Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

OPCE


tomnes

Doporučené příspěvky

To Dikon :

IC mi opravdu "nesedí" - je to možná i tím, že mi při zahájení obchodování několikrát způsobil ztrátu - a bylo to vždy v období, kdy byla volatilita nízká a vzrostla. Pokud se jedno "křídlo" IC dostalo do ztráty (vypsaná opce ATM/ITM), není možné s pozicí opravdu nic dělat ... a pokud se pokusíte reagovat "včas" (co je to včas ... ?), tj. přerolujete obě opce na jiný strike a do dalšího expiračního termínu, zpravidla Vás to stojí kompletní premium na začátku (a tím pádem jste na 0, ale risk zůstáva).
Sheridanovo přístup - rolovat pozici, pokud se dostane do určitého ohrožení (orientuje se dle delty), je ideální pouze v případech, které popisuje - realita je ale trochu jiná a zpravidla ne tak optimistická.
Výhoda "statistického" (otevřu a nechám do expirace) IC je jednoduchost. Osobně si ale myslím, že strategie "otevřu IC 20/25/30... dnů před expirací" (bez ohledu na další ...) nefunguje, resp. moje testy (SPY, RUT, QQQQ) mi nevycházely, ať jsem dělal, co jsem dělal.

DD má - si myslím - více možností - hlavně ale máte před sebou možnost reagovat později (tím pádem i vyšší pravděpodobnost, že reakce nebude nutná, tj cena se vrátí do kanálu) a také je možné opci ATM/ITM přerolovat do další expirace a jiný strike (např. u SPY je možný kreditní roll až o 4 strike/expiraci)
Ani DD ale není všemocný - pokud cena opravdu "uletí", nic nenaděláta a horko-těžko ubráníte alespoň nulu ... (a nemusí to být ani gap, současný stav, tj. téměř nepřetržité posilování, této strategii také nesvědčí) - v principu se jedná o neutrální strategii.

Dost velký rozdíl - z hlediska psychiky - asi také bude v tom, že IC je strategie kreditní (tj. peníze se ihned objeví na účtu), u nelegovaného DD se jedná téměř vždy o strategii debetní - za otevření platíte a peníze z účtu ubývají ... Alespoň zpočátku jsem se debetním strategiím také bránil.

To gabe :

DD - double diagonal - vypsané 2 opce (front) : 1 call OTM/ATM + 1 put OTM/ATM v bližším termínu a koupené 2 opce (back) : 1 call OTM (tj. na vyšším strike) + 1 put OTM (tj. na nižším strike) ve vzdálenějším termínu. Back opce ("vzdálenější") Vám slouží jako "pojistka", tj. pokud jde cena "proti" Vám, od určité ceny už to horší nebude - i back opce začíná být ITM a ztráta již neroste.

Momentálně mám např. otevřený DD na QQQQ :
- vypsané opce NOV09 43 put a 43 call
- koupené opce MAR10 41 put a 45 call
Pozice otevřená 15.10.2009 za 134 USD, celkový risk na pozici 334 USD (134+200), blokovaný margin 200 USD, před sebou má pozice 3-4 expirační termíny/rolování. Pokud se cena udrží v kanálu 38-48, pozice skončií v zisku (to je můj odhad). Ideální by bylo 1. rolováním zaplatit debet ...

S pozdravem kbtm

Link to comment
Sdílet pomocí služby

kbtm:
tak vidim ze takto ma DD neco do sebe, ale chtel bych se zeptat co se deje v prubehu toho DD.
napr. tedy ted mame vypsano (kdyz bvezmu tu Vasi realnou pozici) 41/43//43/45. Tento expiracni mesic je to jasne.
Co ale kdyz bude cena na konci mesice na 44 - tzn. ze pro tento mesic budu cca na 0, co ten dalsi mesic? Vypisuji opet 43/43? Spravne by to melo byt ale ATM/ITM takze 44/44 ne? A tim padem uz jsem na max risku 300. A co kdyz dalsi mesic uz bude cena na 45? Pak uz nevim o bych s tim mel delat, rolovat i moji ITM opci (nebo jen presunou z ITM na OTM atim take ziskat nejake premium?
Tech variant mi prijde je tam nejak moc, co se muze pak stat....

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Přeji dobrý den

vše je jen předpoklad, tj. jedna z možností ... :
- "ohroženou" opci (tj. vypsanou call NOV09 -43c přeroluji na DEC09 -44c (tj. odkoupím opci NOV09 a prodám opci DEC09). Pokud bude rozdíl jen 1 strike, zřejmě to bude za 0 nebo i za kredit. Tady je možné i trochu zaspekulovat a rolování rozdělit na 2 kroky - tj. odkup + prodej, ev. opačně.
(Výpis na strike 44 ale není dogma ... lze "ponechat" i na stejném strike. Opce je sice ITM, ale to příliž situaci nemění ...

- OTM vypsanou PUT nechám vyexpirovat nebo odkoupím za "malou" částku (můj broker je TOS, ihned po výpisu nastavuji GTC příkaz na likvidaci opce za 5 USD) - někdy se povede, že dojde k takovému pohybu ceny, že je možné uskutečnit výpis 2x ve stejném měsíci. Po odkupu vypíšu opci v dalším termínu - obvykle počkám na "lepší" cenu ...
Jestli bude nový výpis na strike 43 nebo 44, to opět záleží na okolnostech ... Je také možné, ža došlo ke změně volatility - tj. ta cena 44 mohla být dosažena přes pohyb k ceně 50, takže zřejmě volatilita bude vysoká a pozice i přesto, že je opce ITM, bude zisková ...

Tady se jedná o rozdíl jen 1 bodu, takže se nic neděje ... ale i tak na straně put (dle příkladu) pojistka ztrácí cenu, na straně call ale zase cenu získává ...
Při větších pohybech je možné uvažovat i o "přitažení" pojistky k ceně.

Těch možností a způsobů přístupu je opravdu hodně.

Je možné, že dalším výpisem naroste výše risku - nejen změnou strike, ale je možné, že situace bude "řešená" otevřením dalšího diagonálu (tj. jen na 1 straně).

S pozdravem kbtm

Link to comment
Sdílet pomocí služby

kbtm:
uff, diky za super popis, musel jsem to sice precist dvakrat nez mi dosly souvislosti, ale super. Kazdopadne vidim, ze ta moje predstava, ze hlavne DD je uz pokrocilejsi strategie, byla asi spravna, protoze tech variant je opravud hodne (ted jsme rozebirali variantu ze se to pohne pouze o 1 bod, ael co kdyz to pak pujde o 2-3-4 body...). Naopak prave IC je oproti tomu jednoduchy, nakolik ale zase neskýtá tolik "herních" variant pro "ústup" nebo jiné čárymáry :-).
Proto jsem myslel, že začnu s IC (jednodušší) a postupně se poohlídnu po složitějších (DD), přestože IC nedoporučujete jako v této době hodně rizikové nebo nesmyslné..
Jde tak trochu i o čas - IC je na cca měsíc, 2,3 měsíce odzkouším na demu a pak to zkusím opatrně live, protože jak tu zaznělo demo je demo a live je live... Kdežto DD je na delší dobu (Vy máte teď na půl roku), v poměru tedy zatímco vyzkouším jeden DD, jinde vyzkouším 6x IC...
Momentálně jsem zkušebně otevřel IC na RUT NOV09 560/570//670/680 za 2,6, coz mi prijde celkem dobre (dle kalkulatoru pri procentni uspesnosti a premia vychazi RRR cca 2,4)...
Zkusím se tedy mrknout na ty DD a nějak to otestovat, i kdy momentálně moc nevím jak na to...
Jaké je cca předpokládané prémuim (součet na konci DD), pokud vše půjde ideálně (myšleno pro porovnání)?
Díky
Dikon

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Dikon :

Když ono to není NIKDY ideální ...pokud by bylo - tj. cena by se držela kolem 43 - za každý výpis lze "dostat" cca 200 USD ... tak si to dopočtěte.

Již zmíněná pozice (QQQQ) byla otevírána za těchto podmínek :
- pojistka put : -193 USD
- pojistka call : -166 USD
- vypsaná put : +114 USD
- vypsaná call : +117 USD
- cena QQQQ v okamžiku otevření pozice : 43.05
- počet dnů do expirace vypsaných opcí : 35 dní

Tj. premium za výpis opcí bylo 114+117 = 231 USD

Otevírám DD s delším výhledem (předpokládám opakované rolování a úpravu pozice) - někdy to ale je kontraproduktivní (delší doba otevření pozice nutně znamené i vyšší riziko většího pohybu ceny) ... DD lze obchodovat i krátkodoběji - tj. např. DD jsem pořídil s riskem 334 USD, pokud bude možné pozici zlikvidovat (tj. prodat) např. za 2/3 původní ceny, lze pozici uzavřít.
Totéž platí pro kalendáře.
Najděte si na Internetu něco od Sheridana, ten krátkodobější strategie (ale i dlouhodobější ...) podrobně rozebírá.

S pozdravem kbtm

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to kbtm:
tak to vypada velmi zajimave, mozna tedy se na Vas popud zacnu o DD zajimat ponekud drive...
Diky moc za tip na Sheridana...schvalne co tam bude psat o IC a jeslti to nejak porrovna s DD :-)

Nasel jsem jeho stranky a musim se trochu vratit k tomu, cim jsme trochu i zacali a to je vyse uctu:

Keep your trades small. If you can't successfully trade a $5,000 portfolio, what makes you think you can trade a $50,000 portfolio? Staying small for the first six months let's you survive your beginner mistakes and live to trade another day.

A kdyz uz jsem u toho vraceni, obchody pred earnings jsem pochopil tedy pouze tesne pred nimi a to jeste strategii SS, tudiz pokud vim dopredu (cca mesic) ze bude earnings, tak vubec dlouhodobou strategii jako IC nedoporucujete, resp. kdyz uz tak asi ten DD...?
Jinak jsou jeste nejake dalsi nevyhody obchodovani opci na akcie oproti opcim na indexy, krome vysledku a dividend?
Diky a pekny vecer
Dikon

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Dikon :

S tou minimální výší účtu to beru zpět, asi jsem se trochu unáhlil ... spíš bych to doporučil takto : OK, 5k USD je pro začátek dostatečné, ale musíte mít v záloze dalších 5-10k USD pro urychlené doplnění, pokud se někde svojí chybou dostanete do problémů ... (tj. ani nepomyslet na obchodování, pokud jsou těch 5k kompletní postradatelné úspory).
A tím "urychlené" myslím opravdu rychlé - tj. v případě nutnosti částku prostě obratem odeslat na účet brokera !

DD (a asi všechny podobné neutrály) je celkově nevhodný pro jakýkoliv podklad, kde je zvýšená možnost gapu ... ale opět - podívejte se, kolikrát dojde po gapu k jeho vyplnění ... (a gap zpravidla znamená nárůst volatility).

Vše má své výhody a nevýhody, musí se povést využít situaci. Indexy vidím spíš pro obchodování neutrálních strategií (je jedno jaký index - akciové spolu jednoznačně korelují), na jednotlivých akciích se snadno najdou cykly/periody, které přímo vybízejí k zobchodování (např. momentálně XOM - jeho oscilace kolem strike 70).

S pozdravem kbtm

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Dikon :

Máte na mysli nějaký konkrétní ticker ?
V takovém případě bych spíš čekal, že se blíží nějaký velký dlouho očekávaný pohyb (a pro obchodníky časově nepředvídatelný) - vysoká volatilita se s dlouhodobým pohybem "do strany" moc nesnáší (a např. na Reuters se všechno nepíše ...).

Tedy bych se poohlédl raději po něčem jiném.

S pozdravem kbtm

Link to comment
Sdílet pomocí služby

kbtm:
to je jasny, urcite nema cenu lezt do obchodovani s kompletnima usporama to je cesta do pekel...

no myslel jsem napr. ten XOM, o kterem jste mluvil ten osciluje, co z by mohlo vyhovovat prave IC ((prip. i tomu DD), pak napr. takovy WMT take lita celkem v range (ale tady prave se blizi earnings, proto ten muj dotaz)...
A mozna by se nasly i dalsi tickery...
Diky

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobry den,

backtestuji v ThinkOrSwim strategii IC, vstup 35 dnu pred expiraci, rozdil mezi kridly min. 18pct ze strike ceny a premium okolo 1,2.
Nechapu ale prilis proc bych nemel otvirat pozice treba 6dnu pred expiraci, kdy hlavni edge IC (rozpad casove hodnoty) ma exponencialni charakter. Ano, kridla budou od sebe o neco bliz nez 35 dnu pred expiraci (pri zachovani premia kolem 1,2), ale zda se mi ze ten exponencialni charakter nasi edge tuto "nevyhodu" s prehledem prebije?

Diky, Martin.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pro zachování slušného premia týden před expirací (tedy už s notně rozpadlou časovou hodnotou) musel bys ta křídla hodně stáhnout k sobě. A to riziko proražení pak silně narůstá. Některé opční autority dokonce doporučuji uzavírat IC týden před expirací.
A nezapomeň že backtest a realita má od sebe někdy dost daleko.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

mildrab: Diky za odpoved, je to logicke ale muj backtest tomu neodpovida:

Backtest jsem delal v TOS v modulu ThinkBack. Kazdy mesic otevrit IC 6 dnu pred expiraci v RUT, credit 1,1 - 1,5, kridla symetricka a tak velka jak dovoli danne premium (vetsinou okolo 30, 40 na kazdou stranu).
Pripadny vystup pri otevrene ztrate 250.
Testovano 24 mesicu, jedina ztrata. Podle backtestu v TOS to tedy funguje paradne, taky neverim na pohadky takze hledam proc by nemelo. Jsou data v TOS pro takto kratke obchody tesne pred expiraci nespolehliva?

Jednu nepresnost asi vidim - P/L danneho dne (otevreno profitu / ztraty) se zrejme pocitaji z close cen a tedy pri nizkem low muze MAE povyskocit, ale hlidal jsem to a nikdy krome te jedne ztraty by to na -250 nedolezlo.

Diky, hezky vecer.
Martin.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...