Další díly tématického seriálu :

Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Technické indikátory: co je to VOLUME


Volume (často uváděn pod zkratkou VOL), nebo také česky objem obchodů, je jednoduše indikátor vyjadřující celkové množství kontraktů zobchodovaných v rámci specifického časového úseku (např. hodina, den, týden, měsíc...). Jinými slovy, hodnota volume nám říká, jak hodně se v daný okamžik obchodovalo - vysoká hodnota VOL znamená že v daný časový úsek proběhlo mnoho obchodů a naopak.

Pokud je například denní VOL 1000, znamená to, že v daný den bylo zobchodováno celkem 1000 kontraktů příslušného trhu, nezávisle na tom, kolik na krátkou stranu a kolik na dlouhou. Pokud je například denní VOL 1, pak za celý obchodní den byl zobchodovaný pouze jeden jediný kontrakt.

Hodnoty volume jsou snadno k nalezení v rámci téměř každého zdroje komoditních grafů. Volume je možné interpretovat jak formou konkrétních čísel, tak graficky - v podobě nejrůznějších grafů.

Na obrázku denního grafu trhu Sugar#11 (cukr) je patrné volume ve spodní části obrázku. Zelené svislé čárky v samostatném boxu pod grafem zobrazují volume jednotlivých obchodních dnů.

Všimněte si, jak se volume jednotlivých obchodních dnů mění: zatímco nejvyšší volume na grafu dokumentuje zobchodování téměř 60 000 kontraktů během jediného dne, během obchodních dnů s nejnižším volume to naopak nebylo ani 10 000!

Zelené čárky zobrazují VOLUME, neboli OBJEM OBCHODÚ jednotlivých obchodních dnů. Čím je zelená čára vyšší, tím více bylo daný den zobchodováno kontraktů.

Vysoké objemy obchodů probíhají většinou během obchodních dnů, které jsou nějakým způsobem ovlivněny důležitou fundamentální informací. Jednoduše řečeno - v momentě, kdy dorazí mezi obchodníky nějaká zásadní fundamentální zpráva, velká většina obchodníků na takovouto zprávu začne reagovat buďto hromadným uzavíráním držených pozic nebo naopak otevíráním nových pozic, a tak volume náhle díky fundamentální zprávě prudce vzroste. Nízké objemy obchodů naopak bývají markantní pro dny, během kterých se „nic neděje“, nebo pro dny, kdy je trh obchodovaný v určitém pásmu a hýbe se pouze do strany - nijak výrazně netrenduje. Na druhou stranu, pokud je takovéto pásmo proražené, objem obchodů záhy velmi prudce vzroste, neboť je aktivováno velké množství příkazů nacházejících se právě pod/nad tímto pásmem.

K čemu je VOLUME užitečné?

Pro začínající obchodníky je objem obchodů převážně indikátorem značícím likviditu daného trhu. Pokud je volume pouze několik set zobchodovaných kontraktů za den, nebo snad ještě méně, jedná se o trh málo likvidní a od takovéhoto trhu by se měl každý nováček držet dál. V málo likvidních trzích většinou dochází k výrazně horším plněním příkazů a málo likvidní trhy mají také tendence častěji dělat limitní pohyby.

Jaké je tedy optimální volume, které by nás mělo zajímat? Cokoliv nad 10 000 se dá už považovat za solidně likvidní trh, přičemž některé trhy dosahují volume i více jak 100 000 zobchodovaných kontraktů za den. Samozřejmě, neměl by být výraznější problém obchodovat i trh s denním volume několik tisíc kontraktů, je třeba však tu a tam počítat s horším plněním. Rovněž nedoporučujeme obchodovat trhy s volume pouze několik tisíc kontraktů za den intradenně. Stačí pohled na graf Australského Dolaru (AD) - denní volume kolem 3000 kontraktů a intradenní průběh většinou plný mezer.

Další možný způsob využití VOLUME indikátoru je určité „předvídání“ změny trendu. I když se rozhodně nejedná o žádný 100% způsob, občas dokáže volume s nepatrným předstihem naznačit otočení trendu. Takovéto otočení pak bývá předznamenáno extrémně vysokým volume. Všimněte si na ukázkovém grafu cukru, jak ve dnech s extrémně vysokým volume většinou došlo k otočení trendu! Ještě jednou však upozorňuji, že se nejedná o žádný 100% indikátor otočení trendu a obchodník by měl volume pro takovéto účely používat ještě v kombinaci s jinými indikátory nebo technickými signály.

Dalším důvodem, proč je pro každého obchodníka důležité sledovat volume indikátor, je pak přechod z jednoho kontraktního měsíce do dalšího. Jak jsme si již vysvětlili v našem on-line komoditním manuálu, většinou budeme chtít obchodovat nejbližší kontraktní měsíce - takzvané FRONT měsíce (nebo též NEARBY). Právě nejbližší kontraktní měsíce mají největší likviditu - neboli nejvyšší denní volume.

Prostudujte si následující tabulku. Jedná se o výpis několika kontraktních měsíců měnového trhu EURO (EC). Všimněte si, že březnový měsíc (March), který je momentálně nejbližší obchodovaný měsíc (front) má likviditu přes 147 000 zobchodovaných kontraktů za den, kdežto následující měsíc (June) pouze 430 a další dva následující měsíce (September, December) dokonce jen 1 a 2 zobchodované kontrakty za celý den!

Sledujte tedy dobře volume dvou nejbližších měsíců a převážně pak pozorujte, kdy výrazně klesá volume front měsíce a naopak stoupá volume měsíce následujícího po front. Tato změna indikuje, že je čas, aby se obchodník přesunul se svými obchody do dalšího kontraktního měsíce.

Jak vidíte, volume není nic složitého, přesto je důležité mít tento indikátor na zřeteli.

Příště si povíme něco o indikátoru OPEN INTEREST.


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Petr


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 24.01.2005, editovat ) Vytisknout tento článek

Předcházející kapitola:
Obchodní základy: Slippage a Open range

Následující kapitola:
Technické indikátory: co je to OPEN INTEREST

Klíčová slova použitá v článku:
volume, indikátory, obchodní příkazy, limit, likvidita

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.