Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Studium - zadost o radu


Doporučené příspěvky

> BladePikachu

Mozna Te zklamu, ale podle me na tohle zadna skola neexistuje. Skoly jsou zamerene na koncept "dobre se uc, mej dobre znamky a najdi si dobre placenou a jistou praci" a to jak znamo je presne opacny pristup k zivotu nez trading. Pokud se podivas na Heronuv prvni prispevek na teto strance, tak se o trzich naucis nejspis vic nez za 5 let na VSE. Pokud ale chces jit mermomoci studovat, tak bych asi doporucil statistiku, dane, pravo a ucetnictvi.

EDIT: Aha, tak samozrejme jako vzdycky zafungoval zakon schvalnosti a muj prispevek je na dalsi strance nez ten Heronuv - takze oprava: Pokud se podivas na Heronuv prvni prispevek na predchozi strance, tak...

> miking

Pokud to nechapes, tak si nekde vyhledej a poradne nastuduj to, jak se vlastne na burze meni cena - co se musi stat, aby doslo ke zmene ceny? Jake typy prikazu vidis v DOMu? S cim se vetsinou paruji? Jaky je asi rozdil mezi lidmi, kteri vstupuji marketem a lidmi, kteri vstupuji limitem? Jakou maji k temto vstupum motivaci? Misto studovani indikatoru, ktere akorat deformuji cenu urcitym vypoctem a vetsinou uplne kaslou na Volume, se radsi zamer na to, jak vlastne burza funguje a o co jejim ucastnikum jde.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 215
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Přeji dobrý den,

to gizmo : co se týká školy, líp to asi nejde říci ...

Je to škoda, protože mám na VŠ 2 potomky a vidím, že to tak opravdu funguje a škola je dnes takto "nastavena".

Pro mě, který jsem studoval před +-25 lety, se dnes jeví jako nejcennější další atribut (dřívějšího) studia na VŠ - a to : získej si ve své generaci dostatek známých (=spolužáků), kde můžeš v případě potřeby zalovit.

To současné VŠ už neposkytují ... díky současné koncepci VŠ se dnešní studenti mezi sebou téměř neznají.

S pozdravem kbtm

Link to comment
Sdílet pomocí služby

> kbtm

Souhlas! Ja jsem mel tu cest s Masarykovou Univerzitou, Fakultou Informatiky, oborem Aplikovana Informatika. Vydrzel jsem tam 3 semestry (ve tretim uz jsem ani nesel na vetsinu zkousek, protoze jsem byl rozhodnuty odejit). Proc jsem odesel?

- Obsah vyuky byl pro me obrovskym zklamanim. Skoro vsechny prakticke predmety, ktere me zajimaly a mohly mi neco dat, byly volitelne (a "vycerpal" jsem si je behem prvniho roku). Z "aplikovane informatiky" se vyklubala "tezce teoreticka informatika". Ale to neni zas tak podstatne - to beru i jako muj problem, ze jsem si poradne nezjistil, co se tam uci.

- Do rocniku nas nastupovalo cca 400 s tim, ze se hned od zacatku pocitalo, ze zhruba 1/3 az 1/2 odpadne do jednoho roku, maximalne 3 semestru (tj. opravdu to bylo tezce anonymni, jak jsi psal). A tomuto se podrizovaly podminky. Byly prednasky, kde bylo 600 lidi v aule pro 300... Tohle uz mi vadilo.

- Za dobu meho "pusobeni" na teto skole jsem se setkal s lidmi, na ktere jsem zustal zirat s otevrenou pusou a absolutne jsem nedokazal pochopit, co tam delaji. Napr. jednou tak sedime v ucebne plne pocitacu (funkcionalni programovani v Haskelu nebo co to bylo) a vedle me kluk zoufale macha s mysi po stole a zurive macka tlacitka na klavesnici a presto zustava obrazovka stale cerna. Kdyz jsem videl, ze uz se tam takto trapi nekolik minut, tak jsem se slitoval, otocil a zapnul jsem mu pocitac... s vyrazem ulevy v obliceji mi podekoval a ja jsem si sam pro sebe rekl "Ty vole, kde ty ses tady vzal??!!". Pozdeji mi doslo, ze podobni tu skolu dodelaji.

- Behem studia jsem zacal pracovat pro jednu firmu jako tester a protoze videli, ze me pocitace bavi a dost o tom vim, dali mi nabidku lepsiho mista. V mych predstavach to bylo misto, kvuli kteremu jsem studoval tu skolu - na to mi tehdy bylo odpovezeno slovy "tady se na nejaky tituly nehraje". Pokud u me do te doby studium na vysoke skole melo nejaky kredit, ten den se rozsypal jako domecek z karet.

Dneska delam praci na pozici spolecne s vysokoskolaky i s lidmi, kteri zadny titul nemaji. A z moji osobni zkusenosti jsou kolikrat ti bez titulu mnohem schopnejsi. V minulosti jsem dostal do tymu i vysokoskolaky, kteri byli naprosto nepouzitelni, takze pro me osobne je rozhodujici schopnost logicky premyslet (takovi lide se nauci cokoliv) a pak objem znalosti z oboru. Jestli ma nekdo titul nebo ne - to ve mne vyvolava jenom vzpominky na moje otazky jakozto ditete: "Proc ma tady ten pan na zvonku pred jmenem Ing.?" :)

Jsou samozrejme obory, kde je vyznam VS asi vetsi - treba medicina. Ale ja mam diky svym zivotnim zkusenostem na vysokoskolske vzdelani velice skepticky nazor. Snad i pro to, ze dost lidi kolem me to dela "jenom pro ten papir", aniz by je dany obor nejak zajimal (coz podle me uplne popira cely smysl studia). Pokud me osobne neco zajima, tak se to proste naucim a nepotrebuju kvuli tomu chodit do skoly (v dnesni dobe Internetu si velice lehce muzu sehnat seznam zajimave literatury nebo i plno informaci primo k danemu tematu).

Nejhorsi na tom je, ze se tohle asi jen tak nezmeni a tak bude masa nadale chodit do skoly "jenom pro ten papir", aby pak zapadali do vyssi tabulkove platove tridy a mohli si poridit hypoteku na trochu vetsi byt :)

To, ze mas 2 potomky na VS bych samozrejme nejak extra neresil (myslim, ze za to jeste muzes byt rad) - ona ta skola zase kolikrat dokaze cloveka aspon necemu naucit. Ale myslim, ze naucit dite financni gramotnosti opravdu nadale zustava na rodicich.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den,

v předchozích příspěvcích vidím dost skepse a tak musím také něco napsat.
Jsem studentem Fakulty strojního inženýrství v Brně a v podstatě nemohu říct nic negativního spíše samá pozitiva.
Škola mi dala dostatečný matematický základ proto abych trhy mohl analyzovat pomocí statistiky a modelování časových řad.(ikdyž modelování jsem se musel doučit sám, ale bylo to díky znalostem ze školy zvládnutelné) Vždy když jsem měl nějaký dotaz či problém tak mi vyučující vyšli ochotně vstříc a to včetně otázek mířených právě na výpočty okolo finančních časových řad a tedy trhů. Pokud bych se měl rozhodovat znovu kam půjdu studovat s ohledem na trading, tak bych možná volil zaměření na statistiku a pravděpodobnost, každopádně by bylo velké dilema zdali bych na to měl žaludek.

Ať se daří. Honza

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Já bohužel vzdělání, které se hodí k tradingu, nemám, protože mi nikdo nenaučil trpělivosti a důslednosti, nikdo mě neodnaučil lenosti a hlavně nikdo mě nenaučil pracovat na velkých projektech (jako je vytvoření funkčního obchodního plánu a jeho následná aplikace).
Neměl jsem rodiče, které by mě k tomuto dostatečně vedli (rozuměj, měl jsem šťastné dětství a jsem za toto rodičům nekonečně vděčný). Ve škole mě k tomu vést nemohli, protože jsem tak chytrý, že jsem se v podstatě nepotřeboval učit, natož tvrdě pracovat, abych měl výsledky. Byl jsem talentovaný pro hudbu i sporty, takže mám dokončené hudební vzdělání, aniž bych pro to musel nějak extrémně dřít. Sporty jsem nikdy netrénoval a stejně jsem byl lepší, než většina vrstevníků.
Abych to shrnul, všechno mně šlo v životě velmi lehko, takže jsem nebyl naprosto vůbec připraven na dřinu, práci, nasazení, píli a všechny další věci, které tě při tradingu potkají. A proto teď musím dřít o to víc a "bolí to". Ale zatím mám pořád dost motivace, abych pokračoval dál a šel za svým snem a budoucností.

Tak jsem se vykecal a zase zpátky do práce... :D

Honza

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím, mám smělý dotaz.
Již nějakou dobu se pohybuji na tomto serveru. Provedl jsem svůj první backtest na NQ a dělám papertrade také NQ. Pár knížek jsem již také početl, ale nastal u mě zvláštní zvrat a nějak nevím co si s tím počít. Po dodělání prvního backtestu zhruba 80 obchodů na NQ 03-11 u mě nastal probém, že přijde signál pro vstup do pozice a já si ho pomocí 2-3 filtrů naprosto vymluvím. Když jsem zkoušel změnit TF na klasický 3min a porovnat výsledky obchodování, tak jsem prosvištěl první měsíc se slabými 5 obchody. A od té doby mi přijde "každý" signál jako nedostatečně validní. Zajímavé, že BT nedopadl ztrátou. Nevíce přemýšlím o tom, že NQ mi asi neposkytuje dostatek prostoru. Mám PT nastaven zhruba kolem $120 což se mi poslední dobou jeví jako vážně moc, dříve se mi zdálo, že se to obchodovat dá. Trh pluje v ouzkém pásu a takovéto profity jsou spíše vyjímkou. Začínám se poohlížet po jiném trhu, ale než se do toho pustím, tak jsem se chtěl zeptat, zda se někdo s podobným problémem již nesetkal. Co jsem si tu pročetl, většínou to bývá naopak. Popřípadě, zda někoho napadne jak mě nakopnot zase na správnou kolej. Fundovat účet ještě nehodlám a až budu, tak počítám s částkou $7000. proto mě trošku napadají také jiné dražší trhy. nicméně zase nechci vletět zcela do neznáma na drahém trhu. Zatím pokukuji po TF a YM.

Děkuji za náměty k přemýšlení :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj Ladousek
O trh NQ se zajimam cca 2 roky(backtest +papertrading) a určitě bych ti mohl dát pár rad.Asi bych začal tím, že backtest o 80 obchodech je velice kratký a proto z toho něco vyvozovat je zavádějící, a proto bych zkusil minimálně 500 obchodů(ja sám měl 1200).Dále bych ti doporučil se zajímat o price action + indikátory(0/100,0/v), protože NQ je trh, kde ji skutečně využiješ.Já sám obchoduji DB/DT+0/100,flip,cenový patern1-2-3+S/R+0/v+cit pro trhy.Musíš si uvědomit, že začátky jsou těžké, ale jakmile získáš základní cit pro trhy, vše se zlepší, rozhodně ale nemá smysl dělat nějaké závěry z pouhych 80 obchodů.Samozřejmě, že na trhu NQ nevyděláš velké peníze, alespon v začátcích,ovsem na druhou stranu riskujes male SL.Vůbec bych se nebal navýšit počet obchodů na 10-15/ měsíc, což je můj případ.A na závěr bych jako motivaci a fakt uvedl, že zmíněný NQ3-11 jsem nadprůměrně zakončil profitem 2510 dolarů(papertrading).

Mnoho úspěchů :) :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

> Ladousek

Pokud Ti k tomu mam rict svuj nazor, tak mi prijde, ze se proste snazis obchodovat neco, cemu nerozumis/neveris. Vstupovat do obchodu bys mel naprosto odhodlane "jo, tohle je ta situace na kterou jsem cekal", protoze vis, ze mas v te chvili sance na sve strane. Pokud si vymyslis extra filtry, pomoci kterych si zduvodnis, proc do pozice nevstupovat, tak nejsi presvedcen o tom, ze mas v trhu vyhodu. Zazil jsem neco podobnyho, kdyz jsem tehdy ze zacatku zkousel obchodovat pomoci CCI - to, ze CCI vytvorilo nejakou formaci, pro me vubec nic neznamenalo a vubec jsem nevedel, co se snazim obchodovat. Kdyz jsem si pak precetl, jak se vlastne CCI pocita a kolik lidi se pomoci toho snazi obchodovat, byl to pro me naznak, ze tudy cesta nepovede.

Tohle samozrejme zmena trhu nevyresi. Vstupy samy o sobe nejsou to nejdulezitejsi, ale je potreba mit v to, co obchodujes, duveru. Uz to tu bylo taky mnohokrat napsano.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Mě právě přišlo zvláštní, že dříve 3-4 měsíce paperu předtím jsem tyto potíže vůbec neměl. Viděl jsem vstupní formaci a uplně bez jakých koliv potíží jsem vstoupil. Je možné, že se s použitým systémem nemohu sžít. Extra filtry zase uplně nevymýšlím, používám swingy a High a Low dne, nic více, proto mě rozlaďuje, že si najednou velké množství obchodů nepustím k tělu. Mám podezření, že můj PT je na NQ moc, především z pohledu swingů. Zde jsem dělal MAE/MFE analýzu a vyšly 2 možnosti. Možná jsem si zcela neuvědomil kolik strát mě čeká při úspěšnosti systému kolem 40%. Chtěl bych systém vypracovat na 1000-1500 $ měsíčně alespoň teoreticky, aby to mělo nějaký solidní základ pro chyby co přijdou. Zase z druhé strany 5 obchodů denně určitě nebudu ochoten podstoupit, hranici jsem vypozoroval na 3 obchodech. Dokonce jak píšeš, toto je ta situace... tykové momenty jsem už předtipované také měl.

Z druhé strany popřemýšlím o tom, že bych díky backttestu mohl ztratit dvěru v systém.
Děkuji za postřehy.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Morfin: aa, prve jsem přehlédl tvůj příspěvek,

0/100 zatím ve svém systému zapracované nemám, testoval jsem jen trendové strategie. nicméně všiml jsem si, že se vyskytuje a umí nadělit profit. Flip se mi velice líbí, ikdyž moc často ho nevídám. Když máš profit na NQ $2000 s 15 obchody, předpokládám, že máš ještě větší PT než já, nebo paperuješ již s multikontrakty?

80 obchodů chápu, že je málo, proto to řeším, abych zase chytl to nadšení. na paperu jich mám kolem 400, nicméně valná část je ještě bez systému a dodržování pravidel. Zejména kvůli SL jsem si vybral NQ. Ponořím se dále do historie a uvidím co mi nadělí. plánuješ popřípadě obchoduješ NQ i live? je mi jasné, že trvalé řešení to určitě není, ale do začátku jsem ho považoval za rozumný trh.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ladousek:
Nač potřebuješ tak velký profit za měsíc. To je dost těžké dosáhnout na trhu NQ. A navíc konzistentně každý měsíc.
Myslím si, že dosáhnout na tom trhu 1000 dolarů na kontrakt, je těžké i pro pokročilé obchodníky. Optimální limit, který by mě stačil ke spokojenosti je 300 - 500 dolarů na trhu NQ.

Sám se zaměřuji na trh TF a limit za měsíc mám stanoven na 500 dolarků. Což se dodržuje vcelku pěkně, ale přes tisíc dolarů, se už tak pravidelně nedostávám. Je sice fakt že mam hodně defensivně postavenej systém, včetně přísného pravidla jeden obchod denně. Proto asi ani větší zhodnocení chtít nemůžu....
Ale mam spočítáno, že při navyšování kontraktů vždy po výdělku 3000 se dostávam na 10 kontraktů za 15 měsíců.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

miking:
chtěl bych dosáhnout 1000 dolarů z toho důvodu (to, že je to n NQ hodně jsem mohl zjistit dříve, ale nezjistil), že až začnu live, bude prostor na chyby a měla zůstat šance, že budu končit v plusu. s tím, že když dejme tomu polovinu chybami nezvládnu tak i s těmi 500 dolary bych se mohl doklouzat k více kontraktům, což je cíl. Momentálně mi nejde o množství peněz, které bych chtěl vydělat, ale spíše o to, aby bylo reálné po určité době s více kontrakty. časem se chci věnovat tradingu naplno.

Děkuji za připomnky, pohled na věc z jiného úhlu se vždy hodí.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to krakra:

Nevím jak moc se strojařina hodí k tradingu :-) každopádně co se týka matematiky atd. si nemohu stěžovat. Co se výsledků týka tak vzhledem k tomu, že se okolo trhu motám teprve chvíli tak bych řekl, že výsledky nejsou až tak hrozné. Mám za sebou tři neuspěšné starty se strategiemi, které byly postaveny na pravidlech OHLC a indikátorech.
Každopádně žádné peníze jsem neprojel vždy jsem to ukončil cca na hodnotě účtu, na které jsem začal.

Neuspěchy s použitím klasické TA mě donutily přehodnotit přístup a tak jsem se pustil do statistiky a modelování časových řad. Aktuálně mám hotový model, který má v backtestu přes 20 000 000 obchodů a jeho výsledky jsou natolik robusní, že o jeho ziskovost v reálu bych se opravdu už nebál. Po však již zmíněných neúspěších už nechci nic uspěchat a tak radeji dále studuju věci okolo časových řad, neboť model má ještě spoustu prostoru ke zlepšení.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...