Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

OPCE


tomnes

Doporučené příspěvky

Masenka.S

já si myslím, že zde na webu je pro počáteční start materiálu dost www.financnik.cz/serial/opce.html, v průběhu tohoto studování narazíš na aplikaci thinkorswim, kterou si pořiď pro testování. Pokud nechceš využít nějaký kurz, tak si kup knihy, doporučuji jedinou McMillan - Option As A Strategic Investment, stojí cca 50 USD a vydá ti nad všechny kurzy, také si myslí, že zdejší free vlákna jsou dost obsáhlé pro načerpání zkušeností.

Co nebudeš vědět - zeptej se, myslím si, že ti rádi odpovíme :c)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

to mapler:

muzu se te zeptat? ona je to podle meho soudu neresitelna otazka, ale to neznamena, ze ji nemohl vyresit nekdo jiny:-) da se podle tebe vubec nejak vyzrat na contango? vim, ze se contangem hodne zabyvas, proto se ptam. ptam se v souvislosti s ropou - a potazmo jakoukoli futures, ktera je dle meho soudu nizko a ja cekam smer nahoru. mam sice znameho, ktery nakoupil ropu, kdyz byla na 65 a drzel ji az na 45 kde byl ve ztrate 900.000,- ale nevim, co s ni nakonec udelal. nicmene, kdybych veril, ze jednoho dne pujde nahoru, mel bych duvod nakoupit. ale, pokud se to nestane dostatecne rychle, vsechno znici prave contango. porad premyslim, jak z toho ven. tohle neresi ani etf's.

diky za tvuj cas a podnety!

Link to comment
Sdílet pomocí služby

tomicek,

dobrá otázka "...jak vyzrát na contango?...". Contango znamená, že se futures kontrakty obchodují za cenu vyšší než je spotová cena komodity. Konkrétně u ropy je spotová cena určena cenou, za kterou si ji nakoupíte v Cushingu v Oklahomě, pokud ti ji načepují do kanystru za 29 USD za barel a ty máš současně možnost koupit futures kontrakt CL MAR 16 (front futures) za 30 USD za barel, pak je ropa v contango. Taková futures se pak obchodují s prémiem vůči této spotové ceně, tedy za pořízení takového futures si musíš připlatit právě prémium, pokud je trh v contango, tak čím vzdálenější futures, tím vyšší cena tohoto futures. Hodnota futures kontraktu totiž představuje očekávání trhu o budoucí ceně podkladu v okamžiku expirace tohoto futures kontraktu. Současně, jak se plynutím času futures kontrakt blíží ke své expiraci, tak klesá jeho hodnota a blíží se k spotové ceně až s ní téměř zcela splyne (protože hodnota futures kontraktu se s této spotové ceny odvozuje).

Takže pokud by se cena podkladu (CL) vůbec nepohybovala za dobu trvání futures kontraktu, tak by jsi prodělal právě hodnotu prémia, pokud by jsi byl Long toto futures. Problém je ale v tom, že cena podkladu (spotová cena) se pohybuje. Je to ta samá úvaha, jako by jsi koupil Long opci na AAPL na strike 110 za 300 USD, když AAPL se dnes obchoduje za 100 USD a ty se mě ptal, že vždycky prodělám na této opci díky úbytku prémia působením času, to samozřejmě ano, pokud by se AAPL vůbec nepohyboval, pak by to byla správná otázka, ale bohudík AAPL se pohybuje...

Sledování contanga nebo backwardation (opak contanga) hodně napovídá o náladě na dané komoditě, jak na tyto jevy vyzrát se určitě snaží přijít jiné mozky než jsou ty naše a podle mě ještě na nic extra nepřišli :c)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 3 týdny později...

Dobrý večer,

měl bych dotaz na vás zkušené s obchodováním opcí. Podařilo se mi omylem nakoupit velké množství opcí na ticker HRB.
Je to březnový kotrakt Březen18 strike 30. Cena se po earnings dostala k supportu, tak bych očekával , že se odrazí. Mám ale strach , že to do 18. března dostatečně nestihne a mě opce expiruje bezcenná.. Je nějaká strategie, která by šla použít, abych situaci zachránil...Předem děkuji za odpověd.
Radim

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Moger:
kolik toho mas kontraktu? A hlavne, za kolik jsi koupil?

Spadlo to pekne, ale IV zase az takovy propad neudelala. Kazdopadne Mar 30 Call vypada uz jako bezcenna. A casu je malo.
Ja bych to nekomplikoval a pouzil bych vertikalni kreditni spread: www.theoptionsguide.com/bear-call-spread.aspx.

Takze bych prodal stejny pocet Call na strike napr. 28, mozna i 27, premia jsou mala a neznam Tvou kupni cenu.

T.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

no, jestli mas 500 opcnich kontraktu, tak to fakt neni zrovna malo.

takze jsi v tom za 5 tisic. abys mohl prodat call na strike 29, musis mit na margin 50 tis. takze jestli dobre pocitam, tak riskovat 50, abych zachranil 5, no nevim. pokus se to spis prodat, ja bych do tohoto prusvihu asi dalsi penize nelil.

pokud jsem se nekde spletl, tak se omlouvam, nebylo to umyslne, ale z hlouposti. nemam tohle nacvicene, jen vychazim z teorie a nejake praxe.

docela by mne zajimalo, jestli se tady objevi mapler.

dej vedet.
T.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

hornys: no po pravdě krátce, ne že bych o nich vůbec nic nevěděl...ale obchoduji výhradně akcie. Ted jen na základě serisu ,který odebírám obchoduji i opce, převážně weekly, Bohužel jak jsem psal výše došle u mě k chybě v desetinné čárce :(. Ten den jsem nebyl zrovna ok, tak jsem se moc nesoustredil. Být to obchod v akciích, tak ho bud hned stopnu a nebo počkám jak se vyvine(zdá se mi na bounce k 29-29,2 v pořádku). Ale při ot m opčním obhcodu jsem byl okažitě i kvůli poplatku v obrovské ztrátě, tak ted se modlím, aby tomu neuběhnul čas a dost se to pohnulo...Tak asi tak

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to moger: jak velkou část kapitálu tvoří těch 5000 USD, co teď aktuálně v tom máš? bez toho ti tu asi nemůžeme poradit nic než zkusit to zavřít za nějakou zbytkovou cenu (občas do toho někdo bouchne a dá ti za zbytek třeba 0,05...) nebo teda si to vysedět až do konce a modlit se...

na risk je třeba dávat si pozor, je to v podtatě jediná věc, co můžeš mít v tradingu pod kontrolou, a to zvlášť v případě opcí, kde jde velmi pěkně nadefinovat dopředu...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

taraka: puvodně jsem měl pozici za 15k, což byla asi 1/5 účtu. Ještě ten stejný den jsem 10k zavřel s 50% ztrátou(+polatek). ted mi zbylo těch 5k a jestli jsem to dobře počítal, tak potřebuji 0,2,-,25 , abych se z toho dostal, zhruba b/e. Ted jsem bohužel u toho modlení. Zkusím dát nabídku i někde na 0,15 možná...ještě uvidím jestli se ta cena vůbec pohne......když zminuješ to řízení risku...je to zrovna to v čem lítám, je mi jasné, že max risk je investovaná částka, není dobré mít větší ztrátu než 50%.atd....ale já jsem zvyklý počítat si risk v akciích. Tzn rozdíl mezi vstup a stopem podělím částkou, kterou jsem ochoten riskovat a mám počet akcií. Pro mě jasné dopředu kolik je risk...Ale u opce? Tam jsem to řešil tak(až do onoho neštastného obhdou), že jsem nakoupil za čásku, aby 50% ztráta byla pro mne akceptovatelná. Ale při pohledu na graf nevím, jestli v okamžiku , kdy budu minus 50% bude cena na relevatní hladině pro stoploss??? Nevím, jestli jsem to napsal dost srozumitelně, každopádně cítím, že opce jsou pro mě, moc velká horská dráha, jsem zvyklý riskovat opravdu málo z účtu, cca 0,25% na obchod, ale při opčních obchodech se dostávám dost do transu :(

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Moger: u opcí je dobré (pokud je nakupuješ) počítat s maximální možnou ztrátou a podle té řídit velikost pozice... tozn. pokud máš hypotetický kapitál 100 000 USD a jsi ochoten riskovat 2% na obchod (tak nakoupíš opce max za 2000 USD dohromady), případnou ztrátu můžeš řídit a ukončit i s menší částkou, ale je důležité neexponovat účet do jednoho obchodu příliš (o tom vim taky svoje) 1/5 účtu je hodně, ale dá se z toho dostat časem, uvidíš jak dopadne tenhle obchod, rozhodně bych mu na risku už nepřidával, zkusil bych to ukončit s menší ztrátou, když to nevyjde, zabolí to, ale svět se nezboří a do budoucna bych se víc soustředil na definování risku pro každý obchod...

samozřejmě je třeba si opce důkladně nastudovat, než se pustíš do reálných obchodů, abys věděl, co od které strategie můžeš čekat... každá opční strategie má trochu jiný risk profil a je dobré znát jejich přednosti, slabosti a možnosti... když už budeš o opčních strategiích vědět dost, stačí pak pro daný podklad, u kterého budeš mít představu o budoucím pohybu, zvolit tu nejvhodnější a neriskovat příliš...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...