Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Otázka začátečníka II


Doporučené příspěvky

Dobrý den,
mám otázku k daňím. Mám konto v zahraničí, všechny akcie dýl než půl roku takže tam se myslím daně mezi nákupní a prodejní cenou neplatí ale jak je to s dividentami, u těch německých dividend mi strhly 26,38%, u anglických 10 % a u holandských 15 %. Musí se to dodanit na českých 15 % ? a když ano jak na to ?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 3 týdny později...
  • Odpovědí 1,4k
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Chtěl bych se zeptat na zadávání SL a PT. Když se o těchto "veličinách" mluví, mluví se o nich povětšinou v USD. Jenže grafy obchodování komodit nemají hodnoty v USD ale v bodech. Takže při zadávání SL a PT musím nejprve jejich požadovanou výši přepočítat na body, abych věděl, kam je umístit? Nebo to udělá obchodní SW automaticky za mně, tzn. že já zadám např. SL=150 USD a PT=300 USD a on to umístí na správné místo?
Jak to děláte u backtestingu? Tam jedu ručně, takže tam to musím opravdu sám přepočítávat.
Díky za postřehy.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

V NT se dá nastavit automatická strategie, kde předem zadáš svůj PT a SL, případně posouvání na B/E a trailování. Výsledek je pak jak píšeš, že ty pouze zadáš objednávku LIMITem, STOPem nebo MARKETem a jakmile jsi vyplněn, SW zadá hodnoty do trhu. Jen si ověř jestli tvůj broker drží tyhle hodnoty u sebe, takže nezůstaneš v nekryté pozici jakmile ti vypadnou data, platforma nebo proud ;-)

Já dělal backtesting tak, že jsem nejdřív zapsal vstupy a pak podle MAE/MFE analýzy hledal správný PT a SL.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Děkuju za odpověď.
Ještě k tomu backtestingu a tvému postupu. Takže vstoupíš podle svého plánu a zjišťuješ "jen" jaký maximální zisk a maximální ztráta z tohoto vstupu mohla být. A až na konci z kompletního backtestingu určíš svůj PT a SL. Rozumím tomu dobře? Jak zjišťuješ max. ztrátua max. zisk, resp. kde bereš konec grafu pro toto zjištění? Je to konec konkrétního obchodního dne kde jsi udělal vstup? Pro intradenní obchodování asi ano. A pro delší (několikadenní) obchodní pozici?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Nazačátku si stanovim pokud možno co nejpřesnější pravidlo pro vstup do obchodu - řekněme pro zjednodušení, že budu čekat limitem na předem daných SR úrovních a obchodovat na odraz. Od toho místa si spočítám kolik ticků šel trh proti mě a jaký maximální pohyb z toho byl v můj prospěch. Dále mam nastavený maximální možný SL, podle velikosti mého účtu či psychycké náročnosti takového LOSS obchodu. Tzn že všechny obchody, které na ES překročí MAE řekněme 4 body budu automaticky počítat jako ztrátu at by byl následný pohyb sebevětší. Obchoduji pouze intradenně , takže se řídím koncem obchodních hodin - max do 22:00 - 22:14. Přesný čas výstupu z obchodů, které jsou takhle natažené do konce je opět možno natestovat a nastavit pak automatické vystoupení z pozice pomocí EXIT ON CLOSE v NT.

Testování provádím v excelu pomocí jednoduchých funkcí (IF; CountIF; SumIF...), kdy si vykopíruju výsledky obchodů do samostatných listů pro každou kombinaci SL a PT a změnou parametrů funkcí se mi přepočítají všechny obchody.

V případě vstupu nebo výstupu LIMITem je potřeba počítat s možností nevyplnění objednávky pokud cena limit pouze lízne. Doporučuji toto zohlednit i v backtestu - tj pokud máš PT řekněme 16ticků a trh dojde na 16ticků MFE, s největší pravděpodobností tvůj target nebude vyplněn. Stejně tak při vstupu, pokud máš MAE 0ticků, s největší pravděpodobností cena tuto hranici jen lízla a nevstoupil jsi do obchodu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tak stahuju grafy pro backtesting a vyrojila se další nejasnot. Ceny ASK a BID. S jakým grafem mám v backtestingu pracovat? Nebo mám mít otevřeno oba? Za ASK nakupuji ale za BID prodávám a ta cena je rozdílná. Celkem jednoduche je to u FX, kde je spread pevně daný a tak jsem z jednoho grafu (např. ASK) schopen i určit cenu druhou (BID). Jak je to ale na jiných trzích (ES, ER2, ...)?
A jak je to právě se zadáváním SL a PT? Tam taky musím zadávat cenu odpovídající (opačnou než při vstupu do pozice), že?

Děkuji za ujasnění.
J.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ceny BID a ASK jsou součástí jednoho grafu a mění se každým tickem. Představ si, že zrovna koukáš na zelenou rostoucí svíčku a chceš nakoupit:
a) vstoupíš marketem s nejvyšší prioritou plnění a nakoupíš kontrakt s nejvyšší pravděpodobností za ASK cenu, tj vyšší než na které trh aktuálně je
b) vstupuješ limitem nebo nakupuješ za BID a aby došlo k plnění, musí se cena pohnout směrem k tvé objednávce a najít ochotného prodávajícího, se kterým bude tvoje nákupní objednávka spárovaná.

Příklad z ES
Na ceně 1500,00 chceš nakoupit na zelené svíčce:
a) market - dostaneš plnění s největší pravděpodobností za ASK cenu tj 1500,25 nebo horší (podle aktuální volatility trhu)
b) limit nebo za BID cenu - cena se musí pohnout na 1499,75, abys byl na 1500,00 vyplněn.

Co se SL a PT týče, nastav si ATM strategii, takže jakmile stiskneš tlačítko pro nákup nebo prodej, do trhu se automaticky zadá SL a PT. Při ručním zadávání prostě zadej PT a SL do vzdálenosti, která odpovídá tvému SL a PT, tj např 8 a 16ticků.

PT se chová jako LIMIT objednávka
SL se chová jako STOP objednávka

Link to comment
Sdílet pomocí služby

DrakJRT Napsal:
-------------------------------------------------------
> Ceny BID a ASK jsou součástí jednoho grafu a mění
> se každým tickem.

Nikoliv, mění se pouze hodntoy aktuálních bidů a asků, neznamená to ale nutně, že každý tick posune CENU. Může, nemusí.

> b) limit nebo za BID cenu - cena se musí pohnout
> na 1499,75, abys byl na 1500,00 vyplněn.

Nikoliv, můžete dostat plnění i když se cena pohne na 1500 a budete mít to štěstí, že budete mezi vyplněnými. pokud máte více kontraktů, můžete mít jenom částečné plnění. Z hlediska backtestu (pohled na historický graf) je ale správně myslet si, že limit na 1500 bude vyplněn pouze, pokud graf ukazuje, že cena po zadání limitu šla o tick níže.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

DrakJRT Napsal:
-------------------------------------------------------
[ital] >Ceny BID a ASK jsou součástí jednoho grafu a mění se každým tickem. [/ital]

Tomu nerozumím, resp. když stahuju historická data ze ZenFire do NT7, tak musím zvolit jestli chci Ask, Bid nebo Last data.
Stejně tak když už se mi graf zobrazí, mám možnost tam přepínat mezi Ask/Bid/Last. A Ask a Bid data se od sebe liší, takže není jedno, do jakého grafu koukám.
Co tedy myslíš tím, že Bid a Ask data jsou součástí jednoho grafu?
[bold] Nebo je rozdíl mezi nimi (spread) konstatní? [/bold] Pak bych to celé chápal a už by nebylo co řešit.


[ital]
> Představ si, že zrovna koukáš na zelenou rostoucí svíčku a chceš nakoupit:
> a) vstoupíš marketem s nejvyšší prioritou plnění a nakoupíš kontrakt s nejvyšší pravděpodobností za
> ASK cenu, tj vyšší než na které trh aktuálně je [/ital]

Dobře koukám na graf, jelikož chci jít do longu, tak si nahraju graf s ASK cenami. Sleduju a až se rozhodnu pro vstup, zadám market příkaz. Než se ale vyplní, uběhne nějaká chvilka a já koupím o něco dráž než jsem chtěl. To chápu.
Když ale budu chtít pozici poté ukončit prodejem na nějaké konkrétní hodnotě musím předtím přepnout na graf BID, ne? Jinak vidím stále ceny ASK, ale za ty já neprodávám. Resp. můžu zadat, že chci prodat na ASK ceně, ale ve skutečnosti bude prodáno za BID cenu, která bude v tom okamžiku prodeje platná. Jak ale tu skutečnou prodejní cenu zjistím? Tu potřebuju právě znát. Jde mi o backtesting a abych věděl skutečnou hodnotu zisku/ztráty musím znát přesnou hodnotu vstupu a výstupu.



[ital]
> b) vstupuješ limitem nebo nakupuješ za BID a aby
> došlo k plnění, musí se cena pohnout směrem k tvé
> objednávce a najít ochotného prodávajícího, se
> kterým bude tvoje nákupní objednávka spárovaná. [/ital]

Když vstupuju limitem, tak zadávám cenu za kterou chci koupit, tedy ASK cenu. Až dojde cena k této hodnotě, dojde k plnění. Takže vstupní cenu přesně znám. Pro následný prodej pak ale bude ptatit mnou napsané výše (nutnost přepnutí grafu). Nebo ne?
A jak můžu nakupovat za BID - jak píšeš? Myslíš tím, že koukám na Bid graf, ale ve skutečnosti koupím za Ask cenu.

Nebo je to tak, jak píšu výše: [bold] rozdíl mezi nimi (spread) je konstatní? [/bold]

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Mno bud já to chápu moc jednoduše nebo ty to děláš moc složitě :)
Když jsem stahoval historická data, měl sem zaškrtnuté stahnout ASK, BID a LAST, v nastavení grafu poté nastaveno LAST jako výchozí hodnota. Zkus si zapnout Replay nebo třeba i Sim data feed, kde uvidíš že při ceně např 1500,00 budeš mít ASK 1500,25 a BID 1500,00 nebo 1499,75.
Tohle nasatavení mě umožnovalo pouze detailnější znázornění pohybu v rámci jedné úsečky při REPLAY na tickových datech.

Rozhodně tedy nepřepínám v průběhu obchodování mezi různým zobrazením ceny při nákupu a prodeji. Sleduji jeden graf, případně pouze jiné TF stejného instrumentu se stejnou cenou.

Ano tento spread je téměř konstantní. Většinou je to 1 tick (aspon u ES). U YM jsem se setkal i s 2tickovým rozdílem. Schválně píšu, že je téměř konstatntí, protože může nastat situace, kdy se cena pohybuje tak rychle a za tak malého objemu, že některé ceny téměř přeskočí a pak je plnění samozřejmě horší - to se stává zejména při vyhlašování důležitých (červených) reportu typu FOMC

Pokud zadáváš cenu, za kterou chceš koupit, tedy umisťuješ LIMIT objednávku, tak ji dáváš níž než je aktuální cena, tedy za BID nebo nižší. Pokud bys chtěl kupovat až za vyšší než aktuální cenu (třeba v případě proražení z nějaké konsolidace-chopu), pak zadáváš STOP objednávku, která se v okamžiku dosažení mění na Market.

V případě prodeje to funguje opačně. Tj níž STOP, výš LIMIT.
Ale to vyzkoušíš v rámci papertradingu, NT tuším hlásí chybu, pokud zadáš do grafu špatný typ objednávky.

Honza K: Děkuji za upřesnění. Kvalita plnění záleží na brokerovi a nejspíš máte lepšího brokera nebo více toho štěstí. Já se naučil s takovým plněním nepočítat ani v reálu :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

.... no, takže máme graf výše, jedná se mi čistě o backtesting.
Jde o graf ASK a vstupuji do long pozice na 1449. Vystoupit chci v místě, kde je cena 1452. Jenže to je také ASK hodnota, jenže já v ten daný moment budu prodávat za hodnotu BID a ta bude o trošku někde jinde (bude nižší). Tu zde ale nevidím, takže přesnou hodnotu prodeje neznám. Jenže bez ní nezjistím přesný profit. Nevím, jestli je profit 2,75 nebo 2,5 nebo 2,25, .........
Tak tohle mám na mysli. Jak jsem psal, problém bude asi jen u backtestingu, při life obchodech určitě vidím všechny ceny v nějaké přehledné tabulce.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tvůj hrubý zisk v tomto obchodě bude 3body (1452-1449 = 3), tj 150$

Já bych na to přestal koukat z pohledu ASK a BID cen a pro lepší pocit z poctivého backtestu jeho výsledky v každém obchodu spíš zhoršoval - tj počítal s tím, že jak při nákupu, tak při prodeji dostanu slip 1 tick. V reálu pak budeš moct být pouze mile překvapen :)

Z live mohu říct, že konkrétně v tomto případě, pokud bys vstupoval STOP příkazem na proražení konsolidace, budeš vyplněn přesně na ceně 1449. Pokud bys vstupoval až na close úsečky, která prorazila, příkazem MARKET, dostaneš slip 1 tick. Pokud bys vstupoval na close úsečky, která prorazila LIMITEM, nejspíš nebudeš vyplněn (záleží na kvalitě brokera a štěstí), ale nepočítal bych s tím.

Při výstupu na červené úsečce použitím posouvaného SL na hodnotu 1452 bych slip neočekával. V případě ukončení tlačítkem CLOSE spíše ano.

Naživo, v simu, replay nebo papertradingu budeš mít BID a ASK jednak v okně Time & Sales a pak v ChartTraderu pod ATM strategií.

Doufám, že už je to takhle jasný :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...