Další díly tématického seriálu :

Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Dr. Brett: Potřeba mít pravdu versus potřeba vydělávat peníze


Během posledních pár dní jsem měl příležitost mluvit s běžnými investory a stejně tak být v běžném kontaktu s tradery nebo správci portfolia. Jedno z typických témat těchto hovorů byla tvrdohlavost v kontrastu s flexibilitou: ochota a schopnost přizpůsobit se měnícím se podmínkám trhu v kontrastu s potřebou zůstat v pozici za každou cenu a dokázat svou pravdu.

  

Foto (c)iStockphoto.com/MichelleMitha  

Během nedávného propadu trhů (pozn. Finančníka – původní článek se vztahuje k podzimu roku 2008) byli mezi úspěšnými ti tradeři, kteří velmi pečlivě zvažovali risk svých obchodů, zobchodovávali krátkodobější pohyby trhů, omezili dlouhodobější držení pozic a měnili své pozice s ohledem na rychle se měnící volatilitu. Soustředili se na vydělávání peněz a omezení ztrát. Rychle rozpoznávali, kdy nemají pravdu, a vystoupili z pozice jednou, dvakrát, třikrát před tím než konečně vystihli očekávaný pohyb trhu.

Obchodníci, kteří neuspěli, byli ti tvrdohlaví. Byli přesvědčeni o svém názoru na vývoj trhu a trvali na něm, i když se trh obrátil proti nim. S jistotou, že se trhy musí otočit, čelili velikým ztrátám a oslabení, které vedlo k dalšímu zklamání. Soustředili se víc na svou pravdu, než na vydělávání peněz: váhali, když měli vystoupit a namísto toho čekali, až trhy konečně potvrdí jejich domněnky.

Zajímavé je, že stejné uvažování jsem viděl i u individuálních investorů. Někteří s ohledem na předchozí zkušenosti upravili svá portfolia tak, aby snížili riziko, včetně snížení vkladů u rizikovějších investic. Někteří také přehodnotili svůj náhled na budoucnost finančních trhů a začali pro své investice vyhledávat oblasti, které dokáží z měnících se ekonomických podmínek těžit (firmy vytvářející hotovost a které jsou méně odkázané na půjčky, společnosti, které jsou zaměřeny na běžného zákazníka spíše než na luxus, bezpečné výnosy mezi dluhopisy). Ostatní investoři ztuhli, ponořeni v naději, že „se situace vrátí zpátky“. Připomínali mi investory, kteří ochromeni ztrátou 50% svých fondů trvali na tom, že dno je již na dosah. Bohužel, mnoho z těchto trhů pokleslo ještě o více než 75% než jsme mohli vidět dlouhodobější dno – a mnoho z těchto společností pokles vůbec nepřežilo.

Toto je jeden z paradoxů tradingu a investování: musíte se rozhodnout, kdy riskovat své peníze, a musíte u svých rozhodnutí vytrvat, abyste dokázali zvítězit. Současně se ale nemůžete s těmito názory oženit; musíte umět rychle přehodnotit nebo dokonce opustil svůj pohled na věc tak, abyste omezili ztráty. Můžeme obchodovat a investovat, protože to potřebuje naše ego, nebo můžeme obchodovat a investovat, abychom vydělali peníze: v dlouhodobém horizontu nelze ale dělat obojí současně. Formulovat své názory a jednat podle nich vyžaduje velkou sebedůvěru, ale ještě větší sebevědomí je třeba k tomu, abychom z nich dokázali ustoupit v případě, že se nepotvrdí.

Jeden ze čtenářů se mě zeptal:
„Jak se mohu vyvarovat nevyhnutelným změnám nálad, když několik obchodů dopadne špatně? Pár dní v březnu jsem žil ve strachu a bál jsem se naskočit zpátky do sedla. Musel jsem se přemlouvat, abych začal znovu obchodovat. Byl to jediný způsob, jak to překonat.“

Mou odpovědí je, že vždy budou situace, kdy „několik obchodů dopadne špatně“. Pokud dosáhnete v průměru 55% vítězných obchodů, budete mít dvě po sobě jdoucí ztráty zhruba ve 20% případů. U aktivního tradera to znamená, že „několik obchodů nedopadne dobře“ každý týden, ne-li denně.

Změny nálady, když se obchody nedaří nejsou nevyhnutelné. Profesionální trader počítá se svými chybami a podle toho řídí své obchody. Tento trader ví, že může obchodovat dobře a stejně se několik obchodů nepovede. Ruku v ruce s rizikem a nejistotou, úspěšný trader omezuje ztráty tím, že kontroluje velikost svých pozic a stanovuje limity ztrát (na obchod, za den).

Dobrý obchod, který dopadl špatně, často poskytuje traderovi cenné informace – pokud je trader ochoten tento vzkaz přijmout. Dnes jsem pracovat s traderem, který odpoledne zkusil nakoupit jeden trh a byl téměř okamžitě zastaven. Chvíli poté si všiml oslabování 10 letých dluhopisů a svoji pozici otočil. Na konci dne jeho zisk tvořila hezká šesti místná cifra. „Špatný obchod“ mu nabídl příležitost, ne hrozbu.

Pokud zažíváte výkyvy nálad během ztrátových obchodů, je to nejspíše proto, že se hodnotíte podle toho, zda máte pravdu – ne z hlediska toho, zda obchodujete dobře. Není to ztrátový obchod, ze kterého se cítíte špatně; je to očekávání perfekcionisty, který musí mít vždy pravdu. Pokud přijmete nejistotu a zůstanete otevření lekcím, které vám poskytuje, může se pocit ohrožení při ztrátách změnit na příležitost přehodnotit své předpoklady o pohybu trhu.

  

Autorem textu je Dr. Brett Steenbarger, který jej publikoval na svém blogu http://traderfeed.blogspot.com. Text se souhlasem autora přeložila pro Finančník.cz Blanka Davídková.
Pokud vás myšlenky Dr. Bretta Steenbargera zaujaly, určitě nepřehlédněte jeho knihu Trading Coach, která vyšla v českém překladu. Jde o vynikající soubor 101 rad a postupů, jak vyřešit své psychologické problémy v tradingu, a které vám tak mohou pomoci stát se podstatně lepším traderem.


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Financnik.cz

(publikováno 26.05.2011, editovat ) Vytisknout tento článek

Předcházející kapitola:
Dr. Brett: Mé oblíbené techniky pro překonání úzkosti během obchodování

Následující kapitola:
Psychologie úspěchu: Bojujte jak vlci

Klíčová slova použitá v článku:
limit, margin

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.