Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

OPCE


tomnes

Doporučené příspěvky

ja si tiež myslím, že asi ide o nejakú chybu na strane platformy. Pretože to naozaj iba blázon by si uplatnil dosť hlbokú OTM opciu.

Len som nechápal, že okrem assigned mi tam ukazuje aj expired (pre kúpenú opciu). Doteraz ked mi vyexpirovala opcia, tak ani neukazalo, že expired. Iba normálne zmizla z porftolia.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

mi to TOSka v pátek oznámí, přes víkend nervuju a připíše je v pondělí v premarketu..
pak to po začátku obchodování zlikviduju, žádný strašný spěch není.. prostě nejpozději do konce obchodních hodin to musíš uzavřít.
není to rozhodně v poloze - "když nemáš prachy okamžitě ti zablokujem účet a pudeš lepit pytliky.. "

Link to comment
Sdílet pomocí služby

v pondělí v premarketu znamená, že už o 00:01 si priradený ? lebo vtedy začína obchodovanie s NQ

a prečo že najneskôr do konca obchodných hodín to musím uzavrieť ? prečo, že musím ?

inak, čo ked ja nemám tolko penazí aby mi mohol byt zablokovaný overnight margin ????? Ako potom ja môžem byť priradený ?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Marti_SK,

assigned a exercise probíhá podle přesné procedury. Všechny příkazy k exercise můžeš u brokera IB podat do 16:30 našeho času. Všechny opční pozice obchodního dne - otevřené, uzavřené, pokyny k exercise jsou akumulovány u clearingové instituce (OCC). Tam jsou tyto pozice vypořádávány. Pokud je pokyn k exercise, tak je náhodně vybrán broker, který eviduje pozici short a ten je požádán o vypořádání přiřazení. Broker buď náhodně vybere účet, kde je pozice nebo postupuje podle svých pravidel, nejčastěji podle pravidla "First-In First-Out". Pak je provedeno přiřazení. Podklad se ti na účtě objeví nejpozději do otevření trhů. Pak jej můžeš zlikvidovat, pokud nemáš peníze, budeš vyzýván ať doplníš hotovost nebo prodáš nějaké aktivum ať srovnáš potřebnou výši marginu (tzv. Margin call). Pokud pokyny nedodržíš, broker se zařídí podle sebe - zavře ti pozice tak, aby jsi vyhovoval požadavkům na margin.

Assignment není žádná tragedie, někdy může nadělit i nějaký profit, obecně pokud by jsi byl přiřazen na OTM opci za života opce, tak po okamžité likvidace podkladu pravděpodobně oslavíš, že ti někdo daroval prémium nebo jeho část.



Link to comment
Sdílet pomocí služby

hej, ale mne ukázalo, že som assigment až v piatok v noci, ked sa ukončilo obchoodvanie....

Mne ale broker nemôže otvoriť short pozíciu, pretože nemám nato dostatok marginu. Je možné že sa stane to, že bez toho aby môj broker odomna požadoval overnight margin, tak mi otvorí pozíciu (assigment) a okamžite ju zavre a pripíše mi na účet cenový rozdiel ?

Takže priraďovanie opcií prebieha tak, že podklad sa mi môže objaviť hocikedy na účte ? lenže to musí byť max. do otvorenia, že ? takže ja ten podklad môžem predať aj v pre-market a nemusím čakať na market makerov kým začnú pracovať

Ja neverím tomu, že by si nejaký blázon si uplatnil opciu 20 bodov OTM (t.j. 400 USD)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Marti_SK,

přiřazenou pozici uvidíš na účtu, broker ti dá čas na srovnání účtu cca 3 dny, pak provádí svou akci. Mezitím tě bude bombardovat upozorněními.

Assignment je výsledkem exercise, všechny pokyny k exercise je nutné udělat do 16:30, to je cut-off time u brokerů, jsou doručovány do OCC do 18:00, Tam se všechny pokyny realizují. Postupuje se podle tohoto pořadí:

1. All Opening Buys,
2. All Opening Sells
3. All Closing Buys
4. Exercises
5. All Closing Sells
6. Assignments

Z toho například vyplývá, že pokud short zavřeš, tak nemůžeš být přiřazen, protože se nejdříve zavírají short a potom se přiřazuje. Příkazy se vracejí zpět k brokerům, takže ti je potom případně přetaví do přiřazených pozic na short účtech. Všechno probíhá přes noc, každý den, takže záleží, jak rychle je to zpracováno brokerem, ale do open to máš všechno viditelné. Přiřazené akcie například jsou podle mých zkušeností cca v 7:00 ráno našeho času na účtu u IB vidět. U NQ nemám žádnou zkušenost, ale tipoval bych obdobně. Přiřazení máš navíc avizováno "notice of assignment" v message centru tvého účtu, tam se ráno podívej.

Přiřazení OTM. Proč blázen ? Může se stát například, že během obchodního dne se dostane opce třeba jen mírně ITM, držitel opce podá v tom okamžiku z nějakého důvodu svého obchodního plánu příkaz k exercise (a ten je "irrevocable" - nelze jej odvolat) ale poté dojde k prudkému pohybu podkladu OTM, exercise se ale musí provést, pak můžeš být "na řadě". :-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

"Přiřazení OTM. Proč blázen ? Může se stát například, že během obchodního dne se dostane opce třeba jen mírně ITM, držitel opce podá v tom okamžiku z nějakého důvodu svého obchodního plánu příkaz k exercise (a ten je "irrevocable" - nelze jej odvolat) ale poté dojde k prudkému pohybu podkladu OTM, exercise se ale musí provést, pak můžeš být "na řadě". :-)"

Inak toto sa aj stalo. Tá moja opcia bola aj ITM počas dňa, ale potom zrazu boom a trh išiel dolu a uzavrel 20 bodov pod mojim strike.

Išlo o opciu europskeho typu, takže aj tam sa berie v úvahu to, že plati close cena že ? Takže ak som skutočne priradený, tak budem v zisku, že ?

Tá opcia bola call vypísaná na 3720, trh zavrel na 3696,5

Takže mne sa otvorí short pozícia na 3720 a ja ju môžem okamžite zavrieť za napr. 3698 a som v zisku 22 bodov ?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Marti_SK

NQ je evropsá opce, no jo !!! Tím jsi možná mohl začít. No tak to odpadá exercise během života opce a odpadá také má varianta exercise a poté pád OTM.

Př. při ceně 100 prodáš Short Call opci strike 102 za 3 = +300,-. Pokud jsi přiřazen, tak máš prodány akcie na ceně 102 = +10200,-. Celkem jsi utržil 10.500,-. Cena je ovšem dnes v den přiřazení z ničeho nic pokleslá na původních 100, za které pozici koupíš zpět = -10000,-. Kolikpak jsi vydělal ?

Broker po tobě bude chtít jen prozatím peníze na margin na pozici, kterou budeš mít přiřazenou, tu budeš mít peníze/nepeníze, tj. ty ji mít budeš, bez ohledu, jestli na ni máš nebo nemáš.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

ale ako som to ja pochopil. Tak pri europskych opciách môžeš previesť excersice v deň expirácie, takže hocikedy v ten jeden deň nie ?

www.cmegroup.com/trading/equity-index/us-index/e-mini-nasdaq-100_contractSpecs_options.html#optionProductId=6745

Takže sa mohlo stať aj to, čo si popisoval...

Ale však keď som priradený, tak musím predať podkladové aktívum (ak som vypísal call). To znamená, že budem short NQ. Pre short NQ je však za potreby margin a na ten nemám peniaze (na overnight). Ako mi inak broker otvorí pozíciu, ked nemám na margin ? :D

V prípae akcií by som to chápal - broker by mi požičal akcie, tie by som predal a zároveň kúpil spät.

Ale pri futures ti broker nemôže požičať kontrakt...tam nedochádza k prevodu fyzického aktíva (ako napr. akcie), tu ide o kontrakt

Link to comment
Sdílet pomocí služby

3ddi3,

bol to omyl. To platforma ukázala hlúposť, Nebol som nikde priradený. Keby som bol dnes priradený na short pri 3720, tak by som pekne zbohatol :D Dnes akciové trhy otvorili s gapom, začína sa downtrend

Mapler,
nemáš pravdu úplne. Ako ti môže byť fyzicky doručený futures ???????? To je pákový produkt, tam sa ti iba otvorí pozícia, buď short, alebo long. Avšak potrebuješ margin samozrejme. nemôžeš zaplatiť pri futures plnú čiastku, však NQ by ma potom stálo asi 74 000 USD

a ešte poznámočka pomimo: SPX je cash settllement

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...