Další díly tématického seriálu :

Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Jak se nejrychleji naučit umění tradingu


Naučit se obchodovat je proces. Žádá si svůj čas, pořádně trpělivosti, pomalé učení různých dovedností. Kolikrát si žádá i své oběti. Jak se dá proces učení se umění tradingu naučit co nejrychleji?

Předně si všimněte, že se článek zabývá učením se „umění“ tradignu, nikoliv „technice“ tradingu.

Pokud se chceme naučit obchodovat, v naprosto prvotní fázi si musíme uvědomit, pochopit a přijmout, že trading je řemeslo. Není to exaktní technická věda, zvládnout dokonale techniku různých indikátorů a nástrojů technické analýzy zdaleka nestačí. Je třeba mnohem více – a tím mnohem více je zejména cit pro trhy. Nic vás neposune dopředu rychleji a efektivněji.

Trader je řemeslník, který používá sadu různých nástrojů ke své práci – vytváření obchodů. Ani uměleckému řezbáři však nestačí pouze technické nástroje k tomu, aby automaticky tvořil díla, o kterých můžeme říkat, že jsou pěkná, osobní, kouzelná a já nevím jaká ještě. Řezbář potřebuje stejně jako trader cit pro materiál, který chce svými nástroji opracovávat.

Naším materiálem je trh. Trh není technicky přesné prostředí, trh není dokonalé místo. Trh je v prvé řadě živá hmota – stejně jako strom, se kterým pracuje řezbář. Je to živá hmota, která se neustále mění, mění svou dynamiku, šířku i výšku. Je to odraz emocí lidí a lidé jsou živé bytosti – proto interpretace trhů na grafech našich monitorů sice vypadá jako ryze technická záležitost, je to však mylný klam – nic nemůže být dále od pravdy.
Pokud se chceme naučit opracovávat náš materiál tak, aby dával pozitivní, hezký výsledek – což znamená pozitivní, profitabilní obchody, musíme jednak náš materiál respektovat, dále pak pro něj získat cit a zkušenosti s jeho opracováváním.

Základem respektu k trhům spočívá v potlačení vlastního ega. Pokud si myslíte, že něco víte – něco více než ostatní – pak ve skutečnosti nevíte vůbec nic. Za svou obchodní kariéru jsem zažil mnoho lidí, kteří si byli vědomi svého vysokého IQ, to jim však patřičně zvyšovalo i jejich ego a tak si takoví lidé vždy mysleli, že trh nějakým způsobem „přechytračí“, že najdou jednoznačné, mechanické způsoby, jak trh porazit. Takoví lidé prakticky nikdy neuspěli.

Na druhou stranu, člověk hledící na trhy s pokorou se nezabývá otázkou, jak trh porazit, přechytračit a dokázat mu, že jeho ego je větší, silnější a chytřejší, ale raději se zabývá, jak donutit sebe samotného s trhy spolupracovat, jak se co nejméně spálit při chybách, které udělá a jak pokorně přijímat a rozeznávat, co mu trh nabízí, a nesnažit se silou za každou cenu dostávat z trhu více.

Můžete si o trzích myslet co chcete, můžete o nich číst co chcete – ale jedno je jisté, trhy se nikdy nepřizpůsobí vám – vy se budete muset naučit přizpůsobovat trhům. Budete se muset naučit trhy „číst“, rozumět tomu, proč se otáčí, kde se otáčí, proč se zpomalují, když se zpomalují, a proč vás v některých momentech velmi rychle a nepříjemně vyhazují na stop-lossu častěji, než je zdrávo. Budete se muset naučit trhy respektovat a ne si naivně myslet, že trhy budou poslouchat vás – že je „vtěsnáte“ do nějakého počítačového kódu, matematického modelu, nebo vysloveného dogmatu.

Cit pro trhy vás naučí trhy poslouchat, naučí vás rozumět jejich jazyku, naučí vás efektivně stavět obchodní systémy a především pak takové efektivně obchodovat.

Jenomže cit nepřijde sám od sebe – ten je zapotřebí pro trhy získat, vypěstovat, vypracovat si jej.
Umění tradingu se tedy můžeme začít učit co nejrychleji jediným způsobem – hleděním do grafů trhů. Pozorováním trhů, sledováním toho, co dělají, kdy to dělají, jak to dělají a proč to dělají. Musíte se naučit dobře poznat hmotu, se kterou chcete pracovat.

Samozřejmě však musíte poznat dobře hmotu i z pohledu nástrojů, se kterými ji chcete opracovávat.
Takže studování trhů, jejich pozorování vám dá úplně nejvíce, pokud začnete již rovnou používat své nástroje. Přitom je docela jedno, jaký nástroj použijete – pokud se s ním cítíte dobře a „padne vám do ruky“. Může to být CCI, může to být RSI, mohou to být pivoty, S/R úrovně, nebo vše dohromady.

Pokud jste se tedy rozhodli naučit se řemeslu tradingu a máte již své nástroje, začněte studovat hmotu, kterou budete opracovávat.

V prvé řadě backtestujte, a to pořád, často a ručně – s pomocí historických dat a Excelu. Zapomeňte na AOS, programování a podobné nesmysly – ty vás nenaučí nic o trzích, ty vám nedají ani cit, ani pokoru – pouze vás budou matně zavádět na cestu pocitu, že můžete být chytřejší než trhy, že vaše ego je větší, než si myslíte, a že zvítězíte nástroji, které jsou však trhu ukradené.

A v druhé řadě – a to je zcela nejdůležitější – pozorujte trhy. Často, intenzivně a nezaujatě. Sledujte vše, co dělají, a čiňte tak spolu se svými nástroji. Pozorujte, poznávejte a zaznamenávejte. Co? Úplně všechno.

 • Na jakých S/R se trh otáčí, jaké proráží?
 • V jakých částech grafu, dne, nebo příslušného indikátoru se trh nejčastěji vyčerpává a v jaké naopak rozbíhá?
 • Které prvky mého technického nástroje mně umožní rozpoznat co nejrychleji trend a splynout s trhem – tj. plně se mu přizpůsobit?
 • Jak mohu eliminovat riziko, pokud nedokážu být s trhem v harmonii (což bude většinou kolem poloviny času)?
 • Jak mohu vytěžit z obchodu co nejvíce, pokud právě v harmonii s trhem budu?

A v neposlední řadě:

 • Co se mohu z trhů naučit o sobě samotném?
 • Co se mohu dozvědět o sobě na základě svých obchodů, své equity a svých reakcí na mé vstupy a výstupy?

Odpovědi na tyto otázky vám nedokáže dát nikdo jiný než vy samotní. A to jediným způsobem – studováním trhů, jejich pozorováním, backtestováním a pokorou v tom, že trhy nelze ovládnout. Začněte s tímto – a začali jste nejrychlejší možnou cestou k profitabilnímu tradingu.

A nakonec mě napadá pár výsostných přirovnání z golfové hry – jen tak na okraj a hlubší zamyšlenou:

 • hůl se nikdy nestaví k hráči, hráč se vždy staví k holi
 • golf je hra, kdy 70% práce uděláme těsně před tím, než odpálíme
 • bez tréningu a citu pro ránu nikdy nebudeme skórovat
 • pokud si myslíme, že již vše víme a pálíme perfektně, většinou přijde nejhorší rána golfové kariéry
 • neumím si představit jediný způsob, jak by se dal golf ošidit – tak proč to lidé neustále zkoušejí v tradingu?

Dobře o tomto dnešním článku popřemýšlejte. Nejlepších výsledků v tradingu dosáhnete, pokud jej povýšíte na řemeslo. A ke každému řemeslu se váže trochu více, než jen to, s jakým druhem dláta a pod jakým ideálním úhlem do něj přesně definovanou silou udeřit, pokud chci vytvořit něco pozitivního.

Není rychlejší cesty jak se naučit dobře obchodovat, než získávat pro trhy postupný cit.


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Tomáš


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 27.08.2007, editovat ) Vytisknout tento článek

Předcházející kapitola:
Psychologie úspěchu 4: zodpovědnost

Následující kapitola:
Psychologie úspěchu 5: milujete peníze

Klíčová slova použitá v článku:
backtest, indikátory, S/R, pivot, CCI, RSI, obchodní systém

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

 • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
 • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
 • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
 • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
 • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
 • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.