Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

OPCE


tomnes

Doporučené příspěvky

Ďakujem za info. Môžem ešte jednu otázku ? Veľmi by ma zaujímala odpoveď...Teraz upusťme od toho, o čom sme sa bavili doteraz...

Môže sa mi niekedy stať, že nebudem vedieť predať opciu, ktorá je ITM ?? (nemyslím vypísať, ale predať, utržiť zisk)

Predstavme si situáciu, že niekedy v minulosti som kúpil OTM call opciu a tá je dnes hlboko ITM. Takže super obchod. Avšak dnes je expirácia opcie a celá cena opcie sa skladá už iba z vnútornej hodnoty. [bold]Dokážem ju predať[/bold] ??? (Nechcem si ju dať uplatniť, ja ju chcem predať)...Môže sa jednoducho v reále stať, že by som nedokázal predať ITM opciu, ktorú som pred tým kúpil ako OTM/ATM ??

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To se nestane nikdy. Pro opce ITM je vždy nějaké číslo u BID i ASK. Může se stát, že neprodáš za cenu limitní, tedy nějakou mezi BID a ASK. Ale za market vždy. Nezapomínejme, že existují market makeři, kteří vytvářejí likviditu (a na tom i vydělávají) a takové opce, kterou popisuješ, se za market zbavíš během zlomku vteřiny. :-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

dusan_11

ITM long opci (put/call), která se dostane ITM můžeš také zlikvidovat následně, pokud chceš profit:

A/ Long Call ITM. Prodáš Short 100 x podklad (akcie) a obratem dáš pokyn exercise té Long Call ITM. Zmizí ti akce, zmizí ti Long Call. Protože je ITM, kasíruješ rozdíl mezi strike opce a současnou cenou podkladu, což je tvůj profit.

B/ Long Putl ITM. Koupíš Long 100 x podklad (akcie) a obratem dáš pokyn exercise té Long Put ITM. Zmizí ti akce, zmizí ti Long Put. Protože je ITM, kasíruješ rozdíl mezi strike opce a současnou cenou podkladu, což je tvůj profit.

Celá transakce se vyplatí, když je široký Bid/Ask u likvidované opce. Pořízení 100 x akcie stojí i IB cca 1USD, exercise 100x akcie také cca 1USD.

Suma sumárum Long ITM opce se zbavíš vždy, když potřebuješ, buď přímým prodejem nebo způsobem A/ nebo B/

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ďakujem vám veľmi pekne obom za váš čas. Viete, mňa tie opcie zaujali, ale vidím v nich aj určité veci, ktoré na moju osobu nesedia. Napr. v prípade nejakých vertical spreadov mi vadí RRR a asi ani to rolovanie by som psychicky nezvládol. Pretože každým rolovaním sa znižuje aj účet a ja sa bojím že by som dostal margin call :D Samozrejme, že je to možné...

Ale teraz v poslednej dobe študujem všetko o opciách a zdá sa mi, že na moju osobnosť by sa mi hodila stratégia niečo ako covered call. Predstavujem si to tak, že by som začal výpis naked put na akciu, ktorú by som akože chcel vlastniť. A keď budem priradený, tak budem jednoducho vypisovať naked call. Toto je zas náročné na margin, ale nemusím každý deň stresovať, že či sa môj spread nedostane ITM.

Aby som veľa nepísal, môžete ma nejako nasmerovať, že ako by som mohol začať s touto stratégiou ? Aké akcie vyberať ? Načo dávať pozor ? Čo robiť, keď cena akcie prudko poklesne/vystrelí ? Rolovať, alebo nechať sa priradiť ?

Nechcem od vás presné návody, len nejaké nápovedy/inštrukcie, aby som sa nepopálil ihneď na začiatku obchodovania. Ďakujem.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To dusan_11:

Je to skutečně individuální, každému vyhovuje něco jiného a každý má jiné pocity z chování trhu, každý má jinak nastavený money management apod.

Upřesnil bych tvrzení, že každým rolováním se snižuje účet. To není pravda. Naštěstí.
Snižuje se pouze při debetním rolování, tedy že nové získané prémium je menší než zaplacené.
Osobně vždy roluji za víc, byť by to měl být jeden dolar. Takže se mi žádným rolováním ještě účet nesnížil.
Mám tedy své moto: Není otázkou, zda uzavřu obchod v zisku, ale za jak dlouho.

Covered call je dobrá věc, jen skutečně náročná na margin a pokud podklad klesá, člověk po určité době z našetřených prémií může/musí dokoupit podklad (tím naředit cenu) a už se zase lépe vypisují callky. :-)

Raději mám naked straddle, co největší spread. Není to tak náročné na margin a jednotlivá noha se dá vždy rolovat.
K tomu vypisování naked call VIX. A co se mi vyplácí, je nechat se callkou přiřadit na short u UVXY a VXX a pak se vypsanou putkou podkladu zbavit. A to stále dokola. Je tam neuvěřitelný procentuální zisk, každý týden!
Líbí se mi i široké Iron Condory. Margin je velmi malý a pokud investice hodí více než 1,5% týdně, jsem spokojen.

Znovu ale podotýkám, že co vyhovuje mě, nemusí vyhovovat někomu jinému a naopak.
Je potřeba stále zkoušet co člověka baví a u čeho se na trhu cítí psychicky v pohodě.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dagobert ako to, že sa neznižuje stav účtu ? :)

Však každým rolovaním sa ti tvoje peniaze znížia o nejaké stratu. Ty máš síce na účte viac ako pred rolovaním, ale to ešte nie sú tvoje peniaze... Tie peniaze budú tvoje, až keď opcie exspirujú.

Tušim sa tomu hovorí net amount, alebo tak nejak - to sú tvoje skutočné peniaze, ktoré sa každým rolovaním znížia o nejakú stratu a ty sa môžeš dostať až k takej situácií, že dostaneš margin call.

Určite to musí byť takto. Však potom akože tvrdíš, že pri obchodovaní kreditných stratégií obchodník nikdy nemôže skrachovať ???? To akože pri kreditných stratégiach (za predpokladu, že každým rolovaním inkasuješ viac) nikdy nemôžeš dostať margin call ? ...lebo podľa mňa áno...





Link to comment
Sdílet pomocí služby

dusan_11

záleží na přístupu a plánu. Z mého pohledu není rolování žádná výhra, ale prostá součást obchodování. Pokud obchoduješ něco, kde počítáš, že se to musí "někam pohnout", například u debetních strategií nebo strategií složených převážně z long opcí, tak rolování ve většině případů odpadá (to je obecně !!!...aby mě někdo nechytal za slovo). Pokud obchoduješ neutrální strategie složené z short opcí, a dostaví se pohyb proti strategii, tak musíš rolovat, jako obranu před ztrátou. Rolováním likviduješ za X a pořizuješ za Y. Snahou je aby X-Y bylo větší nebo rovno nule. Pokud tomu tak je, tak neztrácíš peníze z účtu, ale blokuje se ti margin. Jak postupně roluješ, aby jsi byl na svém, tak ti roste margin (to je taky obecně !!!...aby mě někdo nechytal za slovo). Můžeš rolovat ve stejné expiraci na vyšší strike s navýšeným počtem kontraktů, = zvýšený požadavek na margin nebo cross-roll do další expirace na stejný strike = stejný požadavek na margin nebo dokonce nižší ,když můžeš snížit počet rolovaných kontraktů aby jsi byl na svém díky vyššímu prémiu na vzdálenějších opcích....

To je všechno jenom v obecné rovině, myslím si, že by jsi si to měl vyzkoušet na historických datech nějakého podkladu, aby jsi pochopil, jak je to myšleno. Úprava pozice rolováním je zejména problémem řízení svých peněz k obchodování. Technicky to vypadá, že by jsi na rolováním nikdy neměl prodělat, to je pravdou, kdyby jsi měl nekonečné množství peněz, tak můžeš donekonečna rolovat, ale protože to není náš případ, musíš mít celou problematiku natrénovanou a přizpůsobit "své obchodování stavu vozovky" aby se nedostavil nežádoucí "smyk a ty neskončil v příkopě".

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dagobert

"...A co se mi vyplácí, je nechat se callkou přiřadit na short u UVXY a VXX a pak se vypsanou putkou podkladu zbavit..."

Pokud vypíšeš naked OTM Call, tak budeš přiřazen jenom v případě, že bude ITM. Pokud bude ITM a aby jsi se zbavil podkladu vypsanou Put, jak píšeš, tak tato musí být také ITM. Musí mít tedy rozdílné striky. Proto potřebuješ, aby jsi měl obě opce ITM. To je ale jasná ztráta, protože sice kasíruješ obě prémia, ale ztrácíš na rozdílu strike obou opcí.

Př. ABC je za 191,50
Short Call OTM 192 ABC je za +40
Uptrend na 192,50 = Short Call je ITM
Short Put ITM 193 ABC je za +40

Expirace: Assignment Short Call 192 ABC = 100 Short ABC = +19.200,-
Assignment Short Put 193 ABC = 100 Long ABC = -19.300,-
Kasírovaná prémia : +40+40 = 80,-
----------------------------------------------------------------------
Rozdíl je -20,-

Neprodělal by jsi jen v případě, že obě opce budou mít stejný strike, to by však nemohly být obě současně ITM.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Hezkou neděli přeji,

je to tak, při rolování neubývá účet, ale přibývá (někdy) margin a snižuje to celkovou bilanci již uzavřených (jak jí říkám uhájených) prémií. Pokud se podklad pak vrátí kam potřebuji, rolované prémium mi pak nahradí jak předchozí úbytek tak ukápne nějaký ten zisk navíc.

Jak se mapler správně rozepsal, rolování je jen součást obchodování. A je víc možností jak kdy co rolovat.

To mapler:
Já to asi málo popsal. :-) Pochopitelně budu přiřazen jen pokud podklad tavře v pátek nad mým strikem. Pokud ne, zůstane celé prémium. To je také příjemné. Je to buď a nebo.
Reálný příklad:
UVXY v pátek zavřel a ceně 37.35 ... prémium za týdenní call 38 je někde kolem 100 (momentálně spread BID 0.86 a ASK 1.16). V tuto chvíli by teď, resp. v pátek večer byl při výpsání 20 kontraktů margin menší, ale počítejme s přiřazením takže počítám s blokací minimálně 38000 USD (20x100x38:2).
Takže, první týden pokud nedojde k přiřazení, ok. Mám z investovaných 38000 na prémiích cca. 2000 USD. To je čistého kolem 5,2%. (ono je to o chlup víc, protože při vypsání naked využívam vypsání rovnou naked straddle a tak mám ještě ze vzdálených putek alespoň na poplatky - v tomto případě put 34 za prémium 3-4 USD/kontrakt)
Pokud dojde k přiřazení callky, prémium 5,2% z investované částky mi zůstane také, ale další týden již vypisuji
put 37.5. Záleží jak bude podklad v pondělí, ale nějakých 70 USD na kontrakt bych z toho měl vykřesat.
Takže opět 70x20 je 1400. Je to dalších cca. 3,6% za týden zisk. A pokud podklad v pátek zavře pod 37.5, je mi jedno jak hluboko. Mám k prémiu ještě navíc zisk 0.5x2000 z podkladu. Tedy Dalších 1000 USD, tj. dalších cca. 2,6% zisk.

Jak jsem již někde podotknul, 1,5% mi týdně stačí. Proto je tento druh obchodů pro mě uspokojující i při o něco horších číslech než jsem výše uvedl. Třeba když podklad ustřelí při korekci trhu výše. Jednoduše vypíšu další naked callky, naředím cenu a dříve či později se stejně zbavím podkladu pomocí putek.

Celá procedura trvá tedy minimálně dva týdny.

Nemusí se to líbit každému, ale mě to funguje. Při velkém propadu trhu a pokud UVXY a VXX vyletí o desítky procent, je to pro mě signál okamžitě využít situaci o to hutněji, protože vždy podklad spadne, většinou během pár dní ještě níže než před skokem. A to se to pak báječně shortuje, naked call zbožňuju. :-)





Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dagobert Napsal:
-------------------------------------------------------
> >
> Nemusí se to líbit každému, ale mě to funguje. Při
> velkém propadu trhu a pokud UVXY a VXX vyletí o
> desítky procent, je to pro mě signál okamžitě
> využít situaci o to hutněji, protože vždy podklad
> spadne, většinou během pár dní ještě níže než před
> skokem. A to se to pak báječně shortuje, naked
> call zbožňuju. :-)
>
>

WARNING :)
Tohle se musí líbit každému, matematicky to v době nestoupající volatility dává krásné zisky.
Pokud ale VXX vyletí, tak vyletí bez problému o desítky % za několik týdnů. Margin a vázaná ztráta ve shortu jsou opravdu velké.
Tohle je strategie jen pro velké účty.


Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dagobert

já tomu rozumím, jenom mi není jasná strategie zavírání přiřazeného podkladu vypisovanou Put, tedy tak, aby to nebolelo, také souhlas s radimem2, že jsme ve zrádném období dlouhotrvající nízké volatility, takže naked Short Call a na UVXY (Ultra Short, který kopíruje 2x VIX) se mi zrovna v tomto období zdá celkem riziko, to umí střelit dosti rázně :-)...ale je fakt, že každý to má nějak jinak v hlavě nastaveno :-) Chápu tě, že v klidném období pro IV, které teď probíhá to je asi slušně fungujíci přístup. Já osobně bych přivítal nárust volatility, aspoň dvacka kdyby byla....

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Taky bych to uvítal, kdyby se VIX podíval výše. Lépe by se vypisovalo. Teď je to trochu nebezpečné, VIX nízko může být klid před bouří. VXX a UVXY dlouhodobě klesá a můžu říct, že doteď jsem na short pozicích jen vydělal.

S tou putkou to je podobně jako s covered call.
Dejme tomu, že mám pozici short za 40 USD. Vypíšu putku 39,50. V případě, že podklad klesne pod 39,50, mám povinnosti za 39,50 koupit. No ale mám pozici short za 40 takže mi to nevadí, protože se mi pozice pokryjí (v případě vypsání adekvátního počtu kontraktů) a ještě vydělám 0,50 na akcii. Proto to nebolí. :-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dagobert Napsal:
-------------------------------------------------------
>
> S tou putkou to je podobně jako s covered call.
> Dejme tomu, že mám pozici short za 40 USD. Vypíšu
> putku 39,50. V případě, že podklad klesne pod
> 39,50, mám povinnosti za 39,50 koupit. No ale mám
> pozici short za 40 takže mi to nevadí, protože se
> mi pozice pokryjí (v případě vypsání adekvátního
> počtu kontraktů) a ještě vydělám 0,50 na akcii.
> Proto to nebolí. :-)

Tenhle ideální stav je super, tam problém nevidím. Problém nastane pokud máš pozici short za 40 USD. Vypíšeš putku 39,50 a podklad vystřelí na 80. Jsi mínus $4000 na kontrakt. Při tvých 20 kontraktech to je už docela pálka.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...