Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

OPCE


tomnes

Doporučené příspěvky

Zdravím,
som tu nový a prečítal som si už asi všetky vlákna ohľadom opcií. Obchodovanie opcií sa mi zdá byť z hľadiska časového veľmi prijateľné, ale to čo mi stále vŕta hlavou je pomer potenciálnej straty k potenciálnemu zisku.

Predstavme si, že by som obchodoval opčné spready. Takým výpisom opčného spreadu by som inkasoval nejakých 30 USD na jeden kontrakt s tým, že do expirácie by zbývalo nejakých 20 dní a strike vypísanej opcie by bol od ceny podkladového aktíva vzdialený cca 2%. Predpokladám, že ak by sa napr. o týždeň cena podkladu dotkla strike vypísanej opcie, tak moja strata by bola určite cca 100 USD na jeden kontrakt. Teraz mi, prosím, povedzte, že dá sa toto dlhodobo obchodovať ?

Ja riskujem cca 100 USD kvôli potenciálnemu zisku cca 30 USD a ešte k tomu môj spread je od podkladu vzdialený len nejaké 2% (tie prémia sú skutočné, sú z real platformy). Ako to, že trh ponúka tak nízke prémia ? Však ja spravím tri ziskové obchody (3 x 30 USD), potom v štvrtom mesiaci ma podklad "dobehne" a ja budem musieť rolovať. Rolovanie znamená to, že príjme stratu cca 100 USD na kontrakt a vypíšem nový spred/spredy opäť cca 2% vzdialené od podkladu a zas inkasujem len nejakých podradných 30 USD. Čo sa stalo ?

V jednom mesiaci som vymazal trojmesačný zisk. Rolovaním som dosiahol len, že po 3 mesiacoch obchodovania bude stav môjho účtu skoro presne taký istý ako pred 3 mesiacmi. Ako sa dá dlhodobo obchodovať pri takto zlom RRR ? Však ja čakám 20 dní nato, aby som dostal 30 USD na kontrakt a pritom spread je vypísaný len 2% od aktuálnej ceny podkladu. [bold]Však za takých 20 dní trh (index) spraví aj +-5%![/bold]

Link to comment
Sdílet pomocí služby

kostalkarel

vnímáš to správně. Zajištění pozice opcí není nikdy zadarmo. Pokud chceš využít long opci jako stop-loss, budeš ji vždy muset za nějakou cenu koupit, takže tě to bude vždycky něco stát. Můžeš si její pořízení "zlevnit" například vypsáním Short opce. Ve tvém případě můžeš třeba:

A/ Long Put pořízenou na strike pod současnou cenou jako stop-loss kompenzovat Short call na OTM (ATM) strike nad současnou cenou. Tím se ti samozřejmě omezí profit potenciál celé pozice, protože při uptrendu budeš mít prostor pro profit jenom mezi současnou cenou a strike Short call. Tato pozice se jmenuje Collar.

B/ Vypsat Short Put na nižším strike než je Long Put coby stop-loss. Vytvoříš debetní Put Spread, musíš ale dále vědět co dělat, když futures protne Long Put strike, zůstane mezi strike spreadu nebo prorazí na poklesu oba strike

C/ Vypsat Short Call nad současnou cenou futures a nic dalšího. Vytvoříš tzv. Covered Call. Utržené prémium budiž stop-lossem pro tvou pozici podkladu (bude ti kompenzovat ztrátu poklesu ve výši přijatého prémia)

D) atd...možností je samozřejmě více, můžeš pracovat s ITM opcemi a jejími spready...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To dusan_11:

Takto nevýhodný a rizikový obchod na trhu jistě můžete otevřít, ale kdo by do toho šel? Trh nabízí nespočet kombinací různých strategií a postupně si vypilujete a najdete to co Vám vyhovuje nejvíc.

Příklad spreadu:
Žádných 30 USD a žádná pouhá 2% od podkladu...
Dovolím si jen nakombinovat put a call credit spread (protože je to za jeden margin, strategie je to neutrální) a mám tedy IC. Uvedu dva IC, do kterých aktuálně jdu:
PCLN - striky na straně put 1180/1170 a na straně call 1340/1350. Pokud použijete walking limit, zisk na kontrakt je cca. 200-400 USD, riziko 600-800. Na obě strany kolem 6,5% prostor od podkladu. Expirace Jun14.
NFLX - striky na straně put 350/340 a na straně call 445/455. Potenc zisk cca. 160 USD na kontrakt. Co se týče vzálenosti od podkladu, je tam ještě větší prostor. Na každou stranu přes 11%. Investice kolem 850 USD na kontrakt. Expirace Jun14.

Pozice jdou řídit a rolovat. Stačí hlídat trh a čas.

To jsou jen dva příklady z mnoha možností. Stačí stále hledat, počítat, učit se a slušné zhodnocení finančních prostředků Vás nemine. :-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dagobert díky za príspevok. Ja ten príklad uvádzal pre trh SP500 (opcie na ES), naozaj tie prémia tak slabo vychádzajú...

Čo sa týka tvojho príkladu - rozumiem správne, že pri PCLN by bola blokovaná marža 1 000 USD ?

Môžem sa spýtať, že aká by bola cca otvorená strata, ak by sa cena akcie dotkla strike vypísanej opcie ? Lebo predpokladám, že 600 - 800 USD asi určite nie - myslím, že menej.

Mohli by ste ešte napísať, že čo myslíte tým riadením pozície ? Kedy by ste rolovali a kam ? Čo je pre Vás rozhodujúce pri rolovaní ? Dostať sa na B/E, alebo iba znížiť stratu, alebo čo ?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tak pro SPY je to opravdu těsné, naozaj takto prémia vychází. Raději vypisuji alternativu SPX. Je tam větší prostor. Více strikes.

Ano, u PCLN je blokace 1000 minus prémium. Tedy v mnou uvedeném případě, když jsou striky od sebe 10 USD (10x100).
Když se podklad dotkne strike vypsané opce, otevřená ztráta bude skutečně někde mezi 0 a max. možnou ztrátou.

Řízením pozice myslím, že pokud během svého života vykáže již třeba polovinu zisku, pozici zavřu a otevřu další. Záleží na tom co zrovna nabízí trh, jakou má náladu apod. Event. lze i otevřít další IC nebo naked short straddle a kombinovat různé strategie.

Rolování je na místě, pokud je vypsaná opce kriticky ITM (takže by hrozilo nevítané předčasné přiřazení). Roluji o 1-3 týdny dál do budoucnosti a zvyšuji striky tak aby opce byly vždy OTM.
Rozhodující při rolování je vždy inkasovat víc než člověk obětuje. Tím před sebou hrnu zisk, který dříve nebo později spadne do kapsy.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Prečo roluješ až vtedy, keď je vypísaná opcie kriticky ITM? Prečo nie skôr ??

Ak roluješ o 1-3 týždne ďalej a ešte k tomu zvýšiš striky, tak určite rolovaním nedostaneš viac ako bola inkasovaná strata, nie ? Aspoň podľa toho čo som pozeral....

Dostal by si viac, keby buď rozšíriš striky, alebo roluješ daleko viac ako 1-3 týždne.

Nie ?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Protože nic nehrozí tak se neplaším. Podklad se může kdykoliv vrátit mým směrem hodně OTM a takjakotak mi zůstané celé očekávané prémium.

Pokud roluji o 1-3 týdny a zvyšuji striky, záleží na situaci a hlavně na titulu. Většinou dostanu víc, takže jsem spokojen.
Je to tak proto, protože neroluji zbytečně moc brzy ani pozdě. Důležitý je pro mě moment mého breakeven. Pokud se dostane podklad třeba 1-2% za, roluji.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

dusan_11

na tvou otázku neexistuje univerzální odpověď. Pokud roluješ ITM opci těsně před expirací, tak její hodnota je přibližná hodnotě, jakou je ITM (nemá téměř žádné prémium). Protože jsi prodejem opce získal nějaké prémium, které ti nikdo nevezme, jde na vrub ztráty, tedy hodnoty jakou je opce ITM. Roll-Out do další expirace přináší další prémium, takže je velmi pravděpodobné, že roll do další expirace na vyšší strike může vést ke kompenzaci ztráty a navíc k případnému dalšímu prémiu navíc. Všechno se ale musí převést z teoretické roviny do každé konkrétní situace, tedy kolik je likvidovaná opce ITM, kam rolujeme, kolik rolujeme a za kolik rolujeme.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dagobert to naozaj obchoduješ tým štýlom, že vypísanú opciu nechávaš ITM len preto, lebo dúfaš, že sa opäť dostane do OTM ? A čo keď sa nedostane ? Potom zbytočne inkasuješ najvyššiu možnú stratu, že ?

Ja som sa ohľadom toho rolovania pýtal preto, lebo sa ti neoplatí rolovať opciu keď je ITM. Je to logické. Však vtedy je v cene opcie zahrnutá aj vnútorná hodnota. Rolovať treba vtedy, keď sa podklad blíži/alebo sa dotkne strike vypísanej opcie (aspoň podľa toho čo chápem). Vtedy sa celé prémium skladá iba z časovej zložky.

Mňa zaujalo hlavne to, že Dagobert sa snaží každý rolovaním dosiahnuť to, že po rolovaní má na účte viac, ako pred rolovaním. A to je možné dosiahnuť buď len podstatne vzdialenejšou expiráciou, alebo kvázi ATM spreadom s "normálnou" expiráciou, alebo rozšírením rozpätia spreadu.

Dagobert, stalo sa ti niekedy to, že si jednoducho nedokázal niečo odrolovať ? Napr. nejaký veľký prepad alebo dlhodobý nárast ?? ...že si sa jednoducho po niekoľkých rolovaniach na to "vykašlal"

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ano, má to logiku jak správně píšeš. Rolování opce, která má stále ještě pouze časovou hodnotu, může být levnější. Na druhou stranu se skutečně neplaším zbytečně předčasně. Každému vyhovuje něco jiného v jiný čas. Všichni máme k dispozici totožné informace, ale každý v nich vyčte něco jiného a podle toho se na trhu chová. To je svým způsobem zajímavé a krásné. Jen tak může trh fungovat.

Zatím se mi nestalo, že by mi něco nešlo uspokojivě odrolovat. Zatím jsem nejvzdáleněji roloval s expirací za 6 měsíců.
Než že bych něco neustál, jsem se spíš nechal několikrát přiřadit, když se jednalo o naked opci a nevadilo mi podklad chvíli mít. Podkladu se pak zbavuji vypisováním dalších opcí kde je již přiřazení žádané a tak není co ztratit. Podklad musí být pochopitelně za zajímavou cenu ať už long nebo short. Tak, aby bylo hodně pravděpodobné, že se vrátí a mnou vypsanou opcí se podkladu opět zbavím.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...