Další díly tématického seriálu :

Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Dr. Brett: Obchodování pomocí „přístupu zaměřeného na řešení“


Mnoho traderů hledá pomoc při řešení problémů, se kterými se setkávají v trzích. Soustředí se na mezery ve svém obchodování: v oblastech, ve kterých se jim nedaří dosahovat svých cílů. Přemýšlí o svých problémech, stanovují si cíle s ohledem na nápravu těchto problémů, pracují na problémech, diskutují o problémech. Celkově vzato, jsou zaměřeni na problém. Čím víc se soustředí na své nedostatky, tím víc se cítí neúspěšní. Paradoxně, jejich úsilí o sebezdokonalení pouze upevňuje jejich negativní vnímání sama sebe.

  


Foto (c)iStockphoto.com/ssstep  

Naprosto odlišný princip prosazuje metoda známá jako „Přístup zaměřený na řešení“. Místo zabývání se tím špatným, soustředíte se na své cíle: na to, co chcete, aby fungovalo. Jakmile si naprosto přesně stanovíte, co byste chtěli dělat lépe, pak se můžete soustředit na situace, ve kterých již těchto cílů dosahujete, i třeba jen částečně. Namísto toho, abyste se ptali svého obchodního guru například na to, kam máte umístit své ochranné příkazy nebo jak načasovat své vstupy, měli byste znovu prozkoumat své vlastní obchodní záznamy a vyhledat situace, ve kterých jste to již udělali správně – správně jste umístili své ochranné příkazy, správně jste načasovali své vstupy. To vám umožní zaměřit se na tyto pozitivní momenty a vyvinout si vzorce řešení založené na tom, co již správně děláte.

Přístup zaměřený na řešení funguje, protože staví na již existujících silných stránkách, upevňuje dovednosti a schopnost najít řešení problémů, se kterými se potýká každý. Klíčem je hledání momentů, kdy negativní vzorce nezafungovaly, konkrétních okamžiků obchodování, kdy neděláte ty chyby, které vás trápí a kdy obchodujete dobře. Na těchto výjimkách vystavíte základy svého pozitivního jednání, které si můžete neustále nacvičovat a opakovat ho jak v mysli, tak při reálném obchodování.

Nejjednodušší obchodní deník, který by si měli nováčci vést, je zaznamenávat každý den jednu věc, kterou udělali špatně a chtějí ji druhý den opravit a jednu věc, kterou udělali dobře a rádi by na ni zítra navázali. Důvodem pro takovýto typ záznamů je, že staví do rovnováhy koncentraci na problém a koncentraci na řešení. Pokud budete jen opravovat své chyby, v nejlepším případě se posunete z oblasti nedostatečný do oblasti průměrný. Ti nejlepší v jakémkoliv oboru skvěle znají své silné stránky, staví na nich a hledají cesty, jak jejich pomocí kompenzovat a zpracovávat své slabé stránky.

Do určité míry, určitým způsobem, jste již tím traderem, kterým chcete být. Jakmile si to uvědomíte, půjde jen o to vytříbit své kvality, přeměnit je ve zvyk a vytrvat v nich. Mistrovství znamená víc než zdánlivou absenci problémů. Je to cílevědomé zdokonalování vašich nejlepších vlastností.

Jak tedy začít s „přístupem zaměřeným na řešení“? Následující cvičení a jednoduchý návod by vám měly pomoci:

První krok: Na jednu stranu papíru napište vše, co nejčastěji jako trader děláte špatně – vše, co považujete za své nejhorší chování během obchodování. Mělo by vám to pomoci uvědomit si, která vaše obchodní rozhodnutí a období byla nejhorší za poslední rok, a pak zapište své nejhorší návyky, které přispěly k těmto slabým obchodním obdobím.

Na druhou stranu papíru napište vše, co hodnotíte na svém obchodování kladně: vše, co děláte dobře a co vám funguje. Mělo by vám to pomoci uvědomit si, která vaše obchodní rozhodnutí a období byla za poslední rok nejúspěšnější.

Jak dlouhý je váš seznam problémů? Jak dlouho vám trvalo rozmyslet si jednotlivé body seznamu a zapsat je? Jak dlouhý je váš seznam úspěchů? Jak dlouho vám trvalo, než jste si na ně vzpomněli?

Pokud jste jako většina traderů, mnohem více se zabýváte svým problémovým chováním než svými úspěšnými kroky. Vskutku, mnoho traderů je zaskočeno, když je požádám, aby jasně popsali své silné stránky.

Je-li pro vás mnohem těžší rozpoznat své nejlepší dovednosti a rozhodnutí, než identifikovat své problémové vzorce, pak jste „zaměřeni na problém“ ne na „řešení“. Pokud byste byli myší, viděli byste jen díry v ementálu, ale nikdy byste si nekousli sýra. Potravou je pro nás ale sýr, ne díry.

Chcete-li se zaměřit na řešení, pak můžete začít jen jednou jedinou věcí: Shrňte své nejlepší kroky po každém ze svých úspěšných obchodních dnů. Tyto kroky můžete rozdělit do následujících skupin:

Nejlepší kroky při hledání obchodních nápadů
Nejlepší kroky při realizování vašich obchodních nápadů
Nejlepší kroky při řízení a kontrole risku
Nejlepší kroky při navyšování nebo snižování pozic
Nejlepší kroky při kontrole stávajících pozic
Atd.

Klíčem je být si stále vědom toho, co vám funguje. Každý úspěšný obchodní den by měl přispět do vašeho katalogu nejlepších obchodních dovedností a rozhodnutí. Jakmile si vytvoříte seznam toho nejlepšího, každá z položek seznamu se stane ideálem, ke kterému budete směřovat. Ano, každý bod seznamu se může stát vaším konkrétním obchodním cílem, který vás bude udržovat v kontaktu s vašimi silnými stránkami. Koneckonců, nemůžete jednat podle toho nejlepšího ve vás, pokud nevíte, co to je.

Vaše nejlepší rozhodnutí a kroky se stanou cílem, cíl se stane rutinou: ti nejlepší z nás změnili dokonalost ve zvyk. Toto je klíč k úspěšnému sebezdokonalování.  

Autorem textu je Dr. Brett Steenbarger, který jej publikoval na svém blogu http://traderfeed.blogspot.com. Text se souhlasem autora přeložila pro Finančník.cz Blanka Davídková.
Pokud vás myšlenky Dr. Bretta Steenbargera zaujaly, určitě nepřehlédněte jeho knihu Trading Coach, která vyšla v českém překladu. Jde o vynikající soubor 101 rad a postupů, jak vyřešit své psychologické problémy v tradingu, a které vám tak mohou pomoci stát se podstatně lepším traderem.


Financnik.cz

(publikováno 05.03.2018, editovat ) Vytisknout tento článek

Předcházející kapitola:
Psychologie úspěchu: Bojujte jak draci

Klíčová slova použitá v článku:
obchodní příkazy, margin

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.