
Září September U
Říjen October V
Listopad November X
Prosinec December Z

Zkratky rozhodně není třeba si pamatovat, je však důležité mít na paměti, že jsou zkratky v komoditním obchodování velmi často používané a tak není na škodu mít seznam základních zkratek vytištěný a na viditelném místě pověšený.


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Financnik.cz


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 08.12.2004, editovat ) Vytisknout tento článek

Předcházející kapitola:
16. Poziční versus intradenní obchodování

Následující kapitola:
18. Broker

Chcete pochopit základy komoditního obchodování, ale nebaví vás pročítat desítky a stovky stránek a dáváte raději přednost formě interaktivního výkladu? Pak jsme právě pro Vás po řadě dotazů a návrhů připravili kurz Základů profitabilního obchodování v 10 týdnech.

Klíčová slova použitá v článku:
margin, futures, broker, volatilita, kontraktní měsíc

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.