Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Studium - zadost o radu


Doporučené příspěvky

Jogo: Ještě dodatek k předchozímu pro lepší ilustraci. Na realitu (trh) se můžeš samozřejmě dívat z různých úhlů a uvidíš různé aspekty té samé reality. Je to jako když se sejdou ti tři slepí mudrcové u slona a jeden mu ohmatává chobot a říká – slon vypadá jako had. Druhý mu osahává nohu a říká – slon vypadá jako strom. Třetí mu ohmatává ucho a říká – slov vypadá jako velký list. Buď se na to můžeš dívat tak, že všichni mají vlastně pravdu (z jejich vlastního úhlu pohledu) nebo že se všichni těžce pletou – z pohledu člověka, který vidí nebo dokáže všechny rozporuplné úhly pohledu sjednotit tak, aby si vzájemně neodporovali. Dalším příkladem je těleso, které z jedné strany vypadá jako rovnoramenný trojúhelník, z druhé jako čtverec a ze třetí jako kruh. Na první pohled by se mohlo zdát, že to není možné. Pravda je taková že je – výřez z válce, který vypadá jako tuba zubní pasty . Zrovna tak existuje vrták, kterým se dají vrtat čtvercové díry. Zpátky k tradingu. Příklad dvou různých přístupů ke stejné realitě. Tady se můžeš podívat na videa jak se dá obchodovat pomocí monitorování oderflow (vřele doporučuji prohlédnout si všechny videa od tohoto uživatele). http://www.youtube.com/watch?v=d_kJDgv0R0k Je to naprosto odlišný způsob dívání se na trh, než co čteš ve všech knížkách o tradingu. Sám posuď který způsob je pro tebe více srozumitelný / využitelný a proč. Jeden screen přikádám a popíšu o co jde. Uprostřed grafu je candle – červená, protože last („dočasné close“) je menší než open. Open je nahoře, low dole. Čísla na pravé ose jsou cenové úrovně. Červená čísla uvnitř candle vlevo jsou počty kontraktů zobchodované za Ask (buyer-initiated trade = nákup za market = kupec byl netrpělivý, zatímco prodejce pasivně čekal na bidu), zelená čísla vpravo počty kontraktů zobchodované za Bid (seller-initiated trade = prodej za market) a to pro každou cenovou úroveň. Co vidím na obrázku: cena klesla od open o 11 ticků za zvyšujícího se volume, zejména na levé straně (prodejci) tj. jak se snižovala cena, tak začalo naskakovat více prodejců, protože se cítili stále lépe – cena už dlouho klesá a to je přece jasné potvrzení pro signál jít do shortu (pro retaily). Pak se ale cena zarazí a vzroste o 4 ticky. To může znamenat jen jedno – prodejci nedokážou už dále stlačovat cenu tj. nepodařilo se vtáhnout do hry dostatek dalších prodejců, kteří by posunuli cenu níže. Ti co šli do shortu na nízkých cenách viz červený obdélník v levé dolní části svíce jsou teď (při aktuální ceně 1005,00 bodů) na špatné straně trhu a jsou ve ztrátě. Jelikož teď cena roste, tak se přidají kupci a to z toho důvodu, že vědí kde jsou SL těchto cca 11000 kontraktů – jsou o 1-2 body výše. Proto se budou snažit dotlačit tam cenu a odpálit jejich SL. Proč 1-2 body SL? Protože jak velký účet má typický retailový obchodník – řádově desítky tisíc tolarů. Kolik si může dovolit ztratit v jenom obchodě? Cca 1-5% z ceny účtu. Proč zrovna tolik? Protože to souvisí s risk-of-ruin (riziko zruinování účtu). Čím více riskuji na jeden obchod, tím větší pravděpodobnost zruinování – když projedu 50% účtu, tak musím udělat 100% abych byl na původní hodnotě účtu (protože po 50% ztrátě už mám jenom polovinu prostředků, se kterými můžu vydělávat). Když projedu 1%, tak musím udělat 1,01% abych byl na původní hodnotě – to je mnohem snazší. Kolik ztrát za sebou ustojí můj účet když budu riskovat 30% účtu na jeden obchod a kolik jich ustojím při riziku 2% na jeden obchod – v úvahu berme jak velký Profit Faktor mají systémy retailů. Závěr je takový – buď riskuješ hodně a už nejsi mezi živými (myšleno obrazně na trhu) nebo riskuješ cca 2% a jsi stále ve hře. Kolik jsou 2% z desítek tisíc? Řádově 200 USD. Někdo riskuje trochu více, někdo zase méně. Až ale začnou lítat SL těch co je mají blíže (buy stop), tak to přidá na pohybu ceny nahoru a strhne to lavinu těch ostatních. Vidím, že na vyšších cenách bylo málo obchodů, takže by nic nemělo stát ceně v cestě nahoru. A teď, pokud tahle situace nastala, tak je rozumné jít long a vzít profit o pár ticků výše, případně se držet vlny dokud to půjde. Záleží pak na kontextu kde tahle situace nastala – jestli půjde jen o malý pohyb nahoru a pak to pojede dál dolů, nebo jestli to nastalo na supportu, tak to pojede pěkný kus nahoru. Svíce nemají close podle času ani podle počtu tiků ani podle range nebo volume – mají close podle specifické reakce orderflow. A jak by ta samá situace vypadala třeba na 4-tickových range nebo renko barech: mám tři klesající Down bary, objemy u každého rostou oproti předchozímu baru, čtvrtý bar je Up. Slepě můžu jít do longu a řídit pozici podle kontextu a reakce ceny. Oproti předchozímu je nevýhoda v tom, že nevidím kolik z objemu byly prodeje a kolik nákupy a překrývání barů to také trochu komplikuje. Jak by totéž vypadalo na 5 minutovém grafu: Svíčka jede chvíli dolů a pak zase kousek nahoru, objem pořád roste (v aktuální svíčce) – nevidím nic, co by šlo zobchodovat. Až by nastalo close – v okamžik kdy hodiny na tvém PC tiknou 5 minut, začne se vykreslovat nová svíce a zamlží situaci ještě více. Můžeš si kreslit do grafu oscilátory a pivoty a cokoliv chceš, ale důvod proč cena dělá to co dělá není v indikátorech. Ty ti můžou jen pomoci využít nějakou informaci – lépe ji vizualizovat pokud jsi diskréční obchodník, nebo ji zalgoritmizovat, pokud jsi mechanický obchodník. Většina indikátorů ukazuje to co už se stalo – ale to je totéž co vidím v Time&Sales. Kromě toho většina indikátorů využívá jen malou část dostupných informací a pak k tomu přidá nějaké další zkreslení. Opravdu potřebuju vědět, co dělala cena přesně před 34 bary? Jakou informaci mi to poskytne? To co jsem popisoval výše je to, co se děje – to že to dokážu popsat slovy ovšem neznamená, že můj přístup musí být diskréční. Naopak může být a bývá plně automatizovaný bez jakýchkoliv grafů. Problém je v tom, že co nedokážeš pochopit/popsat, to nedokážeš ani naprogramovat. Proto dost lidí tíhne k diskréčnímu obchodování, protože je pro ně jednodušší „nakoukat“ to, nežli pečlivě analyzovat a popsat co vlastně vidí – někdo je prostě logický a analytický typ, jiný zase ne. Každopádně trading je pořád o tom samém: využívání informací. Buď máš lepší/více/rychlejší informace (kamaráda na dealingu v bance, který ti dá echo než pošle velký order na burzu, rychlejší a lepší přístup k datům – např. používat NxCore feed místo IB data feedu, jiné neveřejné informace, atd.) nebo ty informace lépe zpracováváš/reaguješ na ně (lépe rozumíš podstatě toho co se děje, dovedeš využít větší porci informací atd.) PS: Dělej (čti, přemýšlej, obchoduj atd) co dělá většina a skončíš jako většina. Nemusím jistě připomínat ten známý poměr, a to jak se většině vede.

14439

14440

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 215
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Agentura pro uvádění věcí na pravou míru:
V předchozím příspěvku se mi trochu popletly barvy, ale každý snad pochopil. Správně to má být takto:
"Zelená čísla uvnitř candle vpravo jsou počty kontraktů zobchodované za Ask (buyer-initiated trade = nákup za market = kupec byl netrpělivý, zatímco prodejce pasivně čekal na ask), červená čísla vlevo jsou počty kontraktů zobchodované za Bid (seller-initiated trade = prodej za market) a to pro každou cenovou úroveň."

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Heron:
Nuz ak velky hraci idu po 200$ SL malych hracov, tak sa uz nedivim,ze je tak malo uspesnych traderov. :)
Ja obchodujem cez CFD pozicne, tak nemam take kvalitne tickove data, aby som sledoval volume na Bid-Ask urovni.
Ale myslim,ze je tu absolutna prevaha obchodnikov, ktori pouzivaji SL 100-200$ na full kontrakte, tym sa tvoje nazeranie na trh zide.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

heron:v tvých příspěvcích jsem našel to co jsem dlouho a neúspěšně hledal, a to jak dostatečně transparentně vystopovat vstupy komerčních subjektů na trh a vidět jejich stopy v TaS. Je jasné že v klasických timeframech tyto stopy nejsou až tak zřetelné jako v tom OFA softu ale po shlédnutí videí lze najít jistá vodítka která jsou viditelná při troše ostražitosti i v standartních chartovacích software které mají možnost zobrazení BidxAsk volume v barech. Já obchoduji protitrendově a tak je pro mne důležité co nejrychleji poznat jestli jsem nastoupil spolu s big responsive traders a to ten OFA soft umí asi dost dobře. Ty ten OFA používáš?
Pavel

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jogo:
Pointa měla být v tom, že velikost SL se odvíjí od tvého rizika, které hodláš podstoupit na jeden obchod/kontrakt a to je nějak propojeno s velikostí tvého účtu. Taky se od toho často odvíjí i tvůj časový rámec obchodů - vem v úvahu že obchoduješ na páku a když riskuješ víc než je zdrávo (např. příliš mnoho kontraktů s ohledem na velikost účtu), tak pokud cena půjde proti tobě o dostatečně velký kousek, tak vymažeš účet ani nemrkneš. Kratší čas = menší riziko že cena tenhle kousek proti tobě urazí. Taky jsem chtěl poukázat na to, že na trhu obchoduje i jistá skupina traderů (skalpeři) kteří operují v rozmezí cca 2 ticky až cca 15% denního range. A ti mají větší kapitál a lepší technologie (někteří využívají high frequency trading) a pro ně 8-10 ticků rozhodně není nezajímavé sousto. Pokud velkými hráči myslíš fondy nebo hedgery, tak ty samozřejmě takto neobchodují, ty se zaměřují na jiné časové rámce a velikosti pohybů. Každá skupina využívá svoji vlastní niku, která odpovídá jejich kapitálu, cílům a možnostem. Nejde o moje nazírání na trh - jde o to kdo se na trhu pohybuje, co dělá, jak to dělá a proč to dělá. Pak můžeš využít některé informace ve svůj prospěch. Tohle byla jen malá ukázka jedné z taktik, kterou skalpeři používají. Možná to může být užitečná informace i pro tebe, i když nejsi skalper - tvoje ztráta bývá často jejich zisk.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 3 týdny později...

[bold]Heron [/bold]

Zdravim,

neviem, ci si ten Heroun z portalu "www.a......u.cz", ale pokial ano, tak sa zbezne pozname. Ok, to len na uvod. Chcem sa ta spytat co si myslis o vyzname Volume v kombinacii s PA. Ja sice som uplny zaciatocnik, ale nechce sa mi velmi do tych indikatorov. Je mozne obchodovat na zaklde Volume, PA, bid/ask informacii ?

Zaroven je to otazka pre vsetkych, ktori by sa chceli vyjadrit.

Dakujem

Link to comment
Sdílet pomocí služby

[bold]Heron [/bold]

Mas prosim ta nejaky material, pripadne vies mi odporucit, literaturu,portal, alebo system na studium tradingu, kde sa vyuziva PA, VOL, ASK/BID ? Mozno sa zle pytam, ale skratka chcel by som sa poberat tymto smerom a mozno mas v tom vacsi prehlad a teda cokolvek co ma nakopne by mi velmi pomohlo. Zatial skusam rozne "moje" systemy postavene na indikatoroch (CCI, EMA34,204), ale vzdy mi to pride, ze si ten system prisposobim tomu, aby som mal dobre vysledky a bol ziskovy. Skratka mam problem tomu doverovat.

Dakujem

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 5 months later...

Mám dotaz ohledně zahraničních fór věnovaných tradingu. Konkrétně se mi jedná, která by jste doporučili na přečtení diskuzí a zapojení se do komunity? Zají mě diskuze o pozičním i intraday tradingu, a jelikož jsem ve fázi backtestu/paperu, tak i kvalitní diskuze o stavění a testování strategií.

Zatím si pročítám trade2win, traderslog, traderslaboratory a onlinetradersforum. Kdyby jste někdo měl ještě další tipy, díky za ně.

iF

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 3 týdny později...

Ja vubec nechápu, jak spolu souvisí počet nákupních příkázů co vidím v doomu a počet prodejních. Tedy ty šílený čísla co jsou vedle ceny. Zatím se mi nepodařilo vypozorovat, jestli a jakej to ma vliv na pohyb ceny. Prostě to co píše Heron je pro mě naprosto nepochopitelný a vubec netuším k čemu to je, ale chtěl bych to pochopit. Bylo by dobrý o tom napsat nějakej článeček, spíš seriál článků pro začátečníky. Ted momentálně obchoduju klasickýho wodiho a jeho ZLR.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...