Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

OPCE


tomnes

Doporučené příspěvky

Jasné Mapler, Ďakujem Ti. Ono, moja stratégia je taká, že keď sa cena podkladu dotkne strike vypísanej opcie, tak celý spread budem rolovať. Takže nebudem pozerať na výšku otvorenej straty, ale budem pozerať na cenu podkladu. (aj keď viem, že v momente ked sa podklad dotkne strike, nebude strata až tak velká). Čo ty nato ?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pesiak,

rolování - to je na celou knihu...musím přiznat, že tak jako "nouze naučila Dalibora housti", tak je to přesně s live obchodováním, potažmo s rolováním a úpravou pozic obecně. Není nic lepšího než praxe, protože ať máš jakýkoliv nástroj pro simulaci (a TOS je opravdu dobrý), tak ti nic než praxe nenapoví, jak to dělat správně, protože:

A/ když roluješ v uptrendu, tak volatilita klesá a prémia rolovaných kontraktů jsou tím pádem obecně nic moc a taky obecně jsem v uptrendu s rolováním obezřetnější
B/ když roluješ v downtrendu tak volatilita roste a rolování je příjemnější, opravdu jde mírně lépe
C/ kdy roluješ ? až protne strike Short opce ? až se přiblíží na xy od strike Short opce?...máš to nějak nazkoušené?
D/ otevírací gap...všeobecný nepřítel úpravy pozic, jak s ním naložit? Nevyplatilo by se mi rolovat dříve, než se přiblíží cena strike Short opce? Mám to nazkoušené nebo v obchodním plánu?
D/ navyšuješ počet rolovaných pozic, aby jsi zůstal na svém prémiu?
E/ rolování neprospívá blížící se expirace = čím blíže, tím hůře pro rolovaná prémia
F/ rolovat v té samé expiraci nebo roll-out do další expirace?
F/ pokud roluješ do další expirace, provádíš roll-up/down (na vyšší/nižší strike) nebo jsi spokojen se stejným strike, ale s vyšším prémiem
G/ ....a co na to margin, rolování není jeho kamarád, zejména pokud zachraňuješ prémium a navyšuješ počet rolovaných pozic
H/ nejdříve roluješ a pak prodáváš původní pozici nebo je to naopak? (to je totiž také přístup)

...těch možností a přístupů je tak mnoho... musíš si to podle mě sám osahat a sám vyzkoušet. Chce to začít opravdu s malou (třeba i riskantní a agresivní ) pozicí, např. jedním spreadem, jedním kondorem, jedním butterfly-em...a pak zjistíš, co ti sedí a kde se cítíš komfortně, opakuji, každý to má jinak, tomáš_czr obchoduje něco, já obchoduji něco jiného, ty budeš taky obchodovat něco jiného než my dva, chce to najít si tu svoji parketu, kde se cítíš v pohodě.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Mapler, díky. Vidieť, že vieš o čom píšeš...

Inaj, ja som sa asi práve naučil niečo nové. Ty píšeš, že když rolujem v uptrendu, tak volatilita klesá a keď rolujem v downtrendu, tak volatilita rastie.

Tak ja asi neviem čo je volailita :D Lebo ja osm si myslel, že volatilita rastie, keď trh vykazuje prudké pohyby a to je jedno či smerom hore, alebo smerom dolu. Ale ty tvrdíš, že volatilita rastie iba vtedy, keď je trh v downtredu. To naozaj, alebo to zle chápem ?

Keď trh prudko vystrelí hore, tak to sa nezvýšila volatilita ?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pesiak,

podívej se na průběh VIX, jako barometr volatility. Pokud obchoduješ opce na equity (akcie, ETF apod.) tak pokud např. akcie vystřelí nahoru, tak VIX (resp. volatilita) prudce klesne a naopak. Pokud roluješ, tak při vystřelení, myšleno rychlém uptrendu volatilita prudce klesne a tím zlevní ceny opcí, zejména těch calls, do kterých chceš rolovat, protože ty jsou OTM a jsou levné, to znamená, že nenaroluješ například do bezpečné vzdálenosti, kam by jsi třeba chtěl. Při downtrendu je to naopak, tam to hraje tu příjemnější roli, že jsou put opce dražší. Samozřejmě hrají roli i jiné faktory ceny opce (např. zejména jak daleko je do expirace), tady se dostáváme k tomu BS modelu. Není to nějaké zásadní drama, ale já třeba mám přístup takový, že chci dosáhnout určitého rolovaného strike za určitou dolarovou hodnotu přijatého rolovaného prémia a ono při prudkém uptrendu to jde hůře než při downtrendu a to je právě mimo jiné i hodnotou IV a je to tam poznat. Nejvíce se to projevuje na weeklys opcích, tam je úbytek prémia v kombinaci s blížící se expirací dost zásadně znát, proto jsem do předchozího příspěvku vložil k zamyšlení existenci rozhodovacího procesu, zda rolovat ještě v rámci stejné expirace nebo odrolovat do expirace následující.

K tvému dotazu - equity trh dlouhodobě roste, IV klesá, trh dlouhodobě klesá, IV roste. Trh krátkodobě roste a vzápětí krátkodobě klesá, IV roste. Záleží v jakém časovém okně se pohybuješ, v takovém okně pohybu IV se budeš také nacházet a pohybovat.

Chce to vypilovat techniku. Já mám například takový "rolovací excel", kde mám současné pozice a kde se mi dopočítává po zadání rolovacího prémia, kolik kontraktů a kam bych měl narolovat, aby byla pozice pořád v zelených číslech, není to nic světoborného takovou tabulku sestrojit, mohla by to být pro tebe dobrá pomůcka, zvláště, když se trh utrhne ("trh utrhne" to je dobré dvojsloví...)

Momentálně je hodnota VIX cca 13 - 13,5. To je hodně málo na nějaká závratná prémia. V "odborné literatuře" by jsi se dočetl, že toto není správná doba (doba nízké volatility) pro obchodování kreditních strategií. Myslím si, že to není úplně pravda. Nejsou vysoká prémia, ale trh je v relativním klidu nebo táhlém uptrendu a ty můžeš v klidu promýšlet několik tahů dopředu. Při vysoké volatilitě sice sbíráš vysoká prémia a můžeš pořizovat např komfortní OTM kreditní legs nebo hluboce ITM debetní legs, ale je to opět vykoupeno silnou rozkolísaností podkladu, kde můžeš čekat "facku z kterékoliv strany" a nakonec to jakoby vyšlo nastejno.

Pozn.: U komoditních opcí (např. grains, meats) je to naopak jako u equities, trh roste, volatilita roste a naopak...

.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Souhlasím. Co se týče VIXu, vyhovuje mi osobně vypisování naked call. Za kus klidně jen 15-20 babek, ale vybírám hodně vzálené striky a prodávám zatím minimálně 500 kontraktů měsíčně. Záleží jak na tom VIX je. Teď je fakt nízko a jsem rád, když za rozumnou cenu protlačím strike 26. Exp. May14.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ano, je to sice jednou za měsíc, ale vyplatí se to. Kontrakty různě dovypisuji během měsíce, podle toho, jak se pohybuje VIX. Ale jinak, jelikož mám poplatek 1,25 USD za kontrakt... vychází to při utržených 15 USD za kontrakt (při 500 kusech) netto 6875 USD, při utržených 20 USD je to celkem 9375 USD. Margin je na kontrakt je 120-220 USD. Takže žádná tragedie. :-) Kdyby to nějaký měsíc "smrdělo"? Stačí rolovat.

Můžeš to dělat také, může každý. Někdo Ti ale může tvrdit, že vypisování VIXu je rizikové. To je věc názoru. Také jsem četl různé diskuze dříve jako začátečník a přitom si počítal a zkoušel své. Nenechal jsem se odradit a jen za minulý rok mi VIX nadělil desítky tisíc dolarů.

Proč do toho nejdu s celým účtem, když je to tak super? Protože stále zastávám strategii diverzifikace a do VIXu jdu vždy s max. 15-20% účtu. Vydělá i tak dost. Kontrakty budu pochopitelně navyšovat, ale až jak poroste účet. Vždy chci mít alespoň 20 různých pozic a kombinaci různých opčních strategií.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ano, spočítat to lze. Řídím se určitým pravidlem, které mi funguje.

Pokud se mi podklad dotkne strike a do expirace zbývá déle než týden (neplatí pochopitelně u weeklys), není to ještě tragédie. Dávám sice pozor, ale stačí si uvědomit, že s vysokou pravděpodobností nehrozí nevhodné přiřazení, protože se to kupujícímu opce prostě v tu chvíli ještě nevyplatí. Roluji až při dosažení break even. Tedy, když je opce ITM.

Uvedu příklad, který jsem řešil tento týden. Dokonce to co píšu lze ověřit přímo v option chainech, protože jsem byl tento týden jediný kdo tyto kontrakty zobchodoval. :-)

Takže k číslům:
Vypsal jsem před cca. týdnem 1x put PCLN strike 1210, exp. MayWk2. Kontrakt jsem prodal za 3715 USD. Cena podkladu bylo kolem 1225 USD a můj break even (a tedy i kupujícího) byl v tu chvíli 1172,85 USD (1210,00 - 37,15).
PCLN ale poslední dny padal a padal. V pátek se dostal pod můj break even a tak jsem čekal na pondělí. Propadal se dál. Tak jsem se rozhodl rolovat. Dokoupil jsem za 8061 USD kontrakt zpět a ihned zároveň prodal za 8561 USD strike 1200, exp. JunWk1.

Co mi to přineslo a jak to bude dál?

Posunul jsem svůj break even až na cenu 1114,39 USD. V tu chvíli jsem si obětoval celkem 4346 USD, ale ty si v budoucnu naberu zpět, protože před sebou prémium jen tlačím (jako třeba když se hrne/roluje sníh) a časová složka stejně zůstává vypisovateli vždy.

PCLN se včera vrátil na 1154,84 takže moje rolovaná pozice je již hezky v zelených číslech. Ale hlavně se uvidím co se stane po 8. květnu. PCLN zveřejní earnings. Buď ulítne na jih a budu rolovat dál nebo uletí na sever, určitě nad 1200 USD a je pravděpodobné, že mi zůstane celých 8561 USD. Takže celkově bych byl pak v zisku 4215 USD.

.

U weeklys záleží na situaci, většinou podklad tak daleko neuteče a není potřeba se plašit. Můžeme debatovat různé situace pokud nastanou.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dagobert to prirovnanie s tým snehom bolo dobré ! :D :D

Ale zas predsa, rolovať sa nedá donekočna. V roku 2008 si obchodoval ? Ako si dokázal rolovať tie -10%/-20%/-30% atď. prepady ??? Každé rolovanie ti prinesie stratu.

Ako si vydržal rolovať takýto medvedí trh alebo ako by si to dokázal ?? :S

Link to comment
Sdílet pomocí služby

pesiak Napsal:
-------------------------------------------------------
> Dagobert to prirovnanie s tým snehom bolo dobré !
> :D :D
>
> Ale zas predsa, rolovať sa nedá donekočna. V roku
> 2008 si obchodoval ? Ako si dokázal rolovať tie
> -10%/-20%/-30% atď. prepady ??? Každé rolovanie ti
> prinesie stratu.
>
> Ako si vydržal rolovať takýto medvedí trh alebo
> ako by si to dokázal ?? :S

Takové propady se odrolovat nedají.
I u těch menších propadů se krom prémia "roluje" i margin, na to bacha.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

V roce 2008 jsem měl obchodní pauzu poté, co jsem nějaké peníze prodělal na akciích. Až pak jsem objevil opce a ty obchoduji od začátku roku 2011. Medvědí trh bych určitě ustál také, jsem totiž spíše medvěd a propady mám rád. Spekulace na pokles jsou většinou rychlé a znatelné. :-) Takže uvidíme do budoucna, pokud přijde něco podobného jako v roce 2008.

Rolovat do nekonečna jistě nelze, ale jen relativně. Momentálně lze vypisovat u spousta titulů např. maximálně expiraci Jan16. Dále do budoucnosti to zatím nejde. Ale postupně přibudou další expirační termíny a tak lze teoreticky rolovat dál a dál. Zajímavá situace by byla v momentě, kdy by podklad utekl tak daleko, že by ani rolování na nejvzdálenější expiraci nepomohlo. Tak by se musela utržit nějaká malá ztráta a rozhodně bych pozici nějak za takových podmínek naředil, abych mohl vypisovat jiné, ziskovější striky.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jasan, margin se roluje také, ale mě se co se týče marginu rolováním spíše uleví. Takže pokud jde o naked pozice, odkopnu problém a ještě si uvolním nějaký ten tisíc babek. Možná je to různé broker od brokera, ale mě rolování připadá jako nejlepší způsob jak pořešit nevhodné přiřazení nebo nevhodné zavření kryté pozice za nechtěnou cenu. :-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Radim ako to myslíš, že okrem prémií sa roluje aj margin ?? Momentálne nerozumiem ako to presne myslíš...

Dagobert, predpokladám, že "té nejaké prodelané peníze na akciích" neboli len tak "nejaké", ale musel to byť balík.

Ono mna napadla len taká myšlienka, že jednoducho v dlhodobom horizonte opční obchodník musí skrachovať. Pretože ako vieme, máme tu obdobia, kedy trh mierne klesá, alebo mierne rastie. Ale potom raz príde obdobie, kedy trh spraví - X% za mesiac a tých X neni málo. A čo sa stane ? No obchodník svoj účet vynuluje, lebo roloval medvedí trh a to sa nedá odrolovať.

Noo ja neviem teraz. Mne sa zdá, že zbierať drobné (odhŕňať sneh) sa nedá donekonečna a trh ťa raz prebehne a vynuluje ti účet.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

No to se uvidí, dlouhodobě myslím, že opční obchodník vydělá balík. :-) Nesmí se skamarádit s chamtivostí a usínat na vavřínech.

Pokud přijde silně medvědí nebo silně býčí trh (jako třeba minulý rok SPY a ten jsem přežil v zisku), lze to zvládnout. Spready je potřeba vybírat opravdu široké a díky tomu člověk může jít s trhem.
Příklad: AAPL bude stát dejme tomu 600. Vypíšu short straddle striky call 660 a put 540. Na obě strany mám tedy rezervu 10%. Budou to opce řekněme měsíční. Když AAPL zůstane v tomto rozmezí, zůstane mi celé prémium a když bude zavírat třeba na ceně 545 v den expirace, vypíšu další short straddle striky call 600 a put 490. Jdu s cenou a mám další prostor na propad. A tak to může jít až třeba k nule. Pokud AAPL při exp. bude níže než můj put strike, tak si nechám zisk z callky a přeroluju putku. Třeba na ten strike 490. A jedeme dál...

Takže co se týče mé volby podkladů a kombinací strike, musel by trh jít jedním směrem několik měsíců po sobě třeba 4% týdně, aby mě to nějak ohrozilo. Moc důležitá je diverzifikace. Rozložit si kapitál do různých titulů a ETF, držet trochu cash a kombinovat několik opčních strategií.

Uvedu příklad širokého spraedu, který umožňuje např. strategie Iron Condor. Minulý pátek jsem za 45tis. USD otevřel 4x 15 kontraktů PCLN - na straně CALL 1280/1250 a na straně PUT 1100/1070. Tedy investice 3000 USD na kontrakt. Proto 3x15=45. Expirace je zítra a PCLN je momentálně v premarketu kolem 1160 USD. Takže zatím ideální stav. Stačí mi, aby zůstal mezi 1100 a 1250 USD. To je na týden slušné rozpětí, earnings jsou až příští týden takže tento týden pohyby o desítky procent nepředpokládám. Po odečtení poplatků mi to hodí něco přes 3900 USD. Je to přes osm a půl procenta za týden netto. Takovéto libůstky mi pokrývají slabší obchody a proto jsem spokojen pak s rozumným měsíčním ziskem. Viz níže.

Je ale potřeba stále počítat, přepočítávat, propočítávat to co trh zrovna nabízí. A to se mění každým dnem. Bez hledání příležitostí bych tápal. Nikdo mi neporadí jak a s čím spekulovat. Je to o hledání, které mě ale baví, protože odměna je velmi příjemná.

Účet si nechá vynulovat ten, který riskuje nebo se nespokojí s malý ziskem (5-10% měsíčně).
Uvidíme kolik vydělám třeba za 10 či 20 let. :-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...