Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

OPCE


tomnes

Doporučené příspěvky

Pesiak,

rolování je jedna z nejzákladnějších operace při opčním obchodování, ať už spreadů, celých strategií nebo i těch Dagobertových short naked opcí. TWS má například celou samostatnou aplikaci "Rollover Options" pro provádění rolování.

Technicky to vypadá, že na rolování se nedá nikdy prodělat, protože je možné si představit, že mám nekonečné množství peněz, tak mohu nekonečně mnohokrát rolovat, jinými slovy "uskakovat" před nepříznivým vývojem podkladu. Uskakování doprovázené zvyšováním počtu kontraktů pro záchranu původního prémia je běžný obchodní styl, který objevíš v každé lepší knize o opčním obchodování. Takovou poznáš, že kromě popisu opčních strategiií také uvádí, co by jsi měl dělat, když se situace vyvíjí nepříznivě...takových knih je málo, ale jsou. Převládající radou v těchto knihách je následná úprava pozic rolováním něčeho někam, to záleží...Takže rolování není žádný třeskutý objev, je profláklý obchodní styl.

Jenže rolování je zejména otázkou řízení peněz !!! Zdá se mi, že se pořád se o tom bavíme dokola. Při rolování musíš nejprve koupit zpět špatnou pozici, ve většině případů za více peněz než si ji původně pořídil, to ti vede k úbytku volné likvidity a následně musíš rolováním vytvořit pozici novou, která vyžaduje buď požadavek na margin (pokud rolování obsahuje třeba nějakou pozici short) nebo ti odčerpá další likviditu pokud je to například nějaká long kombinace. Všechno se projeví dalším snížením likvidity (volných peněz).
Takže při rolování musíš nejdříve natrénovat, kde, kdy, kam a za kolik rolovat, to je celá problematika. Nehledej odpovědi od někoho jiného, ne z nějakého důvodu, že by někdo tajil své know-how, ale protože každý z nás má jinak vysoký účet, jinak vysoký práh tolerance k riziku a taky každý obchoduje něco jiného, to si prostě vyzkoušej na paper nebo s jedním kontraktem live a uvidíš, jak rolovací pravidla nastavit, aby tě to neporazilo a všechno si ustál.

Uvedu ti zkrácený příklad mého live obchodu v tomto týdnu na weeklys se SPY:

25.4. jsem pořídil 2 x vertikální spread se Short Call 188 (long Call 192) = investoval jsem 2,3% částky, kterou mám na tuto techniku blokovanou, čteš dobře 2,3 % !!!
29.4. jsem 2 x Short Call uzavřel a odroloval 4 x na Short Call 188.50 (2x Long Call 192 jsem přikoupil - již téměř bezcenné)
30.4. jsem 4 x Short Call uzavřel a odroloval 8 x na Short Call 189 (4x Long Call 192 jsem přikoupil - již skoro úplně bezcenné) = blokovaný margin představuje nyní 6,8 % z částky vyčleněné na tento obchod, tady vidíš, jaký mám bezpečnostní polštář pro případné další zhoršování situace
1.5. žádná akce prozatím
2.5. expirace

Celkově jsem původní margin 2 x 400 = 800 zvýšil na nynější 8 x 300 = 2.400. Pokud bych musel i dnes nebo i zítra rolovat, musím počítat s tím, že požadavek na margin se bude zvyšovat, takže musím mít ty patřičné "Current Available Funds". Roluji u této strategii na proražení Short strike na vytvořeném alertu, který spouští close obchod. Rolování provádím dále manuálně.

Obchoduji dosti dlouho, proto mě mírně irituje sousloví "sbírat drobné". Uvedený obchod představuje cca 400 USD zisk s momentálními náklady 2.400 USD a zejména s klidem a mírem v duši a s dobou trvání jeden týden. Pokud zkombinuješ tuto agresivní strategii (nevypadá, ale agresivní je) s klidnějšími variantami OTM Credit Spreadů nebo například ITM Debit spreadů a budeš vědět co kdy a jak máš dělat, tak by jsi mohl celkem v pohodě a důstojně v oceánu trhu přežít, na jachtě to ale zatím nebude :-) Dnes je Svátek Práce, zkus si to backtestovat :-D

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jasné mapler, už rozumiem ako si to myslel. Ale ono toto je len jeden zo spôsobov "ako rolovť". Rolovaním netreba nutne navyšovať pozície. Dá sa rolovať tak, že pozíciu odrolujem na iný termín expiráciu. Vtedy maržové požiadavky zostávajú nezmenené.

Ale samozrejme rolovanie štýlom "navyšovanie pozícií" má niečo do seba

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Souhlasím s mapler ve všem, pro každého je na trhu zajímavé něco jiného a trvalá prosperita je hodně o money managementu. Jen k tomu připojím, že zbožňuji OTM opce a všechny strategie s nimi spojené. Takové obchody jsou skutečně klidnější a do jedné pozice také dávám cca. 3-5% financí. Výjimkou je VIX. Tam je to 5-20%.

Např. u naked short straddle se nemusí navyšovat počet kontraktů a rolováním se naopak požadovaný margin snižuje.

Musím také podotknout, že samotné opce zásadně nekupuji. Vnímám to podobně jako hrát ruletu (červená/černá).
Jsem mnohem raději na straně vypisovatele. Kupování opcí připadá v úvahu pouze jen jako součást nějaké strategie, která to vyžaduje. Např. Iron Condor a další.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

"Radim ako to myslíš, že okrem prémií sa roluje aj margin ?? Momentálne nerozumiem ako to presne myslíš... "

V podstatě už odpověděl mapler, ale když dal Dagobert krásný příklad s AAPL
-------------------------------------------------------
Příklad: AAPL bude stát dejme tomu 600. Vypíšu
> short straddle striky call 660 a put 540. Na obě
> strany mám tedy rezervu 10%. ...


U short straddle mi tento týden na AAPL vystřelil margin z 8 na 14 tis $ a to na 2 obchodech, jeden přes 10%OTM a druhý 15%OTM, čili docela dost vzdálené striky.
A teď to nejlepší, cena 15% OTM opce vzrostla o 400%, 10% OTM o 700%.
Margin v kombinaci s aktuální ztrátou na cenách call opcí vynutil rolování na vzdálenější strike a vzdálenější expiraci.
Bez rolování bych o den, později dostal MC.
Teď už jen doufám, že se AAPL zastavil, jinak si několik měsíců nezaobchoduju, protože bych musel zase rolovat a hasit AAPL...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jj, vědět kam to půjde vždy před earnings, člověk by na tom přes noc vydělal stovky procent. :-)

Do strany to asi chvíli půjde. Nevidím důvod na nějaký zběsilý pohyb. Pokud vypisuji před earning, na každou stranu chci mít alespoň 15% prostor. Např. teď jsem naložen i v TSLA, earnings příští týden. Mám vypsané callky 300 a putky 150. To by mělo stačit. :-)))))

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Kdybych nevypsal více kontraktů, tak to bylo v pohodě. Případně jsem měl vypisovat jen ty 15% OTM, neriskovat i s 10% OTM. Tak příště :)

Výpisy earnings většinou fungují dobře, bohužel teď u AAPL byla i před earnings nízká volatilita a mizerná prémia :(

Obecně je teď neobvykle nízká volatilita...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Něco se najít dá, na pondělí chystám IC SPX May14 a nějaké FB weeklys. Earnings mají např. PFE, CBOE, DIS, HTZ, NVDA, HLT a hlavně TSLA a PCLN. Něco ještě přiberu k pozicím, které jsou již v běhu.

Pokud v týdnu trh výrazněji klesne, vypíšu již před expirací May14 VIXů nějaké VIXy Jun14.
VIX je ale zatím nízko a nižší než strike 25 se mi vypisovat nechce.

Nízká volatilita je možná klid před bouří. :-) Uvídíme...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To pesiak:
Je pravda, že nevíme jaké budou výsledky. Jestli akcie půjde prudce nahoru nebo dolu. Díky ale velké nervozitě či volatilitě pár dní před a díky očekávání investorů/spekulantů na obě strany, jsou opce drahé i na vzdálených strikes. Expirace vybírám dle týdne, ve kterém earnings konkrétní společnost zveřejní.

O kousek výše jsem zmiňoval TSLA. Včerejší zavíračka byla 210,91. Earnings jsou 07.05. v after-hours.
Mám cca. 2 týdny vypsaných 10 kontraktů na obě strany (protože prostě nevím kam akcie půjde, ale chci vytvořit případnému pohybu co největší prostor při zajímavém zisku), tedy 300 calls a 150 puts. Včera jsem ještě otevřel IC s 4x5 kontrakty.

Bez earnings by mnou zvolené striky stály málo. Byl bych rád, kdybych dostal za celý obchod pár babek a margin by byl nepoměrně velký.
Jelikož jsou ale opce díky earnings drahé, vyplatí se mi i takto široký spread a proto případné rolování není tak pravděpodobné a je hodně pravděpodobné, že mi zůstane celé prémium. Dívám se často na historické grafy - jak velké dokáže akcie dělat gapy při earnings.

Chamtivost by mi mohla (do)poručit, že mám vypsat třeba 240/180. To bych ale riskoval, že rolování připadne v úvahu. A já tedy raději seberu menší, ale jistější zisk, abych mohl jít do nových obchodů. Rolování skutečně jen v nutných případech, když mě prostě podklad překvapí a pohyb ně jednu či druhou stranu je skutečně obrovitý.

Takže odpověď na otázku:
Co se týče mě, před earnings otevírám pozice Iron Condor nebo naked short straddle.
A jsme tedy u toho dojení. :-) Díky podkladu v období výsledkové sezóny jsou drahé opce, které se snažím co nejvýhodněji prodat a tím tedy využít kvartální příležitost "podojit" co nejvíc dolarů.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 3 týdny později...

Zdravím,
předně musím říci, že primárně chci obchodovat futures kontrakty, ale opce se mi na jednu stranu zdají jako vhodná alternativa stop-lossu, což bylo i okrajově zmíněno v několika knížkách co jsem četl, ale nebylo nikde vysvětleno co mě zajímá a ani na internetu se mi nepovedlo nalézt odpověď na můj dotaz.
Tento můj dotaz vkládám sem, protože jsem nikde nenašel vhodné vlákno a ještě nemohu zakládat vlastní dotazy.
Takže:
Abych nejlépe nastínil situaci použiji dnešní Corn.
aktuální cena 472-2,
Normální SL - vstoupím do Long pozice (jedno proč) a SL chci 200 USD pod (max. risk) = 468,2 trh se dotkne a já jdu
ven,
trh udělá gap jsem na tom o hodně hůř
Opce jako SL - vstoupím do Long pozice na 472-2 a jako ochranu potřebuji PUT OPCI pokud bych chtěl riskovat oněch
200 USD tak by byl STRIKE 468-2, ale jelikož se opce počítají i s časem, tak jeto jinak.
Na přiloženém obrázku je možné koupit PUT Opci na 465-0 s Premiem 281,25. V případě, že půjde trh
proti mě až k 465, tak bude moje celková ztráta 281,25 (premium) + 360 (472,2-465.50) = 641,25
USD, což je několikrát víc než je plánovaných 200 USD.
Ještě mě napadla druhá možnost - koupit PUT Opci ITM Strike 480-0 za 618,75 USD, kde již jsem 390 USD v pozici,
takže okamžitá ztráta je 228,75 USD, což je skoro to co jsem chtěl a pokud půjde trh mým směrem tak ji mohu
ještě prodat a něco utržit zpět. Pokud ji však neprodám, tak na nule budu až trh dosáhne cca hodnoty 480 což
rapidně snižuje moje RRR.


Chápu to dobře nebo dělám někde chybu?
Jak jinak se dají použít Opce jako Stop-loss, abych udržel požadovanou hodnotu 200 USD na obchod? Předpokládám, že vždy na tom budu hůř s použitím Opce než se samotným SL - myslím tím, že při použití opce budu mít vždy náklad, i když půjde trh hned mým směrem (u stop-lossu žádný náklad není).

Děkuji za případné rady a dovysvětlení této problematiky.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...