Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Hledat v
 • Více možností...
Najít obsah, který ...
Hledat výsledky v ...
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Technické indikátory: co je to VOLUME

  Volume (často uváděn pod zkratkou VOL), nebo také česky objem obchodů, je jednoduše indikátor vyjadřující celkové množství kontraktů zobchodovaných v rámci specifického časového úseku (např. hodina, den, týden, měsíc...). Jinými slovy, hodnota volume nám říká, jak hodně se v daný okamžik obchodovalo - vysoká hodnota VOL znamená že v daný časový úsek proběhlo mnoho obchodů a naopak.

  Pokud je například denní VOL 1000, znamená to, že v daný den bylo zobchodováno celkem 1000 kontraktů příslušného trhu, nezávisle na tom, kolik na krátkou stranu a kolik na dlouhou. Pokud je například denní VOL 1, pak za celý obchodní den byl zobchodovaný pouze jeden jediný kontrakt.

  Hodnoty volume jsou snadno k nalezení v rámci téměř každého zdroje komoditních grafů. Volume je možné interpretovat jak formou konkrétních čísel, tak graficky - v podobě nejrůznějších grafů.

  Na obrázku denního grafu trhu Sugar#11 (cukr) je patrné volume ve spodní části obrázku. Zelené svislé čárky v samostatném boxu pod grafem zobrazují volume jednotlivých obchodních dnů.

  Všimněte si, jak se volume jednotlivých obchodních dnů mění: zatímco nejvyšší volume na grafu dokumentuje zobchodování téměř 60 000 kontraktů během jediného dne, během obchodních dnů s nejnižším volume to naopak nebylo ani 10 000!

  Zelené čárky zobrazují VOLUME, neboli OBJEM OBCHODÚ jednotlivých obchodních dnů. Čím je zelená čára vyšší, tím více bylo daný den zobchodováno kontraktů.

  Vysoké objemy obchodů probíhají většinou během obchodních dnů, které jsou nějakým způsobem ovlivněny důležitou fundamentální informací. Jednoduše řečeno - v momentě, kdy dorazí mezi obchodníky nějaká zásadní fundamentální zpráva, velká většina obchodníků na takovouto zprávu začne reagovat buďto hromadným uzavíráním držených pozic nebo naopak otevíráním nových pozic, a tak volume náhle díky fundamentální zprávě prudce vzroste. Nízké objemy obchodů naopak bývají markantní pro dny, během kterých se „nic neděje“, nebo pro dny, kdy je trh obchodovaný v určitém pásmu a hýbe se pouze do strany - nijak výrazně netrenduje. Na druhou stranu, pokud je takovéto pásmo proražené, objem obchodů záhy velmi prudce vzroste, neboť je aktivováno velké množství příkazů nacházejících se právě pod/nad tímto pásmem.

  K čemu je VOLUME užitečné?

  Pro začínající obchodníky je objem obchodů převážně indikátorem značícím likviditu daného trhu. Pokud je volume pouze několik set zobchodovaných kontraktů za den, nebo snad ještě méně, jedná se o trh málo likvidní a od takovéhoto trhu by se měl každý nováček držet dál. V málo likvidních trzích většinou dochází k výrazně horším plněním příkazů a málo likvidní trhy mají také tendence častěji dělat limitní pohyby.

  Jaké je tedy optimální volume, které by nás mělo zajímat? Cokoliv nad 10 000 se dá už považovat za solidně likvidní trh, přičemž některé trhy dosahují volume i více jak 100 000 zobchodovaných kontraktů za den. Samozřejmě, neměl by být výraznější problém obchodovat i trh s denním volume několik tisíc kontraktů, je třeba však tu a tam počítat s horším plněním. Rovněž nedoporučujeme obchodovat trhy s volume pouze několik tisíc kontraktů za den intradenně. Stačí pohled na graf Australského Dolaru (AD) - denní volume kolem 3000 kontraktů a intradenní průběh většinou plný mezer.

  Další možný způsob využití VOLUME indikátoru je určité „předvídání“ změny trendu. I když se rozhodně nejedná o žádný 100% způsob, občas dokáže volume s nepatrným předstihem naznačit otočení trendu. Takovéto otočení pak bývá předznamenáno extrémně vysokým volume. Všimněte si na ukázkovém grafu cukru, jak ve dnech s extrémně vysokým volume většinou došlo k otočení trendu! Ještě jednou však upozorňuji, že se nejedná o žádný 100% indikátor otočení trendu a obchodník by měl volume pro takovéto účely používat ještě v kombinaci s jinými indikátory nebo technickými signály.

  Dalším důvodem, proč je pro každého obchodníka důležité sledovat volume indikátor, je pak přechod z jednoho kontraktního měsíce do dalšího. Jak jsme si již vysvětlili v našem on-line komoditním manuálu, většinou budeme chtít obchodovat nejbližší kontraktní měsíce - takzvané FRONT měsíce (nebo též NEARBY). Právě nejbližší kontraktní měsíce mají největší likviditu - neboli nejvyšší denní volume.

  Prostudujte si následující tabulku. Jedná se o výpis několika kontraktních měsíců měnového trhu EURO (EC). Všimněte si, že březnový měsíc (March), který je momentálně nejbližší obchodovaný měsíc (front) má likviditu přes 147 000 zobchodovaných kontraktů za den, kdežto následující měsíc (June) pouze 430 a další dva následující měsíce (September, December) dokonce jen 1 a 2 zobchodované kontrakty za celý den!

  Sledujte tedy dobře volume dvou nejbližších měsíců a převážně pak pozorujte, kdy výrazně klesá volume front měsíce a naopak stoupá volume měsíce následujícího po front. Tato změna indikuje, že je čas, aby se obchodník přesunul se svými obchody do dalšího kontraktního měsíce.

  Jak vidíte, volume není nic složitého, přesto je důležité mít tento indikátor na zřeteli.

  Příště si povíme něco o indikátoru OPEN INTEREST.

  23.1.2005

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 15 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování - intradenní s využitím orderflow. Poslední roky pak stavba automatizovaných portfolio systémů.


  Podobný obsah

  Psychologie obchodování 25: trader´s mindset

  Říká se tomu „trader´s mindset“. Volně přeloženo jako „mozek tradera“, nebo také „myšlení tradera“. Jak někdo jednou trader´s mindset získá, začne být vydělávání peněz v trzích doslova hračka (nebo spíše nuda). Získání trader´s mindset je však velmi náročné. Je totiž třeba zcela změnit myšlení.

  7 způsobu, jak se nestát bohatým a úspěšným

  Pravidelní čtenáři našeho serveru vědí, že se zde snažím poměrně často psát motivační články, které by měly každému pomoci najít v sobě více síly a odhodlání vypravit se vstříc vlastním snům a životním cílům. V dnešním článku jsem se rozhodnul pojmout toto téma jinak - a dát všem zaručených 7 způsobů, jak svůj život k lepšímu nikdy nezměnit. Tento nestandardní pohled může někomu připadat až drsně syrový - ale nikdy není od věci podívat se i na druhou stránku věci. Občas má stejný účinek, jako tuny pozitivní motivace. Takže nádech a s chutí do toho.

  Nepracujete na tradingu zbytečně moc?

  Často se říká, že bez práce nejsou koláče. Tedy, že bez odvedené práce nepřichází příjmy. V mnoha profesích to tak je, v tradingu to ale úplně neplatí. Což je na něm skvělé, ale zároveň pro mnoho lidí neuchopitelné. Nechápou, že přes všechnu odvedenou dřinu se peníze nedostavují. A že jiní jsou velmi nadstandardně placeni, aniž „by něco uměli“.

×
×
 • Vytvořit...

Důležitá informace

Na tomto webu zpracováváme cookies potřebné pro jeho fungování a analytiku, v případě udělení souhlasu také cookies pro účely cílení reklamy.