Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

OPCE


tomnes

Doporučené příspěvky

  • 1 month later...

Dobrý den,

v budoucnu bych se rád zaměřil na opční obchodování, nicméně se "peru" s některými úskalími. Poměrně dobře zvládám ocenění opci binomickým, multinomickým či BS modelem, ale nejsem si jistý v některých dost podstatných záležitostech:

1.) Jak oceňovat americké opce BS modelem (vím, že Hull popisuje tzv. Black´s approximation), ale zjednodušený tvar modelu jsme zatím nenašel.
2.) Pokud použiji BS model, je poměrně snadné dopočítat tzv. GREEKS, ale máte někdo zkušenost s GREEKS vypočtených z jiných modelů (např z binomického modelu)?
3.) Jakou sazbu používáte pro stanovení bezrizikového výnosu, výnos do spl. z 10letých st.dluhopisů dané země, Euribor12m..?

Děkuji za odpověď

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Kosmo

vzhledem k tomu, že tvůj dotaz směřuje k využití titěrných nuancí opčního obchodování, tak bych se tě rád zeptal, jaké máš v úmyslu obchodovat strategie a přístupy, abychom mohli tvůj dotaz lépe uchopit. Obecně vzato nevím, kdo využívá řecká písmena tak, že těží z jejich rozdílu vypočtených podle různých modelů a jako každodenní opční praktik jsem takto vůbec své myšlenky ještě nesměřoval, ale na druhou stranu mám rád svěží vítr ve stojatých vodách opčních vláken a diskuzí....:-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

Páni obchodníci, prosím vás, ako veľmi je dôveryhodný taký risk graf ? Konkrétnejšie: V TOS som si chcel pozrieť, že akú stratu by som utrpel, ak by sa cena podkladového aktíva EŠTE DNES dotkla vypísaneho strike. Takže vypísal som kredit spread ESM4 call -1900/+1905 a chcel som vedieť, že akú by bola otvorená strata, ak by sa ESko ešte dnes vyšplhalo na 1900 (velmi málo pravdepodobné). Jednoducho som chcel zistiť, aký najhorší scenár ma čaká v môjom obchode. Vyšlo mi, že ak by sa ES ešte dnes vyšplhalo k vypísanému strike, otvorená strata by bola -58,65 USD. Na koľko % môžem tomuto výsledku veriť ?? Mne sa totiž zdá, že tá otvorená strata by bola hádam aj nejakých -200 USD. Však to by predsa markantne vyskočila volatilita a call opcie by neskutočne zdraželi. Tak čo chlapi, ako veľmi tým výsledkom risk analýzy môžem veriť ? Ďakujem :)

27850

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Raději tomu vůbec nevěř :D

Teď vážně - záleží, jaký způsob výpočtů máš v TOS nastavený (Individual Implied Volatility/Volatility Smile Approximation apod.) ... jako orientační P/L za předpokladu nezměněné volatility se to použít dá.
Nicméně v TOS si můžeš nasimulovat i změnu volatility - uprostřed nahoře místo Single přepneš na Vol Step...

T.S.

P.S. Každopádně můj analyzátor ukazuje, že ve Tvém spreadu není žádná strategické výhoda a že s takovou budeš dlouhodobě ztrácet ;-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ale trochu to už preháňaš, keď tvrdíš, že "tvuj analyzátor" :D Takže ty si ten, čo objavil svatý grál ? Však vypisovanie kreditných spreadov je zaužívná konzervatívna stratégia. Nič agresívne.

Ale teraz vážne. Ak nemôžem veriť risk grafu v TOS, existuje niečo, čo mi ukáže s čo najväčšou pravdepodobnosťou, aká bude moja otvorená strata, ak cena podkladu bude na tej a tej úrovni ???

BTW: A prečo by som ja nemohol byť na burze úspešný ? Za to, že začínam s opčnými spreadmi ?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

OK díky, však uvidím v praxi :D Vieš ono ide o to, že ja sa chcem pripraviť na to najhoršie. Aj keď je veľmi malá pravdepodobnosť, že za jeden deň ESko spraví 2% (a teda sa dotkne vypísanej strike), tak chcem vedieť, že keby sa tak stalo, tak že koľko by bola moja otvorená strata. Koľko by ma stálo rolovanie....

Inak Tome, ty by si nechcel trošku napísať, že akým štýlom obchoduješ opcie ty ? Ja predpokladám, že máš nejaký sofistikovaný systém (aspon sa tak tváriš), ale niečo by si mohol prezradiť. Alebo aspoň napíš, ako si začínal (keďže si spomenul, že tiež si začínal s opciami).

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to pesiak:
Až tak mega sofistikované to není. Kupodivu je to extrémně jednoduché a přesto je to mnohem přesnější než všechny komplikované věci jako Black-Scholes, směrodatné odchylky, prosté statistiky pohybů ceny apod.

Jednou se mi stalo, že se systém stal díky šíření výrazně méně efektivní a díky této zkušenosti už se mi nic moc veřejně na fórech šířit nechce.

Začínal jsem s vypisováním vertikálních spreadů, s kalendáři, IC...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pesiak,

já myslím, že na to jdeš dobře, když chceš prozkoumat "worst-case scenario". Pravda je, že něco namodelovat je jedna věc a něco vyzkoušet v praxi je druhá věc, protože ty nehorší věci skoro vždy přijdou velmi rychle a ty nemáš možnost si situaci nejdříve namodelovat nebo promyslet a pak provést v praxi, myslím tím teď například rolování.

Na tvoji otázku co nejhoršího se může stát není jednoznačná odpověď, pokud se zabýváš problémem proražení strike na Short Call u vertikálního spreadu, protože záleží co budeš chtít dělat dál, když to všechno půjde proti tobě. Můžeš spread zavřít se ztrátou, můžeš jej rolovat (celý), můžeš rolovat jen Short Call, můžeš rolovat více Short Call (ratio spread..) můžeš se nechat přiřadit (ES je americká opce s physical delivery) a pokračovat s futures + nějakou jinou opční strategií (covered call, collar...), je těžké poradit, protože každý přístup je jiné riziko a míru jej snášet má každý jinak nastavenou.

Závěrem si myslím, že žádná opční strategie nepřináší "výhodu či nevýhodu", základem je striktní dodržování money managementu, nepřeobchodovanost, selský rozum, pokora k penězům a totální ztráta touhy zvané chamtivost :-))



Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...