Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

OPCE


tomnes

Doporučené příspěvky

otázka ke zkušenějším, chci se ujistit, že to dobře chápu:

vypíšu long opci na strike např. 4200 bodů a pojistím se nákupem long opce na strike 4210 , platforma IB

situace č. 1 - obě opce mají stejnou expiraci
tedy v den expirace nad cenou 4210 prodělal jsem 10 bodů+rozdíl mezi výpisem a nákupem opce , pod cenou 4200 mi zůstane premium vypsané opce, ztratím premium koupené opce (a minus poplatky)

situace č. 2 - v případě, že vypsaná opce má expiraci o týden dříve než nakoupená , tak pod cenou 4200 mi zůstane premium vypsané opce a "funkční" long opce se strikem 4210 ještě týden , a při ceně nad 4210 bych očekával krytí koupenou long opcí (s limitovanou ztrátou 10 bodů (a poplatků))

chápu ty situace správně ?
dojde při expiraci mnou vypsané opce (cena šla proti mě) automaticky ke spárování s nakoupenou ochrannou opcí ? nebo se vypsaná uplatní, já prodělám a "ochranná opce" s jiným datem expirace "žije" dál

nebo je lépe to hlídat a z vázaných kombinací opcí vystoupit před expirací a nespoléhat na vypořádání při expiraci

(situace považuji za modelové, nikoliv jako strategii, pro zjednodušení jsem vynechal situaci, kdy cena je mezi 4200 a 4210)

díky za rady

Link to comment
Sdílet pomocí služby

petr29

Ad1) Vertical Credit Spread -4200/+4210, nad 4210 jsi prodělal 10 bodů (rozdíl strike opcí), od prodělku odečti přijaté prémium. Pod 4200 ti zůstane pouze získané prémium, které jsi utržil při konstrukci spreadu

Ad2) Calendar Spread. V momentě expirace Short opce (předpokládám, že se bavíme o Call opcích), kdy je cena pod 4200, tak ti zůstane celé prémium z této opce, Long Call opce 4210 se vzdálenější expirací žije svůj další život do své expirace. Potom, pokud bude cena pod 4210 - bude bezcenná, pokud bude nad 4210, tak bude mít takovou hodnotu, jakou je nad strike 4210 (např. 4215 znamená, že 5 bodů je profit z této opce).

K dalšímu - záleží na okolnostech a na typu opce a jejím vypořádání..v penězích, dodáním akcií, dodáním futures, to je těžké jednoduše vysvětlit. Každopádně nedojde k žádnému "spárování" opcí, každá opce se vypořádává jako samostatný kontrakt, při expiraci záleží, jestli je v penězích nebo mimo peníze, podle toho ji postihne její osud.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

hanaj

ad1) pokud vytvoříš kondora, tak se může stát, že ihned po jeho vytvoření se cena pohne a i když zůstane mezi vypsanými strike, tak všechny opce mají ještě dostatek prémia, které se ještě nevypařilo, aby celkově jsi byla s pozicí v záporu, tedy pokud by jsi chtěla pozici zlikvidovat, tak by jsi měla ztrátu, i když je cena mezi short strikes

ad2) na doporučení se vykašli a udělej si vlastní plán co máš dělat. Uzavírat jakékoliv pozice (opce - neopce) musí vycházet z nějakého pro tebe logického důvodu. Osobně ti radím, aby jsi se možná přespříliš nezaměřovala na kondory, protože, ač se to tak nezdá, je do dost těžká strategie pro start kariéry opčního obchodníka.

ad3) IB má vynikající nízké poplatky za opce, podívej se na jejich stránky, tam to mají rozpitvané, vstup do IC budeš mít někdy i za za polovinu TOS

ad4) TOS má v paper někdy nevyzpytatelné chování, je to paper, který simuluje obchody, takže se může s realitou rozcházet. IB sim například využívá náhodně generovaná/zpožděná data, což je úplně mimo realitu

ad5) s weekly můžeš dělat úplně vše co je možné dělat s monthly, jenom to musíš stihnout dřív nebo jinými slovy - vše probíhá rychleji - to je ale jen obecné sdělení.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

Dobry den,

dovolim si dotaz: mam vypsanou Call opci na NFLX, ktera bude expirovat tento patek a v tomto okamziku je ATM (ta opce je soucasti nepovedeneho IC, predelaneho na diagonal s koupenou zajistujici opci s exp. Jul-24 - netroufl jsem si minuly tyden jit do naked call). V pripade, ze bude opce ITM ci ATM, musim ji odkoupit zpet.

Otazka zni, kdy to udelat, t.j., zda se tato opce na NFLX Jun-19 bude obchodovat jeste v tento patek az do 22 hodin naseho casu, pripadne zda doporucujete napr. se ji zbavit nejpozdeji ve ctvrtek. Jde mi o to, abych ji koupil zpet s obsahem minimalni casove hodnoty.

Dekuji,
T.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

bobek,

jestli se ptáš, kde bude NFLX v pátek a někdo ti s jistotou odpoví, tak toho chlapa bych se držel, protože to bude novopečený Warén z Bufetu :c)

Ale vážně, je těžké odpovědět, protože nevím, jestli NFLX Short Call nyní je pro tebe ve ztrátě nebo vykazuje nějaký profit. Protože máš kalendářní spread, tak je potřeba vědět, jak si celá pozice stojí - profit/loss. Také není jasné, jaký strike je u obou opcí tohoto kalendáře a nevím, jestli chceš v kalendáři pokračovat vypisováním dalších krátkodobých Short Call. Pravda je, že podklad je dosti drahý a weekly opce ATM mají v sobě (byť je v pátek expirace) ještě dost prémia.

Měl bych několik scénářů, kterými by jsi mohl nyní "uzamknout profit/ztrátu", vycházím z předpokladu, že máš NFLX Short Call 665 a že jsi za tento výpis utržil prémium ve výši 400 USD (pořízeno nyní v pondělí), výpočet si přizpůsob své situaci.

1/ Kup Long Put 665 za nyní cca 530 USD a kup Long 100 x NFLX akcií za 666,90. Budeš mít tzv. conversion, v pátek budeš buď automaticky přiřazen na Short Call 665 nebo automaticky exercised na Long Put 665. Na akciích proděláš 190 USD a na opcích proděláš 130 USD, tj celkem 320 ztráta, ale nic horšího se ti nemůže stát. Všechny pozice, kromě vzdálené Long Call zmizí.

2/ Kup Long Put 665 za nyní cca 530 USD a nekupuj akcie. V pátek budeš buď přiřazen nebo exercised (podle toho, kde bude cena NFLX).
A/ Pokud budeš přiřazen na Short Call, tak budeš mít v pondělí na účtu 100 Short NFLX
B/ Pokud budeš exercised na Long Put, tak budeš mít v pondělí na účtu 100 Short NFLX

A/ i B/ můžeš likvidovat tak, že se akcií zbavíš tak, že je koupíš zpět, ty můžou po pondělním Open ale vykázat nějaký pohyb a ten určí, jaká bude tvoje ztráta z akcií, když na opcích jsi prodělal 130 USD
A/ i B/ můžeš likvidovat v pondělí po Open tak, že provedeš exercise tvé vzdálené Long Call z kalendáře, která by musela být také ITM, ale nevím, na jakém je strike a jakou by to přineslo ztrátu na této opci a na tomto strike

3/ Pořiď ITM Short Put 680 za nyní cca 1500 USD a vytvoř tak ITM Strangle. Pokud zůstanou obě opce ITM i v pátek, tak ti zůstane vše, co je více než rozdíl mezi strikes Strangle (680 - 665 = 1500...tedy 400 USD profit z výpisu opcí). Pokud se jedna z opcí bude do pátku blížit "mimo peníze", tak musíš spočítat breakeven body pro výstup z pozice = za kolik a kdy likvidovat short opci, která bude v tu chvíli ITM, měj na paměti, že prémium z OTM Short opce ti zůstane.

4/ Pořiď hodně ITM Long Call 630 za cca 3.700 USD. Vytvoříš ITM Bull Debit Vertical Spread. Pokud bude cena růst a zůstane celý spread ITM - zůstane ti po expiraci rozdíl mezi strikes (665 - 630 = 3500 USD...tedy ztratíš 600 USD). Pokud bude NFLX klesat, tak budeš ztrácet na ITM Long Call 630, ale zůstane ti prémium ze Short Call 665, musíš tedy spočítat breakeven body pro výstup z pozice = za kolik a kdy likvidovat ITM Long Call 630 (na likvidaci této opce můžeš použít obdobných scénářů jak je výše uvedeno....c)
.
.
.atd.


Link to comment
Sdílet pomocí služby

ahoj maplere, moc Ti dekuji za odpoved. ja to tusil, ze jsem se nemel ptat :-) schvalne jsem se snazil psat co nejmene detailu, abych nebyl ovlivnovan nazory ostatnich (byt mnohem zkusenejsich). Rozhodne jsem nechtel vedet, kde budeme v patek - ale cekam, ze ITM, to je skoro jiste :-). Ptal jsem se (chtel jsem se ujisit, ze je to pravda), zda se opce na NFLX budou dat koupit zpet jeste tento patek do 22 hodin a zda treba nebyva lepsi koupit to zpet driv, tj. dnes nebo ve ctvrtek. Ale kdyz uz teda, tak konkretne. Odhledneme, ze jsem mel kondora, zanedbejme i PUT stranu. V tomto okamziku mam nasledujici - viz obr.

31731

Link to comment
Sdílet pomocí služby

pokracovani......



Pri vcerejsich close cenach je cela akce "NFLX" pro mne -324 USD celkem bez komisi (pocitano stranou v Excelu).

Na obrazku z Risk Navigatoru nejsou uzavrene pozice, takze se nezobrazuje obchod z minuleho tydne, kdy puvodni ochrannou nohu Call strany IC jsem prodal se ziskem a puvodni vypsanou jsem zajistil prave 665 Call Jul-24 (a muj naklad na 665 Call Jul-24 je tudiz zatim 31.95.

Tim se dotavam k me myslence. Hrozici ztratu z IC ve vysi 890 USD celkem jsem zatim dostal na 324 USD. Ted potrebuji co nejlepe zlikvidovat tu vypsanou nohu. Nasledne bych si chtel tu Callku Jul-24 nechat, protoze Jul-15 jsou u NFLX earnings a schvalne se podivejte, co delala IV opci NFLX kolem Apr-15.

Zatim jsem se z Tveho prispevku, maplere, dostal jen ke Conversion, coz by mohla byt elegantni metoda, jak to tento mesic zamknout a zavrit.

Jdu dale studovat Tvuj prispevek a zatim dekuji.
T.

PS. Samozrejme, ze ten obchod minuly tyden jsem delal ne z domova, ale behem dovolene ve dvou, tj. v nejhorsi moznou dobu. Den predem to nebylo na SL a pak uz se staci podivat na graf...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

bobek, pokud se podívám, co dělala IV u posledních earnings NFLX, tak musím konstatovat, že již nyní je tam, kde byla u posledních earnings, podívej se, jakou má IV tvá Long Call - kolem 50% (také viz obrázek) Protože máš Long Call, tak by jsi měl vsadit na zvyšující se cenu opce, kterou před earnings zvýší právě nárust IV, za vyšší cenu tuto Long Call poté prodáš. Pro potřeby earnings by se ti možná hodila varianta 2/, kdy by jsi měl v pondělí Short akcie a k tomu ATM Long Call. Pokud by při earnings šla cena dolů, klesala by ti cena akcií a měl jsi profit, ale prodělal by jsi na Long Call a naopak při růstu by jsi prodělal na akciích, ale vydělal na Long Call. Problém je v tom, že akcie mají deltu 1, ale tvá Long Call nyní cca 0,50, to znamená, že by ti akcie prodělávaly rychleji a více než výdělek na Long Call... Conversion je dobrá volba. Nabízí se ale ještě jedna "pokročilejší" strategie. Ke tvé Short Call 660 by jsi mohl pořídit Long Put 660, jak je popsáno ve variantě 2/. Ke tvé JULY Long Call 665 zároveň pořídíš JULY Short Put 665 na stejném strike. Co se stane. Na bližší expiraci budeš mít Long Put a Short Call na stejném strike, která vždy povede k přiřazení nebo exercise a jejím výsledkem budou 100 x Short akcie NFLX. Na vzdálenějším strike budeš mít Long Call a Short Put na stejném strike a k tomu ty pondělní Short akcie. Tato pondělní pozice se obecně nazívá Reversal (opačná ke Conversion) Opět to na vzdálenější expiraci neskončí jinak, než buď přiřazením nebo exrcise opce, která bude v tu chvíli ITM a jejím výsledkem bude 100 x Long akcie NFLX, protože ale ty již máš 100 x Short těchto akcií - pozice se vyruší a vše zmizí. Důležité je vědět a spočítat, kolik ti do pozice přinese vypsání právě té vzdálené JULY Short Put 665 (momentálně cca 4.000 USD). a počítat s tím, že akcie NFLX jsi získal short za cenu 660 a příjdeš o ně za cenu 665. Celé této komplexní pozici čtyř opcí se říká "Jelly Roll", nevím ale který dobrák to takto nazval, když to s "želé závitky" nemá nic společného, pokud ale ano, tak mi něco uniká....:c)

31735

Link to comment
Sdílet pomocí služby

zdravim, maplere,
dneska jen strucne, aneb absolutne nestiham:

- chtel bych podekovat za Tve odpovedi, rozhodne nezapadnou a az se vzpamatuji a dopisu denik ostatnich obchodu, jeste se k nim vratim a vsechno si osaham. BTW, Jelly Roll je podle mne mj. i uplne obycejna rolada, jakou jeste obcas dela neci babicka - to podle me tu opcni pozici dost pripomina...

- IB mi vcera nedovolilo kvuli marginu koupit 200x podklad, a to i presto, ze uz jsem mel koupenou tu long putku. Na ostatni akcie ode mne chce cca 20-25%, ale na NFLX chtelo pres 50% hodnoty, coz k dispozici nemam. Zbezne jsem se dival na stranky IB a zda se mi, ze pozadavek na margin pro Conversion je skutecne podobny tomu, jako kdyz chci koupit akcie. Takze jsem s kosmetickym ziskem koupenou opci po nejake dobe zase prodal.

- short opci 660 jsem nakonec pri vcerejsi drobne korekci koupil zpet za 5.20, takze mam trochu klidu. Dneska je cena opce vys, takze dobry. Do prirazeni jsem jit nechtel, protoze muj vyhled na NFLX je byci, ta akcie se proste zblaznila...

- dneska rano jsem se rozhodl vypisovat kalendare, coz jsem dnes po open, kdyz se ukazalo, ze IV asi pujde mirne dolu, vykonal za 10.20, cimz jsem se pojistil aspon castecne proti poklesu podkladu a hodlam jet dal. Jak pise dagobert, "vazim si kazde vydelaneho dolaru", a az na to nebudu mit pripadne nervy, vyskocim.

preji uspesne obchody,
T.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

bobek,

overnight margin je u akcií 50%, nechtěl jsem to do předcházejícího příspěvku psát, abych nějak nešetrně nepodceňoval výši tvého účtu. Trošku mě udivuje to zaměření na tak hodnotné tituly, chápu, že tam jsou veliká prémia, ale také velké pohyby, jinými slovy - co funguje na 50 USD akcii - funguje na 500 USD akcii, to nemyslím zrovna u tebe, ale je to mé obecné pozorování. Pokud potom nejsou volné peníze, tak je nemožné bránit pozice třeba nakoupením podkladu nebo exercise opce, které vede k získání akcií.

Pokud by jsi chtěl vstoupit do conversion nebo reversal, tak toto je spojeno s vlastnictvím akcií long/short, takže nároky na margin tady jsou stejné.

Kalendářní spready mají svůj vlastní půvab, ale osobně bych ti poradil si tuto problematiku dost nazkoušet, protože potom můžeš do kalendářů třeba vstupovat postupně nebo z nich postupně vystupovat, využívat více strikes k jednotlivým kalendářům a využívat i jiné expirace. Já jsem třeba uvedl "tu roládu co dělají naše babičky", to je vlastně kalendář na jednom strike v různé expirace a reverzní (opačný) kalendář na jiném strike v těchto různých expiracích. Pokud se ti podaří sestrojit postupně tento Jelly Roll za prémium vyšší než je rozsah strike, tak už nemůžeš potom nikdy na této pozici prodělat !!!

Takových obchodních postupů si můžeš potom nadefinovat kolik chceš, aby například tvá konečná pozice byla tento "závitek". Možná bych ale mírně poradil začít s pečením za použití "levnějších surovin", básnicky řečeno - pokud zvádneš bublaninu - zvládneš pětiposchoďový dort, držím palce :c)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

mapler: dobre rano. Jelly Roll strategie mne zaujala a uz se tesim, az si ji osaham v ThinkBacku. Obchoduji prevazne IC s velice striktnim money managementem, obcas nejaky kalendar, kdyz je nekde hodne nizka volatilita a chce se mi. Za posledni rok a pul jsem udelal cca 80 malych kondoru, takze je to docela honicka. Letos se snazim vic zapojit i kalendare, abych mel nejake Vega-pozitivni strategie. U kondoru jsem pridal k velkym indexum take nejake vybrane akcie, z nichz AAPL kondory delam pravidelne s casovou diverzifikaci, kdykoli ziskam aspon 0.18 USD, u ostatnich akcii vypisuji dle IV a data earnings a abych mel tez aspon 10% premia z risku. Kondory kupuji vzdy jednotlive po spreadech, obcas leguji. Na vetsich korekcich vypisuji PUT spready s dvojnasobnym poctem kontraktu. Na obrazku je videt, jak ta moje pozice na "drahem" a blaznivem podkladu NFLX zacinala: uplne normalni Iron Condor s rozsahem pres 13% na kazdou stranu. Navic si lze vsimnout, ze na stranu Call je dokonce vic prostoru, nez smerem dolu, coz je pri stejne delte vyjimecne, obvykle to vyjde tak, ze je vic mista smerem dolu. Pokracovani obchodu uz je pak zrejme v mym prispevcich vyse. Momentalne jsem s touhle pozici spokojen, jediny problem je, ze to byl prvni pripad, kdy jsem premenil nepovedeneho IC na kalendar - hlavne mi vadilo, ze jsem tim porusil svuj MM a potencialne mohl ztratit vic, nez obvykly SL. Ted, kdyz mam od vcera novy kalendar, si jeste potrebuji nastavit nejaky SL a PT pro tento "after-trade". Tot zatim vse. Preji dobre obchody, T.

31745

Link to comment
Sdílet pomocí služby

ja vim, ze sem ted uplne nezaadnu, ale porad bojuji s TWS opcemi. date mi nejaky navod, jak se vyznat v opcnich kontraktech v TWS? zatim to delam tak, ze si vyberu v TOS co potrebuji a v TWS pracne hledam, ktery kontrakt tomu odpovida. a ze je to takhle docela pracny a hlavne se snadno udela chyba. jde mi prevazne o futures. naprikla v TOS /6E a v TWS EUR - to jsem si dneska pohledal. nebo kdy si v TWS zadam ES a podivam se na trading class, vidim ES EW EW1 EW2 EW4. v TOS jsou krasne expiracni mesice. uplne neco jineho. navic v TWS mi oroti TS pripada zmatecne i expirace. je na to nejaky jednoduchy navod?

diky!!

Link to comment
Sdílet pomocí služby

tomicek, je to stejné jako v TOS, jenom to chce porozumět symbolům. Na screenu vidíš rozkliknuté okno s vlastností opce, které získáš tak, že klikneš na příslušný kontrakt a vyvoláš nabídku "Contract Info", tam vidíš všechny parametry opce. Nejdůležitější údaje tam jsou A/Underlying = co je podkladem - na co je opce listována B/ Expiration = kdy je expirace C/ Settlement Method = jak bude opce vypořádána, pokud bude ITM = 1/ objeví se ti na účtu podklad (např. futures September ES viz níže) pokud zde bude uvedeno Physical Delivery, 2/objeví se ti (nebo zmizí) nějaké peníze na účtu pokud zde bude uvedeno Cash K tickeru ES. Pro jednotlivé opční řetězce platí tato označení. ES...klasická měsíční opce s expirací třetí pátek v měsíci (nyní tedy 17. července) - podkladem je nejbližší futures - September (U15) EW...EOM - End Of Month opce s expirací poslední den v měsíci (nyní tedy 30. června) - podkladem je nejbližší futures - September (U15) EW1, EW2,EW3,EW4...Weekly opce s expirací v týdnu, jehož nese ticker označení ...příklad EW1...opce s expirací v prvním týdnu v červenci (zpravidla ve čtvrtek)...konkrétně 2.7.2015 - podkladem je nejbližší futures - September (U15)

31751

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...