Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Otazka ZACATECNIKA


Doporučené příspěvky

Zdravím, mám jeden - asi hloupý - dotaz, ale nedá mi to. Zvlášť když pod články na těchto stránkách je vždy uvedeno, že se nemáme pouštět do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíme. Jde mi o to, jak je možné vstupovat do obchodu "short", tedy "prodávat" něco, co nevlastním. Pořád mi to jaksi nejde na rozum, i když je mi samozřejmě jasné, že to prostě tak funguje. Ale jde mi o princip. Jak je to možné? A naopak, když ze short obchodu vystoupím, tak příslušný kontrakt na komodity "koupím", ale přitom jsem obchod ukončil i se všemi závazky. Mohl by mi to někdo vysvětlit?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 2,9k
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Chápu, taky mi to kdysi nedalo spát :). Je to sice něco co k životu nebo úspěchu na burze nepotřebuješ vědět, ale rozumím tomu, že Ti to vrtá hlavou.

Když jdeš "short" tak si vpodstatě kontrakt půjčuješ od brokera a spekuluješ na propad ceny. Když se tak zadaří a cena jde opravu dolů a Ty obchod uzavřeš se ziskem tím, že jej zpět "koupíš", tak vpodstatě "vracíš" brokerovi co jsi si "půjčil", tedy hodnotu toho kontraktu, a rozdíl v ceně, tedy Tvůj zisk, je Ti přičten na Tvůj účet.

Snad Ti to teď dá spát :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

fatality
kdyz nevim, tak mlcim :)

tady delame predevsim futures. tedy si nic nepujcujes. sazis na budoucnost. proste prodavas budouci urodu treba. short je tedy nedilnou soucasti trhu. co by chudak farmar mel asi delat s tou urodou? no prodat ji prece. shortovat.

nevim jestli to chci slyset, ale treba to bude poucne. proc je to zverstvo a nemelo byt nikdy povoleno? povidej. fakt

Link to comment
Sdílet pomocí služby

no a ještě doplnim, že broker u futures nefunguje jako market maker, ale jako zprostředkovatel obchodů mezi prodávajícími (shortujícími) a nakupujícími (jdoucími long). tedy když se na nějaké ceně shodne alespoň jeden prodávající a jeden nakupující, broker jim umožní provést tento obchod přes burzu.
jo a taky by mně zajímalo, čím prodávání vlastně škodí :) (že bychom zavřeli všechny obchody?, každý prodavač je vlastně lump a zlořád :))
rozumím nářkům neúspěšných manažerů akciovek, co zdůvodňují pád cen akcií lumpama co jim shortují akcie (když si spekulanti všimnou, že je akciovka špatně řízena), oni přece za špatné hospodaření (jehož měřítkem je právě cena akcií) nemohou, oni to jen řídí :) ... to samé platí pro kurzy měn (Kostolany řekl, že měna je tak pevná, jak morální je vláda), takže měnu neoslabuje špatná vláda a hloupý parlament, ale opět ti zlí špekulanti, kteří si všimli, jak je stát řízen
fakt super argumentace, když se zaměňují příčiny a následek - ale může za to i finanční negramotnost většiny národa, protože pak na tyto populistické nesmysly naletí.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To jsem si zase naběhl, ale navadí alespoň se něco přiučím :-)

Oki - podle teorie, že trh si sám najdu férovou cenu je slovo spravedlivější s ohledem na finanční instrumenty asi nemístné. Opce považuji za "nejspravedlivější" proto, že mi umožňují obchodovat cenu, jakou si zvolím a ne tu, která je aktuálně a spekulovat na její růst nebo pád.

Nevím jak to funguje u futures, byl jsem jednou poučen, že u futures se může každý stát market makerem, nevím přesně jak to bylo myšleno. Rád se nechám poučit, nemám s tím žádný problém, spíše naopak.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Každopádně já nerozumím ataku, který tady byl na moji informaci o tom, že pokud shortuju kontrakt futures, tak jsem si ho půjčil a musím ho vrátit. V čem to bylo špatně ?

Pokud vypěstuju jablko a jdu na trh a prodám ho, tak mám prachy a jdu domů. Pokud jdu jako spekulant na burzu a prodám kamion jablek tak ten kontrakt je otevřený dokud není vypořádán buď moji ztrátou nebo ziskem. Takže ho obrazně mám půjčený.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

fatality:

ja jsem se ptal, protoze moc nerozumim tomu slovu spravedlivy nastroj, ale to je jedno, me to prijde vsechno jako spekulace, at uz obchoduji nejakou aktualni cenu nebo si vyberu nejakou jinou.
A pokud jsem spekulant u futures, tak je mi naprosto jedno, ktere tlacitko mackam. Jestli ten kamion jablek prodavam nebo kupuji, protoze ani v jednom pripade nic nemam a ani si nic nepujcuji. Je to ciste spekulace na rust ceny (u buy) nebo na pokles (u sell).

Lada

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Návštěvník
Téma je uzavřené.

×
×
  • Vytvořit...