Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: 7 fází tradera


Doporučené příspěvky

Tady to nikdo moc nerozliěšuje. Ale sám vidíte, že jsou to dvě různé hodnoty. Když do obchodu vstupujete a plánujete ztrátu 100 USD, zisk 300 USD, počítejte to z plánovaných hodnot a označujte to RRR.V tomto případě by měla strategie RRR=3. Až budete dělat přehled a zjistíte, že v průměru vystupujete na SL=65USD a PT=270USD, tak mluvte o R, v tomto případě R=4,15.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 144
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Dobrý den,

zdá se mi, že v článku chybí ještě jedna fáze tradera a to sice intuitivní trading, tedy obchodování bez omezení jen podle své intuice. Nepotřebujete žádný indikátor, žádný systém, jediné co si držíte je výše risku, všechno ostatní je zcela přirozené a neřídí se žádnými pravidly. Je to nejvyšší stupeň trading umění.

Bohužel, většina traderů do této fáze nikdy nedojde. Někteří tradeři jsou schopni roky vydělávat slušné peníze, ale nikdy ne bez systému, který stejně neustále nějak musí pozměňovat. Intuitivní trader mění své modely chování klidně z minuty na minutu, podle toho jak se mění stav trhu. Doslova cítí, co by se mohlo stát. Obchodují zcela jinak než ostatní tradeři, jednou vyberou malé zisky, podruhé zase obrovské. Intuitivní tradeři mají vysokou úspěšnost svých obchodů, někde nad 80% a hlavně mají naprosto dokonale sebe prokouknuté. Vědí, co do sebe mohou očekávat a kdy. Je to zcela jiný, nepopsatelný styl obchodování.

Ovšem chci upozornit, že o dosažení tohoto stavu se nemá cenu nijak pokoušet, prostě buď jednou přijde nebo ne. Trvá to dlouhé roky.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tr
S vámi naprosto nesouhlasím. Obchoduji již několik let stejným způsobem a nepotřebuji nic měnit. Trhy jsou taky pořád stejné. Podivejte se na grafy třeba před 20 lety. Je tam vidět nějaká odlišnost?
Já obchoduji realitu a ne pocity. Trh vám může našeptávat cokoliv, ale právě tomuhle nesmíte podlehnout.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

TR:
no nevím jak zkušený jste trader,souhlasím i nesouhlasím s vaším názorem,ale naprosto souhlasím s MNovakem,absolutně každý trader musí mít plán(tedy ten co to myslí opravdu vážně a chce uspět).To o čem vy hovoříte je stav profesionálniho obchodníka,ktery má opravdu velký cit pro trh a rozhoduje se kdy je lepší držet se stranou a kdy naopak obchodovat trochu agresivněji,ale i takový se vždy drží svého otestovaného obchodního plánu.
To co myslíte vy je bohužel snem milionu obyvatel této zeměkoule,lidský mozek je velni zrádný ale opravdu zrádný(sám to znám) a takové pocity kdy mám pocit "že mi trh našeptává" končí katastrofálně.Tečka
Michal

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Přeji dobrý den,

to Tr, MNovak :
takové "intujityvní trejdry" jsem znal 2 - jeden toho už nechal (naštěstí - stálo ho to 0.5M CZK), druhý vše pořešil svou 7.65-kou (dluh 10M CZK tu ponechal na rozjímání pozůstalým). Oba obchodovali systémem "níž/výš už to jít nemůže". Šlo...

Je asi pravda, že občas zkušenost/intutivnost zavelí "ješte trochu počkat" nebo "do toho jdu, to bude OK" a v cca (můj odhad) 50% to vyjde. Těch zbylých 50% ale může být fatálních ...

Intuitivní trading je pitomost. Jediný způsob, jak vše uřídit do zisku, je money-management.

S pozdravem kbtm

Link to comment
Sdílet pomocí služby

nevím jestli to mám napsat nebo ne, ale zkusím to :-) jde mi o to, že všude se píše , že to nejdůležitější je MM ,ale už se nenapíše co tím básník přesně myslí ..... samozřejmě asi už každý ví , že čím větší RRR tím lepší , že čím menší riskovaná částka na obchod tím lepší atd , ale pak někdo napíše že nestačí jen pochopit co je MM , ale že ho musíme OPRAVDU pochopit a tak přemýšlím pořád co je to OPRAVDU pochopit....řeknu si např: MM je když : mám RRR 1:3, riskuji na obchod max 1%;pokud daný měsíc jsem v mínusu více jak 15% z účtu tak pro tento měsíc končím s obchodováním...pokud mám takto tři měsíce po sobě tak končím úplně a přehodnocuji strategii... jsou tyto čtyři pravidla to "OPRAVDU POCHOPIT " ? připadá mi jako by většina lidí ten MM zahalovala do takového roucha tajemna nebo tak nějak.... pak to někdo přežene do extrému a tvrdí, že vlastně nezáleží ani na vstupech , že záleží jen na dobrém MM, že můžeme vstupovat jak chceme a že nás zachrání jen dobrý MM..., že vlastně nemusíme vůbec nic řešit ani vstpy ani fundamenty ani nic jiného jen MM- ten záhadný a vše řešíci MM, ale nestačí ho jen pochopit ale OPRAVDU POCHOPIT....a já furt nevím co je to pochopit a opravdu pochopit :) už toho nechám :) přeju hezkou sobotu všem ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

radusor
mozno je to preto, ze sa prilis sustredis na to slovo OPRAVDU a beries ho prilis doslovne.
ja to slovo napr chapem takto:
vacsina ludi ak sa im vysvetlia zaklady MM na nejakom priklade napr s hodom kockou tak chapu o co ide po teoretickej stranke, je to jednoducho pochopitlene a mozu povedat ze pochopili princip .. ale pokial pride na trading, pokial ide do tuheho, MM ide bokom .. nechapu tu skutocnu OPRAVDOVOU silu MM, ze v tradingu je prave MM to skutocne silne, podstatne a ze prave na tom sa da staviat (system stavany z pohladu mm, nie z pohladu vstupov)
teoria - pochopit
prax - opravdu pochopit :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Přeji dobrý den,

to radusor :
Obchoduji opce - a MM pro mě znamená několik bodů :
1. na každou vypsanou pozici (naked put, naked call, straddle) si rezervuji na účtu konstantní částku (dle ceny podkladu 1-3k USD)
2. v marginu mám cca 1/2 účtu
3. pokud jde pozice "proti" mě, při dosažení určité ztráty reaguji natestovaným/odzkoušeným způsobem
4. pozici otevírám/likviduji dle natestovaných/odzkoušených kriterií (časových/cenových)
5. podklad (jeho velikost) si určuji dle stavu účtu

a hlavně pořád mám na vědomí - co se stane, pokud do zítřka (momentálně do pondělka ...) padne cena všech podkladů na 0 nebo (díky hyperinflaci) vystřelí ceny "do nebe" ...

Ten vstup do pozice - tj. v mém případě výpis opce - není opravdu důležitý. Odvážím se dnes už tvrdit, že ziskově uřídím jakoukoliv náhodně otevřenou opční pozici (ve výhledu cca 1 roku). Jediné, co musím dodržet, je bod 5 (na opce GOOG ještě nedosáhnu ...)

Nic víc a nic míň - já tomu říkám "nepřeobchodovat účet", někdo money-management ...
Striktní MM (tj. "pokud mám x USD, obchoduji y kontraktů/pozic") funguje bezvadně na papíře, resp. se parádně s matematickými vzorečky pořádají školení nebo prodávají skripta.
Za teoretické oceňování opcí dokonce dostal někdo Nobelovu cenu. Možná je to moje chyba - ale nikdy jsem to pro svůj byznys nepotřeboval.

S pozdravem kbtm

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Intuice je zrádná. Obchodování je statistická záležitost a hlava není schopná pracovat se statistikou a pravděpodobností. Navíc dobře udělaný obchodní systém vám vždy předem řekne, co máte dělat. Takže při obchodování jenom provádíte předem připravené instrukce a nestaráte se o to, jestli to vyjde nebo ne. Jakmile ale opustíte bezpečí svého systému a pustíte se na tenký led intuice, začnete pochybovat: "Udělal jsem dobře, když jsem vlezl do tohoto obchodu?" Když to nevyjde, nemáte svůj neúspěch na co shodit - není žádný systém, na který vám řekne "dobře jsi to udělal" - a začnete pochybovat. Začnete dělat chyby. Půjdete do obchodů, které jsou předem ztracené, protože budete mít strach - nebude nic, co by vás přesvědčilo - a začnete z obchodů utíkat. Své neúspěchy budete dávat za vinu sobě, nebude nic, co by vzalo vinu za sebe. Buď toho zavčas necháte (0.5M ztráty) nebo si vás najde řešení sedm pětašedesát.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

pb:
přesně tohle jsem myslel,to je ono,pochybuji,že nějaký obchodník je mistr Zen,aby dlouhodobě profitabilně obchodoval bez plánu,to je prostě blbost.Stejně,aby obchodník došel do takového stavu musí hezkou řádku let obchodovat s nějakým plánem a získavat to nejcenější-cit.
Ale nedivím se,že diskutující Tr a stousta obchodníků,hlavně těch začínajícich věří,že takový stav existuje,ano člověk dokáže hodně,ale vidět do budoucnosti nedokáže a intuice v trzích je jako hádání s křištálové koule.
Takže,stále platí OP=nutnost!
Přeji hezký den
Michal

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Nemůžu si pomoct,ale po několikanásobném přečtení příspěvku od Tr se musím opravdu zasmát,nechápu kde jste přišel k takovému stupni tradera,já vám samozdřejmě vaši ideu neberu,je to krásná představa,ale bohužel je to jen iluze,sen mnoha lidí.Doufám jen,že se z toho snu brzy proberete a uchopíte trading za správný konec.
Hodně štěstí
michal

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím všechny,

čekal jsem, že se diskuze potáhne směrem, kterým se vede a nemám s tím problém. Nemám ani potřebu se nikomu smát. Je zcela přirozené, že pokud někdo prohlásí něco, co se neslučuje s Vaším přesvědčením, tak se začnete bránit. Mysl je uzavřena v určitém rámci o kterém je přesvědčena, že je pravda a jakmile jí někdo nebo něco naruší, tak se brání. Čekal jsem to, jelikož tento server je určem pro začátečníky. Z celé debaty je cítit konfrontační tón a je to celkem přirozené a nevadí mi to.

Tak teď postupně:

MNovak:
Problém většiny úspěšných traderů je v tom, že pokud se dostanou do fáze ve které už konstantně vydělávají a vědí co dělat, tak nemají příliš potřebu se o své poznatky věřejně dělit. A už vůbec né někomu dokazovat, že to funguje. Po celém světě existují uzavřené skupiny traderů, kteří si pomahají a inspirují navzájem. Není jich mnoho, ale existují. Když Vám řeknu, že já sám takto obchoduji x let, případně, že znám několik traderů, kteří takto obchodují, pomůže Vám to? Budete mi věřit? A proč byste to taky dělal, že? Můžete mi 100% říct, že takový tradeři neexistují? A když ano, můžete to dokázat? Znáte všechny tradery na světě?

Pb.
Váš příspěvek je napsaný z Vašeho pohledu o kterém jste přesvědčený, že je 100% pravda ačkoliv to tak být nemusí. Kde berete jistotu toho, že máte pravdu? Nejspíš vycházíte ze svých zkušeností. Zkušenost je mocná energie, ale to že mám já nějakou zkušenost, ještě neznamená, že mám pravdu. Docela dobře o tom píše M. Douglas v jedné ze svých knížek.

Intuitivní trading je fáze některých traderů. Někdo psal, že o ní sní miliony lidí na světě a je to možná pravda. Většina lidí tady a na celém světě k ní nikdy nedospějí. Většina lidí taky neumí na burze vydělávat. Podle statistiky 2-3 procenta lidí jsou schopni tradingem vydělávat peníze. Co to znamená? Že většina diskutujích zde prodělá a nikdy se nepřehoupnou do profitabilního tradingu. Není to útok, je to konstatování faktu, který by neměl vyrovnaného člověka nijak dráždit.

Dal jsem Vám několik podnětů k zamyšlení. Zkuste se zamyslet nad tím, proč Vás můj příspěvek tolik rozdráždil. Bylo to protože nemám pravdu nebo protože jsem naboural Vaše přesvědčení? Proč máte pocit, že Vaše přesvědčení je pravda?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to TR

podla mna urcite mozu mat pravdu obydve strany ak system funguje zaraba peniaze tak je to jedno ci pouzivame cit alebo system len asi zaciatocnik nema super cit pre trh tak musis pouzivat presny system ktory ma natestovany a o ktoreho sa moze opriet aj v zlych casoch..


len mna by zaujimalo kolko rokov ziskaval TR tento cit pre trh? :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...