Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Otazka ZACATECNIKA


Doporučené příspěvky

Ahoj,
zacal jsem se zajimat o komodity a narazil jsem na jednu vec, ktera jiz mi nekolik tydnu neda spat ?
..tedy, koupim si kontrakt psenice s terminem dodani prosinec t.r., berme v uvahu ze jiz jej neprodam, to mi opravdu privezou tunu psenice pred barak ? :-). Kdyz to vezmu tak vdzy nekomu musi zustat kontrakt, ktery jiz nelze prodat, to by se muselo stavat pomerne casto, popr. kde vezmou moji adresu ? a co postovne ? :D
No nevim opravdu jsem to sam nevykoumal snad mi pomuzete :-)
Diky

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 2,9k
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Jeste bych doplnil otazku, kdyz u komodit vyuzivame velkou paku napr. 1:50, to svadi k velkym ziskum, ale je tu moznost i velke ztraty, co by se stalo, kdyby byla ztrata vetsi nez zalohovany margin ?
Mozna prilis toretikuji nebo jdu do podrobna, ale toto mne zajima a nikde jsem o tom nenasel ani zminku...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tomasoo,
předně si spekulant, tj. fyzické dodání komodity nebo finanční vyrovnání indexů se tě netýká, pokud máš solidního brokera, tak ti pozici uzavře před expirací kontraktu nebo přeroluje dál.
Ztráty jsou v tradingu prakticky neomezené, ale primárně jsou dané velikostí účtu nikoli marginem, ale v jistých případech může jít ztráta i pod tvůj účet, což pak musíš dorovnat.

M.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tomasso: teoreticky to funguje podle vzorečku max. velikost ztráty = velikost účtu - margin. Čili pokud přijde margin call, pořád by na účtu měl zbýt margin, který by měl poskytovat teoreticky dost velký finanční polštář, který zajistí, že do mínusu se nedostaneš. Pro extremní případy to neplatí, např kdy trh udělá gap a může přeskočit i hodnotu pro margin callu. Gapy však nastávají jednak častěji mimo elektronické trhy (ty jsou otevřeny téměř celý den, narozdíl od těch pitových), jednak během vyjímečných zpráv.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Myslim ze Tomasso se spis ptal na priklad, kdyz si mezi sebou 2 traderi otevrene pozice neuzavrou a kde ten cyklus vlastne muze zacinat a kde skoncit kdyz kazdy potrebuje protistranu. Tohle sice nevim, ale logicky mi vychazi, ze pokud ma dojit k fyzickemu vyporadani, musi se o ne postarat burza, ktera musi prinaset realnou likviditu (na zaklade nabidky skutecnych surovin) jeste predtim, nez je likvidita navysena tradery; a tu realnou likviditu musi byt schopna dodat ve forme techto surovin za expiracni cenu. Cili zrejme vse zacina a vse konci u burzy. A jak se prijde na expiracni cenu ? Hadam ze zprumerovanim nabidky a poptavky co zbyde v neuzavrenych pozicich ? Taky nevim, ale jine varianty me nenapadaji.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

No ale jde o to, ze nakonec zustanou jenom ty pozice, ktere nabizejici a poptavajici chteji opravdu fyzicky vyporadat. Tzn. traderi ty pozice vzdy uzavrou, oni nechteji danou komoditu fyzicky vlastnit. Jak je to s expiracni cenou se doctes na strankach prislusne burzy. Nikdy jsem to nestudoval, protoze se me to nijak nedotyka.

Jinak nefunguje to tak, ze vsechny futures kontrakty jsou kryty fyzickou komoditou. Vzdyt si vem, ze ty muzes kdykoli prodat kontrakt treba ropy a pritom ho nevlastnis...

A burza na trh neprinasi skutecne suroviny, ta pouze zprostredkovava obchody. Suroviny na trh prinasi nabizejici...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Myslel jsem to tak ak psal Kingie, ze bych koupil kontrakt psenice a nejakeho duvodu at jiz nechteneho (hospitalizace atd...) nebgo chteneho kontrakt neprodal, zda by mi opravdu prisel ve fyzicke podobe a od koho. No nevim je mozna, ze by se se mnou mela vyporadat burza, ale nevim... mozna by stalo za to to vyzkouset :-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ještě bych měl otázku, jsem student SS a v 18. bych si rád otevřel účet u FIO, zahraniční brokeři zatím nepřipadají v úvahu, jako vstupní kapital mám zhruba 10K proto bych se chtěl zeptat zda-li se vyplatí do toho jít s takovýmto kapitálem, později bych se chtěl zaměřit na komodity, ale za začátku budu muset zřejmě jen na české akcie, ač se mi u nich nelíbí jejich likvidita...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tomasoo,
a kam pospícháš ?
předpokládám, že těch 10K je v CZK ? víš už co budeš obchodovat a jak, máš systém, který ti dává profit nebo chceš jen za každou cenu live účet, na kterým odevzdáš peníze ? proč chceš obchodovat něco, u čeho máš pochybnosti (likvidita českých akcií) možnostní je tolik, jen vlastních peněz ne

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ještě bych sem rád napsal jedno takové zamyšlení, vedšina lidí se shodne na tom, že kurzové sázky jsou hazard, ale existují lidé kteří sportu rozumí a dokáží o něco zvýšit své šance a dlouhobobě profitovat, a tyto peníze vydelají zase na méně úspěšných lidí, v tom vidím trh s cennými papíry naprosto stejný. Pokud dobře chápu mi pomocí investic do komodit zemědělcům nepomůžeme, nikterak cenu neovlivníme a ani skutečná cena komodity ve fyzické podobě neovlivní nás, fundamentální zprávy nemají takřka žádný vliv, je nám jedno jestli hoří pšeničná pole nebo je úroda, kde je tedy to propojení a spojitost kromě názvu ? Tedy je to pouze název, stejně tak by se mohli založit komodity A,B,C a spekulovali bychom na pokles "áček", ačkoli by nikdo z nás nevěděl co to jsou, navíc by nás neovlivnili fundamentální zprávy (aniž bych věděl jak jsou současně propojené na komoditním trhu). Co je za zvrhlost, když bude mizivá úroda, ale trend půjde dolu, tak půjdu s ním, nemělo by být základním nástrojem pro rozhodovaní místo TA Fu analýza ? A každý kontrakt být kryt příslušnou komoditou ve fyzické podobě ? Tedy mohu s klidem říct, že komoditní trh není vůbec provázán s reálným světem a jeho zánik by neměl na společnost žádný vetší efekt ?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tohle je tema, ktere neni treba tahat nekde do filozofickych rovin, staci se drzet pri zakladni ekonomicke teorii nabidky a poptavky. Technicka i fundamentalni analyza zastupujou prave interpretaci nabidky a poptavky. Obcas to vypada ze jde o trzni obdobu astrologie ci numerologie, nebo snad i nabozenstvi - a vida, kdyz je tu vira, vse zminene si najde sveho "zakaznika" Takze ano, pokud lidi uveri ze A, B, C maji nejakou cenu, tak tu cenu mit budou.
Fundamentalni + korelacni analyza muze hodnotit informace jako: ceny fosilnich paliv rostou, je drazsi vypestovat plodiny a zaroven se zvysuje poptavka po biopalivech. Ceny vseho rostou do rekornich vysek, obchodnici uz prevazne stihli nakoupit co chteli a poptavka se vycerpava, zatimco nabidka musi byt pravidelna - a naraz prichazi pad. Nekde jsou zemetreseni, jinde sucha, jinde zaplavy, ale ani po ubytku nabidky predrazene zrniny nikdo nechce. Je na tom neco zvrhleho ? Asi je to lidska povaha, ze rust berou za samozrejmost a pokles za praci dabelskych spekulantu. Existence techto trhu, to neni nejaky pokus o novy svetovy rad, tohle je spise evoluce, ktera uz neni plne pod kontrolou lidi, jen si hleda zivotaschopne moznosti a testuje slepe vyvojove vetve.
Co se tyka provazani s realnym svetem, ke smene samotne slouzi kontrakty zvane penize. Penize byly kryte zlatem - jenze zlaty standard byl zrusen pred cca 40 lety. Ruzne burzy a meny vznikaji a zanikaji bezne, civilizace je tu stale, psenice taky roste stale..

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Návštěvník
Téma je uzavřené.

×
×
  • Vytvořit...