Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Ať prší, nebo je vedro, ať sněží, nebo je bouře - pokračujeme vpřed!


Doporučené příspěvky

Téměř vše, co napsal Maxwell výše bych podepsal. Nemám tak dlouhé tradingové zkušenosti, cca. 3 roky, ale prošel jsem si podobným vývojem.
Myslete kriticky, zpochybňujte všechno, co se o tradingu kde dočtete, včetně základních "pouček". Neexistuje žádné dogma. Příspěvky zlatých a stříbrných členů nemají vůbec žádnou váhu, pokud nejsou doprovázeny ověřenými dlouhodobými výsledky.
Příklad:
1) všude se píše, že základ je pozitivní RRR. Proč by to proboha mělo fungovat, když jdou trhy naprostou většinu času do strany?
2) Základem je backtest. Obchoduje se současnost, ne minulost. Nevěřím, že jsem jediný, kdo od základu stavěl svůj systém na živých datech.

A znovu, pokud si od někoho necháte radit, nedejbože mu zaplatíte za nějaký kurs, chtějte důkazy, že daný jedinec dlouhodobě v trzích vydělává.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 72
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

-Maxwell-: velmi dobře si to vystihnul. Myslím, že Andrea je jednoduše příliš koncentrovaná na vydělávání peněz a současně si vybrala jednu z nejtězších profesí na světě a ještě chce, aby ji to uživilo s 10 tisíci dolar. Pro mě osobně je tento typ koncentrace vyloženě destruktivní a myslím, že to platí v trzích naprosto pro všechny. Trading (spready) musím mít jako zábavu, jakmile začnu řešit tam ztráty a série ztrát, tam profity, případně co si za to koupím, o co už si koupit nemůžu, protože jsem měl ztráty, tak jako bych řekl "emoce, sežerte si mě". Zkoušel jsem taky daytradovat, ale to je super-náročné. Kdo zvládá dělat vysoce racioální objektivní rozhodování v řádu vteřin roky konzistetně v prostředí, které je patrně nejméně racionální ze všech, tak je u mě king-kong.
Základem úspěchu je podle mě způsob jakým přemýšlíte, jaký pohlížíte na svět kolem sebe. Ano, naše myšlení vytváří našei realitu, ale myšlení je až výsledek, není to příčina. Abychom změnili myšlení, musíme odbourat příčiny - rodiče našich myšlenek. Je neuvěřitelné jak "zaneřáděná" je mysl průměrného člověka ze západu. Od mala jsme po mnoho let cvičeni rodiči a systémem ke stádovému chování, budujeme si strachy, bolesti, vzory a předsudky a pak si před sebe nastavíme totální zrcadlo a čekáme, že bude všecko alright a pak vypnem grafy a půjdem zase dělat ty naše obvyklé věci podle zažitých programů. No bohužel, tak to nefunguje... myslím že to říkal už moudrý Buddha: "Není poznání a pochopení bez oběti, abys vše získal musíš nejříve vše ztratit..." Je to univerzální. Když se mi vůbec nedaří a úspěch se nedostavuje, vzpomenu si na Alberta Einsteina a jeho krásnou myšlenku: "„Nechtěj být člověkem, který je úspěšný, ale člověkem, který za něco stojí.“ To mi dodá nadhled a umožní se nadechnout a pustit se do toho znova ...

Btw. co se týče různých psychilogických "praktik", za zmínku rozhodně stojí regrese - regresní terapie. Slyšel jsem povídání o jednom traderovi, kterému se dařilo obchodování s akciemi, ale ve futures permanentně ztrácel peníze. Nakonec prodělal regresní terapii, vrátil se do své minulosti a zjistil, že jeho dědeček přišel v komoditách o celé rodiné jmění :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To -Maxwell-:
Plně chápu Váš příspěvek!
Já se ptám "kolik ten a ten vydělal, kolik procent měsíčně" a kde kdo se na mne obořuje, že "proč se ptám", vidím ty různé chytrolíny kolem kteří tvrdí jak mají skvělý systém, ale výsledky? - nejsou. Vždy se něco pokazí, uspěje jenom hrstka.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

No tak jelikoz je to po dlouhe dobe tak paradni diskuze, tak taky prispeji svou trochou. Cele je to dano imho tim, ze Andrea popsala to co prozivala spousta z nas, a ozivila bud vzpominky, nebo realny stav. Nebudu zatezovat mym pribehem, protoze by to bylo jednak dlouhe a druhak by ste mi proste neverili.

2 Andrea279:
Jak pises o te bolesti, frustraci atd. a ze si to nikdo nedokaze predstavit.. ver mi ze muze. Kdyz jsem poprve vyklidil ucet (kdy jsem opravdu nevedel co delam, psal se rok 2007, od te doby jsem v live a mam za sebou uz tisice live obchodu, takze uz je to "lepsi", i kdyz k "Margin call" doslo jeste nekolikrat) jsem to obrecel (po uzavreni meho posledniho obchodu), trasl jsem se po celem tele a nechapal jsem, jak mohlo tolik energie, ktere jsem do toho tehdy vlozil, vyprchat tak rychle v live pozici. Bylo to 6000 $. Nekolik let mi trvalo odstranit "vetsinu" chyb a i dnes nejsem schopen vydelavat tolik, abych byl opet full time. Rok jsem full time byl, ale bylo to predcasne. Proc o tom pisu... kdyz chces delat trading, nic te nemuze zastavit, jinak to proste nedas. Musis se uklidnit a popremyslet co je spatne. Tvoje pocity (prace, "rat race" atd. uplne chapu, mel jsem to stejne) Stejne sem po roce znovu vzal normalni praci, abych se z toho uplne nezblaznil a taky abych mohl platit slozenky ;)

K tem AOS... mam nekolik (a kdyz rikam nekolik, tak tim skutecne myslim nekolik) AOS systemu (s 25ti letou programarskou praxi jsem to proste musel taky zkusit...), resp. takovych tech "mechanik". Ver mi ze ti to nepomuze. Jestli si nejaky takovy system vyrobis tak to proste nebudes schopna rucne obchodovat. Nebran se diskrecnimu pristupu = vlastni rozhodovani. Mozna to potrva, ale case to pujde. Na plnej automat toho musis mit vic. Staci sledovat co a jak obchoduje Tomas (Nesnidal). Notabene jeho iMotivator me privedl (konecne) k tomu, abych zacal premyslet o vecech, ktere jsem driv proste neresil. Jsem realista telem i dusi (no to zni hezky) a takove to "duchovno" okolo byznysu jsem opomijel. Chyba ! Jak se rika do melounu a do zenske nevidis (promin) :) ale do mozku zda se ze trochu videt je. A zda se mi, ze to je nedilna soucast zrovna tohoto byznysu. No zacinam placat tak abych to zhrnul. Bud si jista ze pocity jake zazivas mela spousta lidi co tu jsou nebo byli. Je to proste "normalni" stav o kterem se moc nemluvi, ale projde si tim kazdej kdo to s tradingem mysli vazne. Takze podle sve povahy a moznosti si myslenky zkus srovnat, rozhodni se jestli do to ho chces jit a jestli ano, tak jdi ! Ver mi, jak pravi klasik a Krakra... nedelam si iluze, ale tech frustraci, jestli to myslis skutecne vazne a chces uspet, zazijes jeste spoustu. Udelala jsi prvni krok a ted uz vis o cem to cele asi tak je a bude. Dal je to na tobe. Jestli se rozhodnes "jit do boje", tak ti preji opravdu hodne sil a opravdu hodne stesti. (Sveho manzela nos na rukou, bez podpory sve zeny bych nikdy nedosel az tam kde jsem ted)

Rob99

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Andreo,

neuspět v něčem na poprvé, nebo na podruhé, nebo na potřetí, není určitě příjemné. Ale neznamená to, že se v tom nedá uspět už nikdy. Přečtěte si, co vše stálo Sira Richarda Bransona vytvořit několik nových rekordů do Guinessovy knihy.

Neúspěch není neúspěch. Je to korekce. Ukazuje nám to, kde a jak je třeba korigovat, abychom se příště cíli přiblížili o výrazný krok blíže.

Nad úspěchem se nedá lamentovat. Můžeme si z něho něco pokusit odnést a příště být lepší a úspěšnější (jako by to udělal miliardář Richard Branson), nebo se litovat (to nikam nevede), nebo to zabalit (to je také případné férové rozhodnutí).

Nejlepší je po neúspěchu dát si pauzu, najít si v životě jiné věci, které mně dělají radost a naplňují, a vrátit se k dané věci později, s čistou hlavou. S tou se pak podívat, zda je to opravdu neúspěch, nebo v dané situaci vidím případné náměty ke korekci, aby se to v úspěch jednou proměnilo.

Rozhodnutí je na vás, tak i tak vám za sebe přeji vše nejlepší.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Člověk,když se snaží tak pokoří všechny cíle, které si vytyčí. Samozřejmě to může trvat hezkou řádku let. Je to dáno o jaký cíl jde. V tradingu jsem si kladl cíle postupně. Nejprve abych se udržel ve hře. Podařilo se. Účet byl šul nul. Osciloval kolem nuly. Další cíl byl zvětšit účet. Pomalými kroky se dílo dařilo. Nebavilo mě ztrátové období. Vznikl tak další cíl. Dokázal jsem stáhnout ze ztrátového měsíce na týden a nyní na den. Dost se mi začíná dařit odstranit i ztrátové dny. Chci mít ztrátu pouze v průběhu dne. Tu, ale velmi rychle otočit do zisku. Je malá a proto je tento cíl reálný. Současný další cíl je denně zhodnotit účet o 2 %. Nyní mám nastaveno 1 %. Pak postupně toto denní zhodnocení navyšovat. O dalších cílech zatím nevím. Budou se vynořovat postupně jakmile pokročím dále, tak jak to bylo doposud.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Andrea279 :

Asi už máte dosť rád od traderov, ktorí sa ozaj snažia nezištne pomocť dobrou radou. Prečítal som si váš úprimný príspevok a napíšem pár postrehov, ktoré, ak sa zamyslíte, Vám v budúcnosti iste pomožu, pokiaľ nevzdáte trading...

V tradingu neplatí ako v bežnom zamestnaní, že za veľkú námahu je istý zisk...

Myslím, že práve toto je u Vás problémom. Ste hrdá a vzdelaná osoba a zvykla ste dosahovať úspechy vo všetkom, čo ste sa prakticky dotkla a odrazu v tradingu nie. Myslím, že preto máte takú frustráciu. Na niečo také ste nebola zvyknutá. Ale je nutné si uvedomiť, že intraday trading je jedno z najťažších zamestnaní, kde proti vám stoja špičkoví protivníci. Iste, za námahu nemusí byť zaplatené, ale keď to trader zvládne, tak dosiahne vačší úspech, ako prakticky čakal. Takže za námahu sa dostanete niekde úplne inde, ako v bežnom zamestnaní, až uspejete. Preto nemá zmysel byť frustrovaný z neúspechu a straty času. Odporúčam Vám nájsť si bežné zamestnanie a stabilný príjem, aby ste nemala pocit, že ste závislá finančne , ale stále pokračovať na práci s tradingom. Budete prekvapená, až vytrváte a dostaví sa úspech, vtedy vám dojde, že tie roky v tradingu neboli stratené i keď ste mala na začiatku neúspech. Trading je ako mozaika, ktorá len postupne, časom do seba zapadá, tak ako traderovi rastú skúsenosti a prax. Súčasťou toho je práca na systéme, ktorý je ziskový a traderovi vyhovuje. Jeto veľmi individuálna záležitosť. Ja sám sa musím pousmiať, aké som mal predstavy, keď som začínal a ako som slabo chápal, čo je štruktúra trhu, čo je podstatné, aby som bol ziskový...A verte, že to sa všetko dostaví až časom, lebo je to podobné, ako keby ste zostala ako náhle osvietenie poznaním (Newton a jablko..) a pochopíte, čo je zásadné pre úspešný trading, čo nie, čo sú fatálne chyby, čo sú malé, kde je podstata edge a prečo. Je mi jasné, že vzhľadom na to, čo píšete ešte do toho hlbšie nevidíte.
Jedna z reálnych možností, až chcete pokročiť rýchlejšie je nájsť si mentora, ktorý Vám ukáže reálne výpisy z účtu za nekoĺko rokov a zaplatíte si osobný mentoring...Je to drahá cesta a ťažko nájsť vhodného mentora, ale reálna...
Mohol by som toho napísať viac, ale nemá zmysel opakovať mnohé múdre názory a postrehy, čo tu napísali iní.
Odporúčam vám však nevzdať trading, myslím, že to časom dáte...Nech sa darí...
Bez nesmiernej tvrdohlavosti, vytrvalosti a chuti bojovať, poctivej práci a vzdelávania nie je možné v takomto biznise dosahovať úspech...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Parádní diskuse, děkuji vám za ní.

Zrovna si procházím podobným obdobím frustrace.

Trading dělám asi druhým rokem (pořádný zápiskový deník mám bohužel něco přes rok) a posun nikde není vidět... Na to, že tomu věnuji tolik času, vidím pouze relativně malý výčet toho co jsem stihl. Je to jen několik backtestů, zápisů, deníků, několik měsíců replaye, pár článků a to vše zabaleno do jednoho OneNote o velikosti asi 100MB. Stále mi to přijde málo - a to hlavně z toho důvodu, protože u sebe nevidím znatelnější posun ve vnímání trhu.

Říká se, že trading je hlavně o psychologii, ale přijde mi, že toto tvrzení zatím moc nechápu. Zažil jsem si, jako asi každý tady, spoustu křičících hlasů při replay. Pravidelně zažívám frustrace když můj nový, nebo upgreadovaný obchodní systém nefunguje tak, jak by měl minimálně fungovat a vůbec období vyhodnocování je pro mne těžké. Je to jako hrabat se v něčem, co nefunguje a zkoušet z toho vyndat něco víc, než je jen zlato - cenné rady co dál. Pro mne je zatím hlavní psychologie tradingu psychická odolnost jít dále za svým cílem. Tlumit hlasy, které křičí, hned od začátku a udržovat si vše jednoduché - můj mozek je mistr ve vytváření složitostí a tak je to celkem těžké. Ale to je vše? Samozřejmě udržet se při live tikajících grafech není snadné, ale věřím, že zvládnout se to dá. Sám skrze replay "hlasy" utlumím celkem snadno prostou vůlí.

Já spíše stále vidím problém technické věci tradigu, jako jsou výstupy a vstupy, řízení pozice... Dlouhodobý a střednědobý MM se dá lehce spočítat a pak se ho stačí "jen" držet, ale jak naslouchat trhu, to je pro mne zkrátka magie, kterou zatím neovládám. Ale v čem to tajemství tkví? Těším se na okamžik, kdy se objeví ten "AHA" okamžik.

Taky se celkem bojím dne, kdy zjistím, stejně jako Andrea729, že jsem vlastně vše dělal úplně na nic, protože moje BT dělám na špatných grafech. Nedávno jsem náhodou narazil na adjustované grafy a popadla mě beznaděj, o co že to jde? Vždyť ty musí mít zásadní dopad na technickou analýzu... Co to je? A co základního ještě nevím? Občas mě ta moje nevědomost dost vyděsí... Snad se tyhle základní informace dozvím dřív, než na nich shořím..."Nejhorší je, když člověk neví co dělá. Nejhorší je, když neví co dělá...." Dost často mě spíše napadají otázky, zda vůbec jdu dopředu, protože to, že na mě prší, je mi vedro, zapadnu sněhem a ještě mne zalije bouře, nemusí nutně znamenat, že jdu vpřed. Ale snažím se jít...

Draco
---------------------------------------------------
"Není těžké pochopit, těžké je přijmout..."

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Procetl jsem si diskuzi k tomu clanku a mam z toho smisene pocity. Pani Andrea usla velky kus cesty s tim, ze kdyz paper nesel tak dobre jako backtest, tak to zabalila a ma pocit, ze to nejde.

Jakakoliv vynalozena pile a usili se jednoho dne vrati. Staci jen chtit, nemyslet na nesmysly z minulosti a divat se vpred. Podobnym vyvojem si prosel snad kazdy.

Velkou "vyhodou" je take to, ze pokud nema praci a ma doma spoustu casu, muze se do toho pustit znovu. Zkusenosti Vam nikdo nesebere.

Ono to pak vypovida o vsem s tim, ze drtiva vetsina obchodniku nevydelava, kdyz voli stejny nebo podobny pristup k veci. Trading neni vubec o matematice ani dalsich vecech, ale o selskem rozumu. Nic vice v tom neni treba hledat.

Clanek jinak perfektni.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Andreo,
chce to "uvolnit stisk." Prostě na tom tradingu nelpět.

To, že nemáte v současné době práci vidím spíš jako problém, věnujete příliš pozornosti tradingu. Tím nechci tvrdit, že si trading pozornost a nasazení nezaslouží, ale příjde mi velmi důležité si říct: "Co se stane, když nebudu traderem?" Sám si odpovídám za sebe, že nic hrozného se nestane, naopak i kdybych dnes, v tuto chvíli odešel od obchodování a definitivně skončil, stejně budu velice obohacený.

Tento server přináši do mého života spoustu informací a změn. V tomto článku třeba informaci o knize, která již ke mně poštou cestuje.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

krakra:

diskreční, tak jak to chápu já znamená "intuice a posouzení na základě získaných zkušenosti", protože v opačném případně je to systém plně mechanický. Z toho pro mě vyplývá, že pokud začínám jako "diskreční" trader, tak mám pravděpodobnost téměř 1, že vydělávat nebudu, protože úroveň mých zkušeností je nula. U mechanického systému se bez backtestu neobejdeš, zatímco backtestovat diskreční systém je podle mého zbytečné, daleko lepší je věnovat o to více času simulaci. Pak vidíme ty, co neustále backtestují, jak vykazují krásné výsledky, ale pak v trzích zhoří. Ale aspoň mají pocit, že pro trading makají :-) Je to jako bych chtěl závodit na okruhu a neustále doma počítal zakřivení zatáček, optimální rychlost, zrychlení, spotřebu, opotřebení pneumatik ...

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...