Článek vytištěný ze serveru www.financnik.cz

Název článku: Cesta do hlubin psychologie obchodování I - úvod
Autor: Petr
URL článku: //www.financnik.cz/komodity/zkusenosti/psychlogie-obchodovani-uvod.html (klikněte pro návrat)

Všechna práva vyhrazena (c) Centrum finančního vzdělávání, s.r.o
Doslovné ani částečně přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího písemného svolení vydavatele - společnosti Centrum finančního vzdělávání, s.r.o


Cesta do hlubin psychologie obchodování I - úvod

Sedím před obrazovkou počítače. V jednom okně otevřené okno s živými daty. Trh právě otevírá. Pozoruji volatilitu otevíracího rozpětí. Trh vyráží prudce vzhůru, během půlhodiny by mohl udělat korekci a pak pokračovat ve svém růstu přímo k mému vstupu. Ve druhém okně mám otevřené ICQ. Se svým brokerem komunikuji on-line. Jsem maximálně připravený - jakmile trh protne můj vstup, během pár vteřin posílám svému brokerovi nákupní příkaz. A samozřejmě stop-loss. Na ten nesmím zapomenout. Konec konců, můžu poslat i výstupní příkaz - docela možná se trh došplhá až k mé výstupní metě ještě dnes. Cítím se dobře, že mám obchod tak dobře naplánovaný. Plánovat obchody je velmi důležité. Četl jsem to asi tisíckrát. No, možná i deset tisíckrát. Někteří lidé prý obchody neplánují. To vážně nechápu. Já obchody plánuji. Chci se stát dobrým obchodníkem. Nic neponechávám náhodě. Vlastně mi dělá dobře, že někteří své obchody neplánují a já ano. Zase o důvod více, proč bych právě já měl patřit mezi 20% menšinu, co vydělává v trzích obrovské peníze. Určitě mezi tu menšinu patřím. Jsem motivovaný, jsem inteligentní a o trzích jsem přečetl snad všechno, co se jen dá.....Je to jen otázka času. Teď ale zpět k mému obchodu.

Hledím na obrazovku jako zmagnetizovaný. Trh právě dokončil korekci a opět pokračuje v růstu. Cítím se skvěle. Jsem profík. Tedy, ještě ne úplně, ale skoro profík. Kolik lidí asi dokáže předvídat pohyby tak dobře jako já? Určitě ne mnoho. Pochybuji, že většina lidí tráví pozorováním trhů tolik času, jako já. Mám náskok. Vím to. Musím mít náskok, abych vydělával. Za poslední půlrok jsem sice ztratil téměř 40% svého účtu, ale to nevadí. Jak píší velcí obchodníci - je třeba platit školné. Je to tak. Sice jsem něco málo tratil, ale učím se. Učím se rychle. Copak bych teď dokázal tak skvěle předvídat každičký další tick na obrazovce, kdybych se neučil rychle? Dnes bude dobrý den. Určitě vydělám zpět alespoň část z minulé ztráty. Ale takhle nesmím uvažovat. Přeci neobchoduji proto, abych se mstil trhům za své poslední nezdary...

A je to tady! Má vstupní meta. Má vstupní úroveň. Přesně naplánovaná, skvěle odhadnutá, hned nad několika supporty. Trh má dnes evidentně sílu. U supportů ani na vteřinu nezaváhal. Bude to super růst. To je jasné. Jdu si připravit příkaz. Vlastě už ho mám připravený. Stačí stisknout ikonu ODESLAT a můj broker může příkaz exekuovat. Jak snadné. Už jen půl ticku...... čtvrt ticku..... a je to tady. Jo, přesně jak jsem čekal. Je to tady!

Najíždím šipkou myši na ikonu ODESLAT. Svůj ukazováček přikládám na levé tlačítko myši, zdvihám vzhůru, prst dopadá na tlačítko, znovu pohlednu na uhánějící trh....a náhle mě probleskne hlavou: "nejede dnes trh až příliš podezřele rychle?" Zarazím se. Opět mi probleskne hlavou: "co když trh už za moment udělá obří korekci a mě vyhodí na mém základním SL"? Můj prst nad tlačítkem myší jako by mi náhle zamrznul. Ne, to není možné. Měl jsem přeci ten příkaz odeslat bez váhání. Jde o perfektně naplánovaný obchod. Nesmím váhat. Znovu se pokusím stisknout tlačítko myši a odeslat ten zatracený příkaz brokerovi. Pak si ale všinu, že trh už je půl ticku za mým vstupem. Sakra. Co teď? Na tohle jsem nepomyslel. Mám rychle naskočit? Nakoupit za market? To jsem přeci neplánoval. Nebo mám počkat na případnou korekci a zkusit naskočit znovu? Už dost. Začínám být emotivní. Prostě rychle odešlu ten zatracený příkaz a budu to mít z krku. I když už je trh téměř dva body za mým vstupem.... Překonám se a zmáčknu konečně tlačítko myši. Za půl minutky dostávám potvrzení od svého brokera. Nakoupil jsem se skluzem půl ticku. Celkem tedy dva a půl bodu za naplánovaným vstupem. Sakra. Ale co. Hlavně že jsem překonal emoce a příkaz odeslal.
Další minuty trh opět pokračuje vzhůru. Cítím se skvěle. Nakonec jsem ten problém přeci jen skvěle vyřešil. Jo, stává se ze mě opravdu dobrý obchodník. Má pozice už je 100 dolarů ve zisku... Pokud to půjde takhle dál, za dva měsíce budu moci začít ze 2 kontrakty, za další měsíc za 4 kontrakty a za rok touhle dobou už budu..... Náhle opět ztuhnu. Trh se právě zarazil. Hledím na obrazovku jako zhypnotizovaný. "Nahoru", snažím se trh popostrčit, "nahoru, rychle...". Opět si uvědomím, že začínám jednat pod vlivem emocí. Pokusím se uklidnit. Nejsem přeci už žádný nováček. Učím se už déle jak rok. Tohle zvládnu. Zřejmě přichází korekce. To je v pohodě. Naprosto přirozený vývoj úspěšného obchodu.

Za dalších 5 minut je trh pouhé 2 ticky od mého stop-lossu. Nyní už mnou prostupují emoce skrze na skrz. Sakra. Další ztráta. Tenhle týden už třetí. Bože, nechci už žádné ztráty. Musím začít vydělávat. Takhle to přeci nejde donekonečna.... Náhle mě napadne: "pokud teď vystoupím, ušetřím si dobré 2 ticky. Ztráta nebude tak veliká." Trh se pohne o dalšího čtvrt ticku proti mně. To už neváhám ani vteřinu. Posílám příkaz brokerovi vystoupit za market. Plán-neplán, hlavně už žádné další ztráty. Každý ušetřený dolar dobrý pro další pokus. Broker mi potvrzuje výstup. Oddychnu si. V ten moment se však trh opět obrátí vzhůru a udělá svůj největší býčí pohyb za poslední 2 měsíce.

Psychologie obchodování - boj emocí

Pokud je vám příběh, kterým započínáme náš velký seriál o psychologii obchodování tak trochu vlastní, nezoufejte. Psychologie obchodování je natolik složitá a natolik odporující mnoha návykům myšlení, které v nás byly pěstovány už od útlého dětství, že podobným pocitům a chybám pramenících z emocí se nevyhne snad žádný úspěšný trader na světě. Dokonce pokud se kdy budete zajímat blíže o obchodní dráhu některých komoditních nebo akciových velikánů, sami se ve svém pátrání přesvědčíte, že i tito velikáni museli projít tvrdými psychologickými lekcemi, než dokázali zvládnout své vlastní já do takové míry, aby byli schopni efektivně obchodovat.

Osobně nejsem žádný fundovaný psycholog a už vůbec nevlastním v psychologii žádný doktorát či podobný titul. Je však pravda, že psychologií se velmi seriózně zabývám již od svých 17 let. Krom dráhy komoditního obchodníka se velmi zaníceně věnuji ještě jedné oblasti - svému doživotnímu koníčku - filmové režii. Pokud se jen trochu zamyslíte nad touto profesí, musí být každému jasné, že skutečný režisér se bez řádné znalosti psychologie neobejde. Ať už jde o psychologické dovednosti v rámci práce s herci a členy štábu, nebo pochopení nejniternějších pochodů filmových postav, psychologie je ve filmovém řemesle nutný základ a já měl to štěstí, že jsem toto pochopil již ve své pubertě.

Ačkoliv mám za sebou více jak 12 let skutečně hlubokého studia psychologie a do jisté míry i psychiatrie, včetně praktických zkušeností, a jelikož jsem zanícený pozorovatel lidských duší, lidského chování a vůbec všeho, co se týče člověka jakožto jedinečného tvora v širokém vesmíru, musím přiznat, že jsem sám měl již od začátku velké problémy s vlastní psychikou v obchodování. Jeden dokáže velmi snadno pomoci s psychologií druhému, ale když dojde na vlastní píseček, vše je náhle jiné a mnohem složitější. Prošel jsem si krušnými chvílemi a upřímně řečeno je mi jasné, že učit v oblasti psychologie obchodování se budu do konce života.

Měl jsem však jedno obrovské štěstí; můj velmi blízký přítel pracuje jako risk manager v jisté prestižní londýnské bance. Stejně jako já je i on velkým nadšencem v oblasti lidského chování a psychologických aspektů života. Společná sezení a dlouhé hodiny povídání mi velmi pomohlo lépe analyzovat vlastní psychologické nedostatky a postupně pracovat na jejich plném pochopení a následném odstranění. Jak se v budoucnu dozvíte, mít s kým probírat psychologickou stránku obchodování je úžasný způsob, jak na vlastní psychologii efektivně pracovat. To však předbíháme.

Za několik let ustavičné a trpělivé práce na své vlastní osobnosti (nejenom v oblasti obchodování) jsem se mnoho naučil a mnoho poznal. Dost na to, abych zcela zodpovědně prohlásil, že kdyby podobné dovednosti učili nás všechny namísto zcela nesmyslných větných rozborů na základní škole, žijeme všichni v mnohem bohatším světě - jak po duchovní, tak materiální stránce.

Lidská osobnost je neuvěřitelně složitá a zároveň nesmírně pozoruhodná a krásná záležitost. Chceme být jedinci bezchybní, avšak skutečnost je taková, že chyby patří k člověku stejně neodmyslitelně, jako třeba krev nebo ruce a nohy. Na psychologii obchodování se nedá vyzrát ze dne na den. Chce to mnoho trpělivosti a mnoho úsilí. Pokud však vydržíte, uvidíte, že se změní nejenom vaše obchodování, ale celý váš život.

Dost ale mluvení. Berte prosím toto jako úvod - určité "promo" velkému seriálu o psychologii obchodování a vlastně i psychologii člověka, který tímto úvodním článkem na serveru FINANCNIK.CZ startujeme a který by vám měl průběžně pomáhat lépe poznat sebe samotné a začít efektivně přetvářet některé své vlastnosti tak, aby jste vedli lepší obchodní a případně i jiný život. Jak bude seriál dlouhý - to si nyní netroufáme říci. Zkrátka tak dlouhý, dokud bude o čem psát. A hned příště v prvním již "skutečném" díle začneme samotným základem: podíváme se blíže, jak vlastně funguje lidský mozek a proč se všichni tak hrozně bojíme chybovat.

Tomáš


URL článku: //www.financnik.cz/komodity/zkusenosti/psychlogie-obchodovani-uvod.htmlUpozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovaným brokerem či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty či akcie, vždy a pouze za účelem studia. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat s komoditami a akciemi je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte.