Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Studium - zadost o radu


Doporučené příspěvky

Belier, sam ted studuju poslednim rokem magisterske studium na ekonomce, zamereni management a ekonomika podniku. Krok to urcite spatny nebyl, ale pravda je, ze jsem u toho nemusel pracovat, krome ruznych brigad. Do skoly jsem skoro nechodil, biflovacich predmetu tam par je a docela tezkych, ale je to tak 60:40 ve prospech tech, kde si vystacis s logikou a zakladnimi znalostmi. Skola ti da zase dalsi rozhled a jak sam rikas, titul zkratka k zahozeni neni, je to mozna pojistka a duvod, proc skolu delat. Dalsi vec je, ze je to zkratka sranda, spousta akci, spousta zabavy. Pravdou ale je, ze jsem tu skolu nikdy moc neresil a snazim se tomu venovat co nejmene casu, protoze to neni to, co v zivote chci. Na druhou stranu mi to umoznilo ziskat spousta casu pro studovani tradingu a nakonec i samotne obchodovani.
Jako priklad, ted chodim do skoly max. na 2-4 hodiny tydne a v pohode zvladam rano obchodovat DAX a odpoledne TF. Muj pristup ke studiu se ale dost odviji od toho, ze trading uz je pro me zdroj obzivy.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 215
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Belier, pri studiu ekonomiky se o tradingu nedozvis vubec nic, meli jsme predmet Financni trhy, ale to byla jen teorie, kde jsme se dozvedeli co vse lze obchodovat akcie, opce, ..., sama omacka, ktera nema s obchodovanim nic spolecneho. O tom, ze bychom snad mohli take sami obchodovat nebyla ani zminka. Take existoval volitelny predmet Kapitalove trhy, bylo vsak malo zajemcu a pro nas rocnik se tedy neotevrel. Nicmene, studium mne rozhodne psychicky posililo a dulezite bylo, ze jsem tam nastoupila s presvedcenim, ze skolu dodelam. Spousta lidi se tomu v prvaku divilo a pozdeji take odpadlo prestoze byli mnohem chytrejsi. Moje kredo zni: Jde o to, kdo vydrzi nejdele.
Mimochodem jsem take studovala dalkove a pri praci to nekdy byla docela makacka. Tak drzim palce.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pavel K. : Ano, já to vidím stejně, je to pro mě takový nouzový východ, ale není to můj primární cíl. Co se týče práce, sice nemusím, neboť bydlím stále u rodiče, ale rozhodně nechci spoléhat jen na tohle, ale vydělat si něco do budoucna, co by se dalo použít jako kapitál a další věc je taky praxe. Např. dnes nám ve škole dali prospekt od MUNI a pobavil mě článek, kde psali, že je u nich samozřejmá praxe a neučí se jen teorie a když jsem se dočetl, že praxe je orientována až po pátém semestru a celkově činí 40 hodin, bylo to k pousmání.

stylova: Tohle jsem přesně slyšel, že nic o trzích se nebere max. nějaké ty základy, jak říkáš, co všechno existuje. Jinak prezenčně tam chodit nechci, protože by to sežralo veškerý volný čas a navíc, to mám na dojíždění daleko, čili bych musel řešit ubytování. Zřejmě tedy zkusím dálkově nějaký ten obor ekonomika podniku a uvidí se, buď to půjde nebo ne.
Každopádně děkuji za názory, velmi si jich cením a uvítám každou zkušenost, ať jste např. něco podobného studovali, nebo jste zvolili jinou cestu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jo tiež akurát riešim otázku štúdia končím strednú a rozmýšlam čo dalej. Trading ma baví užívam si proces učenia a chcel by som obchodovať od rána. Preto zvažujem externé a venovať sa naplno tradingu. Mám za sebou prvý mesiac live som pri nule ale cítim progress. Viem že škola je super vec ale po pravde ja po tom netúžím a nechcem si nič dokazovať titulom. Navyše ked sa pozriem na dezolátne školstvo na SR tak sa moja nechuť stupňuje.

Ak má niekto skúsenosti s niečim podobným tak ak sa podelí budem vdačný. Teoreticky mám ešte 7-8 mesiacov kým sa vysoká začína a to by sa už mali dostaviť prvé výsledky, ale rád veci plánujem a otázku musím riešiť nechcem rady lebo sa nerád riadim inými čo je podla mna hlavne v tradingu dobrá vec. Ale názory si rád vypočujem. (tu)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Belier, iigis, ono studovat vejsku ma vice vyhod. Neni to jenom pojistka pro vsechny pripady, ale zaroven clovek potkava nove lidi (co si budeme povidat, u tradingu tohle moc nehrozi). Navic pokud studujete ekonomku, lehce se vam stane, ze potkate nekoho, kdo premysli podobne jako vy. Nutne to neznamena, ze chce obchodovat, ale treba podnikat nebo uz podnika a i vy se pak muzete zapojit nebo toho pozdeji nejak vyuzit (zvetsovat obchodni kapital atd.). Zkratka a dobre vsechno ma sva + i -. Verte mi, ze trading je dost osamocene povolani. A i kdyz me to bavi, tohle je vec, ktera me obcas trochu stve, vzdycky je to ale neco za neco.. A chce to se alespon jinak stykat s novymi lidmi, nazory atd., aby pak clovek nebyl omezeny pouze na obchodovani a nic jineho nebyl schopny delat (take mi to chvili hrozilo.. :)).

Link to comment
Sdílet pomocí služby

iigis,

určite si podaj prihlášku na VŠ. Teraz sa ti možno zdá, že titul nepotrebuješ (alebo ako ty hovoríš, nechceš si ním nič dokazovať), ale vždy je potrebné myslieť dopredu. Tak ako pred 30 rokmi bežne stačilo odmaturovať, dnes si len s maturitou takmer neškrtneš, ak si chceš nájsť nejakú kvalifikovanú prácu. Viem, že sa spoliehaš na trading, ale aj napriek tomu to môže byť cesta oveľa dlhšia a bolestivejšia, ako sa ti teraz javí. Ale mimo všetky tieto dôvody, nič lepšie pre trading, ako štúdium na výške, si neviem predstaviť. Tak ako hovorí PavelK, popri ekonomike sa dá krásne pracovať (alebo brigádovať) a ešte ti ostane čas aj na trading.

Ja som ukončil manažment na FMUK v Bratislave, popri tom som od prvého týždňa na výške robil, aby som našetril na počiatočný kapitál a dalo sa to zvládnuť. Školu som už síce skončil, ale som vďačný zato, že som študoval. Kým si (denný) študent, nie je na teba vyvíjaný takmer žiaden tlak, aby si sa musel seriózne zaoberať otázkou svojho prežitia. A preto sa aj trading zvláda ľahšie. Keď ukončíš štúdium po strednej škole, alebo pôjdeš externe na VŠ, tak už študentom v podstate nebudeš.

Urob si to jednoduchšie a choď ešte študovať. Profitabilný trading je na dlhšie a o 7 mesiacov možno nebudeš ďalej, ako si teraz (jednoducho je to veľmi krátka doba na zvládnutie všetkého potrebného). Ak už teraz v takom mladom veku obchoduješ live so svojími peniazmi, tak to ti blahoželám - máš veľmi dobrú východiskovú pozíciu, ktorú ti isto mnohí v dobrom závidia. O 5 rokov, keď budeš mať titul v ruke, si povieš, že to bolo krásne obdobie tvojho života a možno už nebudeš musieť posielať životopisy do zamestnania, aby si si zabezpečil obživu...


P.S.: Nezabudni, že prihlášku musíš poslať do konca februára... :)

--
shany

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Toto je tazka tema a to ci ma VS zmysel je velmi intimna otazka ... clovek sa musi rozhodnut sam, lebo on sam by mal najlepsie poznat svoje motivacie a svoju situaciu.
Ano, VS ma zmysel, ak si presne viem zdovodnit ze preco som tam, co z toho dostavam, aku to ma pre mna hodnotu. Takto rozmyslaju sice traderi ale vacsina studentov asi nie.

V podstate su 3 kategorie skol:

1 - technicke skoly kde sa uci veda, technika, remeslo a urcita specializacia -> matika, fyzika, informatika, medicina, pravo

V pripade ze nase zaujmy spadaju do tejto kategorie je to no-brainer, ideme na VS! Ucit sa sam kurikulum matfyzu je nepredstavitelne, robit doktora ako samouk tiez, pravnik bez titulu licenciu tiez nedostane.

2 - skoly ktore pripravuju na korporatnu karieru - ekonomicke zameranie

Zmysel ekonomickej skoly je po absolvovani robit korporatnu karieru. Vedomosti sa daju pochytit aj samovzdelavanim alebo on the job, ale titul je vstupenka bez ktorej sa diskvalifikujeme. Samozrejme ze skola neucit ako primarne zarobit $, ale iba pripravuje na supportne role vo firme - predaj, audit, analyza ...

3 - skoly ktore ucia veci ktore sa mozme polahky naucit ako hobby a ktore tomu v nasom nekreativnom skolskom systeme nepridavaju pridanu hodnotu - nezmysel.

Rozne filozofie, politologie, europske studia a ine.


Naozaj problem je ze 18-22 rocny clovek casto nema skusenosti aby vedel co chce v zivote robit. Dajme tomu ze doteraz nemal inspiraciu v rodine, stredne skolstvo nizkej urovne tomu asi tiez nepomohlo. A tak si casto voli skolu podla toho co je najvseobecnejsie, kde neni matika, co ma blizko domu, kam idu kamarati, kde niesu prijimacky atd.

V USA to maju dobre vyriesene vseobecnou college, kde clovek moze spoznavat sirsie (na druhej strane, je otazne ci to stoji za vysoke skolne, clovek co vie ze chce byt podnikatel neobetuje $100-200k za studium ked to moze byt jeho kapital); u nas si hned musi vybrat specializaciu volbov skoly. Ludom ktori este nevedia co tak neostava ine ako metoda pokus-omyl. Poznam ludi co presli s financii na medicinu alebo z matfyzu na VSMU ...

Teda u nas je samozrejme sa hned hrnut na VS ... v zahranicii je ale akceptovane si spravit gap year na (seba)spoznavanie po ktorom by sme mali mat ucelenejsiu predstavu o sebe a svojej ceste. Napr. v takom Izraeli, co je krajina s najvacsim podielom PhD absolventov, zacinaju ludia s VS casto az ako 22-23 rocni.

Tym chcem povedat ze nie je odveci, ak neviem aku VS chcem robit a preco ju chcem, dat si pauzu a najskor spoznavat. Pracovat, alebo cestovat. Ak som trader ist naplno do tradingu, resp. trading + part time job. Podla mna budu tieto skusenosti hodnotnejsie ako skusenosti zo skoly a aj clovek bude spokojnejsi, vyspelejsi, stastnejsi. A ak to nevide, skola sa da zacat aj dalsi rok. Ak to vide a skolu si vyberieme, super, s prijimom sa studuje prima, a ak sa rozhodneme do skoly uz neist tiez ok, nepotrebujeme ju.
Pohodlna cesta to urcite nie je. A tradovat sa da aj popri skole. Ale chodit do skoly len aby som chodil do skoly nema zmysel.

Ok dlhy prispevok ... najdolezitejsie je ale v prvom odstavci.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

doporučuju VŠ, jakákoliv kvalitní ti pomůže v rozhledu. pokud to jde, snaž se dostat na dobrou zahraniční univerzitu, přidát ti to mnohem větší nadhled.

a k tomu tradingu - podle mě nemám smysl se živit tradingem tak, abych většinu svého času trávil právě obchodováním. pro mě to znamená svobodnější a pohodlnější cestu životem bez závisloti na místě a času, kde právě jsem :-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Vďaka za názory:

Problém je v tom že ja v SR školstvo neverím. Som z toho celého znechutený lebo poznám x prípadov phd 2 vysoké školy atď a na slovensku sú braný doslova ako (ťažko nájsť slušné slovo)... Len pre orientáciu čašník v bystrici vie zarobiť viacej ako vysokoškolsky profesor s phd...

Jediná cesta je ísť do zahraničia chcel som ísť do holandska ale zase nechcem cucať rodičov a s časom na trading by to niež nebola sranda..

VŠ má svoje výhody aj nevýhody vidím to na klasické riešenie pre a proti na papieri:D

V poslednej dobe rozmýšľam nad ročnou pauzou a snahou našatrovať trading. Otázka je či ísť externe popri alebo čisto ročná pauza.

Chcel som len názory musím si to rozmyslieť sám dikes (tu)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pavel K. to by ses divil ze pri traingu to nehrozi :), ja v podstate kazdy vikend jenom obiham lidi ktere ucim nebo chodi ke me a porad se bavime o trhu o cilech o snech a o budoucnosti u more pri tradingu...Navic tyto vztahy kde si navzajem vsichni pomahame tvori opravdove pratele, kdezto na te skole spise tvoris povrchni vztahy na urovni "dobre zakalime"


... mas ale pravdu ze i na vysce muzes potkat dobre lidi...

iigis, o tom jestli delat vysku nebo ne hledej v sobe co chces od zivota, tezko ti tady nekdo s tim pomuze, kdesi jsem to tu uz psal, jsou dve cesty - zamestnanec a podnikatel, v pripade podnikatele vyska celkem k nicemu ale ty si musis uvnitr sebe najit jestli jsi opravdu na 100% rozhodnuty a taky za to rozhodnuti zodpovedny ze budes podnikat cely zivot a neni pro tebe jina cesta... pokud nevis nebo si myslis ze jo tak radsi na tu vysku bez....

I kdyz hodne lidi rekne ze vyska ma svoje pozitiva (o tom nepochybuju), tak z podnikatelskeho hlediska tam ztracite cas a muzete radsi cist podnikatelske knizky a vzdelavat se sam doma misto casu ve skole....

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 3 týdny později...

horse:

Ešte si sám niesom celkom istý ale zvažujem už len dve možnosti odbor už mám vybraný (financie, bankonvíctvo, investície) kamarát to študuje a je pomerne spokojný. Teraz sa len rozhodnúť či do toho ísť externe ale to záleží od toho ako na tom budem s tradingom tak nejak v polke 2012 kedy by už mohli byť nejaké reaálne výsledky čo sa týka príjmu. Samozrejme to je čisto štatistická úroveň keby sa darí tak ako do teraz.

Ale ked už sem píšem tak ma napadá jedna otázka dá sa urobiť niečo také že si dám prvý rok externe a v prípade núdze by som už išiel druhý ročník denne (daj boh nech sa to nestane :D) ale treba myslieť aj zo zadu. (tu)

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...